Garmin mi Suunto mu?

Son bir kaç yıldır koşu saatlerinde bir bakıma Apple ve Samsung’un cep telefonu pazarında görülen rekabetine benzer bir durum yaşıyoruz. Siz hangi taraftasınız ve kullandığınız model hangisi?

2 Beğeni

Ben Garmin tarafindayim. Bu is yildiz savaslari gibi oldu :slight_smile: May the Force be with you :wink:

2 Beğeni

Bende Garmin var ancak yenisini alma zamanı geldi gibi ve Suuntolar çok cazip geliyor doğrusu.

1 Beğeni

bende Garmin var,
ama aşırı spesifik ihtiyaçlarınız yoksa, hem Garmin hem Suunto hemde Polar vb gibi diğer marka saatler işinizi görecektir.

2 Beğeni

Ben suunto Ambit 2 Black kullanıyorum.Kolumda duruşu ve görüntüsüde çok hoşuma gidiyor :wink:

3 Beğeni

@bulent Suunto’nun Gamin Connect tarzı antrenmanlarını görüp analiz edebildiğin bir ortamı var mı?

1 Beğeni

@Kerem http://www.movescount.com/ suuntonun datalarının saklandığı ve analizini yapabileceğin sitesidir :wink:

2 Beğeni

GPS hassasiyeti bakımından araştıran oldu mu bu markaların modellerini?

1 Beğeni

@spinodal ben suuntoyu bir çok ultra maratonda ve YM’de kullandım verdiği netice neredeyse sıfır hata.

2 Beğeni

Mert her model olmasa da Jonathan’ın oldukca kapsamlı bir araştırması var.

Daha önce biraz konuştuğumuz gibi doğru mesafe için kullandıkları çip setleri çok önemli. SiRF çiplerini kullanan saatler normal hata payı içinde çok doğru ölçüyor. (Suunto Ambitlerin hepsi ve Garmin’in 305, 405, 310xt ve 910xt gibi bazı modelleri).

Garmin bazı yeni modellerinde büyük ihtimalle maliyet kaygısıyla daha kalitesiz olan Mediatek çipini kullanmaya başlamış (620, 220, Fenix 2 vs.) bunlar hakkında çok fazla sorun rapor eden var, Garmin’in kendi forumlarında bile konu hakkında sabitlenmiş konular var. Güvenilir sitelerde de.

Bana kişisel deneyimimi sorarsan. 305 ve 310xt’yi her yerde kullandım, doğruluklarına kefil olurum. 910xt’yi az kullandım ama aynı çipset olduğu için ve okuduklarımdan kefil olurum. Ambit 2’yi 7-8 aydır aralıksız kullanıyorum, hem yarışlardan hem mesafesini bildiğim yerlerden doğruluğundan hiç kuşkum yok. Ambit 3 de hem SIRF çipini kullandığından hem de Aytuğ’unki İstanbul’da 42.50 çıktığından onun da sorunsuz olduğunu söylerim.

Ama 620, 220 ve Fenix 2’ye kefil olmam. Yani olay biraz “bana çipini söyle sana ne olduğunu söyleyeyim” gibi bir şey benim açımdan.

15 Beğeni

Iki yil boyunca Garmin 310XT kullandim, genel olarak da cok memnundum. Son bir aydir Suunto Ambit 3 Peak kullaniyorum, su ana kadar inanilmaz memnunum.

Her ne kadar iki saat tam muadil rakip olmasa da kullandigim kadari ile karsilastirmam gerekirse Suunto biraz daha on planda diyebilirim. Asagida kisaca bana gore arti/eksi ozelliklerini siralamam gerekirse;

Garmin 310XT

Artilar:

• Ekrani 4 parcaya bolebilme ozelligi
  • Titresim ile uyari ozelligi
  • Her otomatik splitte ekran isiginin otomatik yanmasi
  • Tum ayarlarin saat uzerinden yapilabiliyor olmasi
  • Interval antreman konfigurasyonu oldukca iyi
  • Fiyat/performans acisindan bence piyasadaki en iyi kosu saati

Eksiler:

• GPS uydularini bazen cok uzun sure alamamasi veya uydulara kitlenmesinin zaman almasi
  • Bilgisayara verileri yuklerken usb kablo kullanamamaniz. Yasadigim en buyuk sorun buydu diyebilirim ve bir sureden sonra cok buyuk bir sorun haline gelebiliyor. Benim saati degistirmemdeki neden bu diyebilirim.
  • Premium HR cok sorunlu. 2 farkli HR’de de ayni sorunlari yasadim. Dogru olcmuyor. Daha sonra bir cok web sitesinde bu sikayetlerin oldugunu gordum. (Normal HR duzgun calisiyor)
  • Arada acilmama ve kitlenme sorunu olabilmesi
  • Arada durup dururken kapanabilmesi (cok nadir olsa da birkac defa yasadim, pil seviyesi %50’den fazla iken)

Suunto Ambit 3

Artilar:

• GPS uydularini ve HR monitoru 3-4 saniye gibi inanilmaz bir surede sorunsuz almasi
  • Datalarin bluetooth uzerinden uygulamasina sorunsuz gonderilebilmesi
  • Cok stabil bir yaziliminin olmasi (kitlenme, tutukluk vb gibi sorunlarin olmamasi)
  • HR’in cok guzel sorunsuz calismasi, kucuk olmasi
  • Gunluk hayatta da kullanilabilir olmasi
  • Ivme olcer ozelligi ile bilekten kadans olcebilme ozelligi
  • Pusula (daha kullanmadim ama arti bir ozellik olarak gorulebilir)
  • Uygulama yuklenebilme ozelligi ile yeni ozellikler eklenebilmesi (daha denemedim)

Eksileri:

• Titresim ile uyarinin olmamasi
  • Ayarlarin bir cogunun saat uzerinden degistirilememesi (iOS uygulamasi ile bluetooth uzerinden telefona baglayarak degistirilebiliyor artik)
  • Her splitte otomatik isik yanmamasi (belki yazilim ile cozulebilir)
  • Interval antreman konfigurasyonunun garmin kadar detayli olmamasi
13 Beğeni

100 metre eksik 100 metre fazla, mesafe işine bu kadar kafa takılmasına anlam veremiyorum. Özellikle farklı bir sürü özellik varken. İki koluna iki garmin taksan 3 saatlik koşunun sonunda ikisi de farklı değerler gösterecektir. Kaldı ki fark dediğimiz şeylerde 42.000 metrede 100-200 metre (binde 2). Piyasada çok satılan marka ve modellerden kullanıp ta maratonu 43.000 metre ölçen var mıdır? Sanmıyorum (o bile %1.5 hata demek). Biz de kuyruklu yıldıza sonda indirmeye çalışmadığımıza göre ölçüm kısmına takılmak bence pek makul değil. Benim tavsiyem birini seçin, bozulunca diğerinden alın :wink: Ya da gerçekten işinize yarayacağınızı düşündüğünüz bir özelliğine göre seçiminizi yapın.

9 Beğeni

Garmin Fenix 2 ve Suunto Ambit kullandim. Suunto’nun hassasiyeti genel olarak daha iyiydi. Ancak garmin’in Connect uygulamasi Suunto Movescount’a gore cok daha basarili.

2 Beğeni

Ben saat 07:00 - 18:00 arası işte olduğum için hep gece koşuyorum.
Ve genelde gürültülü trafik olan yerlerde koşuyorum.
Bu yüzden splitlerde ışık yakması ve sesli uyarı ile birlikte titreşimde yapması saatlerde aradığım ana özelliklerdi.
Bunlar Suunto’da olmayınca Garmin’i seçmiştim.
bence Suunto bu konunun üzerinde durmalı

5 Beğeni

Bende Garmin var ama Suunto’nun da övülen çok yanı var. Saatim yeni ancak ileride değişmeyi de düşünebilirim?

3 Beğeni

2,5 aydır Suunto Ambit3 peak kullanıyorum. Pil süresi ve uydu bulma ve mesafe hassasiyeti, anlık pace gibi değerleri birlikte koştuğum Garmin kullanan arkadaşların değerlerine göre daha iyi çıkıyor. Yinede tercih meselesi.

2 Beğeni

Varsa meraklısı, pistte yaptığımız 15 kilometrelik koşuyu Garmin 910 15,23 kilometre olarak kaydetmiş. Her 400 metrede süre kaydettim. 37,5 turdaki mesafe farklarını şuradan görebilirsiniz. Hata %1,5.

1 Beğeni

Canon ve Nikon kapışmasına benzemiş :smile:

Öncelikle hiç Suunto kullanmadım o yüzden o konuda bir önizlenim paylaşamayacağım. Ama bana da suuntonun cazip geldiğini söylemezsem olmaz tabi.

Garmin forerunner 910xt kullanıyorum 1 seneyi aşkındır. Hiçbir zaman gps data hatası ile karşılaşmadım. Tabiki 10 k lik mesafede 10.05 verdiği oldu ama bu zannedersem yükselti gibi zemin özelliklerinden ve çok ufak gps sapmalarından kaynaklanan ve görmezden gelinebilecek mevzular. Bu kadar hata payı vermeyen başka cihaz yoktur zannetmiyorum.

Bu saatte karşılaştığım tek sorun bazen GPS yakalaması 2-3 dakika sürebiliyor. HR monitorü algılaması ise sorunsuz ve anlık diyebilirim. Diğer bir negatif özelliği de kolda biraz büyükçe duruşu ve saat olarak günlük yaşamda kullanıma elverişli olmaması. Sanırım 920xt bu konulara çözüm olmuş.

Benim ilk ve tek gps saatim garmin 910xt. Genel olarak gayet memnunum ve herkese tavsiye edebilirim. Tabi bu saatin ana fonksiyonu multiple sports özellikiğinin olması ve genel olarak triatlon sporcular için düşünülmüş olması. Eğer yüzmüyorsanız veya bisiklete binmiyorsanız sizin için biraz pahalı olabilir dolayısıyla daha ucuz olan ve sadece koşu için olan çözümlere bakmanızı önerebilirim.

2 Beğeni

Bende Suuonto hiç kullanmadım ve nisan ayından beri garmin forerunner 620 kullanıyorum. Katıldığım 4 yarışta ve düz rotadaki koşularımda mesafeleri çok yakın derecede ölçtüğünü gözlemledim , bu açıdan çok memnunum ama nedense kadıköy’de yoğurtçu parkında yaptığım tur koşularında sürekli farklı değerler alıyorum .Parkın bir kısmında gps sinyalini almada problem olabilir diye düşündüm ama nike sport watch ile beraber kullanıp koştuğumda aynı sıkıntı yaşanmıyor .Aklıma sadece sabit rotadaki sürekli aynı dönüşlerde gps hesaplamasında bir problem olabileceği geliyor.

Bu arada son geyik koşusunda 14 km’yi Fr 620 13,79 km olarak ölçtü’ki bana göre o kadar yoğun ormanın içinde oldukça iyi değer, aynı koşuda nike’ın gps sinyali ise yarışın ortasında kopmuş .

Bursa da olup Garmin 920xt kullanan var mı? İncelemek için lazım…