Garmin mi Suunto mu?

merhabalar arkadaşlar, burada daha önce birçok yorum yapılmış ama bugün itibari ile iki saat arasında kararsız kaldım.
suunto spartan sport ve garmin fenix 3 arasında, her ikisinde deneyimi olan arkadaşlar bilgi verirseniz sevinirim.

Bir buçuk yıldır Suunto Spartan Wrist HR kullanıyorum. Yurtdışından almıştım. Genel olarak basit ve kullanışlı. Bu modelde, Sport ve Ultra modelinde var, Glonas desteği olmamasına rağmen GPS hassasiyeti şehir içinde bile oldukça iyi. Movescount arayüzü maalesef zayıf. Beni başta en çok rahatsız eden Bluetooth bağlantısının ve veri aktarımının çok yavaş olmasıydı. Diğer kullanan arkadaşlar böyle bir sorun yaşamadıklarını söylediler. İkinci problemim de yaklaşık altıncı ay civarı kordonun gövdeye tutunduğu yerden vidanın yuvası kırıldı. Ciddi servis sorunu var. Karaköy’de tanıdık bir saatçiye yaptırdım. Geçtiğimiz ekim gibi de Dalyan’da soğuk havuza girdim, ekran buğulandı. Bir iki ay gitmeyince yetkili servis macerasına başladım. Servise ulaşana kadar göbeğim çatladı. Suunto ana sayfasında yer alan yetkili servis isimlerinin hiçbiri servis hizmeti sunmuyor. Distribütörlüğünü SPX almış ve kimse neyin ne olduğunu bilmiyor. Mağazaya gidiyorum, müşteri hizmetlerini arayın diyor. Müşteri hizmetlerini arıyorum, biz sadece online satışa destek veriyoruz, teknik ekibe mail atın diyor. Teknik ekibe mail atıyorum, cevap yok. En sonunda sosyal medya üzerinden, ne ironik değil mi, bir arkadaş bana ulaşın yardımcı olurum diyor. Peki! Heveslenmiştim, uzun sürmedi. Sorumlu arkadaş diyor ki olur öyle, ben şimdi bunu Finlandiya’ya göndersem onlar da aynısını yazıp gönderecek, boşu boşuna size 30 euro kargo masrafı çıkmasın. Ben de diyorum ki, e koşarken ben ekranı göremiyorum. Isı farkından oluyor öyle… Daha irili ufaklı kendinden anlamsız diyaloglar, bir yere varmayacağını anladım. O hafta saati geri aldım, Aralık ayı gibi dinlenme döneminde üç beş defa daha kullandım, Bluetooth bağlantı tamamen gitti, sadece kablo ile veri aktarabiliyorum. Mefta olsun diye bekliyorum, Amazefit alacağım.

Kaderin bir cilvesi ya, yine duty free’den aldığım başka bir saat de aynı zamanlarda bozuldu. O da yurtdışından alındı. Servise yolladım, hiç lafı kıvırmadan, saatiniz tamir olmuyor, 6 haftaya İsviçre’den yenisi gelecek dediler. Nokta!

Elektronik cihazlarda şans faktörü mühim, genel olarak yüzde 5 gibi bir hata payı oluyormuş ama sonrası servis de bu o kadar önemli. Benim kendi tecrübemden çıkarımım para vermeyi düşünüyorsanız servis kısmını sorun :v:

2 Beğeni

Şu anki distribütörle ilgili birşey söyleyemeyeceğim ama, eski distribütör olan Ersa zamanında saatimin garantisi bittikten 1 hafta sonra pil değişimi için kendilerine yollamıştım (suunto ambit2).Saatin pilini değiştirdiklerini ama arıza verdiğini, iznim olursa Finlandiya’ya göndereceklerini söylemişlerdi.Bende yollayın dedim ve saatin entegresinin yandığını belirtmişlerdi.1 ay sonra bana kollukları hariç sıfır saat yollamışlardı.Sadece kargo parası ödemiştim ve bu süreç içerisinde beni 3-4 defa arayıp bilgi vermişlerdi.

Eksik olmasın, şimdiki sorumlu arkadaş da ilgili ve kendince yardımcı olmaya çalıştı. Benim gözlemim profesyonellik eksik. Hiçbir yazılı mecrada, Suunto Türkiye Yetkili Servisi aha budur, iletişim bilgileri de şudur diye bir bilgi yok. Mağaza temsilcileri ve müşteri hizmetlerine danışınca konudan bihaber ‘‘valla bizden almış olsanız yardımcı olurduk ama…’’ bakışları atıyorlar. Ürün temsilcisi arkadaş ile konuştuktan sonra elektronik bir cihazda buğulanmanın problem olmadığına, koşarken hız nabız gibi sayısal şeylere takılmanın beyhude olduğuna, mühim olanın keyif almak olduğuna ben ikna oldum. Bağlanma problemi de sadece Bluetooth’a has değil, modern hayatta benim gibi kedisi ile yaşayan çok insan var… Çok da şaapmamak lazım… :v:

1 Beğeni

Her markanın kendilerine göre artı ve eksikleri var. Bir markada olan bir özellik diğerlerinde olmayabiliyor. İhtiyaçlara göre seçim yapmak gerekli. Mesela Garmin forerunner serisinde koşarken şarj özelliği yok 10 saat üzeri ultralarda bir problem fakat Suunto şarj olabiliyor. Polar yine özellik olarak çok geriden geliyor, son çıkan serisi ise acayip pahalı. İhtiyaç ve bütçeye göre bazı özelliklerden vazgeçmek gerekiyor.

1 Beğeni

Suunto’nun yetkili servisinde yaşanan sorunu görünce, açıkçası sorgusuz sualsiz Türkiye’de Garmin seçilmeli kanısına varıyorum. Amazom’dan aldığım Garmin Forerunner 630 saatim 8 ay içinde bozuldu, sorgusuz sualsiz cüz’i bi fiyat farkı ile değiştirdiler. GPS sorunu oluyor, Baytekin’de hemen ilgileniyorlar… arayüzü de Suunto’ya göre açık ara önde. Fiyat olarak daha pahalı ama değer diye düşünüyorum. Ürettiği koşu metrikleri ( VO2 max) ölçümlere de yakın çıkıyor…

Ben de forerunner 630 kullanıyorum hiçbir problem yok gayet iyi isteklerimi karşılıyor. Suunto Türkiye tam olarak yetkili bir bayiisi yok galiba, işi biraz amatörce yapıyorlar. Polar ise ülkemizde zayıf kalıyor fakat kış sporcularının hepsi Polar kullanıyor. Garmin özellikle Baytekin bu işi çok iyi yapıyori eskileri olsa bile mükemmel olmasalar da bana yetiyor.

1 Beğeni

Ben yaklaşık 3 yıldır garmin forerunner 235 kullanıyorum, aktivite anında şarj etmekte bir sorun yok. İznik ultra’da powerbank ile koşarken saati durdurmadan sorunsuz bir şekilde şarj ettim.

Nasıl olur ki 630 daha üst model ama ben denedim olmadı. Ayar falan mı var nasıl yapiyoruz?

Mümin 6 haftaya yenisi gelecek olan hangi markaydı?

Spor saat değil, Tissot…

Aktivite sırasında şarj edilip edilemeyeceğini Baytekin Saat’e sormuştum, mümkün olduğunu ancak çıkış amperinin 1A olmasını ve bilindik kaliteli markaları kullanmamı tavsiye etmişlerdi. Kodak marka 1A çıkışlı powerbank aldım, herhangi bir özel ayar yapmadan doğrudan kullandım.

2 Beğeni

Suunto’nun Türkiye bayisi aynı zamanda Salomon Türkiye’nin de ana bayisi. SPX markası ile bilenler bilir. OLGARLAR SPOR… Dolayısı ile bir çok konuda iyi servis veriyorlar diye biliyorum aslında. Hatta bazı modellerde Türkçe menü seçeneği bile geldi. Ekipte kendileri de ultra koşucu olan Deniz Ada ve Mehmet Yıldırım da var. Ben şahsen Garmin kullanıyorum ama Suunto kullanan bir çok arkadaşım var ve memnunlar. Garmin’e gelirsek şahsen alıştığım bazı markaları kolay bırakamıyorum. Garminde bunlardan bir tanesi. Iphone kullanan birisi olarak Android’e dönemeyceğim gibi sanırım Suunto’ya da dönmem zor.

Spx markasını ve Olgarlar’ı evet biliyoruz, özverililer ve birçok konuda çabalıyorlar, ürün müdürü arkadaş da ilgili ama bu onları her alanda profesyonel yapamadığı gibi kimi kusurları da örtmeye yetmiyor. Beni bir sorun olmadığına ikna etmeye çalıştıkları, son güncellemeyi yüklemediğim için muhtemelen bağlantı sorunu yaşadığımı iddia ettikleri saatin son antrenman görüntüsü bu. Sizce bir sorun var mı?

2 Beğeni

aynı saati bende kullanıyorum ama sizinkisinin içi biraz garip geldi bana su geçirmiş gibi olmuş

Evet hocam, muhtemelen. Ama servise dert anlatamıyorum. Normal, olur öyle, hem son güncellemeyi yapmamışsınız deyip geçiştiriyorlar. Salak yerine konmak tabi insanın ağarına gidiyor, ortada kabak gibi bir durum varken.En son geçen hafta komple gitti ekran. Ben de tekrar yolladım, umarım kör adama da senden iyi pilot olur demezler. Elektronik işi şans biraz. En iyi markada da sorun olabiliyor ama ardından mühim olan tabi garanti, servis gibi kavramlar. Suunto’nun burada servis teknisyeni yok. Sorun oldu mu Finlandiya’ya yolluyorlar. Benimkinde de kaçınmaları anladığım kadarıyla yurtdışından almış olmam. Uluslararası garanti yalan yani. Kendiniz de yollayabilirsiniz ama gümrükte takılma, uğraşma ihtimaliniz var. Bana illallah dedirtti bu durum. Haber bekliyorum. Suunto iyimiş, kötüymüş o ayrı ama tövbe almam bir daha.

1 Beğeni

Anladım tabi siz haklısın bende mesela son güncellemeyi henüz yapmadım ama böyle bişey olmadı o dedikleri biraz saçma olmuş bide bişey sorucam nereye veriyosun benim bildiğim istanbul sirkecide biyerleri var bende bunu ispanyadan almıştım türkçe menüsü ve güncelleme için onlara götürdüm hallettiler gayette iyi davrandılar istersen tam adresini öğrenirim sizin için ama tabi sizde oraya götürmediyseniz :slight_smile: bu arada çok geçmiş olsun bence çözülmüycek bişey değildir arkasında durun ilginmek zorundalar daha yeni bi saat sonuçta

Cihazın garantisi devam ediyor mu? Hakem heyetine başvurursanız değişim kararı çıkabilir . Bu durumda en kötü spx değişimi yapmak zorunda kalır .

@mgunes 3 hafta önce arkadaşım spartan ultra saatini pilde sıkıntı var diye teknik servise yolladı.Saat teknik servis tarafından Finlandiya’ya gönderildi ve kordon hariç sıfır saat yollandı geriye.Artık senin saatin uluslararası garantisi var diye mi ilgilenmediler bilemeyeceğim ama arkadaşım süreçten çok memnun kaldı.İnşallah senin sorunun da hallolur.

Muhtemelen yurtdışı kaynaklı olduğu için ayak sürüyorlar. Defalarca kez konuşmalarda bizden almış olsanız şöyle olurdu gibi alt mesajlar vardı. Ama geçerli bir bahane olduğunu düşünmüyorum. Distribütörün ve yetkili servisin yükümlülükleri, uluslararası garanti gibi kavramlar açık ve net. Onu geçtim sorun kabak gibi ortada, lafı dolandırmaya gerek yok. Normal olur böyle şeyler diyeceğine, güncellemeyi bahane edeceğine, bizden alınmadığı için ilgilenmek istemiyoruz, dilediğiniz kanaldan sorunu gidermeye çalışın desin. Açık ve net. Nihayetinde, ekran komple gitti. Ben de tekrar yolladım ve haber bekliyorum bakalım. Yine geçiştirmeye kalkarlarsa yeni bir saat alıp hukuki yolu takip edeceğim.