Garmin Günlük Antrenman Önerileri ve Altta Yatan Detaylar

Yüksekliği de vermeye başladığında işin teknik tarafı biraz karışıyor sanırım. Yükselti, hız, eğim vs. şeyler de vermeye başlayabilir ki, benim mesela temel problemim o yüksekliği elde edecek yer bulmakta. Yükseklikle ilgili bir şey yapabilmek için bir yarım saat araç sürmem gerekiyor en azından. :smiley:

2 Beğeni

Neredeyse surecin sonuna geldim gibi… Antrenman sekilleri tek duze ve kisa mesafeler disinda intervaller genellikle threshold pace ile yapiliyor. Surec boyunca sasirtan hic antrenman olmadi gibi, tum uzunlar sabit hiz easy(max 140dk), yuk durumuna gore 10 saniye, 15 saniye, 30sn ve 60sn tekrarlari(5 ila 9 tekrar arasi ve dinlenme sureleri 2 3 dakika arasi) vo2max araliginda, threshold kosulari 15 dakika, 3x5 dakika, 4x6 dakika, 2x12 dakika gibi araliklarda oldu. Genellikle bu araliklarda haftalik olarak degisimler oldu. Yukleme haftalarinda 2 threshold kosusu verdi genelde…

Kilit noktalardan biri hrv, dusuk olursa tak diye sabah antrenman degisiyor. Gece yatip sabah antrenmana farkli uyanmak hos olmuyor. Tiroidektomi sebebi ile TSH degerim bayadir yuksek olunca ve dogal olarak hrv de kotu olunca cokca antrenman degismek durumunda kaldim… Bi noktadan sonra antrenmanlari gunluk yapmak yerine yuku takip etmek artik daha mantikli gelmeye basladi. Fakat yuku de ozellikle yukleme asamasinda doldurabilmek anaerobik odak icin zor. Kisa tekrarlari haftada ikiye cikarmak durumunda belki olabiliyor. Benim anlamadigim noktalardan biri de threshold kosularimin anaerobik odaga etkilerinin neredeyse 0 olmasi… Saatle alakali bir sorun olabilecegini dusunuyorum.

Gelelim genel gorusume, tekrar tercih eder miyim? Muhtemelen etmem ama yuk odagini bu oneriler sayesinde kullanmayi ogrendigim icin bundan sonrasi icin referansim olabilir diyebilirim. Hedeflere ulastirabilir mi derseniz makul hedefler olabilir ama orta sert ve ust duzey hedefler icin verilen hacimler bence yetersiz kalacaktir. Yuk odagini kullanmayi bilmiyorsaniz ise yarayacagi kesin ama…

7 Beğeni