Garmin Forerunner 645 Music kayış bağlantı noktası problemi

Yaklaşık 3,5 senedir Forerunner 645 Music kullanıyorum. 10 gün kadar önce kayış bağlantı noktam kırıldı. Önce kayışım koptu zannettim ama resimlerde görüldüğü üzere bağlantı noktası kırılmış.

Şansıma küseyim, oraya ne yapsak tutmaz vs. diye düşünürken acaba kasa değişimi oluyor mudur diye umutsuz bir umutla internetin başına geçtim. Ve ilk arama sonucumda Garmin’in aşağıdaki bilgilendirmesine ulaştım.

The Watch Casing on my Forerunner 645 is Damaged

If you notice damage to your watch near where the watch band connects to the case as shown below, the watch will need to be replaced.

back of Forerunner 645 with a broken lug on case

You can request an exchange using the following tool: Garmin’s Online Exchange for the Forerunner 645

NOTE: The Garmin exchange tool is available for use in the following countries: United States, United Kingdom, and Canada. Please contact your local Garmin Product Support office for assistance if your country is not listed.

Özetle, eğer 645’inizin kasası resimdeki gibi kırılırsa değiştirilmesi gerekmektedir ve listelenen ülkelerdeyseniz bunu otomatik olarak belirtilen uygulamayla yapabilirsiniz diyor. Eğer bizim de aralarında bulunan diğer ülkelerdeyseniz de distribütörle iletişime geçin diyor. Garanti süresinden vs. bahsetmemiş demek ki genel bir üretim hatası var.

Bunu görür görmez hemen Baytekin ile iletişime geçtim. Örnek resim benimkiyle neredeyse aynı. Seri numaramı istediler ve Garmin’e yazdıklarını, cevap beklediklerini söylediler. 10 gündür cevap bekliyoruz. :slight_smile:

Farklı kasalarda benzer problemler yaşanması ihtimaline karşı bu bilgi de forumumuzda bulunsun. Süreç sonuçlanınca da buradan bilgi veririm.

10 Beğeni

Cevap geldi :slight_smile:

Umut Bey ;

Cihazınız ile ilgili geri dönüş sağlanmış olup

Cihazınız kullanıcı hatası olarak kabul edilmiştir.

Size Garanti dışı değişim teklifinde bulunabiliriz.

Yerine ;

Forerunner 745 modeli

https://www.baytekin.com.tr/urun/kosu-saatleri/forerunner-745-siyah

Değişim Bedeli : 4000 TL KDV Dahil

Ücreti kabul etmeniz durumunda ürünü tarafımıza göndermeniz yeterli olacaktır.

Saygılarımla

Yani diyor ki eğer Amerika’da, Avrupa’da yaşıyor olsaydınız tamam da Muz Cumhuriyetinde yaşadığınız için bu kullanıcı hatasıdır.

Neden kullanıcı hatası açıklama yok, neden o değişim programına dahil değil açıklama yok, belki saati benden alacak, fark alıp yenisini verecek, arızalıyı da değişime sokup başkasına satacak. Öyle bir ülkedeyiz ki bilemiyoruz, emin olamıyoruz, sürekli bir şüphe, sürekli bir çabalama.

support.garmin’e yazdım. Biz Amerikayız, bir şey yapamayız, yerel distribütörle halledin diyor.

Siteyi tekrar inceledim. Şu Ülkedekilerde hata vardır, şu seri numaralılarda hata vardır, şu yıllarda hata vardır gibi bir bilgi de yok. Ya ben anlayamadım, iyiye yordum ya da işte malum durum.

İngiltere ile görüştüm. Onlar biraz daha bilgi verdi. Eğer garanti içerisinde olsaydı saatiniz ücretsiz değişim olurdu ancak garanti dışında ise 118 Pound karşılığı değiştirebiliriz dediler.

Deme ki Garmin sitesi yeteri kadar açıklayıcı değil. Baytekin de her ne kadar açıklama yapmasa da normal prosedürü takip etmiş.

Ha neden orada 1500 TL ye değişim olurken burada 4000 TL onu zaten açıklamaya gerek yok.

7 Beğeni

O kadar para vermektense Aliexpress’ten kasa alıp saatin içini ve ekranı oraya aktarmak çok daha uyguna gelir. https://tr.aliexpress.com/item/1005001997959713.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.b1433d73pAtlL8&algo_pvid=7060855e-34a7-40f4-b89c-9f0e4d47058d&algo_exp_id=7060855e-34a7-40f4-b89c-9f0e4d47058d-3&pdp_ext_f={“sku_id”%3A"12000020283090422"}

Tabi bunlarda montaj vidayla vs. olmuyor olabilir, biraz aaştırıp kurcalamak lazım.

2 Beğeni

Merhaba. Dünya kadar şikayet var, bilindik bir durummuş bu, siz de dediniz.Örnekler sadece Türkiye’ye özgü degil genel manada hayal kırıklıkları ile dolu.

https://forums.garmin.com/sports-fitness/running-multisport/f/forerunner-645-645-m/154321/cracks-on-forerunner-645-music-body

Saat alırken reddit problems forums ve saatin modeli yazmak zorunlu oldu.
Biri 3M bandla kordonu yapıştırmış.
https://forums.garmin.com/sports-fitness/running-multisport/f/forerunner-645-645-m/217085/645-music-body-cracked-solved-by-3m

Benim aklıma gelen çok kuvvetli yapistiri ile dikkatlice bir ek, pini sabitlemek veya saat ustasına danışmak.
Can sıkıcı, sağlık olsun.Çözüm bulunur.

1 Beğeni

2dk30.sn’den sonra izleyebilirsiniz.Buna benzer şekilde müdahale eden bir saatçi illaki vardır, bulursanız “reklamını da yaparım” deyin, buraya yazarsınız.

2 Beğeni

Açıkçası bu tip saatleri kim açabilir, kim düzgün kapatabilir, özellikle su geçirmezliği nasıl garanti edilir bilemiyorum. %95 ısıtılarak açılıyor, dolayısıyla kullanılan yapıştırıcı malzeme sökerken vs. zarar görecek , tekrar benzer şekilde bir malzeme ile kapatmak lazım. (Bazı telefon modellerinde yapıldığı gibi)

Bugün Baytekin’den 945 ve 745 için değişim fiyatı gelecek. Biraz daha indirim yapacaklarını umuyorum. Beklemedeyim.

1 Beğeni

o bölgeyi siyah epoksi ile doldurup incecik bir matkap ucu ile az daha içeriden yeni pin yuvası açılarak ve easy fit yerine daha uzun bir klasik pin kullanılarak çözülür aslında amaaaaaaa…

3 Beğeni

Baytekinden gelen anlamsız fiyatlar sonrası saati bir şekilde kendim tamir edip kullanıyordum. Baytekin sağ olsun hem yurtdışına göre anlamsız ötesi bir değişim parası istedi (Saatten fazla), hem de dolar artışını bahane göstererek TL fiyatını arttırmakla kalmadı, dolar bazında da zam yaptı. Değişik bir yaklaşım. :slight_smile: Yani değişim için istedikleri para 420 USD iken dolar artınca hem TL karşılığı arttı hem de dolar olarak 470 USD oldu.

Neyse ben saati kendim tamir edip kullanıyordum ta ki diğer tarafındaki bağlantı kısmı da kırılana kadar. Gerçekten enteresan durum. Bildiğin saatin gövdesi kırılıyor. Bravo Garmin.

3 Beğeni

İş görür mü kontrol edip alınabilir bence.

2 Beğeni

Bunu da tamir ederseniz garmin saatleri kordon tamiri için referans olabilirsiniz. Sizin tamir ettiğiniz kısımdan kopmaması da tamirin iyi olduğunu göstermekte. Sonucu ve tamirdeki yöntemi, yapıştırıcıyı vs yazarsanız sevinirim.
Bazı yapıştırıcılar parmakları bile birbirine yapıştırıyor.

Eğer kırılan parça kayıp değil ise, karbonat ve Japon yapıştırıcısı ile çok sağlam bir şekilde yapıştırılabilir. Evde bir çok malzemeyi bu ikili ile yapıştırıyorum.

2 Beğeni

Maalesef ilk kırıldığında dışarıda olduğumdan parçayı bulamadım ama diğer kırılmalarda parçayı bulduğum için daha kolay oldu. Kullandığım yapıştırıcı ilk seferde tutmadı ama üst üste yapa yapa bir süre sonra sağlamlaştı. bir dahakine ben de karışımı deneyeceğim.

1 Beğeni

Bugün yüzerken saat 3. noktadan da kırıldı. Yapıştırdığım noktalardan kırılmamasına mı sevineyim, tekrar kırılmasına mı üzüleyim.

Gerçekten şaka yapmıyorum. :slight_smile: Yeni kırıldığı yerden koptu zannettim ilk başta şaşırmadım ama bir baktım farklı bir nokta.

2 Beğeni

1,2 ay önce İzmir’den koşu çevresinden tanıdığım bir kişi de forumdan görüp bana ulaştı. Onun da 645’i benzer şekilde kırılmış.

Açıkçası daha güzel çözümler üretilebilirdi ama ben çift komponentli (yapıştırıcı + sprey) olan yapıştırıcılardan kullandım. Alan küçük olduğundan bunu seçtim. Bu tip yapıştırıcılar pek esnemiyor, kırılmaya müsaitler ama bir kaç kattan sonra daha sağlam oldu. Aslında farklı yapıştırıcılarım da vardı ama bunla başlayıp, tekrar kırılmayınca devam ettim.

2 Beğeni

Sırf kasayı ilk kırıldığında da bulmuştum ama ne saatçi ne de elektronikçi arkadaşlar pek yanaşmadılar.

Şimdi 3 noktadan kırıldığına göre belki artık denerim. O zamanlar sökerken ekrana zarar vermekten, saatin sonradan su almasından falan çekinmiştik ama artık daha cesur olunabilir.

2 Beğeni

Uğraşırım derseniz tüketim hakem heyeti ve mahkeme üreticinin kabul ettiği bir üretim hatası var ve distribütör onarımı kabul etmiyor kullanıcıyı suçluyor rezillik.

1 Beğeni

Ben bir ekran almıştım, kılcal birkaç çizik harici sorunu falan yoktu. O çizikler ise tam çizik de değil, belli bile olmayan, belki taşıma esnasında ambalaj içinde bile olabilecek izlerdi.

Fenix serilerinde vidalı montaj olduğu için kolay ama vidasız modellerde iyi ve uygun bir yapıştırıcı kullanmak gerekiyor. Yapıştırıcı bir sıkıntı çıkarmazsa, kolay kolay su geçirmez zaten. Hiçbir açtığım saatte su ile ilgili sorun yaşamadım. Denize, gölete girdiğim de oldu.

1 Beğeni

Şöyle bir kapak aldım aliexpress üzerinden. En azından kayış bağlantı yerlerine destek olur az da olsa.

Yukarıdaki koruyucu çok esnek çıkınca alttaki daha sert olan koruyucuyu ısmarladım. Bu seferki daha dayanıklı çıktı ve saate de güzel bir görünüş verdi. Ama yaptığım tamiratlar bir yerden sonra dikiş tutmamaya başladı.

Ben de artık kaybedecek bir şey yok noktasına geldiğim için alttaki parçayı ısmarladım. Üzerinde sensörü de mevcut. Isı tabancasıyla ön cam ayrılıyor, arkasındaki devreyi çıkartıyorsuz, boş kasa değiştikten sonra telefon camlarını kasaya yapıştıran yapıştırıcı ile tekrar toplanıp yapıştırılıyor. Sorun yaygın olacak ki youtube üzerinde bir sürü video var.

Bakalım nasıl olacak.

5 Beğeni

Ne yaptiniz son durum nedir

1 Beğeni