Garmin Fenix 6 Kendini Gösterdi

Başka anca hard reset denemek kalmış.
3. parti uygulamalar arkaplanda çalışan bileşenler ve İnternet’ten veri çekip güncellenen saat yüzleri olmadıkça çok bu tür şeylere sebep olmazlar. Benim ConnectIQ saat yüzüme saatin kendi yüzlerinden daha az güç tüketiyor diyorlardı. :slight_smile:
Ben de Fenix 7/8’i bekliyorum ama bu döviz kurlarından sonra 15 bin lira vereceğimden de hiç emin değilim.

1 Beğeni

Garmin dönüş yaptı. Yazılımdaki sorunun farkındayız diye :flushed:
20.00 betayı yüklememi veya final sürümünü beklememi söylemişler.
Deneyeceğim bakalım.

Bu arada 7 çıkınca tekrar konuşalım benzer bir muhabbeti 2 sene önce de yapmıştık sanki sizinle @sis651 :smiley:

20.00 resmi olarak da yayınlandı zaten ama ilerleme yavaş sanırım. Release Candidate olarak siteden paylaşılan da resmi ile aynı olmalı gerçi.

Her şey dolara bağlı hocam. Apple, Iphone ile Mac satışlarını askıya almış mesela. Fenix 7 bir çıksın piyasaya hele, bir görelim fiyatları hele,… Pro mu alalım, Solar mı alalım diye konuşuruz tekrar. :joy:

1 Beğeni

En son sürümün beta versiyonunu kullanmaktayım ama şöyle bir sorunum var. Koşuyu sahanın kenar çizgisinden yapmama rağmen bu şekilde oluşuyor ve dolayısıyle mesafe yanlış çıkıyor. Arkadaşlar hangi ayarı değiştirmem gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?
çizgi

Bu haritadaki sorun beta sürümüyle mi başladı,sorunu bununla başladıysa stabil sürümle düzelmesi beklenebilir.
1-Başka parkurda benzer sorun var mı test edilebilir.Bazen o bölgede sinyal kesiciler olabilir vs.
2-Saat connect uygulaması ile senkronize oldugunda uydu konumlarını daha kolay bulabiliyor.
3-Koşu öncesi 30-60sn arası saatin yönü gökyüzüne çevirip beklenebilir.
4-Elcobilmarket.com | Garmin Kullanım Kılavuzları | Aradığınız Teknoloji I 444 35 26 buradaki uygun kılavuzdan ayarlara bakılabilir.
5-Uydu seçimleri değiştirilebilir.Kılavuz.Iydu sinyali alma süresinin ultra olmadığı teyit edilebilir.

1 Beğeni

Aynı sahada tek sefer yaşadığınız bir şeyse, GPS sabitlemesinin iyi olmaması, uydu sayısı artmadan aktivitenin erken başlatılmış olması ya da hava şartları gibi sebeplerden olabilir.
Sürekli aynı şekilde bir sapma oluyorsa ise belli noktalarda sinyali yansıtan bozan nesnelerin etkisi olabilir diyebiliriz.
Son güncellemelerde GPS yazılımı değişikliği fazla olmamıştı ama bir betada vardı sanırım. Yine de bununla ilgili değildir bence.
Fenix’ler en iyi doğruluğa sahip saatler değil ama böyle bir sahada böyle bir sonuç vermeleri de normal değil. Tavsiyem aktivite seçildiğinde başlatılana kadar birkaç dakika beklenmesi. Telefonla eşlenik olmanın önemi büyük. Saati sadece spor saati olarak yani ikinci saat gibi kullanan arkadaşların aktivitelerinden gördüğüm düzgün bir eşitleme yoksa ve saate yeterli zaman verilmezse izde oldukça sapmalar olabiliyor. En azından saatte bir WiFi ağı tanımlanıp WiFi üstünden bir eşitleme yapılmalı aktivitelerden önce. Eşitleme yoksa uydulardan yeterli konum mesajı alınması on dakika kadar sürebiliyor ve ortam şartlarına göre bu daha da artabiliyor. Tabi saat birkaç uyduda hemen yeşil halkayı gösteriyor ama bu verimli iş yapmasına çok da yeterli olmuyor.

4 Beğeni

Fenix 7’nin ABD FCC başvuruları çıktı. Muhtemelen önümüzdeki ay vs. duyurulur. Sızıntı olarak çok detaylı bir bilgi yok. Garmin Epix’in 2. sürümünden bahsediliyor ki, belki harita yetenekleri olan Fenix’i Epix Gen 2 olarak görebiliriz. Farklı bir şeyler de olabilir. Dokunmatik ekran gelmiş olabilir. Amoled ve MIP ekranlarda bir farklılaşma olabilir vs. birçok şey olabilir.

1 Beğeni

the5krunner.com’a göre Fenix 7 serisi Ocak 2022’de geliyor, yani 1 ay sonra. Döviz kurlarının tam da coştuğu döneme denk geldi.

Fenix 7, 7S ve 7X yerine Epix Gen 2 olarak çıkacakmış. Aynı anda Pro modelleri de çıkacak yazıyor.

Müzik, Wifi, dokunmatik ekran, temassız ödeme ve/veya güneş enerjisi baz modellerde standart olacak diyor. Pro versiyonlarında ise harita, Amoled ekran, güneş enerjisi veya aynı zamanda LTE olabilirmiş.

Özellikle Amoled ekrana vurgu yapılmış, tıpkı D2 Air modeli gibi Fenix serisinde de mutlaka Amoled ekranlı modeller olacak diyor.

Fenix’in lüks versiyonu olan MARQ 2 serisi de çıkacak diyor. Atlet, Sürücü, Golfçü gibi versiyonları olacakmış yine. Instinct serisi ise Outdoor opsiyonu olarak yine yerini koruyacak diyor.

Fenix 7, kasa ve tasarım olarak Fenix 6’ya benzeyecek. 5 tane tuşun yanına 1 adet daha eklenecek yani 6 tuşlu olacak ve yeni modellerin hepsi tuş ve dokunmatik ekran kombinasyonuna sahip bir ara yüz kullanacakmış.

Saatin ebat ve ağırlığında Fenix 6’ya göre anlamlı bir farklılık beklenmiyormuş. Daha ince çerçeveli olup, ekran alanının daha geniş olması bekleniyor. Epix Gen 2 ismiyle çıkcak Fenix 7X’in ise 6X’e göre daha büyük olacağı dedikodusu varmış. 6X 51 mm idi, bu kaç olur Allah bilir :slight_smile:

Epix modelinde koşuculara özel aydınlatma olacakmış (Runners light yazıyor).

Nabız sensöründe donanımsal bir farklılık beklenmiyormuş. Venu 2 modelinde bulunan Elevate GEN 4.0 nabız sensörü olacakmış.

GPS çipinde de iyileştirme bekleniyor. Dual band, dual frekans Sony’nin en yeni GPS çipi kullanılacakmış. L1, L2, L5 GPS sinyallerini destekleyecekmiş. GPS, Galileo & SBAS (Glonass, GPS 3 ve BDS) yazıyor.

Ekranı çözünürlük ve renk kalitesi bakımından Fenix 6’dan çok farklı olmayacak, transflektif piksel hafızalı ekran olacak diyor. Fakat en az 2 farklı modelinde Amoled ekran olacağı yazıyor. Amoled’in şarj konusundaki sıkıntısını solar özelliği ile azaltacakları yazıyor.

Tüm Fenix 7 modellerinde ve Epix modelinde dokunmatik ekran olacakmış. Aynı zamanda ilerleyen zamanlarda çıkacak Forerunner 955 modelinde de. Ocak ayında yani 1 ay sonra çıkacak Fenix modellerinin bazılarında kesinlikle Amoled ekran olacak diyor. Connect IQ 4 ve 5’in Amoled ekranlarla fonksiyonel özellikler kazandığından bahsetmiş. Amoled ekranlı modellerin GPS kullanımındaki batarya sürelerinin normal ekranlı modelleri aratmayacağını iddia ediyor, 20-30’lu saatlerde GPS kullanımı sunacağını yazıyor.

2 tuşu bulunan Amoled ekranlı Venu modelleri aklınızı karıştırmasın, onlar tamamen Apple Watch serisini hedef alıyor. Oysa önümüzdeki günlerde hoş ekranlara sahip, oldukça ciddi spor ve outdoor amaçlı kullanıma hitap eden bir sürü bebek Fenix 7’ler göreceğiz demiş :slight_smile: Sadece şarj süreleri bir miktar daha az olacak diyor.

Daha sonra da bu konuyla ilgili güncelleme yapıp sadece Fenix 7X yani Epix Gen 2 modeli Amoled ekranlı olacak demiş.

Sesli komut özelliği ve yeni bir kaç FirstBeat özelliği geleceğinden bahsetmiş.

4 Beğeni

Şuan 16 TL olan dolar Ocak ayında kaç TL görür Allah bilir.1 Sene önce Garmin Fourner 945 6053 TL aldığım saat bugün itibari ile 10.767,41 TL olmuş.Sizin dediğiniz model en az yirminbin TL aşağı olacağını düşünmüyorum.Gidişat hiç iyi değil

4 Beğeni

Baytekin bu problem sebebiyle saatimi yenisi ile değiştirdi. Üstelik garantim 1.5 ay önce bitmişti.

Türkiye’de bir ürün alırken gerçekten güvendiğim oldukça nadir firmalardan biri Baytekin. Yanılmadığımı görmüş oldum.

Fenix 7 beklerken artık kurlardan dolayı mevcut saatimin değişimine memnun oldum diyebilirim.

image

2 Beğeni

Gözünüz aydın, hayırlı olsun. Garanti ve servis konusunda çok iyiler. Bir de fiyatları çok şişirmeseler iyi olacak.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim.
Türkiye’de fiyatı neyin şişirdiği benim için artık çok net. :slight_smile:

image

2 Beğeni

Aslında anlattığım şey çok basit ama ben size tekrar izah edeyim;

13.10.2020 tarihinde, Baytekin’e attığım mailin ekran görüntüsünü aşağıda paylaşıyorum. Garmin Venu, global sitede Vivoactive 4 modeli ile aynı fiyata satılıyordu fakat Baytekin burada Venu modelini her zaman daha pahalıya sattı. Hatta global sitede tüm renklerin fiyatı aynıyken, burada renk değiştiğinde fiyatlar da değişiyordu. Tabi fiyatlar yine her zamanki gibi şişikti; kur karşılığı 2.800 TL olan Venu 4.000 TL’nin üzerinde satılıyordu.

Mail

İkinci konu ise, döviz kurlarında yukarı değişiklik olduğu zaman fiyatları anında güncelliyorlar. Fakat global sitede ciddi indirimler olsa dahi hiç bir zaman buradaki fiyatlara yansımıyor.

Örneğin Venu 2 modeline bakalım; şu an garmin.com ve amazon.com’da 350 USD + 108 USD vergi ve gümrük = 458 USD’ye satılıyor ve USD 17 TL kabul edilirse TL karşılığı 7.786 yapıyor. Fakat aynı ürün burada 9.715,53 TL’ye satılıyor. USD kurunu 21 TL alıyorlar galiba.

Bir de Fenix 6 modeline bakalım, şu an 200 USD indirimde. TL karşılığı 11.050 yapıyorken 15.965,40 TL’ye satılıyor;

Acaba Polar markasının Türkiye temsilcisi Finspor’da durumlar ne ?

4 Beğeni

Emin olun anlattığınız şeyi izah etmenize ihtiyacım yoktu. Ama emek vermişsiniz okudum teşekkür ederim.

1 Beğeni

en iyisi gene gidip gelen birine aldırtmak .yurtdışından

saphire olmıycakmı ki

Safir cam versiyonu mutlaka olacaktır. Dediğiniz gibi, en ekonomik seçenek yurtdışına giden birine aldırmak olacak gibi duruyor. Biraz riskli ama yapacak bir şey yok. Safir cam çok yansıma yapıyor yalnız, bilginiz vardır sanıyorum.

5 x kullanıyorum ama sürekli saatim oldu .daha sağlam camlı gibi geliyor bana .

Sağlamlık olarak kesinlikle daha sağlam.

Dolar bu halde iken Fenix 7 serisi bir saate 20 bin verecek motivasyonu bulamasam çok daha iyi olacak. :smirk:

2 Beğeni