Garmin Fenix 6 Kendini Gösterdi

Birkaç video inceledim de, 6X Saphire modellerinde ekran kullanılan safir camdan dolayı biraz karanlık görünüyor. Fenix 5X’in safir camına alışık olduğum için benim için bir sıkıntı değil. Hatta alışık olduğum için de hiç de karanlık gelmiyor bana, en ufak bir şikayetim yok.
Karanlıkta ekran aydınlatması kullanıldığında ise 6X Pro modelinin ekranındaki beyazlar mavi - mora çalan bir tonda görünüyor, siyahlar da mor gibi görünüyor. Ancak safir camlı modelde beyazlar beyaz, siyahlar siyah.
Camlar genelde kolay kolay zarar görmüyor. Çünkü etrafındaki çerçeve çoğu darbeyi alıyor zaten. Gorilla Glass da kullansanız, saatin ekrandan önce çerçevesi çizilecektir. Fenix 3 Silver’ı yanında gelen ekran koruyucusu ile kullanmıştım, bu koruyucu çizilse de camda bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Hatta şurada koruyucudaki çizikler görülebilir. Çerçeve çizikleri çok belli olmuyor ama siyah bir model olsa bağırırlardı. ( https://www.youtube.com/watch?v=qt9HKewieWg ) Fenix 5X’in camında ise en ufak bir çizilme emaresi yok, hediye gelen bir koruyucu seti var ama hiç kullanmadım bile onları.
Saate gelecek ciddi bir darbede de esnese de esnemese de o cam dağılacak. Direk koluna kaya düşmüş bir kullanıcının tuzla buz olan camının fotoğrafları vardı. O kaya kolunu kırmadığına dua etsin. :smiley:
Pil değişimini pili bulabilirseniz yapmak kolay. Saati kapatırken contasını bir kontrol edip esnekliğini yitirmediğinden emin olmak gerekli. Ayrıca contaya biraz vazelin ya da krem sürmek de su geçirmezliğe yardım ediyor. Pil değişimi sonrası yüksek batarya tüketiminin bir sebebi satın alınan kalitesiz batarya olabileceği gibi, cihazın anakart elektroniğinin arıza yapması sebepli de olabilir. Hani bir devre arızalandıktan sonra hızlı bir tüketim başlamışsa, yeni batarya alındığında da aynı durum devam edecektir. Bununla ilgili de sıkıntılar var ki, bu durumda pek yapacak bir şey yok. Onarımını yapacak biri yok yakınlarda bu saatlerin.

Bir süre önce ben de bir Fenix 6X Pro edindim. Solar model Türkiye’ye Kasım’da geleceğinden ve daha da uzun daha da pahalı bir ürün için beklemek istemediğimden fırsatını bulunca Fenix 6X Pro edindim. Biraz stok problemi var X modellerde. Her an bulamayabiliyorsunuz hani.
Öncelikle ilk düşündüğümdeki kadar fazla detaya giremeyeceğim. Gece uykumdan uyandım ve birazdan tekrar yatıp birkaç saat uyuyacağım. Bir de koşarken asfaltın kenarına basıp kayınca yere yapıştım ve ayağımda ufak bir çatlak var. Birkaç hafta yürümek bile zor olacak, bırakın koşmayı. Çok fena oldu bu.

Öncelikle görünümde ana değişim ölçüler önceki seriye benzer olsa da ekranın büyümesi ve kenardaki çerçevelerin daralması. Çerçevelerde daha ince, sanırım 1.5mm gibi vidalar kullanılmış. Ekran kenarındaki dakika saniye ölçeği de daha dar. Kayış tırtıklı bir hal almış ki, görünüm olarak iyi belki ama kayışı bir delik değiştirmek istediğimde tırtıklar bir sarsıntıya sebep oluyor ki, kaydı mı kaymadı mı anlaşılmıyor bazen. Kayışı tutan kollar saat gövdesine biraz daha yaklaşmış ki saat daha az sallanıyor ince kollarda. Beğenmediğim nokta eski modellerde vidalı pinler tutarken kayışı, şimdi yaylı pinlere geçilmiş. Açıkçası vidalı pin güvenliği vermiyor bana, ama sağlamdırlar belki. Başlat ve geri butonları arasında barometre delikleri biçim değiştirse de yerini koruyor. Garmin forumlarından da farkettiğim, ufak tefek kozmetik farklar olabiliyor aynı model ürünlerde bile. Bazılarında saat etrafında yer alan derin çizgiler daha keskin çizgilere sahip, bazılarında daha yuvarlak. Tuşlar daha fazla ses yapıyor. :slight_smile:
Daha büyük ekran kesinlikle daha fazla tat veriyor. Haritalar daha detaylı ve görülebilir. Her açıdan iyi bir gelişme olmuş ekran boyutunun yükselmesi. Hesaplamadım ama sanırım çözünürlük de yükselse de boyuta göre çözünürlük aynı gibi. Yine de ekranla sıkıntım, Garmin’in Fenix 6x Pro’nun artan ekran alanını verimli kullanmaması. Mesela Fenix 5X bildirimlerinin görünümünden memnundum. Ama Fenix 6X Pro’da bildirimlerde ve diğer bazı yerlerde kullanılan fontlar büyümüş. E fontu büyüteceğine bana gösterdiğin veri miktarını arttırsan, ya da en azından bunun için bir seçenek sunsan daha iyiydi.Aynı yazıyı, sadece daha büyük gösteriyor. Bu keşke iyileştirilse diyorum. Bendeki model safir değil bu arada. Bu açıdan ekran daha aydınlık görünüyor. Karanlıkta siyahlarda arka aydınlatma kullanımında hafif bir morluk var ama rahatsız edecek düzeyde değil, korktuğum kadar değil. Safir modellerde camın siyahlığından tam siyahtır sanırım onlar.
Arayüz olarak Fenix 5 serisi ile aynı iş yapılsa da ciddi bir değişim var. Daha fazla animasyonlu geçişler var. Bileşen menüsünde nesnelerin ortadan başlayıp yerlerine geldiği animasyonlar, kontrol menüsüne girince nesnelerin dışarıdan içe gelip yerini alması vs. hoş şeyler. Hani animasyon çok önemli bir şey olmayabilir ama Garmin yazılımcılarının, artık bir nebze de olsa hazırladıkları arayüz ve donanıma daha hakim olduklarını gösteriyor bence. İlk renkli ekran Pebble Time’da daha kötü donanıma rağmen vardı böyle animasyonlar vs. Arayüzde gariplikler de yok değil. Bir etkinliği açtınız ve GPS’in sabitlenmesini bekliyorsunuz. Ekran üstünde bir seçenekler menüsü geliyor. Yukarı tuşu ile bu seçenekleri, yani aktivite ayarlarını yapabiliyorsunuz. Ancak diğer ekranlara gitmek için aşağı tuşuna basıp o kısmı kapatmak, sonra diğer ekrana geçmek gerekiyor, gereksiz şekilde bir tuş fazla kullanıyorsunuz hani. Böyle şeyler var birkaç yerde. Genel olarak arayüzü beğendim diyelim. Akıcı ve hızlı bir çalışması var. Çok denemedim ama ConnectIQ saat yüzlerinde eski modellerdeki gibi bir miktar gecikmeler mevcut.
Türkçe dil desteği de var tabi saatlerde ki, birkaç ufak hatası da var. Widget menüsündeki başlıklarda her I harfinden sonra bir sorunlu karakter görseli var soru işareti şeklinde.
Optik nabız aktivite harici normal gibi. Aktivite içi ise başka bir konu. İlk koşuma başlayacağım zaman HRM RUN nabzım 100 civarı iken F6X Pro optik sensörü beni 70’lerde gezdirecek kadar fit sanıyordu. Bekledim, kayış gerginliğini değiştirdim vs. ama pek fayda etmedi. Koşuya başlayınca bir süre sonra düzeldi gibi. Bununla ilgili olarak da kalori ve performans değerleri harici sensör bağlı Fenix 5X’ten alakasız çıktı. Puls Oksimetre doğruluğunu bilmiyorum. Eski Samsung telefonlarımda çoğu zaman %98 civarı çıkardı bu değer, bu saat ise 92 - 98 arası daha değişken gösteriyor.
GPS durumuna gelelim. Şu anki deneyimime göre şehir dışında, açık alanda genel olarak iyi ama şehir içinde biraz sapma yapabiliyor. Tabi DCrainmaker’ınki kadar da kötü sonuçlar almadım bence. Bazı yerlerde biri iyiyken, bazı yerlerde diğeri iyi. En sonda o park içindeki hafif dönüşleri bile iyi yakalamış F5X ona şaştım. Karşılaştırmak için aktiviteleri atayım:
11K koşu. Fenix 6x Pro’da optik sensör aktif. Mesafede ve tempoda farklar var.
Fenix 6X Pro: https://connect.garmin.com/modern/activity/4141093349
Fenix 5X: https://connect.garmin.com/modern/activity/4141226140
Karşılaştırma linki: https://mygpsfiles.com/app/#KtW996MQ
Aktivitede bir de toplam irtifa kazanımında iki kata yakın fark var. Bir noktada inişten sonra kısa bir bayır vardı. Kısa ama kışın karlı yolda araçların çıkamadığı, bisikletle yavaş girerseniz tamamlayamadığınız, yürürken bile nabzı yükseltmeye başlayan kısa bir yer. Fenix 5X burada Grade olarak 9 gösterdi, Fenix 6X Pro ise 1 gösterdi sanırım sonuna doğru. Hani yükseklik hesapları ile ilgili biraz daha güncellenmesi lazım. Diğer aktivitelerde de var böyle bir durum.

6K koşu ki sonunda yere yapıştım, tekrar devam etmeyi denedim olmadı. Yalan oldu 22K koşu niyeti. :rage:
Fenix 6X Pro: https://connect.garmin.com/modern/activity/4154222773
Fenix 5X: https://connect.garmin.com/modern/activity/4154232320
Karşılaştırma linki: https://mygpsfiles.com/app/#KgEAob2P

Düştükten sonra yürüyerek geri dönerken yürüyüş. Fenix 6X Pro daha iyi başlamış. Ama sonrasında asfalt zeminden çıkıp, topallama da artınca iki iz de sağa sola yalpalanmış. Ancak sanırım ciddi ciddi kolları böyle sallayarak yürüyordum o ara. :smiley:
Fenix 6X Pro: https://connect.garmin.com/modern/activity/4154222936
Fenix 5X: https://connect.garmin.com/modern/activity/4154232606
https://mygpsfiles.com/app/#KgD9iJRr

Haritaların yüklenme hızı vs. ile ilgili biraz eleştiri vardı. Benim denememde Fenix 6X Pro 5X’e göre daha hızlı, 5X Plus hiç denemedim. Ayrıca Garmin harita verisi olarak OpenStreetMap verileri de ekliyor anladığım kadarıyla ki bölgemde kendim çizdiğim, ticari haritalarda olmayan yürüyüş yolları vs. de farkettim haritalarda.

Genel olarak memnunum cihazdan. Parasını eder mi konusu ayrı bir şey tabi. Elektronik oyuncak sevdiğimden benim için ediyor, ama ciddi maratoncular zaten ağırlık yapmasın diye saat takmıyor. :smiley: Güneş altında ultralar yapanlar Solar modeli tercih etsin derim, saatlik batarya tüketimini %2’ye kadar düşürüyor bazı gördüğüm verilere göre. Tabi Kasım’da gelecek ve sanırım biraz stok sıkıntısı devam edebilecek model. Zamanla görsel ekleyip güncelleme yapabilirim. Şimdilik bu kadar.

4 Beğeni

@sis651 Ferhad geçmiş olsun, umarım çabuk iyileşir ve devam edersin. Güzel inceleme için teşekkürler, çok faydalı oldu. Openstreetmap verilerini ekliyor olması ilginç, şu an için benimkinde de opentopomap datası yüklü ama kendim yapmam gerekiyor. 5XPlus’ta geçiş animasyonları var, aynı mıdır bilmiyorum ama 5x’ten genel olarak daha iyi bir arayüz deneyimi sunuyor, ben memnunum açıkcası.

Sanıyorum Garmin az sayıda getirdi, bir iki gün içinde 6X Pro Solar’ların tamamı tükenmişti, buna titanium versiyonu da dahil. 6 ve 6S’ler duruyor gördüğüm kadarıyla. İlk satın alanların tercih ettiği model 6xPro olmuş gibi görünüyor. Bir hafta içinde yeni bir partinin geleceği söylenmişti ama bir hareket yok, yoksa ben de (bir arkadaşımın da olsa) 6XPro Solar Titanium ile eğleniyor olacaktım. Artık önümüzdeki maçlara bakacağız :slight_smile:

1 Beğeni

Özellikle Solar modelde bir stok sıkıntısı var. Ekim sonunda Avrupa’ya gelecekmiş Garmin forumunda kullanıcıların bayilerinden aldığı dönüşe göre. Sonra da Türkiye’ye sanırım. Power Glass dedikleri güneş enerjisi sisteminin üretimi ihtiyacı karşılayacak hızda değilmiş diye spekülasyon yapılmış ama ne olduğu belli değil. Diğer modeller ara ara geliyor. Ben geldiği gibi kaptım bir F6x Pro. :slight_smile:

Hayırlı olsun öncelikle keyifle kullanın. Elektronik oyuncakları bende çok sevdiğim için sizinle aynı fikirdeyim. Pil süresi benim için çok önemliydi. Ben saati alalı tam 1 ay oldu, toplamda GPS takibi ile 83 km koştum. PulseOx ve bildirimler kapalı ancak nabız ölçümü sürekli açık olarak kullanıyorum. Şu ana kadar sadece 1 defa şarj ettim. Şu an %6’ da ve halen 1 gün gösteriyor. Bu şarj yüzdesi ve gün olayı oldukça tutarlı. Paylaşmak istedim. Selamlar.

3 Beğeni

İsteyene 700 Euro’ya X olmayan düz pro modelini getirebilirim. Gelmesi 10 gün sürer. Ama fiyatlar çok oynak, eğer isterseniz, o an fiyatıyla yeniden fiyat vermem gerekebilir. Şu an 700 Euro.

@sis651 Merhabalar…, Bende garmin fenix6x sapphire almak üzereyim. Güzel bir inceleme yapmışsınız. Şuanki son düşünceleriniz nedir.? Birde abim Usa da yaşıyor ve ay sonu TÜRKİYE de olacak.
Baytekin Türkiye haritaları ve bir takım özelliklerin farklı olduğunu söyledi.Bunlar yükleme ile halledilirmi yoksa Türkiye’den mi almak gerekir.Şimdi den çok teşekkürler…,

Merhaba. Sakatlığım ve aşırı yoğunluğumdan dolayı koşudan oldukça uzaklaştığımdan, ne yazık ki burası da yeni aklıma geldi. Aylar geçmiş sorunun üstünden ama yine de cevap vereyim.

Ben saatten memnunum, ama korona günlerinde sürekli evde kalınca ya da sakatlık durumunda akıllı özelliklerin biraz daha fazla olması hoşuma giderdi.
USA’den alınan saatte Türkiye haritaları yer almaz muhtemelen. Çok kabaca standart bir harita görünümü alırsınız. Garmin’in sitesinden Türkiye haritasını ya da içinde bulunduğu bir haritayı satın alabiliyorsunuz bildiğim kadarıyla. Para vermek istemezseniz de OpenStreetMap haritalarından bir tane yükleyebilirsiniz. Bunun yapılışıyla ilgili bir video hazırlamıştım.

6 Beğeni

Merhabalar,

Bu başlığa yazdıktan 2 sene 2 ay sonra yoğun kullanım sonrasında pil ömrü 1/3’e düştü. Neredeyse 24 saat kullanımda - akıllı saat modu hariç - haftada 2 defa şarj eder durumdayım. GPS takibi ile pil ömrü bende max 10 saat şu an. (Spec değeri 60 saat).

Yazılımı 19.20 sürüme güncelledikten sonra daha kötü oldu gibi.

Bu hafta Baytekin ile görüşüp pilini değiştirmeyi planlıyorum. Var mı benzer şekilde pil ömrü sorunu yaşayanlar?

Teşekkürler.

1 Beğeni

@Eren merhaba, benzer şikayetler garmin forumda var.Şunu deneyebilirsin, orjinal öneriyi de ekleyim yanlış olmasın anladığımla:

Telefondaki garmin connect uygulamasını güncelleyin, iphone ise 4.47.0.27 versiyonu.Güncelleme sonrası telefon ve saati yeniden başlatın.
Not:Saatler pilin fiziksel sağlığını ve hangi uygulamanın pili ne kadar kullandığını gösterse iyi olurdu.

One of the resolutions that worked for faster battery drain is to update the Garmin connect app on your phone to the latest version . If you have an iPhone, please update the Garmin connect app on the phone to the version 4.47.0.27 . Once the Garmin connect app has been updated, restart the phone and the Fenix 6 device. Track the battery drain after the upgrade of Garmin connect app.

Unconfirmed opinions suggest that the Garmin connect app seems to be connecting to the device more frequently after the firmware update to 19.20. Doing the upgrade on Garmin connect app brings normalcy to the communication between the Garmin connect app and the fenix 6 device.

1 Beğeni

Yanınızda cep telefonu, internet ve fenix 6 versiyonu var.Cep telefonu ile saat Bluetooth ile bağlı ve belirli bir aktivitedesiniz.
Düştünüz, birilerini telefonunuzla tabiki arayabilirsiniz.Ya düşüp bayılsanız (Allah korusun)? Bu saatte düşmeyi algılma ve sms/e-posta yollama özelliği varmış -başka saat veya yazılımlarla acil çağrı durumu vardır-.

Merak edenler veya bu özelliği test ettim/ederim diyenler için:

1 Beğeni

Teşekkürler Fatih. Yazılım çoktan 4.49’lu versiyonlara geldi. Buna benzer bir denemem önceden oldu ama işe yaramadı.

Bu arada garmin forumda şöyle bir başlık var. Hatırlatma için teşekkür ederim. Sanırım 19.20 sürümü sonrası bir çok kişi yaşıyor bu durumu.

https://forums.garmin.com/outdoor-recreation/outdoor-recreation/f/fenix-6-series/273784/battery-issues-after-update-19-20

Bu versiyona henüz geçmeyen varsa beklemesini tavsiye ederim.

1 Beğeni

Merhabalar. Saat ekranında arka aydınlatma kapalı iken ışık sızması vs. bir şey var mı? Karanlık bir ortamda kontrol edebilir misiniz? Karanlıkta ekran aydınlatması kapalı iken ekranda hafif bir ışık görünebiliyor, böyle bir şey varsa hızlı tüketimin sebebi budur. Yoksa başka meseleler ve muhtemelen pilin ömrünü doldurması.

2 Beğeni

Saatin kendisi aslında bununla ilgili bir istatistik tutuyor. WiFi ne zaman ne kadar süre çalışmış, BLE ne kadar çalışmış, ne kadar süre veri gönderilmiş alınmış, GPS çalışması ile ilgili istatistikler tutuluyor ama kullanıcıya sunulmuyor ve kendimizin dosyaları kurcalayıp yorumlaması da zor. Keşke kullanıcıya da sunulsa bu tür şeyler.

2 Beğeni

Merhabalar, detaylıca baktım ama böyle bir ışık sızması göremedim. Okuduğum kadarıyla 19.20 sürümü sonrası herkes değil ama bir çok insan benzer sorun yaşıyor. 20.00 sürümü çıkmak üzereymiş. Onu denedikten sonra dediğiniz gibi pil değişimine gideceğim gibi görünüyor. Teşekkür ederim.

1 Beğeni

Beta software sürümlerinde widget aracalığıyla gösteriliyor.

1 Beğeni

Bende da geçenerde bir güncelleme sonrası çok hızlı azalma gözlemledim. Hard reset,soft reset ne varsa yaptım. Sonra düzeldi.

2 Beğeni

Onlar belli başlı bilgiler hocam. Daha detaylılarının sunulduğu bir sayfa yapsalar ayar kısmına, güzel olur.

O zaman ekranla ilgili özel bir durum yok demektir.

Ara ara bazı yazılım sürümlerinde böyle sıkıntılar olabiliyor. Genelde sonradan çözülüyor ama yeni eklenen özelliklerin eklediği tüketime bağlı olarak düzelmediği durumlar da olabiliyor ama bu ciddi tüketim farkları olmuyor zaten.

Bir de forumlarda takip ettiğim kadarıyla fikrim, bazı kullanıcıların pilleri bir sebeple daha hızlı ölüyor. Adam bir sürümde bir şikayet belirtmiş, sonraki hiçbir sürümde ya da çözümde bir gelişme görememiş. bataryasında sorun var da olabilir. Ya da saat aynı olsa da anakart sürümleri arasında fark vs. var belki.

Şunu da not etmeli ki, cihaza yeni yazılım yüklendiğinde ya da güncellendiğinde saati ilk çalıştırmadan sonra bir kez kapatıp açmakta fayda var. Fenix 3 döneminde böyle bir şey keşfetmiştik, şimdi de uygulaması basit ve işi garantiye almak için tavsiye ettiğim bir yöntem. Cihaz güncellendi ve saat açıldı, hemen kapatıp tekrar açalım. Güncelleme işleminden kalan bazı süreçler arkaplanda çalışarak pil tüketimini devam ettirebiliyor.

1 Beğeni

3.parti uygulamaları silip, soft-reset attım. Ciddi bir iyileşme var ancak sorun hala devam ediyor. Sanırım pil değişimi zamanı geldi.

Biraz hayal kırıklığı oldu bu durum. Özellikle software güncellemesi sonrası oluşması. Fenix 7’yi dört gözle bekliyordum ama sanırım bu sefer Coros’a yöneleceğim.

1 Beğeni