Garmin Fenix 3 kapanma problemi

Merhaba, Fenix 3 kullanıyorum saat %100 doluyken kendi kendine kapanıyor .Kendi kendine bir süre sonra açılıyor. Kapanınca açma kapama düğmesine basıp açıyorum çalışıyor ancak bir süre sonra tekrar kapanıyor.Servise götürüp 1 hafta bıraktım herhangi bir sorun yok deyip geri verdiler ,Bir süredir olmuyordu ama tekrar sıklaşmaya başladı. Bu problemi yaşayan var mı ? Nasıl kesin çözebilirim

%100 dolu değilken kapanmıyor mu?

Her şekilde kapanıyor. Batarya sağlamken de kapandığını tespit ettiğim için belirttim

Servisin sorun bulmamış olması ilginç. :face_with_raised_eyebrow:
Son zamanlarda bir sıvı teması vs. olmuş olabilir mi? Düğmeden vs. sızmışsa arada düğmeyi tetikleyerek kapattırabilir cihazı. Tabi bu durumda kuruyunca sorun olmaması gerekli.
Cihaz açıldığında ciddi bir batarya kaybı söz konusu değilse bataryadan da değildir.

Bugün iki kere kapandı sabah evden çıkarken farkettim açtım işe gittiğimde kapanmıştı. Tekrar açtım .Bir süre sonra tekrar kapandı :slight_smile: Öğlen bu sefer açmayacağım dedim ısıtıcının yakınlarıydaydım biraz üşümüştüm ellerimi ısıtıcıya yaklaştırınca bir süre sonra kendi kendine çalıştığını farkettim. O saatten sonrada kapanmadı. 8km yürüyüş yaptım geldim. Adım sayısını güncellememiş. 2130 adımda kalmış. evden işe giderken hava soğuktu ofise geldiğimde kapandığını gördüğümde bende soğuktan olduğunu düşündüm. Isıtıcının yanında durunca çalışmasında da bana bunu hissettirdi. Ancak uzun süre hareketsiz durunca kolumda titriyordu ancak bu aralar hiç titremiyor. Adım sayısını güncellememesi,kat çıkarken kat sayısını sıfır göstermesi başka sorunlar daha olduğunu düşündürtüyor.Açtığımda batarya seviyesinde sorun görmüyorum.

Ekran temas etmediği için kapalı görünüyor desem adım sayımı vs. etkilenmez ondan.
Kendi kendine açılması tuşla ilgili bir sorun olabileceğini düşündürttü bana. Açma kapama tuşuna basınca değişik sesler falan geliyor mu hiç?
Ya da anakartta açma kapamayı tetikleyen devrede bir sorun var.
Ama bir sorun var yani cihazda.

Hard reset attım .Şu an normal gibi gözüküyor.Kapanma yok ama kat iniş ve çıkışlarını göstermiyor. Adım sayısı düzeldi. 3 mayıs 2016 da geçiş yapmıştım Garmin e .Aldığım ilk günlerde de hafıza dolu olmamasına rağmen "move bar cleared "diye uyarı veriyordu. Garmin servisi aradığımda hafıza doludur temizleyin diyordu ama temizkende uyarı veriyordu. Pek problem etmeden kullandım.

Kat iniş ve çıkış göstermiyorsa barometrede bir sıkıntı olabilir. Altimetre ve barometre mantıklı değerler gösteriyor mu?
“Move bar cleared” bir özellik aslında. Move bar yani hareket çubuğu siz hareketsiz vakit geçtikçe doluyor ve tam dolduğunda hareket edin diye uyarı verebiliyor saat. Eğer çubuk dolu iken yürümeye vs. başlarsanız çubuk seviyesi azalmaya başlıyor ve çubuk tamamen sıfırlandığında “Move bar cleared” diye uyarı veriyor. Bunu kapatmanın bir ayarı olması lazım saat ayarlarında. Servis muhtemelen konuyu anlamamıştır ve hafıza doludur demiştir. Hani saatin bir özelliği o, dolu boş hafıza saatteki etkinlikler uzun süre eşitlenmeden durmadıkça sorun olmaz. En eski aktiviteyi kendisi silerek bellekte yer açıyor zaten.

Servise götürdüğümde kat iniş çıkışı da söylemiştim ama problem yok deyip verdiler. Bugün kapandı ve 5 saattir kapalı. Kendi kendine açılır diye bekliyorum. Dün kapandığında kendi kendine açılmıştı. Barometreyi,altimetreyi bir kaç kez kalibre etmiştim ona rağmen kat iniş ve çıkışlarım düzelmemişti.

Merhaba Herkese,
Bugün saatimin sorunu için baytekin e servise gittim. Saatimi incelediler.Ana kart kısa devre yaptığı için saatin kapandığı ortaya çıktı. Fenix3 serisi artık üretilmediğinden ve parça desteği kalktığından fenix serisi 5 ve üstü için cihazı geri alıp 1800 tl indirim ile bu serinin yeni saatlerinden birini teklif ettiler. Fenix5 için 4000 bin tl ye bana sıfır ve 2 yıl garanti ile değişebileceklerini belirttiler. Sizce ne yapayım ?

Keşke biraz daha üst bir cihaz önerselermiş ama doların geldiği hali düşünüce çok normal.

Fenix 5 ,6 ve diğerlerini öneriyorlar ancak başka modelleri önermiyorlar. Siz ne önerirsiniz

Temel Fenix 5 ve 6 modelleri Fenix 3’ün yaptığı işi yapar. Harita vs. 5X, 5 plus serisi, 6 Pro - Saphire cihazlarda bulunur.
Ne amaçla kullanıyordunuz saati?

Şehirde koşan zindelik sporcusuyum, koşularda kullanıyorum ,harita ve diğer gelişmiş özellikleri binde 1 ihtimal kullanırım. Fenix 3 bile fazlaydı esasında bana.Şimdi bozulup yerine sürümü yakın zamanda kalkacak fenix serisi ile 4bin verip değiştirmek düşündürüyor hatalı alışveriş gibi geliyor

İşte benim de düşündüğüm o. Fenix 6 bari olsa hadi de, hani ikinci el daha özellikli bir cihaz alınır o paraya.
Ha navigasyon özelliklerine çok ihtiyacınız yoksa Vivoactive veye Instinct gibi seriler de incelenebilir onları da verebiliyorlarsa. En azından cebinizdek çıkacak alacağınıza göre fazla olmaz.

Birisi Fenix 3 leri sabote ediyor anlaşılan, ben de 2015 yılından beri kullandığım saatimi dün aynı problemden dolayı servise yolladım maalesef. Saat kendiliğinden kapandı ve bir daha açılmadı, pek bir umudum yok tamir olacağından ama bakalım bana nasıl bir geri dönüş olacak.

2 Beğeni

“Planlı eskitme” dedikleri olay bu işte. Artık tamir diye bir olay yok, at çöpe. Saati satın mı alıyoruz, kiralıyor muyuz belli değil. Rahmetli pederin Seiko saati neredeyse 60 yıllık, saat tıkır tıkır çalıştığı gibi, şarj edilebilir bataryası halen üretimde.

Yerinde olsam aliexpress’ten anakart temin edip mevcut saati kullanma yoluna giderim. https://www.aliexpress.com/item/1005002075110924.html Arkadaşların da ifade ettiği gibi, yeni saatlerden civciv çıkmıyor. 150 liralık ikinci el samsung galaxy fit 2 de 9000 liralık Garmin Fenix 6 da temelde aynı işi yapıyor. İzlediğin rotanın izini çıkarıyor, nabiz verilerini bir dosyada tutuyor. Strava gibi platformlara bu verileri yollayınca “vay şu kadar koşmuşum tazı gibiyim” diyorsun. %2-3 yanılma payı olsa ne yazar? Olimpiyatlara mı hazırlanacaksın. Usain Bolt rekor kırdığında akıllı saat mi vardı…

Yani özet olarak, eski saatini kullanmaya devam et. Garmin 5 alacaksın, 3-4 sene sonra o da çöp olacak.

1 Beğeni

İşte bu çok mantıklı. Hani maddi durumu iyi olan çok umursamayabilir ama herkesten döviz pahalı diye bir saate 5 - 10 bin lira vermesi beklenmez.
500 lira anakart ile hayata döndürmek en mantıklı yöntem bence de.
Planlı eskitme her üründe var, kullanma kılavuzunda ömür beklentileri yazıyor bazı ürünlerin. Garmin tarafında ise plandan ziyade kullanımdan dolayı ürünün ömrünü tahmin edememe gibi bir durum var diye düşünüyorum.

Herkese selam yeniden.
Hafta sonu baytekine gidip bozulan ve tamir ve parça desteği veremedikleri saati 1800 tl geri alıp değişimle forerunner 945 aldım. Fenix3 ü 5 yıl dolu dolu kullandım.5 yıl boyunca kolumdan çıkardığım nadirdir.Her ne kadar su geçirmez dense de ürünü satarken yüzerken tuşlara basmayın diyorlar bu da ürün için handikap duş ve banyo sırasında eliniz takılıp saatin tuşlarına dokunma ve sıvı geçmesi mümkün oluyor.Spor esnasında da ter ve nemden dolayı tuşlarda gezindiğinizde aynı sorun olabilir. Açıkçası 5 yıllık serüvende ben fenix3 ü yaklaşık 9 ila 10bin km yaptım.Bozulmasa 5 yıl daha kullanırdım. Açıkçası daha basit saatlerle koşan arkadaşlarımla çok kıyaslama yaptım genelde kilometrelerde 100 ila 200 mt farklar çıkıyordu. Ben iki üç yılda bir yenilememek için bu kadar pahalıya kaçtım ancak ürün güvenirliliği de çok önemli ,servis ve garanti desteği.Forerunner 945 i hafifliği ve bilekten nabız ölçmesi,müzik ve akıllı ödeme seçenekleri olması sebebiyle tercih ettim. Teşekkürler destek ve yorumlarınız için.

1 Beğeni

@canozbek ; Anakart kısa devre yaptığı için parça ve tamir desteği olmayacak diye dönüp fenix5 veya üstü ile değişim önerebilirler size. Tavsiyem maddi imkanınız varsa değişim ile daha üst modellerle değişim yapın.

1 Beğeni