Garmin Fenix 3 hız sorunu

Merhaba arkadaşlar. Garmin Fenix 3’ü bisiklette kullanıyorum. Bazen maksimum hızda garip davranıyor. 60.6 km’yi 139 km olarak gösteriyor.Buna karşılık bu bilgileri Stravaya atınca 139 km maksimum hız normal şekilde 60.6 gözüküyor. Aynı şekilde Runtastic Pro’da da doğru şekilde aktarıyor. Sebebi ne olabilir. Ne yapmak gerekir. Teşekkürler.

Aynısını benim Fenix 5X de yapıyor. Bir süredir yapmıyordu son birkaç etkinliğimde yine yapmış. Siz de bu maks. hızın hangi noktada gerçekleştiğine bir göz atın. Bende duraklatıp devam ettirdiğimde oluyor genelde. Çok nadir de aktivite esnasında oluştu.
Strava aldığı GPS verisini filtrelediği için böyle sıçramaları temizliyor ama Garmin, Endomondo vs. direk FIT dosyasındaki değerleri gösterdiği için hatalı veri gösteriyor. Aslında bunu filtrelemesi gereken saat.

Duraklatıp yürüyorsanız ve sonra tekrar devam ediyorsanız aradaki mesafeyi düz bir çizgi çizmeye çalıştığı için çok yüksek bir hızda hareket etmişsiniz gibi kaydediyor, harita görünümünde de bu bölümü düz bir hat halinde görebilirsiniz sanıyorum. Toplam hareket süreniz 4:29 ancak bunun 4:23 dakikasında hareket etmişsiniz. Toplam kayıt ise 7:25 dakika sürmüş. Toplam ile geçen süre aynı olmadığından koşunun bir bölümünde pause ettiğinizi ve sonra resume komutu ile devam ettiğinizi düşündürüyor. Bu arada hareket ettiyseniz saat bu hareketi hesaba kattığından Maks. Hız yüksek görünüyor sanıyorum.

Merhaba, Detaylı bilgiler için teşekkür ediyorum
Bisiklette oluyor bu sorun. Ama her zaman da olmuyor. Yokuş aşağı yüksek hızla gidince bazen yapıyor. Önceki bisiklette Garminin hız sensörü vardı. Bu bisiklete takmadım. Dolayısı ile GPS üzerinden alınca sanıyorum bazen garip hızları yazıyor…

Evet. Aynen…Teşekkürler

Her zaman yapmıyor ama, dediğiniz gibi olsa her zaman yapması gerekirdi. Fenix 3 ile bir kez oldu bu sorun. 5X ile ilk başlarda beş on defa olmuştu, Garmin’le iletişime geçmiştim ki, kullandığım ConnectIQ veri alanlarıyla bile denemeler yaptırmışlardı. Sonradan düzelmişti, uzun süredir de bu sıkıntı yoktu. Ama son bir haftadır oluyor yine, bisiklette de koşuda da.

Yalnız şimdi hatırladığım kadarıyla bunun 3D distance/speed ayarı ile ilgisi var diye yorumlar hatırlıyorum gruptan. Bunları kapatarak da denemek gerek. Havalar bir haftadır stabil değil, sürekli basınç değişiyor ki saat de yükseklik değişikliği olarak algılayıp bir şeyler yapıyor olabilir belki.

Değerli bilgiler için teşekkür ederim. Deneyeceğim…