Fotoğraftaki bölgedeki ağrı ve yorgunluk sebebi nedir

Selamlar Ben Recep İstanbuldan Hayatımı gezi,kamp,trekking,koşu ile idame ettiriyordum kötü bir kazadan sonra koşu yerini yürüyüşe bırakmıştı aynı zamanda da alternatif tıp takibindeyim 110kilo yaklaşmıştım 6-8 ay da 65 leri gördüm yıllardır da ortalama 55-60 arası gidip geldim şuan 49 a düştüm bilinçli olarak Daha sonra da fotoğraftaki bölgelere yorgunluk çöktü haftada 15-20 k yürüş yapıyordum asansörsüz günde ortalama 20 kat merdiven çıkar inerdim son 2 aydır 55 kg dan 48-49 a düştüğümde bu ağrılarda başlamış oldu bu konuda ilmi olanların fikirleni paylaşmasını çok isterim Herkese sağlıcaklı günler

1 Beğeni

Merhaba gecmiş olsun bende de aynı bölgede ağrı oluşmuştu doktora gittim mr cekildi menisküs deformasyonu teshisi konuldu size tavsiyem mr cektirmeniz en azından net olarak sebebini öğrenmiş olursunuz

2 Beğeni

Çok teşekkürler cevabınız için Size birşey sormak istiyorum Benim diz ve diz çevremde ağrı ve sızı hiç yok sadece dizin bölgesinin 10 cm yukarısındaki bölgede yorgunluk ve ağrı oluşuyor Size konulan teshis sürecinde nasıl bir tedavi süreci tavsiye edildi size söyler misiniz Teşekkürler

1 Beğeni

Merhaba,
Fizyoterapist veya doktor değilim ama tecrübelerimden yola çıkarak sebebi yokuş çalışmalarını, hızı ve/veya mesafeyi birden artırırsanız, ve bir sonraki antrenman için vücudunuzun toparlanmasına izin vermediyseniz bunu yaşamış olabilirsiniz. Ağrı yaşadığınız bölge Rectus Femoris diye tahmin ediyorum…Quadların en çok etkilendiği antrenmanlar tepe ve hız çalışmalarıdır, hız çalışmalarında eğer overstriding dediğimiz olay gerçekleşirse yani ayağınızın yere indiği nokta dizinizden uzakta ise diğer bir sebep bu olabilir.

Bence ilk başta bir fizyoterapiste görünmek doğru olacaktır, ancak evde uygulayacağınız 20dk aralıklı buz seansları yine ağrınızı hafiflebilir.
Diğer bir önerim de yukarıda bahsettiğim çalışmaları yaptıktan sonra bu donemde ekstra bir gün daha ekleyebilirsiniz recovery günlerinize.
Son olarak da kadansınızı arttırmak ayak basışınızı biraz daha merkeze çekeceği için quadlarınıza aşırı yük binmemiş olur. Tüm bunların yanında glute, calf gibi lower body egsersizlerini haftalık programınıza uyarlamak da etkili olacaktır.
Ancak tüm bu saydıklarım benim kişisel önerilerimdir, siz yine bir fizyoterapiste görünün derim, zaten o size yapmanız gerekenleri sıralayacaktır. Şimdiden geçmiş olsun, umarım korkulacak birşeyiniz yoktur.

3 Beğeni

Ortalama günlük 20 kat merdiven çıkarken bunu 30 a çıkarmam kilo vermemle birlikte vücuttan kasların eksilmesi bunu gösteriyor Bir süre merdivenleri azaltmayı+protein ağırlıklı yemeyi+yürüyüşleri azaltmayı denemeyi düşünüyorum Herkese teşekkürler Sağlıcaklı günler

2 Beğeni

Rectus Femoris kasının tendiniti ya da kısmı yırtığı gibi duruyor. Doktora gitmek gerek. Yokuş/Merdiven inme çıkma ile sıkıntı yaşar.

Tendinitlerin tedavi süreci genel olarak aynıdır.
M.E.A.T ve R.I.C.E kısaltmaları ile anlatılır.
İnternette detaylı bakabilirsiniz hangisi aklınıza yatarsa onu uygularsınız.

3 Beğeni

Ben uzun süre dinlendim buz tedavisi ve ardından güçlendirme çalışmaları yaptım nispeten iyiyim koşulara başladım tekrar

1 Beğeni

Koşulara tekrar başlamanıza çok sevindim Nice koşulara sağlıcakla

1 Beğeni

49kg bir erkek için (boy 1.70 üstü iseniz) çok düşük bir kilo. Doktor falan değilim ama sağlığınız için kilonuzu arttırın bence, 60’ın üzerinde olmalı en azından.

1 Beğeni

Teşekkürler bilgilendirme için Boy 1.68 55 kilolardan hızlı ve kontrolsüz kilo verdiğimi düşünüyorum Konuyu açtığımdan bu yana protein ağırlıklı besleniyorum 2 öğüne devam Sabahları protein az karbonhidrat Akşamleyin baklagiller,meyve,sebze Yürüyüşe,ip atlamaya ara verdim Haftada 4 günlük hafif fitness esneme hareketleri ile devam Şükür bu geçen zamanda farkedilir derecede iyileştiğimi hissetmekteyim

Merhaba;
Quadriceps bölgesi yorgunluk olabilir. Yoğun egzersiz sonrası.
Ağrı için şunları söyleyebilirim,
Ani yüklenme ve ya ani durma / pace ve mesafe
Kadans dengesizliği
Patellafemoral ağrı sendromu ön dizde ve rectus femoris (fotoğrafta gösterdiğiniz kısım ) bölgesin de de ağrı yapabilir.
Ayak taban basış problemleri , kuvvetsizlik ve kas dengesizlikleri etkileyebilir.
Önerim;
Paceleri yükselt, kadansa dikkat etmelisin. Ayrıca kademeli eğimli ve patika koşuları eklemekte fayda var. (Feedback), Ayak basışını gözlemlemen iyi olur.
Kas kuvvet ve dengesizliğine yönelik çalışılmalı. 4 bölge
Ağrı için beslenme şart
Koşu üzerine uzman spor fizyoterapisti ya da hekim tarafından değerlendirilmesi uygun olur.
Geçmiş Olsun. Sporla kalın. :slightly_smiling_face: :+1:

2 Beğeni

Teşekkürler bilgilendirme için İyi beslenme ilk önceliğim faydasını şimdiden gördüm diyebilirim Ayağımda güç var ama derman yok Ağaca cıkıp 30 dk boyunca meyve topladım,atladım,zıpladım Ama kendimi 50-60 dk yürüyüşe hazır hissedemiyorum hala

06 03 22 Geçtiğimiz hafta yaklaşık 6 km bir yürüyüş yaptım Rotanın 70% düzlük kalan kısmı ufak inişli,çıkışlı zemin asfalt Toplamda 63 dk kadar sürdü Bu mesafenin 1.5 km yakın rotasını düşük tempolu koşu ile tamamladım
Bugün mesafesiz duraksamasız 65 dk kadar dengeli bir yürüyüş yaptım çok şükür konu başlığında belirttiğim noktada ağrı,sızı yok Yarın da yürüyüş düşünmekteyim
Aktiviteler öncesi 5 dk kadar mekik,şinav,barfiks esneme aktivite sonrası 10 dk kadar aktivite sonrası esneme hareketlerini biraz uzun tutuyorum akabinde ılık bir suyla duş alıyorum Hastalığı devam eden herkese acil şifalar Sağlıcakla kalın

2 Beğeni

19 04 22 Tarihinde çektirdiim MR Sonuçlarına göre Doktorun gözlemleri:Hafif Menisküs,Kas ve doku incelmesi Bulguların koşularımı engellemeyeceği,ciddi birşey olmadığı söylense de Ben yine koşu,yokuş ve merdivenlerden kaçınıyorum Bununla beraber aylık ortalama 150-200 km yürüyüş yapıyorum 02 04 22 geçirdiğim motosiklet kazası sonucu omuz ve aburga kırık bu sebeple fitness çalışamadığımdan hastaneden çıktığım günden beri düzenli olarak her gün 8-12 km arası orta tempoda yürüyüş yapıyorum
Sağlıcakla

1 Beğeni

Şükür ki motosiklet kazalı Nisan ayını 211 km ile bitirdim Mayıs ayını an itibariyle 100 km Bu akşam da ortalama 10 km hafif tempolu yürüyüş planım var Günde düzenli olarak 10-12 km arası yürüyüş+kas güçlendirici egzersizler yapmaktayım MR Sonuçları geldii Tabiki ortopedi randevumn var fakat yürüyüşlerimin olumlu yada olumduz etkileri neler olabilir acaba

Yürürken
1.Tepe çıkmıyor, inmiyorsan
2.Abartılı tempo veya bacak diz ayak vb ağrı hissettirecek hızda yürümğyorsan,
3.Günlük birikmeler 1 hafta 15 gün içinde kaslarında ağrı yapmıyorsa,
Yararını bikmem ama zararı olmaz gibi.Yine de ortapedist yorumlayana kadar süre, mesafe açısından yürüyüş 10 ise 6-7lere indirebilirsin.
Sağlıcakla kalın :raising_hand_man:t2:

1 Beğeni

Rakım 140-180 arası 30-50 mt iniş çıkış dik bir rampa kalanı düz,çok hafif eğrelti Merdiven çıkmıyorum Kaslara ağrı yapmıyor Mesafeyi azaltmayı düşünürüm Çok teşekkür ederim önerin ve alakan için Sağlıcakla

EDİT: Bugüm 10 Mayıs Ortopedi ile görüştüm Daha önce görüştüğüm ortopedi dr dediği ile aynı ''Zedelenme var ciddi birşey yok yürüyüşüne engel değil denildi Bir de tavsiye ettiği bir ilaç oldu İntraGO Dizlerin için iyi dedi Daha önceki ortopedi doktoru hafif koşular da engel değil demişti Çok şükür psikolojik olarak biraz rahatladm Ama tam düzelmeden uzun koşular,merdiven ve ip atlama idmanlarını ertelemeye devam Sağlıcakla

1 Beğeni

İp atlama ve merdiven çıkmayı spor olarak yapmak, ayakkabıyı bağlamaya eğilemeyen ben için gereksiz. Yürüyüş ve temkinli yavaş koşu iyi.

İntrago Yumurta Kabuğu 30 Tablet Eklem sıvısının kayganlığını artırmada , İmmun sistem destekleyicisi; antioksidan ve antiinflamatuvar etkileri sebebiyle destek tedavi olarak, •Eklem hasarına bağlı ağrı şikayeti olan hastaların hareketlerini kolaylaştırma adına yapılan tedavilerde TAKVİYE EDİCİ OLARAK kullanılmaktadır.

1 Beğeni

Merdiven ve ip atlama iyiydi beden için Çoğu da azı da zarar Abartınca böyle oldu işte İlaca baktım ewt dediğiniz işlevde fiyatı da oldukça yüksek İlgin için teşekkür ederim Sağlıcakla

1 Beğeni

Bugün Burhan Felek Atletizm Sahasında ortalama 8.05 Pace ile 11.5 km Hafif tempolu yürüyüş ve temposuz:D koşu yaptım (6 km kadar koşu,5 km ürüyüş)

Şükür bacaklarımda bir ağrıma yok güçsüzlük hissediyoum yalnızca Mayıs 14 İtibari ile 129 km deyim Koşudan geldiğimde Zencefil,Zerdaçal,Tarçın üçlüsünü bir cezvede karıştıra karıştıra güzelce ısıtıp çayını yapıp içiyorum Doğal ağrı kesici oldukları iddia ediliyor Ben de buna inandığımdan içtiğimde hafif olan eklem ve kas ağrılarımın iyileşme sürecini yaşadığını hissediyorum
İnş sağlığıma kavuşuyorum Herkese Sağlıcakla bol gelişimli sporlar

5 Beğeni