Fenix 7 (ve Epix Gen2) Satışta

Garmin Fenix 7X Solar ile başka bir koşu. Bu sefer 6X’i almadım karşılaştırma için, ama benzer eski koşulardan örnek ekledim.

Fenix 7X Solar:

Fenix 6X:

Bir kobay faresi gibi döngüde koşarken Fenix 7X daha toplu çizgiler çiziyor. Bu örnekler 6X’in de iyi örnekleri, daha dağınık çizdiği çizgiler de olabiliyor. Birkaç noktada kestirme yapıyor gibi görünüyor ama cidden bu noktalar hızlı aralığıma geldiği için kestirmeden gittiğim yerler. Pace olarak çok düzgün koşmadım, çok da pace hissiyatım yoktur. O yüzden tempoda dalgalanma durumu nasıldır, ek sensör ihtiyacı var yok bir şey diyemem.
GPS çizimi olarak şuanda iyi görünüyor cihaz. Forumları da takip ediyorum. GPS performansı ile ilgili bariz bir şikayet yok şimdilik. Sadece aktivitede iken bir CIQ uygulamasına geçince çizimin durması gibi güncelleme ile çözülecek şikayetler var.

Ekstradan veri olarak da potansiyel dayanıklılık ile koşma, yürüme ayracı eklenmiş 7X’te. Önceki iletimdeki aktivitede daha net görünüyor bu koşu yürüyüş ayrımı.

1 Beğeni

döngüde koşacağınız zaman “track running” ile kayıt yapın. daha sağlıklı bir döngü kayıdı yapabiliyor

1 Beğeni

Evet, deneyeceğim onu da.

1 Beğeni

Bir de doğa yürüyüşü ekleyeyim. Karşılaştırma cihazı taşımaya gerek görmedim bu sefer de. Genel olarak temiz ve düz çizgiler çiziyor. Önceki Fenix’ler kadar sarhoş sanmıyor. Hafif tırmanışımda nabzı da iyi yakalamış. Bataryayı da içmiyor da koklamıyor da.

7x Solar Sapphire modelini edindim.

Kendi görüşümü net bir şekilde söyleyebilirim. 6x kullanıyorsanız boşuna paranızı harcamayın. Ben elektronik merakıma yenildim. (Yine)

5 Beğeni

Bizim gibilerin bu tarafta çok güçlü olmadığı belli hocam. Yenilmeye doyamıyoruz. :slight_smile:

5X’ten 6X’e geçişte heyecan büyüktü. 7X’e geçişte o heyecanın olmamasını bırak pişmanlık daha fazlaydı. Ancak zamanla saati deneyimledikçe insan alışmaya başlıyor ve ondan sonra fark hissedilir oluyor biraz.

Fiyat noktası farklı bir boyut. 6X Pro şuan önereceğim kapı gibi saattir. Fiyat sıkıntısı olmayana zaten diyecek yok. Yurtdışında hem Epix 2 hem F7X alıyorlar, bir hafta kullanım bir tanesini geri iade ediyorlar. :smiley:

3 Beğeni

Benim için şu an flashlight dışında daha güzel bir oyuncak yok bu saatte :slight_smile:
Koşu deneyimim neredeyse aynı (en önemlisi bu). GNSS vs, hala saçmalıyor. Daha dün Neşetsuyu parkurunu toplamda 1.5 km eksik ölçtü Fenix 7x.
Solar konusu ilk defa bir saatte tecrübe ettiğim bir şey olacak. Henüz ne kadar destekliyor pil kullanımını anlayamadım.
Dokunmatik ekrana hiç alışamadım, hala tuşlara gidiyor elim.
Özetle sanıyorum bu son Fenix’im olur. Coros hayranı oldum iyice.

2 Beğeni

Flaş ışığı koşarken kadans modunda hoş oluyor. Böyle yere iki beyaz bir kırmızı ışık çakar gibi davranıyor. Gökte uçan uçaklar gibi ışık atıyor alet. :crazy_face:
Önceki saatlerimi de zaten el feneri niyetine kullanırdım ama bunda iki tıkla olması çok iyi. Gerçekten de yeterli ışık veriyor.
Dokunmatik ekrana bayıldım ben. Saatin işlemcisi ARM Cortex M33’e güncellenmiş ve GPU’su olan bir işlemci. Harita çok hızlı çiziliyor eski saatlere göre. Navigasyonda rota çizimi vs. de çok hızlı karşılaştırıldığında. Dokunmatik ile birlikte de çok rahat ve hızlı kullanılabiliyor bu harita ekranı.
GPS belli miktarda daha iyi. Şehir koridorlarında daha iyi çiziyor ama multiband seçeneği yok bende. Onunla daha iyi olacaktır. Tabi şimdilik kış vakti sonuçta, kalın montun içinden çalışıyor saat. :slight_smile:

4 Beğeni

Henüz Fenix 7 deneyimlemedim fakat incelemeleri takip ediyorum. 6 ve 7 arasında pek bir fark yok gibi dursa da aslında var. 6’yı satıp 7 alacak kadar fark var mı derseniz, o tartışılır tabi. Nabız sensörü, oksijen sensörü, GPS çipi, işlemci vb donanımlar değişti yanılmıyorsam.

Şöyle bir düşünüyorum da, zaten neyi daha farklı yapabilirlerdi ki ? Halihazırda özellik olarak diğer rakiplerinden önde olduğunu söyleyebiliriz. Dakikada kaç kez nefes aldığınızdan stres seviyenize kadar her şeyi ölçüyor. Belki ek olarak EKG, vücut sıcaklığı ölçme (harici uygulama mevcut), gürültü düzeyi sensörü gibi yeni heyecanlar getirilebilirdi.

Örneğin, dokunmatik ekran eklenmesi önemsiz bir ayrıntı gibi durabilir fakat özellikle harita kullanımında fark yaratacaktır. Diğer yandan, umarım bu modelde ekran tedarikçilerini de değiştirmişlerdir ki incelemeler o yönde gözüküyor. 6 serisinde bazı cihazlar siyah rengi aşırı derecede mavimsi gösteriyordu. Safir camlı versiyonda bile aynı problemi yaşayanlar vardı.

Kağıt üzerinde ise, bir kullanıcının yaptığı yazılıma göre, performans olarak arada 2 kat fark var gibi duruyor;
Fenix 7 Solar Sapphire: CPU 9.4 / 58.8 Pips
Fenix 6X: CPU 4.0 / 27.8 Pips

Benim için en önemli olan ise, nabız sensörünün güncellenmiş olması. 6 serisi her ne kadar günlük kullanım ve koşu gibi sabit tempolu antrenmanlar için yeterli olsa da, ani nabız değişimlerine tepkisiz kalıyor oluşu beni delirtiyordu. Huawei TrueSeen 5.0 ve Apple 4,5,6,7’de kullanılan nabız sensörü gerçekten bu konuda çok iyi.

Venu 2, FR945 LTE ve Fenix 7 serisinde kullanılan sensörü (Elevate 4.0) ise henüz deneyimleyemedim. Ne zaman Venu 2 Plus’ı almaya niyetlensem, buradaki ve DH’deki yorumların aklıma geliyor ve almaktan vazgeçiyorum. O kadar para verdikten sonra Oled yanığı riski altında rahat kullanamayacağım cihazı. Sırf bu nedenle Oled tv’den vazgeçip Sony 9 serisi led tv aldım kendime.

Onun dışında, Garmin tarafında sadece Venu ve Instinct serisini deneyimlemedim. Kullandığım MIP ekranlı modellerden ise nedense en çok Forerunner 245’ten memnun kalmıştım. Sanki diğerlerine göre kontrastı daha iyi gibi gelmişti.

Fenix 7 güzel ama yüksek kur nedeniyle fiyatlar el yakıyor. Sanırım Venu 2 Plus almaya da cesaret edemeyeceğim ve Vivoactive 5 veya Forerunner 255 çıkmasını bekleyeceğim :blush:

2 Beğeni

Bir performans testi de ben katayım. :slight_smile: İnceleme tarzı da görüşlerimi yazacağım bir ara.

Bu da Fenix 5X ile F6X Pro karşılaştırması:

4 Beğeni

Aşağıdaki videoda Fenix 7 ile Tactix Delta ve Fenix 6 karşılaştırılmış. 12:20’den itibaren izlediğinizde işlemci hızı farkı bariz bir şekilde belli oluyor. Fenix 7 ilk harita rotasını 4 saniyede, 2. rotayı 15. saniyede, 3. rotayı ise 26. saniyede yüklerken, Tactix Delta bu süre zarfı içinde ilk rotayı yükleyemedi, hatta yarısına bile gelemedi. HDD ve SDD arasındaki hız farkına benzettim bu durumu.

3 Beğeni

Şöyle de bir ipucu vereyim. Garmin, Venu 2 ile ufak bir platform değişikliğine gitti. ARM Cortex M4 işlemciden ARM Cortex M33 işlemciye geçildi. Bu biraz daha yeni komut setleri ve bir miktar artmış performans ile birlikte güç verimi demek. İşlemci dediğim de cep telefonları işlemcileri gibi biraz, işlemciden ziyade çipte sistem (SoC) gibi bir yapıda. Çipte M33 işlemci var, DSP var, 2 boyutlu bir GPU var. Fenix 7 serilerinde de aynı işlemci var. İşlemcide 5 MB RAM var. Eski Fenix serilerinde harici bir RAM çipi vardı, F5X’te bu 32 MB iken F6X Pro’da 16 MB idi. Bu çip de sırf harita kullanımı için, başka bir görevi yok gibi sistemde. F7 serisinde ise harici bir RAM çipi yok, tüm o harita işlemleri işlemcideki dahili 5 MB RAM ile yapılıyor. Artık her şey harici bir çipe erişilmeden çip içinde hallolduğundan mı bilmem, 5 MB SRAM belleğe rağmen her şey eski cihazlardan daha hızlı çalışıyor. GPU harita çizimi vs. her şeyde etkin çalışıyor sanırım ki, her şey çok daha seri önceki cihazlara göre.
Bir de şu var. Aynı işlemci kullanılması aslında yazılımsal olarak Venu saatlere bile harita desteği sağlanabilmesini mümkün kılıyor. Çünkü dediğim gibi, Venu 2’de de Fenix 7’de de aynı ana işlemci var. Ha depolama çipini bir nevi önbellek olarak kullanabileceği bir özelliği varsa bilmiyorum ama sanmıyorum.
Bir de fikrimci multiband destekli safir sürümlerde de düz sürümlerde de aynı GPS çipi var. Bu ayrım da bir konfigürasyona bağlı fikrimce.
Özetle ben yeni platformdan memnunum…

3 Beğeni

Aynı zamanda, yakın zaman içerisinde Venu 2 Plus, Fenix 7 ve Epix 2 modellerine EKG desteği geleceği söyleniyor.

1 Beğeni

7X elime geçirdiğim gibi güncellediğim için eski yazılımın servis menüsüne bakma fırsatım olmadı. Ama Venu 2 Plus’ın ilk sürüm yazılımının servis menüsünde bu özellikle ilgili sayfa varmış ve DCRainmaker de kurcalamış burayı.

FCC vs. yerlerden izinler bekleniyor sanırım. Tabi nerelere izin için başvurdular, onlara gelse bize gelir mi bilinmez.

1 Beğeni

Buradaki habere göre yanlızca Venu 2 Plus, Fenix 7 ve Epix Gen 2’nin donanım olarak EKG’ye uygun olduğu yazılmış.

1 Beğeni

bu fiyatlara baytekinden alanı sevsinler. yurtdışından alırım.

6 Beğeni

Fenix 5x kullanıyordum .7x sapphire solar aldım fakat 5x kadar güvenli ve oturaklı hisstetirmiyor malesef .50 -60 dolara aliexpresten alınmış saat gibi.Azıcık pişman oldum gibi sanki .Alışmak zaman alıcak galiba.Arkadaşım getirdi yurtdışından yinede türkçe menüsü var içinde o biraz hoşuma gitti.

2 Beğeni

Dış çerçevesi 5X kadar kalın olmadığı için sanırım böyle bir hissiyat var. Ben de vidalar çerçeveden uzaklaştırıldı diye böyle bir hissiyata kapılmıştım ama şimdilik bir olumsuzluk görmedim. Çerçeve de baya katı sert bir şey yine.

2 Beğeni

Şimdi bu ülke dışından gelen cihazların türkiye garantisi nasıl oluyor bi bilginiz varmı ?

Hocam emin değilim ama bende amazon amerikadan fenix 5x plus almıştım ozaman araştırdığım kadarıyla Türkiyede 1 yıl garantisi var diye biliyorum.

2 Beğeni