Fenix 7 (ve Epix Gen2) Satışta

Amoled görüntü olarak çok iyi görüntü sunuyor ama sürekli aynı görüntüyü göstermek sürekli çalışan piksellerin diğerlerine göre daha fazla yaşlanmasına sebep olduğundan tercih edilse bile dikkatli kullanılması gereken bir şey.
Sürekli açık modda kullanmak riskli, bu modda kullanmamakta fayda var. Belli önlemler var. Mağazadaki saat yüzlerinde 3 dakikadan fazla aynı pikselleri yakamıyorsunuz, kendi saat yüzümde ise dakikalık değiştiriyorum çalışan tüm pikselleri. Ancak bu da saati ekranın sürekli aynı konumlarında değiştirmeme sebep oluyor. İster istemez bu pikseller yine diğerlerine göre daha fazla çalışıyor ama yorulma önemsiz seviyededir herhalde.
Bir de yüksek parlaklık seviyelerinde kullanmak çok fazla etkiliyor. Çok düşük seviyelerde risk çok daha az.
Sürekli aynı saat yüzlerini kullanmayın bir de. Mağazada artık sınırsız seçenek var, her gün başka kullanın. :slight_smile:
Mümkün olduğunca siyah ekranlarda hafif tonlarda renkte veri gösteren saat yüzleri tercih edin.

Her ne kadar Garmin piksel kaydırma vs. belli önlemler alsa ve CIQ uygulamalarında da Amoled sınırlamaları olsa da bu teknolojinin doğası sürekli kullanıma uygun değil. Saat modunda sürekli açık kullanmak isteyenler MIP ekranlı Fenix modellerinden devam etsin derim. En fazla çok soğuklarda geçici hayalet görüntüler olabilir ki, onun da kolda duran bir cihazda olması için kutuplarda olmanız falan lazım. :slight_smile:

3 Beğeni

Garmin Epix hakkı ciddi yenmiş bir saattir. Kullandığı işlemci vs. Garmin Fenix 5X modelinde de kullanılmıştır. Aslında bildiğim Garmin ilk anda bu saatten daha fazla beklentiye sahipti. Tasarımı vs. döneminde çıkan Fenix 3’ten daha kullanıcı dostu ve kullanışlı idi. Kayışı geniş, pinleri gövdeye daha yakın, daha konforlu ve daha az sallanan, sabit duran bir kasası var. Fenix 3 ise koskoca gövdeye ince kordon ve pinler arası çok fazla mesafe ile kolda sallanan bir şeydi. Ama görsel tasarım olarak Fenix 3 çok daha ilgi çekip asıl satan ürün olduğu için Garmin Epix’i güncellemeyi bile kesti. Garmin’dekiler bile bu işe şaşırmış deniyordu.

2 Beğeni

Amoled ekranı gördükten sonra insanın Epix ve Venu haricinde bir model alası gelmiyor açıkçası :slightly_smiling_face: Lakin, Garmin’in bu teknolojide henüz yeni olduğunu düşününce ve forumlarda piksel yanığı şikayetlerini de göz önünde bulundurunca kararsız kalıyorsunuz.

Sırf bu sebepten dolayı Oled TV’ler yeterince satış yapamazken, Led üzerinde uzmanlaşmış büyük markalar, full array ve local dimming özellikli kaliteli TV modelleri için OLED seviyesinde paralar istiyor. Her ne kadar amoled’deki derin siyahlar yakalanamasa bile, Venu SQ’de kullanılan LCD ekran üzerine yoğunlaşsalar yanık riski olmazdı.

Bu işin tek çaresi mikro led teknolojisinin yaygınlaşıp maliyetinin düşmesi fakat kaç sene sonra olur Allah bilir.

2 Beğeni

Amoled ile pek riske girmeye gerek yok bence. Saatlerimin kolumu oynatmadan sürekli saati göstermelerine alıştım artık. Amoled’i sürekli açık olarak kullanmak sıkıntı Kolu çevirip açılacak şekilde kullanılabilir ama kolumda bozuk saat gibi duran bir şey de istemiyorum. Şimdilik her ne kadar teknolojiyi sevsem de telefon deneyimlerimden sonra saatte Amoled’den uzak duracağım ben.

2 Beğeni

Anladığım kadarıyla Fenix 7 de beklentiler noktasında tam anlamıyla geçilecek bir saat değil gibi. Kaldıki şeker ölçümü haberleri çıkmışken beklentiler başka bahara kaldı gibi…

Garmin Venu 2 Plus servis menüsünde ECG ölçümü bölümü olduğu söyleniyor ama saatte şuan öyle bir destek yok. İleride bir güncelleme ile gelir mi bilinmez. Fenix 7’lerde de böyle bir durum olabilir mi bilmiyorum.
5X’ten 6X Pro’ya büyük bir heyecanla geçmiştim. 7X o heyecanı oluşturmadı açıkçası.

1 Beğeni

Garmin tarafından Nisan 2021’de, ECG ile ilgili klinik deney çalışması başlatılmış. Denekler, 22 yaş ve üzeri 460 kişilik bir gruptan oluşuyor. Temmuz 2021’de sonuçlanacağı düşünülüyordu fakat ne sonuç çıktı bilinmiyor. En sıkıntılı tarafı ise FDA tarafından onay almak. Withings firması yaklaşık 2 yıl FDA onayı bekledi.

Lakin her iki tarafta ABD menşeili olduğundan belki Garmin daha kısa sürede onay alabilir. Zaten Samsung ve Withings bile FDA onayı alabiliyorsa, Garmin’in çok rahat alması gerekir. Her ne kadar nabız sensörlerini Apple kadar başarılı bulmasam da, istirahat nabzı konusunda bir sorunları yok.

O nedenle, dediğiniz şey doğru olabilir yani Venu 2 Plus’ın servis menüsünde ECG bulunuyor olabilir. Açmak için FDA onayı bekliyor olabilirler.

Bknz.

Fakat benim tanıdığım Garmin, o onayı alsa bile Venu 2 Plus’a koymaz, gider güncellemeyi sadece Fenix, Epix, Marq ve 9 serisi Forerunner gibi pahalı modellerine verir :blush: 6 ay sonra da ‘‘Venu 2 Plus Sport’’ diye bir model çıkarıp ona ECG özelliği getirirler.

Fenix 7 konusunda benim de beklentim büyüktü ancak biraz hayal kırıklığı yaşadım. Sanırım halihazırda bir dünya özelliği olduğu için artık çıkartacak yeni özellik bulamıyorlar. Üstelik yapılan bazı testlerde nabız ve uyku ölçümleri başarılı değil. Hatta incelemecinin bir tanesi bu saat nasıl 700 dolar fiyata satılıyor demişti. Profesyonel cihazlar ile karşılaştırmalı olarak yaptığı testlerde, özellikle uyku konusunda, 180 dolar fiyata satılan, bir önceki jenerasyon nabız sensörüne sahip Vivomove modeli daha başarılı bir performans sergiledi.
TQS

Nabız sensörü doğruluğu konusunda Apple Watch halen dünyada 1 numara. Yukarıdaki incelemeciye göre ise onu Huawei Watch GT 3 ve daha sonra Garmin Venu 2 takip ediyor.

Bende amoled ekran merakı başladı. Bu nedenle Epix veya en kötü ihtimalle Venu 2 Plus düşünüyordum. Ancak gerek kurun yüksek olması gerekse Türkiye’deki dağıtıcılarının çok fazla komisyon eklemesi nedeniyle geçici olarak Huawei Watch GT 3 satın aldım. Bazı eksikleri var fakat nabız sensörünün hassasiyeti beni acayip şaşırtmış durumda. Daha önce Fenix 6, Vivoactive 4, Forerunner 245 gibi cihazlar kullanmış biri olarak hayrete düştüğümü itiraf etmeliyim :blush:

Henüz yeni Fenix’lerin servis menüleri ile ilgili bilgi yok. Venu 2 Plus’taki durum da belki uydurmadır bilmiyoruz. Forumlarında yazmıştı biri. :slight_smile: Ya da belki yeni Fenix’lerde de vardır aynı durum.

Ama onay alınca güncelleme ile verebilirler varsa destekleyen cihaz. Fenix daha spor tarafında ve pahalı bir seri. Venu ise daha genel kullanıcıya hitap eden ucuz bir seri. Ona gelip Fenix’lere gelmemesine şaşırmam hani.

Özellik tarafında tıkandıklarında diğerlerinde olanları kopyalamalılar. :slight_smile: ECG mi var, koy. Tansiyon mu ölçüyor, koy. Yarı fiyatına satılan cihazda olan senin cihazında yoksa doğruluğunun olmamasından daha kötü firma için. :slight_smile:

Ben de Venu 2 Plus düşündüm aslında ama harita olayı olmadığı için çok yaramaz işime.

1 Beğeni

Fenix ile pil problemleri yaşamaya başladığım dönemde (günde %10-15 aktivite harici, aktivite takibi ile neredeyse %40 pil tüketimi) çok merak ettiğim Coros markasına pace 2 modeli ile giriş yaptım. Daha sonra ürünü ve platformunu çok beğenince ihtiyaçlarıma daha uygun olan Apex Pro modelini edindim.

Üstüne bir de Baytekin sorunlu Fenix saatimi yenisi ile değiştirince saat ile ilgili durumum meksika çıkmazına döndü.

Coros ile ilgili konuşmak gerekirse bu saatteki sadeliği seviyorum. Sadece data sağlayıp -oldukça detaylı- yorumu size bırakıyor. Garmin’in çok keyifli bir koşu yaparken “perfomance condition -3” mesajını görmek, uykumun veya belli bir disiplinle hazırlanan antrenman düzenin verimli/verimsiz olduğunu söylemesinden zaten hoşlanmıyorum.

Coros ise bu detaylı verileri derleyerek Training Peaks’e çok benzer bir web platformu ile size yönetici özeti kıvamında raporlar veriyor. Net bir şekilde antrenman yapınızın ne sağladığını ve dengesini görüyorsunuz. Ayrıca TP ile entegrasyonu çok başarılı. TP’ye girilen bir antrenman direkt olarak saatinize geliyor ve koşuya başlarken bu antrenmanı yapıp yapmayacağınızı soruyor.

Tüm bunlara ek olarak koldan koşu gücünü ölçmesi de güzel bir ayrıntı. (Doğruluğunu podum olmadığı için kontrol edemedim ama web inceleme/kullanıcı yorumları kötü değil). Bugüne kadar iki farklı modelde gördüğüm en büyük artı ise Gps takibinin Garmin’den daha iyi olması. Düzenli koştuğum orman içi rotalarda ve kötü hava koşullarında ciddi farklar oluşuyor. Haritadan rotamı takip ettiğimde gördüğüm sapmalar/kopmaları şu ana kadar Coros ile yaşamadım. Elbette burada teknoloji / zaman farklılıkları var. Fenix 7 bu konuda yeni gps sistemi ile 6 serisine ve belki de Coros’a göre daha başarılı olacaktır.

Epix güzel saatmiş gerçekten fakat ben uzun zaman önce günlük olarak Fenix’i bırakıp Apple Watch kullanmaya başladım. Bunu kolayca değiştirebileceğimi düşünmüyorum. Spor/aktivite saatimde ise amoled ekran benim için pil ömrüne tercih edeceğim bir özellik değil.

Özetle Coros’un detaylı datayı size sadelikle özetleyerek sunabilmesi, TP ile senkronizasyonu, saat olarak kalitesi ve yetenekleri beni Garmin’den uzaklaştırdı. @sis651 Ben de 5x plus çıktığında 5x’i değiştirmemiştim. 6x’i çok keyifle aldığımı hatırlıyorum ve aynı keyifle 2.5 seneye yakın kullandım. Ancak Fenix 7 serisi hali hazırdaki 6x’i değiştirmeye motive olacak kadar iyi gelmedi.

2 Beğeni

@Eren merhaba, coros markaları sanırım amazon.com dan x fiyata ve en fazla şu kadar gümrük ulaşım masrafı bilgisiyle aldın. Kargo takibi, gümrükte ilave işlem olup olmadığı, uluslararası garanti süresi, kaç günde geldiği vb bilgileri paylaşman mümkün mü? Teşekkürler :raising_hand_man:t2:

1 Beğeni

@fatihboyaci merhaba, Öncelikle forumda sana bir bilgi verme şansını bana verdiğin için teşekkür ediyorum :slight_smile:

Pace 2’yi Fenix bozulunca mecburen Amazon Almanya’dan aldım. 2 yıl uluslararası garantisi var. Amazon’dan ürün desteği alınabiliyor. Kargo (Dhl) ve gümrükte hiç bir problem yaşamadığım gibi ürün elime 3 günde ulaştı. İthalat masraflarını satın alım esnasında ödüyorsunuz. Eğer ödediğinizden daha az bir masraf çıkarsa amazon bunu iade ediyor.

Ayrıca yurtdışına gönderimde KDV de düşüyor. Satın alma maliyetleri o zaman şöyle olmuştu;

image

Apex Pro’yu yurtdışında yaşayan kardeşim mağazasından aldı. Sık sık gidip geldiğimiz için birbirimize garanti vs işlerini çok düşünmedim açıkcası.

Yardımcı olabileceğim başka bir konu olursa memnuniyetle.

Selamlar,

4 Beğeni

Aslında sen saat yüzü dahi geliştirmiş birisin, harita işini de çözersin belki :slight_smile: 3. parti yazılımlar ile harita kullanılabiliyordu.

Şimdilik Huawei GT 3 ile idare ediyorum fakat ilk fırsatta Garmin tarafına dönüş yapacağım gibi duruyor.

GT 3 çok güzel bir cihaz lakin bazı eksikleri var. Kalori sayımında sadece aktif kalorileri gösteriyor, tüm gün nabız takibinde saniye saniye değil 5 saniyede bir nabız kaydı yapıyor. Stres ölçümü her ne kadar gün boyu dese de Garmin gibi sürekli değil ve Body Battery gibi bir özellik olmadığı için çok fazla anlam ifade etmiyor. Adım grafiği için ayrı bir widget yapılmamış. Ekrana sınırlı sayıda widget dizilebiliyor.

Buna rağmen enteresan bir şekilde nabız sensörü Garmin’e göre daha hassas ve başarılı. Yeni güncelleme ile birlikte harici nabız bandı bağlanabiliyor, Decathlon’dan aldığım nabız bandını sorunsuz şekilde kullanabiliyorum. Diğer pahalı spor saatlerde bulunan gelişmiş antrenman verileri bunda da var (Training metrics, Recovery Time gibi) fakat bu modelde FirstBeat lisansı alınmamış, kendi algoritmalarını kullanıyor.

2 Beğeni

Harita mümkün ama Fenix serisindeki kadar verimli olmaz. Ya çevrimiçi bir kaynaktan çekmeliyim ki, mobil veri yoksa harita da olmaz; ya da basit ve sınırlı özelliklerde veri indirip onu gösterebilen bir şey olabilir ki, kodlama zorluğu ve performans sıkıntı çıkarır. dwMap bile breadcrumb haritası olmayan saatlere bunu sağlayarak ödüller almıştı. :slight_smile: Garmin haritalı cihazlarında F6X serisinde 16 MB RAM çipi kullanıyor, 5X serisinde 32 MB idi bu. Ancak CIQ uygulamaları maks. 1.3 MB kadar kullanabiliyor. Bu da harita performansı konusunda da çok sınırlayıcı. Zaten kod yazmanın zorluğu tarafı ayrı boyut. Haritayı saate özelleştirip küçültecek sunucu vs. bir yapıyı inşa etmek de mesele. Yapılmayacak şey değil hiçbiri ama yapmaya güzel bir motivasyon lazım. :slight_smile:

Huawei vs. alternatifler ucuzluklarıyla benim de ilgimi çekiyor aslında. Ancak nereden baksam Garmin Connect’te 6 yıllık verim var ve bu ortama da alıştım ve değiştiresim gelmiyor. ConnectIQ işimi gören ufak tefek şeyler yapmamı mümkün kılıyor. Ne kadar ölçüp tarstam da son kararım hep Garmin’den yana oluyor. Ha batarya süresi çok iyi bir ciddi ciddi akıllı saat işleri değiştirebilir. Yine de iyi iş görecek bir akıllı bileklik ile birlikte o saati kullanabilirim diyorum.

Huawei ve Çinli markaların bir avantajları çok sayıda cihaz sattıklarından ellerinde muazzam veriler biriktirebilmeleri. Sessiz sedasız bu verileri kullandıklarını düşünüyorum. Çinde Huawei’nin şehir yönetim sistemleri var. Kameralardan ırk tespiti yapıyor. Saatlerden topladıkları muzzam verileri de kim ne yapmak için kullanacaklardır…

Zaten canımız isteyince Garmin değiştirecek rahatlık çağı bizde bitiyor artık. Bakıyorum 7X’in havale fiyatı ile kredi kartı fiyatı arasında 600 lira fark var. 1600’e Fenix 3 bundle almıştım. Tempe sıcaklık sensörü 75 lira idi. Bisiklet için hız ve kadans sersörlerini 90 liraya mı 120 mi liraya mı ne almıştım hatırlamıyorum. Her şey çok farklı artık. 6X uzun süre kullanacağım Garmin’lerden biri olmayabilir ama o döneme çok yaklaştığımı hissediyorum. Hatta zımparala çerçevesini, metalik hale getir, kullan diyor içimdeki şeytanlardan biri. :slight_smile:

2 Beğeni

Fiyat konusu şu an büyük sıkıntı gerçekten. Facebook yıldönümü hatırlatmasına göre 2 yıl önce 2.400 TL’ye Vivoactive 4 satın almışım, şu an 2. elini neredeyse 5.000 TL’ye satıyorlar.

Benim Fenix 6X Pro’dan hoşlanmama sebebim nabız sensörüydü. Antrenman moduna geçtiğinizde kabul edilebilir bir performans sergiliyor fakat genel kullanımda kat çıkarken veya eşya taşırken oluşan nabız artışını fark edemiyordu. Diğer koluma Apple Watch 6’yı taktığım zaman bu çok bariz ortaya çıkmıştı. Bir de amoled ekranı gördükten sonra MIP ekran sıkıcı gelmeye başlıyor. Yoksa yüksek ihtimalle satmazdım. Harita hoş bir detay ama küçük ekranda kullanmak zor oluyor. Lakin özellikle Epix modelinde ekranın hem amoled hem de dokunmatik olması harita kullanımında hem büyük kolaylık sağlayacak hem de detayları daha belirgin yapacaktır.

Harita benim tarafımda olmazsa olmaz artık. Telefondan bakma imkanı var ama telefonun bataryasını yetirememe derdim var. Başka uygulamalar da çalışınca birbirlerini kapatıyorlar falan sıkıcı. Saatte alıştım, koluma baktığım gibi önümde olması iyi oluyor. Gözler de o kadar görüyor hala ama hızlı MTB kullanırken falan aktivitelerde iyi görünmez tabi.

1 Beğeni

Senin istihbaratını destekleyen bir konu ile karşılaştım Garmin forumda. Venu 2 Plus kullanıcılarından bir tanesi yanlışlıkla saatin ECG ekranına girmiş.

Elcobil’de %4 sevgililer günü indirimi var. Havale indirimi ile birlikte daha da düşüyor. 7x Solar 17 bine çok yakın bir fiyata geliyor. Almayı düşünen baksın.

Evet, baylar bayanlar. Birkaç çerez atıştırmaya ne dersiniz? :slight_smile:

Bütün günün stres ve yorgunluğunun üstüne, geç yenen bir akşam yemeğinden sonra tam uzanmışken inatlaşıp çıkılan tarla yolunda karanlıkta yapılan bir koşudan selamlar olsun. Yüksek olan nabız değerleri normal ve doğru ölçümdür. :smiley:

Fenix 6X Pro ve HRM Run.

Fenix 7X Solar.

İki cihaz da aynı kola takılı ve F6X kıyafetin üstüne takılı şekilde başlandı. Başta geç de olsa F7 nabız bandının değerlerine yetişti denebilir, yakından takip etti. Ancak %6X kıyafet üstünde sürekli yerinden kayıyor diye söküp onu da koluma tam diğerinin yerine taktım. Muhtemelen o noktadan sonra F7X optik nabzı kaybetti ve bir daha da toparlanamadı. 40 bpm civarı farklar vardı. Arada yürüdüm, durdum yakalasın diye ama yakalayamadı. Hep o 40 bpm civarı farkı korudu. Diğer saatin kolumu sıkması ile ilgili de bir şey olabilir. Daha çok deneme lazım ama yapmayı düşünmüyorum, göğüs bantçıyım çünkü ben.
GPS çizgisi olarak F7X dual bant konum sistemini desteklemese tüm uydular modunda iken F6X GPS + Galileo modunda. (Bu modu kullanma sebebim F5X’e geldiğinde oldukça olumlu etkilemiş olması ve Sony GNSS yongasında GPS ile Galileo sinyallerinin aynı blokta işlenip biraz daha güç tasarrufu yapabilmesi. Glonass ile daha da iyi sonuç verebilir belki.) F7X açık alanda F6X’ten çok çok hafif bir tık daha iyi çizmeyi başarıyor. Tabi açık alanda çok bir fark olmaması normal. Sadece GPS modunda bile aynı sonucu verebilir. Arada 30 metre mesafe ve 2 saniye kadar ortalama tempo farkı oluyor. 2 metre de toplam yükselme farkı var. Ufak tefek böyle farklar var. Zaten başlatma da birinde bir saniye geç yapıldı. Yakılan kalori farkı da 9 kalori görünüyor.

Flaş ışığı olayı ise eğlenceli. Böyle koşarken gökteki uçaklar gibi yanıp sönen ışıklar var üstünüzde. Saçma ve gereksiz geliyordu başta. Aslında karanlıkta kapalı alanda F6X’in ekran ışığını kullanan biri olarak iki düğme basışında açılan bir ışık hoşuma gitti. Sonuçta telefonların ışıkları el feneri sektörünü bitirdi gibi, bu saatte bulunması bunu daha da kullanıcıya yakınlaştırmış oldu. Kadans ve nabız modları çok iyi çalışmıyor tabi. Nabız 40 bpm geriden gelirken, ışık da geriden yanıp sönüyor. :slight_smile:

Bir de şehir içinde bir yürüyüşe bakalım. F7X kolda, üstünde deri montun kol kısmı var. F6X de montun cebinde ve saat yüzü genel olarak dışarı ve yukarı bakıyor. Arada cebimde döndükçe düzeltiyorum falan. Yani bilimsel (!) karşılaştırma yapmak için en doğru en geçerli koşullar. :smiley: Sensör olarak sadece Tempe sensörüne bağlı cihazlar. F6X’te nabız ölçümü yok. GPS + Glonass modunda.

F6X:

F7X:

Cepteki F6X düzelttiğim yerlerde bina koridoruna rağmen ve kaldırımın bina tarafından gitmeme rağmen iyi iş çıkardı. Hani daha önceden aynı yerde daha kötü, çatıdan çatıya çizimleri olmuştu. Yani cebe atıp kullanmak lazım bu cihazı. :smiley: İki cihaz da kaldırımın bulunduğum tarafını yeterince doğru gösterdi. F7X ise F6X’e göre daha düz, daha az zikzaksız çizgiler çizdi. F7X yürüdüğüm rotayı, F6X ise aynı yolu sarhoş yürümüş olsam gitmiş olabileceğim yolu çizdi. Bariz belirgin bir hata ve saçmalama farketmedim. Arada 140 metre kadar bir fark var ve 75 kadar farklı kalori harcaması. Dual Frequency destekli saatlerde daha da iyi olur sonuçlar. Nabız F7’nin optik sensörünün insafına kalmış, karşılaştıracak bir şeyim yok. F7X %2 - 2,5 civarı bir batarya kaybetti sanırım bu yürüyüşte.

4 Beğeni

cihazların birisini bir kola, diğerini diğer kola takarak test etmenizi öneririm.
kasalarını anten olarak kullanan elektronik cihazların birbirlerine çok yakın olduklarında birbirlerine etki etmeleri olasıdır.

1 Beğeni

O olasılık var. Yalnız farklı kolda da anten yönleri farklı yöne baktığı için daha farklı sonuçlar çıkabiliyor. O yüzden aynı kolda, aralarında mesafeyle tercih ettim.

1 Beğeni