Eymirde ilk yarışım

herkese merhaba. koşmaya yeni başladim. hatta kiminize göre hala koşuyor bile sayılmam​:smile: 2km den daha fazla hic kosmadim, ancak birkaç hafta içinde eymirde 10kmlik bir yarışa katılacağım. çok küçük bir organizasyon olacak. oraya hiç gitmedim. daha önce hiç yarışmadım da. bana verebileceğiniz tavsiyelere ihtiyacım var. bu havalarda nasıl giyinmeliyim( 2 kmde bile üstümdekileri fırlatasım geliyor) eymirde nasıl bir ayakkabı tercih etmeliyim, yanıma almamı tavsiye edeceğiniz neler olur? katılımcı sayısı çok az olacak ve muhtemelen gerilerinde kalacağım, eğer yarışı bitiremeyeceğimi anlarsam ne yapmalıyım? çok heyecanlı ve mutluyum ancak supraventrikuler tasikardim var. buna bir de sinus tasikardisi eklenince orada ne olacagini kestiremiyorum. eskiden ritim düzenleyici bir ilaç kullanıyordum beloc diye, koşmadan önce tek seferlik içsem faydası olur mu? daha önce koşarken bilinç kaybıyla yere yığıldım. aynı şeyi yaşayıp yarışı mahvetmeyi ve insanları etrafima toplamayı hiç istemiyorum. ne önerirsiniz? bu yarışlar ekip işidir birbirini desteklersin ama tanıdık kimse olmayacak ve kimseye yarışı bırak bana bak diyemem. bu yüzden bu koşuyu ne kadar istesem de katılmamayı da düşünmem gerekebilir. siz olsanız ne yaparsınız? ama bu yarış benim için çok önemli. orada hayal ettiğim mutluluğu bulursam hayatıma sporu ciddi bir şekilde katmayı düşünüyorum. bir de bana 10k mesafesi icin taktik verebilir misiniz? uzun koşu hakkında hiçbir fikrim yok. mesela durup dinlenebiliyor muyuz :see_no_evil: kusura bakmayın uzun oldu, çok acemiyim henüz. dilerim sizler gibi olabilirim bir gün. okuduysanız teşekkür ederim.

1 Beğeni

Selamlar,
Koşuya yeni başladınız ve çok heyecanlısınız, bu harika bir şey :slight_smile: Bu yarışa da katılmayı çok istiyorsunuz, bu da güzel. Ancak daha önce 2k’dan fazla koşmadıysanız 10k çok ağır gelebilir. Yarış kaç hafta sonra? Bir kaç hafta demişsiniz ancak tam tarih belli değil. Yeterince hazır olmadan koşup, sıkıntı yaşayıp sonra koşudan soğumanızı istemeyiz. Önünüzde koşacağınız çok uzun seneler ve yüzlerce yarış olacak. Biraz daha sabır, düzenli antrenman ve doktor kontorlü ile çok keyifli seneler sizi bekliyor. Uzun mesafeler koşan deneyimli koşucular bile uzun süreli sakatlıklardan sonra hemen 10k koşmaya başlamaz, önce bir süre daha kısa mesafeler koşup zaman içinde mesafelerini arttırırlar.

Kalp rahatsızlığı varsa mutlaka doktora görünüp, koşuya engel bir durum olup olmadığını öğrenmekte fayda var. Bir kere bayılmışsınız. Eğer kontrolden geçmediyseniz lütfen ihmal etmeyin. Bir kaç doktora birden görünün derim. Bunlardan birinin sporcu olması ya da sporcularla çalışmasında fayda var.

İlk başlarda önemli olan yarışı bitirmektir. Sürenin önemi yoktur. Amaç keyif almaktır. Temel olarak 10k mesafeyi başlayıp, dinlenme ihtiyacı hissetmeden tamamlayabilmek esas hedefiniz olsun. Çok hızlı giderseniz dinlenme ihtiyacı hisseder ya da bitiremeyebilirsiniz.

Güzel ve sağlıklı koşular…

3 Beğeni

Merhaba azminiz oldukça takdire şayan. Ancak Benim bakmak istediğim pencere biraz farklı. ben ilk resmi organizasyon da 15km ile aralık ayında başlamıştım ama bunu yapacağımı o yılın ocak ayında planlayarak yapmıştım.15 km ilk başlayan biri için belki çok uzun ama ben zaten antrenmanlarda bunu koşabiliyordum.

Yavaş ya da hızlı bir şekilde 6-7 km koşabiliyor olsaydınız bitirmeniz daha kolay olabilirdi. Şu anda da belki bitirebilirsiniz ama inanın size zulüm gibi gelecektir. Daha sonraki yarışlarda daha çok korkuyor olacaksınız. belki de fizyolojik sorunlar yaşayacaksınız. artık sezon başladı ve bir çok organizasyonlar olacak baharda. benim tavsiyem biraz daha sabretmeniz ve nokta atışı yapmanız.

Son karar sizin.

Sağlıkla.

2 Beğeni

Yarış bitmez. 21 Nisan’da yine var Eymir’de bir 21K/10K yarışı(https://www.ankarayarimaratonu.com/tr). Sonra yine olacak. Demem o ki yarışlara katılmak için ileride çok fırsatlar bulacaksınız zaten, bu kadar aceleci olmak faydadan çok zarar getirir. 2 KM’den fazla hiç koşmamış birisi için 10K koşmak bence daha uzun vadeli bir hedef olmalı. Mesela kendimden örnek vereyim. Ben önümüzdeki ay bir yarışta maraton koşmak istesem koşabilir miyim? Ciddi sakatlık riskiyle ve surune surune de olsa bir şekilde koşarım. Ama bu yapmamaliyim çünkü bu yarışa hazirlanmadim dolayısıyla vücudum buna hazır değil. Size de kostugunuz mesafeleri yavaş yavaş artırmanizi ve önünüze küçük küçük hedefler koyarak ilerlemenizi öneririm. Yeni başlayan bir vücut geliştirici olsanız yarın 100 kiloluk halteri kaldırmaya çalışırsanız kendinizi muhtemelen sakatlarsiniz. Ama uzun süre vücut geliştirme yaptığınızda 100 kilo kolaylıkla kaldirabileceginiz bir ağırlık haline gelebilir. Koşu da böyledir.

1 Beğeni

dusunceniz icin cok tesekkur ederim. buraya bu soruyu yazmamin sebebi deneyimli kisilerin dusuncelerini ogrenmekti. sanirim gitmeyeceğim yarışa. hevesim eziyete dönüşmesin. yorum yapan herkese teşekkür ederim. nisandaki 10k için hazırlanmaya başlayayım en iyisi. iyi günler

3 Beğeni

Koşuyu çok sevdiğiniz belli. Arkadaşlar çok iyi yorumlar yapmış. Ben şunu eklmek isterim beloc kullandığınıza göre ritim düzensizliğiniz var. Mutlaka dr ile görüşmeniz ve onun tavsiyeleri ile koşmanız lazım bu belki hızlı yürüme gibi bir koşu da olabilir. Sizin için hızlı koşu hayati problemler yaratabilir. Lütfen dikkat. :pray:

1 Beğeni

eskiden daha çok problem yaşarken artık nadiren ritim düzensizliği yaşıyorum. açıkçası doktora gittiğimde yine spor yapma derler diye korkuyorum, gidesim gelmiyor :grin: ama biliyorum en kısa zamanda gitmem lazım. yorumunuz için çok teşekkür ederim, iyi akşamlar :slight_smile:

ben gitmeye karar verdim. kalabalıkla o heyecanı yaşamayı çok istiyorum. kalp problemim veya yarışı bitirmek umrumda değil. en kötü 5k yürüyüşüne katılırım belki diye düşündüm. o gün orada olmam gerekiyor diye hissediyorum. düşüncelerini paylaşan herkese teşekkür ederim. bana bol şans dileyin lütfen :yum:

azminiz ve isteğinizden dolayı tebrik ederim. yarın için başarılar diliyorum. tamamlayamasanız bile moraliniz bozulmasın, bu daha başlangıç diye düşünün.

Koşuyla ilgili deneyimleriniz nasıl oldu acaba paylasirsaniz cok mutlu olurum :slight_smile: yetersiz oldugumu düşündüğüm için hevesli olmama rağmen katılmayı düşünmemistim hic bu yarişa .ancak sizin cesaretiniz ve azminizden etkilenip bende katıldım.Kesinlikle o atmosferi solumak her şeye değerdi cok güzel bi deneyim oldu benim icin​:blush:

1 Beğeni

Ben Ankara tıp 4. sınıftayım. Peki ya siz? Bu arada tıp bayramımız kutlu olsun.

merhaba, 21 nisan eymir koşusuna katılabileceğinizden bahsetmişsiniz. hala düşünüyor musunuz? eğer planlıyorsanız bana mesaj atarsanız sevinirim.

Merhaba, çaylak biri olarak bende yarışa katılmayı düşünüyorum. Bir plan yaparsanız dahil olmak isterim