Evadict markası

Herkese selamlar,

Decathlon’un koşu grubu markası olan Kalenji artık sadece yol koşusu markası olarak ürün üretecekmiş. Arazi/Patika koşusu için üretilen/üretilecek ürünler Evadict markasını sahip olacakmış.

İlk aşamada sadece Logo değişimi gibi olmuş ama ilerleyen dönemde bu ayrımın daha belirgin olacağı söyleniyor.

Ben genel olarak Decathlon ürünlerini fiyat/performans açısından başarılı buluyorum. Bu yılı kendim için Patika koşusuna giriş yılı olarak belirledim. Patika koşusu için gerekli bütün ürünleri Evadict marka aldım. Bir aksilik olmazsa Pamukkale Ultra’da test edeceğim.

Kullanan arkadaşların Kalenji/Evadict marka ürünlerle ilgili görüşleri nasıl merak ettim.

Herkese keyifli ve sağlıklı antrenmanlar.

4 Beğeni

Decathlon sayfasında 12 yorumlu bir evadict ayakkabı varken decathlon İngiltere sayfasında 1700 yorum vardı🙂25 Nisan 2020 de Pamukkale ultra öncesi, testi daha kısa parkurlarda yapıp yarışta ayakkabıyı daha iyi tanıyarak koşabilirsiniz.
Fiyat/performans olarak runnerinn sayfasi+ptt kargo +0.18 vergi ile belki daha uyguna alınabilir başka başka mağazada deneyip araştırdığınız ayakkabıları.Keyifli koşular.
Not: Decathlonun açık sözlülüğü güzel, bu ayakkabı 90kg üzeri için iyi değil, 40km mesafeye kadar koşu için uygundur vs🙂

1 Beğeni

Ayakkabı dışında başlangıç seviyesinde gidip her ekipmanı salomondan veya benzeri pahalı firmalardan almaya gerek yok belki trail koşularını sevmeyeceksiniz. İlk başta çanta vb. her ürünü decathlondan aldım, ürünleri kullandıkça değişik ihtiyaçlara göre veya mesafeye göre ekleye ekleye gittim. Mesafeler uzadıkça hızlı kuruma, ağırlık vb. bazı konular önem kazanacağı için o zaman farklı markalara geçilebilir, bu ürünler içinde decathlonun farklı opsiyonları var ama fiyat konusunda artmaya başlıyor. Bu sebeple etiket üzerinde belirtilen açıklamaları okumanızda fayda var. @fatihboyaci’nın belirttiği gibi yol gösterici olabiliyor.

Ayakkabı konusunda ise daha önce kalenji kullanan arkadaşlarımda sıkıntı yaşayanlar oldu bu konuda bence sizin ayağınız yapısına, koşmayı düşündüğünüz mesafeye, hızınıza, düşündüğünüz bütçeye en uygun ayakkabıyı inceleyerek almakta fayda var. Yarıştan önce ayakkabıyla antreman yapmak çok önemli. Bazen herkes tarafından kullanılan ayakkabı ile uyum sağlanamıyor, umarım ilk ayakkabıda hedefe ulaşırsınız.

6 Beğeni

En son 30 sene önce (:grin:) spor yapmış biri olarak Decathlon a bu 5 ayda çok şey borçluyum. Ayakkabı dışında her malzememi oradan aldım. Başlangıç seviyesi için işimi fazlasıyla görüyor.
Yeni gelen malzemeleri sürekli takip ediyorum, trail konusuna sevindim…

Evadict modelleri bir süredir benim de dikkatimi çekiyor. Yukarıda eklediğim sayfada erkekler için 5 farklı model mevcut. Benim bu ayakkabılara şimdi ihtiyacım yok. Ama performanslarını çok merak ediyorum. Çünkü ulaşılabilirlik açısından belki ülkemizde tek. Açıklamak gerekirse;

Birçok dostum patika koşularına başlamak istediğini ancak doğru ayakkabıyı nereden nasıl bulacağını bilmediğini söylüyor. Haklılar. Hangi ayakkabının trail modeli olduğunu anlamak araştırma yapmamış bir tüketici için TR’de imkansız. Mağazaya girdiğinizde bu konuda bilgili satış elemanı yok denecek kadar az. Zaten o trail ayakkabısı onlarca başka ihtisas için yapılmış ayakkabı arasında zaten kaybolacak. Siz onu görüp tanıyacaksınız, tek kalan numarası size olacak ve ayakkabınız olacak. Zor iş be.

İnternetten almak ise başka bir dert. Koskoca e-ticaret siteleri bu ayakkabıların arazi koşu modeli olduğunu bilmeden/belirtmeden, sınıflara ayırmadan satıyor. 1000 TL istediği ayakkabıya iki satır bilgi girmiyor, sanki marul satıyor. Bilgi girse başka dert, gidiyor düz “koşu” ayakkabısı veya daha da beteri “outdoor” “trekking” vs gibi şeyler yazıyor. Modeli bilmeyenin anlaması imkansız.

Diyelim modeli biliyorsunuz. Dert burada bitmiyor. Ayakkabının numaralarını deneyebileceğiniz, gitmişken de farklı modelleri test edebileceğiniz bir mağaza zaten yok. Bir ayakkabı orada, biri burada. İnternetten bir şans dileyip sipariş edersiniz, olursa ne ala. Olmazsa zaten numarası tekti. Asla da stok tedariği olmayacak. Geçmiş olsun.

Bir süredir meraktan TR’deki mevcut tüm arazi koşusu ayakkabılarını araştırıyordum. Ortam benim gördüğüm kadarıyla bu. Bu başlığı da bu sebeple hortlatmanın iyi olabileceğini düşündüm. İşte bu Decathlon modelleri bu sorunlara bir nebze çözüm olabilir. Mağazaya gidip tüm modelleri bir arada bulabilmek, farklı numaraları denemek, ayakkabıların arasındaki farkların çok açık bir dille yazılması vs tüketici için harika. Fiyatları ise ilk bakışta yüksek gözükmesine rağmen etraflı bir araştırma sonucunda piyasanın en ucuzları. Ne yazık ki yakında 700-800 TL bile bilindik modeller için hayal olacak. 500 TL çok çok düşük kalacak.

Decathlon’un amacı bildiğim kadarıyla insanları spora başlatmak (karlılığa giden yolu en azından bu). Giriş seviyesinde olan ürünleri uzun vadede patika koşusu sporunun pazarını da büyütebilir. İzlemedeyim. Modelleri deneyen varsa görüşlerini de çok merak ediyorum.

3 Beğeni

Selam,

Ben şu ayakkabıyı aldım

Aydos’ta 2 tane 21K’lık tempo koşusu yaptım bu ayakkabı ile. Bence gayet güzel bir ayakkabı. Çok hafif. Bileği güzel kavrıyor. Ön taraf oldukça rahat, parmaklar rahat ediyor. Araziye tutunuşu şahane. İnişlerde ciddi güven verdi bana. Tek eleştirim biraz fazla sert olması olacaktır. Bu yüzden bir çok koşucu sevmeyecektir muhtemelen. Henüz daha uzun mesafeler koşmadım, nasıl hissettirecek bilmiyorum. Sonuçta bu ayakkabıyı uzun ultralar için tasarladıklarını söylüyorlar.

Bu ayakkabıdan önce 400TL’ye Pegasus 36 Trail almıştım. Bu ayakkabıdan sonra Pegasusla koşmak bulut üzerinde koşmak gibi. Pegasus çok daha yumuşak bir ayakkabı. Ama o kadar. Yumuşak tabanı dışında bence bu ayakkabı ile hiç bir şekilde başa çıkamaz. Ciddi bir yarışa girsem pegasus yerine bu ayakkabıyı tercih ederim.

Evadict 1 numaralı ayakkabım olur mu? Onu henüz bilmiyorum. 525TL fiyatı da az değil. Biraz outletleri dolaşırsanız ciddi indirimler yakalarsınız. Mesela geçen hafta 212 outlet’den 307 TL’ye Nike Terra Kiger aldık. Bir bakmakta fayda var :grinning:

2 Beğeni

Decathlonun ayakkabıları hakkında bilgim yok ama genel olarak ürünlerin fiyat performans oranı müthiş. Sadece yeni başlayanlar olarak da sınırlamayın derim. Düzenli idman yapmaya başladığınızda çorap, tişört, şort vs. dayanmıyor. Malzeme konusunda meraklı biriyim, mutlaka arar bulur denerim. Dört yıl önce üç çiftini 19.90 gibi bir fiyata aldığım çoraplar daha geçen mefta oldu. Bu sürede ne x-bionic ne bvspor çoraplar çöp oldu. Aldığım tüm taytlar, şortlar da hala sapasağlam duruyor. Ayakkabı konusunu ayrı tutuyorum, yığınla ayakkabıyı deneyip vermiş biri olarak çok çok kişisel olduğunu düşünüyorum.

5 Beğeni

Henüz ayakkabılarını denemedim ama sıradaki ayakkabımı Evadict/Decathlon 'dan almayı düşünüyorum. Koşu, bisiklet ve outdoor ürünlerini fiyat/performans olarak ben de çok iyi buluyorum. Özellikle güncel kurlar sonrası decathlon fiyatları ve f/p oranı gayet makul durumda.

@okmali Bey aldığınız ayakkabılar ile daha uzun antrenmanlarınız olursa ve yorumlarınızı paylaşabilirseniz çok iyi olur.

3 Beğeni

Ben de bu hafta ya Race Ultra ya da Trail MT2 modelinden birini almayı düşünüyorum. Deneyip karar vereceğim.

Salomon Sense Ride almayı düşündüm. Sense Ride 3, 1100 TL iken Sense Ride 2’nin 600 TL olması (bir önceki model), Salomon’un iphone mantığıyla ayakkabı sattığı kanaatini oluşturdu bende. Son model kullanmaya yönelik bir isteğim de yok neticede, eledim direkt.

Decathlon’un üst düzey ürünleri benim için tatmin edici oldu bugüne kadar. Geçen sene aldığım yağmurluğun fermuarı bu sezon açılmıyor diye gittim göstermeye, anında yenisini verdiler. Öyle bir güven de veriyorlar.

3 Beğeni

Değerli görüşleriniz için teşekkürler @okmali . 525 TL fiyat gözümüze çok gelse de yakında bu algımızın tamamen değişeceğini düşünüyorum. 307 TL lik Terra Kiger çok harikaymış bu arada. 212’ye bi tur da ben mi yapsam diye düşünmüyor değilim ama bende nerede o şans. Kalmamıştır kesin :smiley: . Ancak dediğiniz gibi böyle fırsatlar için gezmek gerekiyor. Büyük şehirlerin dışında yaşayanlar için pek mümkün olmayacak bir durum. Zaten eski sezonlardan kalanların tükenmesiyle etiketlerde bu rakamları sanırım göremeyeceğiz.

@mgunes @HalilAksoy özellikle çorap, tshirt gibi daha az teknik olan malzemelerde Decathlon kesinlikle bütçe dostu. Ben de bu tip malzemelerimi hiç zorlamadan oradan alıyorum. Diğer sporlarda da aynı işlevi çok iyi görüyor.

@yavz0r Salomon modelleri hakkında dedikleriniz doğru. Ancak fiyat artışının iki modelin TR’ye gelişleri arasında yaşanan kur farklarından ortaya çıktığını düşünüyorum. Hatta Sense Ride 3 çıkış fiyatının uygunluğuyla ABD’de baya dikkat çekti diye biliyorum. F/P ürünü olarak geçiyor dünyada. Bizde ise durum bu. Yeni sezon ürünleri raflarda ve 1000 TL altı neredeyse hiç model yok. Çok yazık.

4 Beğeni

Kasım başında Trail MT2 aldım ve geçtiğimiz bir ayda, son koşum Aydos’ta 43 KM olmak üzere toplam 140 küsür km bu ayakkabıyla koştum. (İda Run Zeus’a katılacaktım, madem antrenmanlıyım iptal oldu diye küsmeye gerek yok Aydos ormanı ne güne duruyor diyip İda’daki yarışı simüle etmeye çalıştım)

Özetle benden geçer not aldı ve güvenerek daha yüzlerce km koşacağım bir ayakkabı olacak. Fiyatı düşünüldüğünde emsali yok. Sanırım bütçemi dramatik biçimde artırmadığım sürece alternatif araştırmayacağım.

Su tahliyesinin iyi olmadığına yönelik eleştrileri vardı. Son uzun koşumun ilk saatinde sol ayağım komple çamura girip çıkmasına rağmen ayağımın ıslaklığıyla ilgili bir hissim olmadı. Çorap olarak ininji muadili yine decathlondan aldığım parmakları ayrı giyilen çoraptan kullandım. Belki onunla ilgilidir.

Çorap ve ayakkabıyı birlikte fiziksel etkilerine göre değerlendirirsem, ayaklarımda hiç bir acı ve ağrı hissetmemekle birlikte; 43 Km koştuğum günün sonunda orta parmaklarımın su toplayıp, topladığı suyun patladığını eve geldiğimde gördüm. Ayaklarım su toplamaya çok müsait daha önce 20km sonunda topladığı olmuştu ve çok acırdı. Bu yüzden bu parmaklı çoraptan almıştım. Su toplamanın önüne geçmediyse de sürtünmeyi keserek acıdan kurtardı. Daha ne olsun.

İlk giydiğim hafta tabanı yumuşak olmasa da avuç içine yakın büyüklükte taşlara bastığımda fazlaca hissetmekten dolayı biraz şikayetçiydim. “madem yumuşak değil sert bir ayakkabı, bari taşları bu kadar hissetmeseydim” diyordum ancak sonra ya ben ayakkabıya alıştım ya da o bana (muhtemelen ikisi de) bu konu o kadar rahatsız etmedi.

Ön kısmındaki alanı ferah bir ayakkabı. Taban tutuşu çok iyi. İlaveten görünümü de karizmatik. Eskiden Decathlon ürünü ayakkabılar biraz sefil bir görünüme sahip olurdu. Bunda öyle bir durum yok.

Arazi koşusuna yönelik Evadict markasını Kalenji’den ayırarak daha iyi dizayna sahip ve daha kaliteli ürünler satıyor Decathlon sanıyorum. Ayakkabı ve çorabın yanısıra, dikişsiz tişört (90 TL olan) ve kolluklarını da oldukça tatmin olarak kullandım.

5 Beğeni

İnceleme için sağolun. Genelde burun kıvrılıyor bu ayakkabıya. Sanırım eski modellerden kalan bir durum. Bundan sonra daha çok kişinin ayağında göreceğiz diye tahmin ediyorum.

1 Beğeni