Diz ağrısı sorunu

Arkadaşlar merhaba,
Ben de 45 yaşından sonra yaklaşık 20 yıldır oturduğum koltuktan kalkarak koşmaya karar verdim ancak üzülerek çok paslandığımı farkettim. Planım yürü-koş şeklinde yavaş yavaş ilerlemekti ancak dizlerimin buna izin vermediğini gördüm. Alıştığım temponun üzerindeki bir kaç 5k yürüyüşten sonra dizlerimde rahatsız edici bir ağrı oluştu. Ağrı, bırakın koşmayı, yerinde bir kaç defa zıplamayı bile imkansız kılıyor.

Ağrı dizin ön içe yakın kesiminde, eklemlerden geldiğini düşünüyorum.
boy kilo 180/63 yani ağrı muhtemelen kiloya bağlı değil

sormak istediğim, yeni başlayanlar için bu ağrılar normal midir? kısa sürede geçer mi yoksa artık hafif tempoda da olsa koşmakdan ümidimi kesip sadece yürümeye mi odaklanmalıyım.

ağrıları gidermek için kullanılmasını önerdiğiniz merhem veya ilaçlar var mı?

teşekkürler, selamlar.

Ümitsizliğe kapılmayın derim. Koltuktan yeni ayağa kalkmışsınız, vücut ilk başta böyle tepkiler verebilir. Mesafeyi ve çalışma sıklığınızı biraz azaltıp deneyin, vücudunuza dinlenip toparlanmaya zaman verin. Spor geçmişinizi bilmiyorum ama yürüyüşü arttırıp koşuları biraz daha kısa tutabilirsiniz başta. Ağrı devam ederse vs. tekrar düşünürsünüz. Gerekirse de bir doktor kontrolünden geçersiniz. İlk başta daha pes etmeyin.

3 Beğeni

Merhabalar Ortopedi uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederim ciddi bir sorun olabilir.

1 Beğeni

Sabırla devam edin ama agrınında üzerine girmeyin dizler güçlendikçe ağrı kesilir.

2 Beğeni

Bu konuda bir önerim yok ama ,bu işle ilgilenenlerle ( ultra maratoncularve,diğer koşan lar) yaptığımız bir sohbette ,bir koşan, '‘evimde en az kırk tane MR var’'demişti…Hala koşmaya devam ediyorlar…Umutsuzluğa kapılmamak lazım.Tabi ,tıbbi müdahaleye de ihtiyaç olabilir.Yalnız doktorlarımız,çok şaplonik teşhis koyuyorlar ,ve sizin spor yapmanızı fazla ! bulabilirler…Maalesef …Sağlıklı günlere…

2 Beğeni

teşekkür ederim arkadaşlar, sanırım koşu işini bir süre daha erteleyip yürümeye odaklanacağım. bünyeyi zorlamak için yanlış bir yaştayım sanırım. neyse yürümek de güzel diyerek kendimizi avutalım.

29 yaşındayım 2-3 yıldır bisiklet ve koşuyu beraber yapıyorum, fakat bazen bende de sağ dizimde adım attıkça ağrı oluyor, orta mesafe koşularına katılmayı düşünüyorum ve 5 km lik başlangıç antrenmanları yapıyorum ama bu ağrı bende de var sanırım yetersiz esneme ,açma hareketleri yapmadığım için diye düşünüyorum.

Hocam diz ağrısı daha çok kiloya bağlı oluyor 2 kilo ver hemen ağrı gidiyor birde çok yürümek diz ağrılarını artırıyor koşu daha az diz ağrısı yapıyor bende.

1 Beğeni

Kİlo problemim yok 180 boy 72 kiloyum belki yağ oranı sorunum olabilir ama fazlalık yağlarım,kilolarım yok.

1 Beğeni

Kıkırdaklarınızı aşındırmış olabilirsiniz bisiklet kullanımında.

Çözümü var mı yoksa zamanla geçebilecek bir sorun mu? Gıdalarla takviye etmem düzeltir mi aşırı yıllar sürmedim 2014 sonrası sürdüm ve yakın zamanda bıraktım.

Bence ilk önce Ortopedi uzmanına gidin ilk önce sonra aşınma var der ise gıda takviyesi önerecektir size zaten. Ben tur bisikletçiliği yaptım uzun turlar demek oluyor yani. Sele ayarını doğru yapmadığım için kıkırdaklarım’da aşınma var. (Tabi beslenme ve dinlenme’de etken.) Şu anda gıda takviyesinin 7. kutusundayım. (Glucosamine Chondroitin MSM, sıvı takviyesi eklem bölgeleri için)

1 Beğeni

IT band sendromu (ITB diye de geçiyor) olabilir. Ağrı dizin dış tarafında yanma şeklindedir ve dizin belli bir açıdan fazla kırılmasına engel olur. Aynı zamanda yanmayı diz kapağının altında da hissedebilirsiniz, eğer ağrırken koşaya devam ederseniz. Bu durumsa eğer ben de yaşadım ve farkında olmadan üzerine gittim. 4 ortapedi doktoru ve MR’a rağmen sakatlığın ne olduğunu internetten araştırarak (benim gibi damdan düşen birini) buldum. Sorun daha 1-2 K’da başıma geliyordu ve bırakmak durumunda kalıyordum, öyle ki sancılar o gün ve ertesi gün merdiven çıkacak kadar dizimi kırmama engel oluyordu. Neticede yaklaşık 4-5 ay koşuya ve spora ara vermek durumunda kaldım ve ek olarak fizyoterapi gördüm. İyileşme sürecinde ise kesinlikle tavsiyem ‘foam roller’ yada benzer başka bir malzeme ile ağrının olduğu tendonun üzerine baskı ile masaj yapılmasıdır. Koşuya tekrar başlayabildiğimde ise farkettiğim, bu sakatlığın sebebinin tamamen yanlış teknik ile (tekniksiz demek daha doğru) parmak ucu ile değil de topuk kısmı ile koşmamdan olduğuydu (koşu şiddeti direkt olarak eklemlere yöneliyor). Doğru koşu tekniği, ısınma, esneme, soğuma , koşu sonrası buz ve mümkünse masaj (kendiniz de yapabilirsiniz) bunlar düzenli koşmanın olmazsa olmazları. Ağrının şiddetli olduğu zamanlar en büyük endişem, bir daha kısa mesafe bile olsa koşup koşamayacağımdı. Sakatlığım geçeli neredeyse 8-9 ay oldu şu an bilinçli şekilde spor yapmaya özen gösterdiğimden neredeyse hiç sıkıntı yaşamadım. Yine de mutlaka spor hekimliğine ve ortapedi doktoruna görünülmeli (mümkünse spor yapan).

1 Beğeni

foam roller ile İT banda dokunmamalısınız. Bunu öneren var ise ondan da uzak durunuz. İt band sorunu var ise bacaklarınız güçsüzdür. biraz squat yapın :slight_smile:

Merhaba, 41 yaşındayım, yoga eğitmeniyim ve koşmaya yeni başladım. Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Dizin dış kısmındaki aşınma ve ağrı ile ilgili pek çok yazı ve yorum varken iç kısmıyla ilgili neredeyse yok gibi. Beş sene önce kayak yaparken düştüğümde dizim dönmüştü. İç kısımdaki acıdan bir gün hiç yürüyememiştim. Doktor geçeceğini söyledi ve krem verdi. Zamanla geçti ama yoğun egzersiz yaptığım zamanlarda sancı ben buradayım diyor ve zorlamaya hiç gelmiyor. Koşmaya yeni başladım ve hevesle sarıldığım bu alanda dizim yüzünden bırakmak hiç işime gelmiyor. Ben dizinizin geçen zaman içinde ne durumda olduğunu ve eğer öğrendiyseniz sorunun ve çözümün ne olduğunu merak ettim. Saygılarımla…

malesef ben sorunu çözemedim ve artık uzun yürüyüşler arasına serpiştirilmiş kısa koşularla kendi kendine biraz daha iyileşmesini umuyorum. benim sorunum büyük ihtimal, tembelliğe uzun süreli hareketsizliğe bağlı eklem zayıflığından kaynaklanıyor. Yani ıstıraba katlanıp düzenli koşabilseydim muhtemelen kendi kendine daha iyi hale gelirdi. Acı bildiğim kadarıyla o bölgenin geliştirilmesi gerektiğini vücuda bildirmenin tek yolu. vücut acı çekmek istemiyorsa o bölümü geliştirmek zorunda. dolayısıyla makul ölçüde ıstıraba dayanmadan hatta belki o zorlanmayı sevmeden aşmak zor. ayrıca bende sigaraya bağlı nefes darlığı vs de var. yani diz sorununu çözsem bile nefes problemi de var. fırsat buldukça ikisinin de menzilini yavaş yavaş arttırmaya çalışıyorum. ve artık yürümek de güzel diyerek avunuyorum. geçmiş olsun, umarım sorunu kısa süre içinde çözersiniz. selamlar.

2 Beğeni

Cevap için teşekkür ederim. Size geçmiş olsun. Benim sorunumun hareketsizlikten olduğunu sanmıyorum, çünkü koşuya yeni başlamama rağmen (1,5 ay oldu) yoganın sağladığı alt yapıyla Mersin maratonunda 15 km’yi sağ salim tamamladım. Fakat galiba problemim fazla yüklenince ortaya çıkıyor ve yalnızca tek dizimde… Vaktiyle yaşadığım kayak kazasında doktorun tespit etmediği bir menisküs yırtığından şüphelenmeye başladım. Tekrar bir hekime görünsem iyi olacak galiba. Saygılar.

1 Beğeni

Koşuya yeni başlayıp, sert zeminde 15 km koşmak bile tek başına bu sakatlığa sebep olabilir. Bence esnetme ve güçlendirme hareketleri ile destekleyerek ve mesafeyi yavaş yavaş artırarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Geçmiş olsun.

4 Beğeni

Selam

Sorununuzu özelden yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım

43 yaşındayım, birkaç aydır koşuya ilgim var. 5-10 dakikanın üzerinde daha ilk koşu denemelerinde benzeri diz ağrısıyla karşılaştım. Ağrı genelde diz kapağının altında oluştu. Hatta ertesi günü yürümemi zorlaştıracak dereceye ulaştı. Diz bandı, dizlik vs denedim, biraz destek oldu ama sorunu çözmedi. Bir arkadaş koşmadan önce dizlerin arasına minder, basket topu vs bir cisim sıkıştırıp squat (otur-kalk) yapmanın yaradığını söyledi. Şimdi her koşudan önce iki set olarak 30’ar kez squat yapıyorum (sayıyı biraz rasgele biraz vücuduma göre belirledim). Çok yararı oldu.

İkinci nokta özellikle yorulup tempoyu çok düşürdüğümde (yavaş çekim bir koşu düşünün) ağrının oluşmasıydı. Koşudan önceki ısınmanın ötesinde (squatların yanısıra dinamik ısınma hareketleri yapıyorum) koşu sırasında ritmi (adım frekansı diyelim) belli seviyenin altına düşürmüyorum. Uzun zamandır ağrı hissetmiyorum.

Bunu kişisel deneyim olarak yazıyorum. Aman sakatlığa bağlı ağrılarla ilişkilendirilmesin.

2 Beğeni