Desteğimiz artık yok

KoşuForum yine desteksiz kaldı. :disappointed:

Sıkmayın canınızı, gördüğüm kadarı ile üyeleri ve içerik itibariyle koşuforum ilgili olduğu alanda en seviyeli paylaşım platformlarından birisi. Aslında forumun bu en büyük artısı aynı zamanda da en büyük dezavantajını oluşturuyor. Genel itibariyle profil 30 yaş üstü, beyaz yakalı, evli barklı, sorgulayan insanlardan oluşunca insanlar içeriğe itina göstererek paylaşımlarda bulunuyor. Mükerrer konu başlıkları açmıyor. Bir konuda ortalığa soru atıp kalabalık yapmaktansa önce forumu inceleyip daha önce yazılanlarda cevap arıyorlar. Bu da haliyle koşu dışında eften püften konularla gündemin kalabalık edilmemesini; forumun az ama öz bir içerikle dolu olmasını sağlıyor. Velhasıl bu homojen yapısıyla forum global markaların çok da iştahını kabartmıyor haliyle. Zira onların imaj pazarlamasının buradaki kullanıcı profiline sökmeyeceğini biliyorlar. Bir önerim global spor markaları dışında farklı sektörlerde faaliyet gösteren kurumsal yapıların sosyal sorumluluk projeleri kapsamında destek alınabilmesi olacaktır. Muhtemelen sizler bu konularda ziyadesiyle kafa yormuşsunuzdur lütfen söylediklerimi ukalalık olarak algılamayın. Forumda emeği olan herkese bu vesile ile tekrar teşekkür ediyorum.

10 Beğeni

Belirttiğiniz bu hususlar da bu forumu kapalı devre,haber akışının çok az olduğu bir döngüye sokuyor işte.İnsanları beyaz/mavi yakalı şeklinde ayırmadan koşu gibi ortak bir aktivite platformunda buluşturabilmenin yoluna bakılması lazım belki de.Yazdıklarınızın bir kısmına katılıyorum, tahminim odur ki bisikletforum gibi bir sitenin curcuna şekline girmiş içeriğinden (mükerrer konu başlıkları,bisiklet dışı konular vb.) örnekleme yapmak istediniz.Bu durum bile beni bisikletforum’dan soğutmuyor çünkü o yoğun haber akışından kendine faydalı içeriklere ulaşabiliyorum.Bence ciddi bir admin kontrolü ile -ki bu forumda bu sağlanıyor-bu tür olumsuzlukların önüne geçilebilir.Forum üyeleri “şöyle bir konu açsam eleştirilir miyim?” endişesiyle forum paylaşımından uzak duruyorsa bu bir eksikliktir bence.Geçenlerde İznik Ultra Maratonu gibi önemli bir etkinlik yapıldı fakat o konu başlığı altındaki yorum sayısı iki elin parmağı kadar.Ne oldu şimdi? Az fakat öz paylaşım mı yaptık? Bu forumu canlı tutabilmek ve teknik olarak devamlılığını sağlamak adminlerin zaman ve emeğini alıyor.Burada bir sponsor desteği beklemek kontrol noktasındaki su kadar elzem bir ihtiyaç.O zaman ana sayfaya bağış butonu açılsın,bakalım biz beyaz yakalı forum üyeleri ne kadar destek vereceğiz? Naçizane önerim yarış duyurularının (Geyik,İznik vb.) altına koşu forum’un linkini de ekleyerek her platformda sitenin duyurusunu yapmaya çalışarak geniş kitlelerin ilgisinin çekilmesi ve ayrıca forumdaki paylaşımların ve akışın nasıl arttırılabileceği ile ilgili bir çalışma yapılması yönündedir.

3 Beğeni

Zor bir konu. Girilen içeriğin gerçekten seviyeli ve hatta ciddi olduğunu söyleyebilirim. Yararlı bilgiler, yardımlaşmalar buluyorum. Ama elbette sosyal medya kıvamında bir durum yok. ‘Çok iyi koştum’, ‘ama ne koştum’ gibi yorumlar yok. Fotoğraf paylaşımı yok. Tahtalı’da insanlar ne yapmış facebook’tan öğreniyorum. Burada görmeli miyiz, bilmiyorum. Her ne kadar birçoğumuz (özellikle ultracılar) birbirimizi tanısak da, birbirini tanımayan insanlara sosyal paylaşım yapmak ne kadar rahat olabilir, bir soru işareti.

Ultra Dergi’yi okumak, içindeki tanıdık simaları görmek son derece keyifli. Burada böyle birşey olabilir mi?

Başlığa geri dönecek olursak, hedef daha fazla tıklanma, daha fazla görüntülenme midir? O zaman içerik ve paylaşım yelpazesinin genişlemesi gerekiyor sanki?

Belki burada konuşulan konuları da değerlendirerek, bir anket oluşturulabilir forumdaki nabzı yoklamak için.

5 Beğeni

Kendim için diye bilirim aktif bir okuyucuyum ama katılımcı değilim. Bazı konuları bazı soruların cevaplarını bilmeme rağmen burada yazmaya çekiniyorum. Çoğu üyeninde bu şekilde yaptığına inaniyorum.

1 Beğeni

Üzüldüm, forum için olduğu kadar Asics için de kayıp olduğunu düşünüyorum.

1 Beğeni

Bence çekinmemelisiniz. Sizin gibi değerli koşucuların fikirlerine burada hekesin ihtiyacı var.

4 Beğeni

Çok sık yazmasam da sürekli takip ettiğim bir ortam burası. Umarım bir gün pat diye kapanmış şekilde bulmam.

3 Beğeni

4 gönderi yeni bir konu için ayıklandı: Malzeme seçimi - Ayakkabı ve kulaklık

''Desteğimiz artık yok ’ başlığı altında konuşulması gereken onca konu varken malzeme tavsiyesi konuşmak garip değil mi biraz ? @spinodal

1 Beğeni

valla ben de anlamadım, cevap veriyorum ama…

1 Beğeni

Hegün forumu takip ediyorum. Hem burada forumda hem de koşugazetesinde içerik üreten değerli arkadaşlar var. Kendi adıma pek içerik üretmesemde en azindan maddi olarak desteğin bir kısmını sağlamak isterim. Eminim benim gibi düşünen ve bu konuda bir şeyler yapmak isteyenler de vardır burada.

Her ne kadar koşugazatesi forumnun amacı bu hissiyatı vermek olmasada, açıkçası sadece bu foruma üye olduğum için kendimi elit atlet gibi hissediyorum bazen. Tek başıma asla ulaşamayacağım bilgileri burada ki insanlar sayesinde ediniyorum. Bu da kendi adıma yaptığım antremanlarımı bir tık öteye taşıyor, hedeflerimi genişletmeme yardımcı oluyor ve bu konuda ki vizyonum genişliyor.

Sizler eminim düşünmüşsünüzdür ancak Kitledestek fonu kampanyası yapabileceğimizi düşünüyorum. Kickstarter, indiegogo ya da Turkiye’de arikovanın ve ya crowdfon’da kampanya yapmak mümkün. Koşu gazetesinin ve forumun 1 yıllık masrafları belli. Çok anormal rakkamlar olduğunu sanmıyorum. Ayrıca fonlama sırasında destek olan üyelere çok basit ufak tefek seyler verilebilir. Bağış yapana forumda üyelik için destekçi rozeti gibi bir şey verilebilir. Foruma en baba bağış yapan koşturmaca podcast’ine çıkar. Hep ses getiren işler yapmış atletler çıkacak değil ya averaj atletlerinde sesi duyulur beliki bu sayede :).

Eminim buradaki ortak akıl daha fazlasını üretebilir.

11 Beğeni

Forum için ne yapacağız?

@tuna’nın önerisi mantıklı. Bu tip bir çözüm üzerinde düşünüyorum. Ya fongogo gibi bir yerden yıllık proje açmayı ya da patreon kullanmayı düşüneceğim. Patreon, Paypal ve Payoneer ile çalışıyor. Paypal ülkede yasaklı ama Payoneer’i bilmiyorum.

Forumun cok cuzi bir ücretle abone sistemine geçmesi taraftarıyım. Ücretsiz olan hemen her sey gibi forumun yeterince kıymetinin bilinmediği kanısındayım. Çok sayıda örnek gösterebilirim ancak bir tanesini söyleyeyim başlık açıp başlığa bi daha uğramayan onlarca kullanıcı var . Burada yıllarını bu işe harcamış insanlar tüm birikimlerinden süzülen bilgileri oraya yazıyorlar ancak başlık sahibi bırak cevap vermeyi ‘yazılanı gördüm’ manasında bi ‘layk’ dahi yapmıyor. Burada kimse bilgiyi para ile satma niyetinde değil ancak bu umursamaz davranışin da önüne geçilebilir bu şekilde diye düşünüyorum.Ben yıllık abonelik bedeli ödemeye razıyım.

6 Beğeni

Merhaba. İlk defa yazıyorum forumdan desteğin çekilmesi çok kötü olmuş. illaki bir sponsor bulunur. olmadı beleş bir server a geçer fotoğraf falan paylaşmayız. Bu forumu arazi koşu ayakkabısı ararken buldum. Ülkede arazi koşu ayakkabısı bulamıyorum.

Ücretli üyelik konuşunda soğuk bakıyorum. Aktif katılımcının az olduğu bir yerde bunu yapmak katılımı daha düşürür. Sonra yarışlarda ve idmanlarda düzenli birbirine gören kitle kalır. Benim fikrim yarışlardan destek alınmalı. Organizasyonların kitleleri büyüdüyse en büyük paydaşlardan biri bu forumdur. Site de kendilerine ilan duyuru panosu yada takvim olarak yer ayırılabilir reklam geliri elde edilebilir diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Bence öncellikle, ana sayfaya (kosugazetesi.com) kocaman bir forum linki eklenerek başlanabilir. Ana sayfada bir forum olduğuna dair hiç bir ibare yok ya da ben göremedim. Sol frame’deki büyük koşu gazetesi logosuna tıklayınca foruma geliyor. Ben geçenlerde forum üyesi olmama rağmen, ana sayfadan foruma gelmekte zorlandım. Hiç bilmeyen birisinin ana sayfaya gelip, foruma yönlenmesi çok zor.
2. konu, kendi deneyimimden. Ben de herkes gibi koşu ile ilgili Türkçe kaynak ararken siteye denk geldim. Hiç koşu tecrübesi olmamış ve bilgi arayanlar için, forum bir kaç gömlek yukarıda kalıyor ve insanlar dahil olmaktan çekiniyorlar. Yani forum ile genelin koşu seviyesi arasında iletişimi zorlayan ciddi bir fark var. Büyük ihtimalle çoğu kimse soru sormaya bile çekiniyor.
3. konu, site genelde bilgi üzerine kurulu. İnsanların takip ettiği medyatik olayları kapsamıyor. Bir ay içinde onlarca yarış oluyor ama yarışlar ile ilgili insanları çekme potansiyeli olan hiç bir bilgi paylaşılmıyor. Genelde ultralar konuşuluyor. Çoğunluğun katıldığı 5K - 10K - 15K yarışlar ile ilgili paylaşımlar yer almıyor. Haliyle bu tip yarışlara katılan insanlar sitede kendilerinin ilgisini çekecek bir konu bulmadıklarından ilgi göstermiyorlar. Mesela 8 Temmuz’da Geyik Koşusu ilk defa gece yapılacak ve bence kesinlikle bir başlığı hak eden ve tecrübelerin paylaşılabileceği bir yarış ama eminim bu başlık hiç açılmayacak.

4 Beğeni

Cok doğru ve yerinde tespitler. Ancak ilginçtir ki ben forumun genele hitap etmemesinden ,popüler olmamasından,bilgi temelli olmasından oldukça memnunum. Büyük ihtimalle de popüler olsa bu platform da olmazdım.Popüler sosyal medyada koşu konusunda aynı konu ve başlık sayısız defa açılıyor ve sürekli başlangıç seviyesinde konular dönüp duruyor. Birkaç denemem oldu 3 ay dayanabildim. :slight_smile: 3 ay boyunca 50 defa ayakkabı tavsiyesi 60 defa nabız konuştuk :slight_smile: Mübalağa tabii ama gerçekte durum bundan çok farklı değildi.Ancak bahsedildiği gibi forumun bu hali bir çok kişi için uygun olmayabilir. Ben ise forumun bu halinin korunmasını genele yayılmamasını,bilgi temelli olup popüler olmamasını yeni başlayanların biraz forumu kurcalayıp sonra başlık açmalarını yeğlerim.

2 Beğeni

Çekinceyi gayet iyi anlıyorum ancak, ne yazık ki bu yaklaşım bu platformun büyümesini engelliyor ve gözüken de o ki, ölümüne sebep olacak. Burada her seviyede koşu sporu konuşulmalı. Eğer kapalı bir platform düşünülüyorsa, buraya gerek yok. Facebook’ta bir grup kurulur tüm paylaşım orada yapılır. Hem de bedava.

Edit: Bir ekleme yapayım. Ben site yöneticisi olsam, tüm bağımsız koşu grupları ile iletişime geçip, her birine forumda ayrı bir bölüm açarım. Tüm duyurularını, iletişimlerini v.s forum üzerinden yayınlayıp, takip edebilirler. Şu an bunu sosyal medyadan yapıyorlar ama tabi ki forum gibi etkili olmuyor. Gördüğüm kadarıyla Türkiye’nin tek koşu forumu burası ve bu sayede buluşulacak tek adresi de olur.

Edit 2: Aklıma geldikçe editliyorum. Google arama trendlerine baktığımız zaman, 2. sırada koşu ayakkabısı çıkıyor.(1. sıra koşu bandı) https://trends.google.com/trends/explore?q=koşu Bence koşu ayakkabısı forumda üst başlık olarak pin’lenmeli ve tüm koşu ayakkabısı paylaşımları o başlık altında yapılmalı. Bunun foruma katılımı arttıracağı kanaatindeyim. Koşu ayakkabısı dışında devamlı başlığı açılan konularda pin’lenebilir. Mesela yarış bilgilendirme v.s ana bir başlık olabilir.

Son 12 ay Türkiye https://trends.google.com/trends/explore?date=today%2012-m&geo=TR&q=koşu

Koşu, spor firmaları için büyük bir pazar oldu. Neredeyse her firmanın koşu grupları var. Bir sürü adam istihdam ediyorlar. Eğer burası bu konuda bir otorite olursa, bu firmalar kendileri destek olmak için kapıyı çalacaklardır. Gördüğüm kadarıyla da bu tecrübe forum üyelerinden zaten akıyor. Üyeler para vermektense, o başlıkta koşuya yeni başlayanlara destek olsalar, zaten para vermelerine gerek kalmaz.

Koşu yarış takvimi en çok arananlarda trend. Pin’li bir başlık olsa iyi olur.

7 Beğeni