Demir eksikliği (ve yaygınlığı)

Merhaba,

Farklı koşularda belki rastladınız, yeni koşuculardanım. Haziran başından beri koşuyor ve uzun bisiklet sürüşleri yapıyorum. Acaba bu sırada vücudumda neler oldu diyerek bazı değerleri öğrenmek üzere tahlil yaptırdım. (Şuradaki “Erkek paneli” : Login • Instagram)

Hali hazırda D vitamini, magnezyum ve C vitamini gibi bazı takviyeleri düzenli alıyorum. Değerlerin çoğu referans aralıkta gelirken, hayatım boyunca (38 yaşındayım) hep çok yüksek olan demir ilk defa olarak düşük çıktı.

Biraz araştırınca koşu, bisiklet gibi endurans sporlarıyla uğraşanlarda eksikliğinin çok sık görüldüğünü, kadın sporcularda %50 üzerinde, erkek sporculardaysa kaynaklara göre farklılık gösterse de %30 ila %50 arasında görülebiliyormuş.

Demir eksikliğiyle birlikte, kırmızı kan hücrelerinin oksijen iletme kapasiteleri de azaldığından; performansı da negatif yönde etkiliyor.

İlaveten, yorgunluk, düşük bağışıklık sebebiyle soğuk algınlığında sıklık, antrenman sonrası toparlanmanın zorlaşması gibi belirtileri de olabiliyor.

Şu linkleri incelemek isteyebilirsiniz:

Eğer demir eksikliğinden muzdarip olduğunuzu düşünüyorsanız, muhakkak bir tahlil yaptırmanız ve doktora danışmanız yerinde olur. Zira demir fazlalığı oldukça riskli, damar sertliği ve ötesinde bir çok başka dertlere yol açabiliyor.

Herkese sağlıklı günler diliyorum.

9 Beğeni

Lisans döneminde, bir antrenman sonrası antrenörün sen bir tahlil yaptır demesiyle ancak tespit edebilmiştim. Meğersem performansa etkisi bayağı varmış. Sonrası gördüğüm tedavi, yeme alışkanlığım, üzerimdeki ölü toprağını atmamı sağladı.

2 Beğeni

Teşekkür ederim konudan faydalandım sağlıkla kalın.

1 Beğeni

Aynı sorunu yaşadım, yemek sonrası çayı kesince gerçekten biraz olsun düzeliyor.

3 Beğeni

Günde 3 4 demlik çay içiyorum. Ortalama 50 60 bardak🙂 sanırım benimde bi ölçüm yaptırma vaktim geldi

2 Beğeni