Couch to 5K başlangıç programı

Sevgili arkadaşlar
Tesadüf eseri ritimblog ve buna bağlı formu buldum. Ritimblogta gördüğüm couch to 5K programını uygulamaya çalışıyorum. Bilenler bilir 4 haftaya geldim ama bu haftadaki programda yer alan 5 dakika koşunun ikincisinde çok zorlanıyorum hatta bırakmamak için direniyorum. 5 haftayı hiç gözüm kesmiyor. Bana Öner’iniz ne olur bu haftayı tekrar mı edeyim yoksa 5. Haftaya geçeyim mi yardımcı olacak bütün arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Bu planda hazir olmadan ilerlemek gerekmez.Üçüncü haftaya dön ve orada gerekirse orada 2 hafta kal. Ucuncu haftayi tekrar ederken dördüncü haftanin bir antrenmanını 1 defa dene rahatsan dördüncü haftaya gec. Planlar taslaktır kendine uyarlamada ozgur davran. Herkesin gelişimi farklidir.
Diğer taraftan yeni başlayanlar genellike farkinda olmadan giderek hızlanarak koşarlar .5 dk kosuyu tamamen kendi temponda ama bastan sona esit hizda kosmaya gayret et. (Suratin hic onemi yok) Bunun icin pist iyi bir secenek. Pistte kosarsan her 100 mt yi esit kosmaya calis eğer sonlara dogru yavasliyorsan hizli basladin demektir.Plan zaten 5 dk veya 800 mt der. Yani gerekirse az daha yavas kosup 800 mt yi tamamlayabilrsin. Senin tamamlaman belki 6 dk surecek buna takilma. Alternatif zaten farkli kişiler kendilerine uygun olani seçsin diye var.
Koşu bazi kişilerde çapraz antrenman desteğiyle daha hizli ilerler. Kosu olmayan gunlerde vucut ağırlığıyla hareketler veya yuzme ,bisiklet gibi aktiviteler eklemek iyi olabilir Ancak cok kontrollu ve kosu gününe yorgun olmamak kaydıyla.
Başarılar

3 Beğeni

Çok teşekkürler çok aydınlatıcı olmuş ben kolaylık olduğu için iPhoneda bir uygulama kullanıyorum metrajdan çok süre üzerine kurulu şu sürede dur başla gibi komutlar veriyor bu haftayı bitirince gelecek hafta programını tekrar edeceğim bakalım inşallah başarıyla bu programı bitirip 5 k koşarım

Merhabalar. Couch to 5k programını annem sigarayı bıraktıktan sonra düzenli olarak uyguladı ve program bitiminde 7 pace ile aralıksız 5 k yı tamamlayabildi. Kendisine 2 yıl önce koah başlangıcı teşhisi konmuştu. Zorlandığı haftalarda hızı düşürerek tekrar denedik . Tempo ayarlama konusunda atletizm pisti kesinlikle çok faydalı . Aralıksız 4 k koşulacak haftada ben ona tempo verdim ve bunun çok faydası olduğunu söyledi. Daha sonra ki 4 k ları kendi başına koştu .Yani birşeyi yapabiliyor olmayı görmek çok önemli. Benim tavsiyem ölçülmüş, yükselti olmayan bir pistte olabildiğince yavaş koşarak takıldığınız haftayı tekrar edin ve programa inanın. İyi çalışmalar diliyorum .

1 Beğeni

Easy easy tamam tamam. Serdar çok güzel anlatmış, bende ekleme yapayım koşu yapmaya başladıkça daha fazlasını başarmak istiyor insan, fakat vucudunu dinlemeyince sakatlıklar ile vucut sana dersini veriyor. Bizzat yaşadım 3 ay koşuyu rüyamda gördüm. İyi ve sağlıklı koşular.

1 Beğeni