Coros Pace 2 GPS Saati

Selamlar, runnersworld.com sitesinde incelemesi yapılan Coros Pace 2 GPS Saati ile ilgili yazıyı Türkçe’ye çevirdim. Yazının orjinaline buradan ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Bu uygun fiyatlı GPS saati, yollarda antrenman yaparken çoğumuzun kullanmak isteyeceği tüm özelliklere ek olarak, genellikle daha pahalı modellerde bulunan birkaç ekstra özelliğe de sahip.

Pace 2, yeniden tasarlanan özellikler ve hafif naylon kayış sayesinde ilk modelden yüzde 40 daha hafif.

30 saatlik pil ile Pace 2’yi yalnızca haftada bir veya iki kez şarj etmeniz yeterli.

Bileğinizdeki “koşu gücünü” ölçme özelliği sayesinde size en son yaptığınız koşuya göre ne kadar verimli bir koşu çıkardığınızı da söylüyor.

Fiyatı:$ 199 Pil ömrü :30 saat Ağırlık: 29 gram
Coronos firmasının web sitesi.

Coros firması, iki yıl önce GPS saat sektöründeki büyük oyunculara rakip olarak uygun fiyatlı bir alternatif olan orijinal Pace modelini piyasaya sürmüştü. Nispeten düşük fiyata rağmen, bu yeni saat pahalı saatlerin pek çok standart özelliklerden mahrum olmadığı gibi büyük bir bataryaya da sahipti. O zamandan beri Coros markası ,Apex (çoklu sporlu saat) ve Vertix (patikalar için oluşturulmuş) sürümlerini piyasaya sürdü.
Orijinal Pace bir genel kullanım için iyi olsa da, açıkça tanımlanmış amaçlara sahip saatler olan Apex ve Vertix’in başarısı Coros’un bugün duyurulan yeni modeline odaklanmasına neden oldu:

Pace 2, hız antrenmanları için en iyi, en hafif, en hızlı koşu izleme deneyimini sunmaya odaklanmış bir saat. Bu saatte asla kullanamayacağınız çok sayıda egzersiz türüne ve ölçümü yok, onun yerine yol antrenmanları için tam olarak ihtiyacınız olanı alıyorsunuz.

İnce ve Hızlı

Sadece 29 gram ağırlığındaki Pace 2, bileğinize takabileceğiniz en hafif GPS saati. Spora özgü saatlerin çoğundan daha hafif, Apple’ın 5 serisi 31 gram, Garmin Fenix 6X Pro ise 83 gram. İlk model olan Pace 48 gramdı.

Coros Pace 2 ince, hafif bir tasarıma sahip ayrıca 42 mm’lik kasa, hareket halindeyken koşu ölçümlerinizi okumayı kolaylaştırıyor.

Bu ağırlık tasarrufunun önemli bir kısmı saatin kordonlarındaki değişiklikten kaynaklanıyor. Yine de saati silikon kayışla alabilir veya Apple Watch’ların spor modellerinde olduğu gibi daha hafif bir naylon kordonu tercih edebilirsiniz. Testi yapan arkadaşımız, naylon bandın bileği daha sıkı kavramasını sevdi, bu da optik kalp atış hızı monitörünün daha doğru çalışmasını sağlayabilir. Saatin kumaş kordonunun dezavantajı ise , Ağustos ayındaki terli antrenmanımızdan sonra olduğu gibi kumaşın uzun süre ıslak kalması. Bu, Apple Watch’ta da tespit ettiğimiz bir sorun, bu sorunun en kolay çözümü ise ,Pace 2’yi günlük kullanım için takmayı planlıyorsanız, egzersizler için bir bant ayırıp daha sonra değiştirmektir (saatin kordonunda hızlı çıkarılabilme özelliği var).

Hız için bir başka büyük değişiklik ise saatin daha az düğmeye sahip olması. Birinci nesil saatte kadranın her iki tarafında iki tane düğme vardı. Ancak Coros bunu yarıya indirdi ve ekranı dokunmatik hale getirdi. Apple Watch ile kıyaslamaya devam edersek, bu saatin tepe kısmı Apple Watch’ı andırıyor. Menüde gezinmenin büyük kısmı dokunmatik ekran aracılığıyla gerçekleşiyor , terli parmak uçlarıyla koşarken bile kullanımı kolay.

Tüm Gün GPS

Uzun ömürlü bataryası diğer modellere kıyasla Coros için hala ayırt edici bir faktör. Apple Watch’ın pili, GPS devredeyken sadece üç saat dayanabiliyor. Benzer fiyatlı Garmin Forerunner 45 ise , koşunuzu 13 saate kadar kaydedebiliyor. Ancak Pace 2, koşunuzu 30 saate kadar kaydedebiliyor. Fenix ve Suunto 9 gibi yürüyüş ve ultra koşu saatlerinden beklediğiniz pil ömrü de budur zaten. Tabii ki, bu saatler Coros Pace 2’den yaklaşık üç kat daha pahalı. Peki, Pace 2 ultramaratonlar için tasarlanmamışsa eğer, neden bu kadar büyük bir pile ihtiyaç duyuyor? Bunun nedeni, sizi sık sık şarj kablosuyla uğraştırmamak için. Testi yapan arkadaşımız, “Cihazı, birkaç saatlik antrenmanlar da dahil olmak üzere üç hafta boyunca her gün en az 20 dakikalık koşularla test ettim” dedi. Sadece tek bir defa şarj gerektirdi. Bu sayede, bir iş gezisi veya aile tatili için bavullarımı hazırlamam gerektiği durumlarda çantama bir şarj kablosu daha az atacağım anlamına geliyor.

Gece Modu

Bu devasa pil, Pace 2’nin başka bir harika özelliğini ortaya çıkarıyor:

Gece Modunu açtığınızda ekranın arka ışığı antrenmanınız boyunca açık kalıyor. Bu özellik, güneş battığında mesafenize ve hızınıza göz atmanızı son derece kolaylaştırıyor (artık bileğinizi sallayıp ışığın yanmasını beklemenize gerek yok.)

Pace 2 (sağda) 46mm Apex’ten daha küçük, ancak saatin çizgileri ve pili neredeyse aynı uzunlukta.

Ayrıca bu özelliğin güneş gözlüğü takarken, arka plan ışığının rakamların okunmasını kolaylaştırması sayesinde öğlen saatlerinde özellikle yararlı olduğunu gördük. Coros, ışık yoğunluğunu tam karanlıkta sizi kör etmeyecek ve pilinizi vaktinden önce bitirmeyecek şekilde ayarladı. Antrenman bittiğinde Gece Modu otomatik olarak kapanıyor.

Koşu Gücü Ölçümü (Powermetre)

Pace 2’nin içerdiği gelişmiş bir özellik de “Koşu Gücü”.Bilek tabanlı bir cihazın, gücü doğrudan ölçmesi nadirdir ve bu fiyata satılan bir saat için duyulmamış bir durumdur. Tipik olarak, ayakkabıya monte edilmiş Stryd veya bel bandınıza takılan Garmin’in Koşu Dinamikleri Podu gibi harici bir donanıma ihtiyacınız vardır. Polar’ın Vantage V, yerleşik güç ölçere sahip ilk GPS saatiydi ve yeni Grit X modeli de bu özelliğe sahip.

Güç ölçümü, koşu esnasında sürekli olarak ölçülüyor. Bisikletçiler bu ölçümü iyi bilirler. Bu, temelde koşmak için ne kadar enerji kullandığınızın bir ölçüsüdür. Bu özelliğin en büyük faydası, değişken koşu parkurlarında tutarlı bir antrenmanı sürdürebilmenize yardımcı olmasıdır. Örneğin, yüzeyi koşuya uygun olmayan bir parkurda kilometre tekrarları yapamıyorsanız, düz bir yolda yaptığınız kilometre hızına eşit olan “watt’ınızı” çevirebilirsiniz. Ardından, yolda koşarken, doğru güç uyguladığınızdan emin olmak için, yollar yukarı veya aşağı eğimli bile aynı güç ölçüsünü sürdürürsünüz.

Doğruluğunu ve yukarıda belirtilen cihazlarla karşılaştırmasını değerlendirmek için Pace 2’nin güç özelliğini hala test ediyoruz.

ÖZET

Yalnızca 199 $ 'lık Pace 2, çok sayıda işlevsellik ve kullanışlılık sunuyor.

Sadece pil ömrü bile tek başına saatin fiyatını hak etmesi için yeterliyken, kullanım kolaylığı ve koşu gücünü ölçümü özellikleri, bir maraton antrenmanı uygulayan ve hızlı çalışma arkadaşı arayan ileri düzey koşucuları cezbedecektir.

14 Beğeni

Güzel çeviri👍GPS ve kalp atım oranı hassasiyeti de incelemenin orjinalinde olsaydı daha çok fikir verirdi.Amazfit pace yeni versiyonu sandım,degilmiş.
Forerunner 45 mi bu mu dense pek maceraya girmem.Pil tek kullanımda uzun ama örneğin 100 sarj sonrası batarya performansı ne vadediyor? Teşekkürler.

1 Beğeni

teşekkür ederiz uğraşmanıza

1 Beğeni

Burada da gps ve kalp atım oranı hassasiyet karşılaştırması.

1 Beğeni

Emeğiniz için teşekkür ederim. Saat konusunda tam bir karara vardığım an yeni bir gelişme karşıma çıkıyor :slight_smile:

3 Beğeni

Coros efsane ya. Servisi olsa 1dk olsa düşünmem.

Yok mu distribütör olacak bir babayiğit :slight_smile:

Apex Pro ya da Pace2 yi alır geçerim adeta.

1 Beğeni

Elinize sağlık, buradan okumak çok pratik oldu.

1 Beğeni

Bu arada Coros Pace 2’nin çok itici bir tarafını söylemeliyim, böyle bir üründe cam üzerine boya baskı tam bir estetik facia bence!
Sırf bu yüzden alınmayabilir.:grinning:

1 Beğeni

Cam üzerine de boya baskı deyince, arabalardaki Güneş yanığı gibi korkunç bi şekil falan sandım.Zevk ve renk meselesi. Bu başlıktaki ilk yorumun hiç duymadım, garmin 45 alırım falandı. Şimdi gözüm kapalı coros pace 2 alırdım ihtiyacım olsaydı.
En dıştaki beyaz çizgi sabit.
Detaylı ekran görüntüsü için:

2 Beğeni

Senden itiraz bekliyordum zaten :grinning:

Şurada 3:03’te adamdan duydum, sonra bana da batmaya başladı.

2 Beğeni

Pazarlama ve algılara dokunma böyle birşey :slightly_smiling_face: O ince çizgi harika bir görünüm kazandırmış dese etki başka olabilirdi. Olmayabilirdi de. Polar ignite de tahmini 2mm civarı en dışta kalın bir siyah daire var.(Örneğin yarıçapı 7.8cm ile yarıçapı 8cm olan ortak merkezli iki çemberin arasındaki boşluk)Ekranın tamamı kullanılmadığından.O silinir mi, kaybolur mu diye endişe duysalar, güvenmeseler o çizimi yapmazlardı bence.
Uyku vakti :grin:

2 Beğeni

Şu an benim de yeni bir saate ihtiyacım var. Amerika’dan gelecek birini bulmaya çalışıyorum. Bulabilirsem coros pace 2 alacağım. Bir sürü inceleme videosu izledim. Ben çok beğendim.

1 Beğeni

Amazon.com da Ankaraya gelis vergi vs dahil 1833TL, Amerikada arkadaşa geliş 1580TL gibi.İnsan 250 TL farktan ziyade gelip gelmeme,postadan endişe ediyor.

Daha önce Amazon üzerinden herhangi bir ürün almadım. Gümrüğe takılma vs gibi bir sorun olmaz mı?

1 Beğeni

Amerikadaki sitesinden almadigim için ne desem bilmiyorum. Amazon Türkiye’yi telefonla arayıp, ürün önce size sonra eve mi geliyor diye sorulabilir.amazon.com.tr Almanya’dan naklettiği ürünlerde gümrük takılma gecikme vs olmuyor,sorumluluk amazon.com.tr de…

1 Beğeni

Maalesef benim çekindiğim kısım da orası, oralar biraz flu. Dediğiniz gibi arayıp öğrenmeye çalışayım. Teşekkür ederim.

1 Beğeni

Şimdi Amazon.com.tr’de Almanya üzerinden coros pace alınabiliyor. Yeni gelmiş sanırım. Diğer modeli de gelirse, değerlendirilebilir.

1 Beğeni

Amazon Amerika’dan da, Amazon Japonya’dan da bol bol alışveriş yaptım. Genelde hiç bir sorun çıkmadan evinize gelir. Sadece bir bilgi eksiği vs varsa arada Amazon’un gümrük işlerini yapan firma bir mail atıp bilgi isteyebilir. (Tabi yasaklı, kısıtlı vs ürünler değil, onlar gümrüğe takılır)

2 Beğeni

aldıklarınıza elektronik ürünler de dahil mi ?

gözüm çok fena masaj tabancalarına gidiyor…indirimde yakalamak için aporttayım da elektronik olduğu için gümrükten çekiniyorum açıkçası

1 Beğeni

Şimdi baktım, evet, elektronik olarak bir tane wireless kulaklık almışım. Ama onun dışında kıyafet, balıkçılıkla ilgili ekipman (olta makinesi, aksesuarlar vs) termos, bıçak, biley taşı, mikro ocak gibi outdoor malzemeleri…

2 Beğeni