Corona Döneminde Koşu Antrenman Düzeni

Bize çok uzak olduğunu düşündüğümüz kâbus yakınımıza geldi salgın başladı artık değiştiremeyeceğimiz gerçekle baş başayız. Ancak eminim ki herkes elinden gelen tedbirleri de aldı. Artık bu dönem içerisinde koşucu olarak ne yapabiliriz bakma zamanı. Salgının başlangıç yeri Çin’de hayat normale dönmeye başladı. Ülkemizde de hayat er ya da geç normale dönecek istediğimiz yerde rahatça koşabileceğiz. Peki, o zaman geldiğinde nasıl hazır oluruz. İçinde bulunduğumuz dönemde neler yapabiliriz.

Dışarıda Koşu Antrenman Sayısını Sınırlandırın;

Koşu sayısını olabildiği kadar azaltıp yerine başka aerobik aktiviteler yerleştirmeye gayret edin. (Trainer,Eliptik bisiklet vb .) Yapacağınız koşuları kimseyle temas etmeyeceğiniz saatlerde ve toplu taşıma araçlarını kullanmadan tamamlamaya çalışın. Bir süreliğine planı bırakmak sizi yıllarca geriye götürmez.

Aşırı Sert ve Uzun Antrenmanlardan Kaçının;

Yapılan birçok araştırma 90 dakikanın üzerinde ki koşuların bağışıklık sistemini zayıflattığını göstermektedir. Normal dönemlerde sorun olmayan bu duruma salgın döneminde azami dikkat gösterin.

Beslenme Düzeninizi Koruyun;

Koşan insanlar zaten toplumun genelinden daha sağlıklı beslenme eğilimindedir. Daha kaliteli gıdalar zaten hayatlarındadır. Bu dönem bunu koruyarak sadece kısıtlamaları azaltıp daha esnek olarak aynen devam etmekte yarar var.

Çapraz Antrenmanlara Ağırlık Verin;

Azalan koşu sayısı ve süresinin yerine sevdiğiniz çapraz antrenmanlar yerleştirin. Örneğin evde trainer antrenmanı çok iyi bir alternatiftir. Şiddeti düşük tutarak bir film veya dizi izlemek oldukça keyifli olacaktır.

Görmezden Geldiğiniz Ağrılara Odaklanın;

İster mahallede ki parkurda ki süre olsun ister bir yarış hedefi olsun hemen herkes bir hedefe ilerlerken oluşan ağrıları görmezden gelir. İşte şu an onlara eğilmenin oraları dinlendirip iyileştirmenin tam zamanı.

Esneklik ve Hareketlilik Üzerine Çalışın;

Çok önemli olmasına rağmen koşucuların atladığı konuların başını çeker bu ikili. Oysaki esneklik ve hareketlilik (Mobility ) koşu ekonomisini doğrudan etkiler.Sakatlık sigortasıdır.Bir rutin oluşturup oturmanın tam zamanı.

Zayıf Olduğunuz Yönleri Geliştirin;

Dışarda kısıtlı sürede yaptığınız koşuların 1 veya 2 sini buna ayırabilirsiniz. Örneğin bir koşunuzu sadece kadans odaklı yapıp sonuçları görebilirsiniz.

Koşuyla Kalın.

18 Likes

Bu haftasonu geceyarısını 2-3 saat koşarak yürüyerek geçirmek gibi bir düşüncem var. İzmir’den eve geldiğimden beri evde kaldım uslu uslu. Bir şeyler yapmadan durmak virüsten daha fazla rahatsız edici olmaya başladı.

1 Like

çok güzel bilgiler içeriyor emeğinize sağlık…kendi tecrübemden küçük bir ek yapmak istiyorum; cumadan beri evdeydim, fakat #evdekal söylemini #koltuktankalkma şeklinde anladığım için henüz runatolia’da hedefimi koşmuş biri olarak özellikle ilios psuas ve harmstring inanılmaz edilgen kalmış…pazartesi sabahı eklem ağrılarıyla uyanınca önce bir panikledim daha sonrasındaysa özellikle bu bölgeleri hedefleyen esneme ve masaj için güzel zaman ayırdım…uzun lafın kısası, evde kaldığınızda da aktif kalmaya çalışın, kalamıyorsanız mutlaka esneme yapacağınız bir zaman aralığınız olsun…

1 Like

Evde mobilite, dayanıklılık veya güç için antrenman planı içeren uygulama önerebilecek kimse var mı? Mümkünse iOS uyumlu.

Freeletics
(Haftada 1 Dolar ücreti var)