Cİhaz (saat) tavsiyesi alabilirmiyim?

Herkese merhaba arkadaşlar.

Çok uzun süredir koşu, yüzme, salon sporları vs. amaçlı bir saat almak istiyordum. Ancak yeni ve tercih edilebilir cihazların çıkması ile ve dolardan dolayı bir süredir beklemekteyim.

Öncelikle iyi bir cihaz almak niyetindeyim. bunun için buradaki birçok konuyu ayrıntılı şekilde inceledim kullanan kişilerin yorumlarını okudum. Ayrıca hemen hemen hiçbir saatin kalp ritmini ölçme konusunda güvenilir olmadığı söyleniyor. Kalp ritim bandım var. ancak alacağım cihaza uymama ihtimaline karşı başka bir band alabilirim.

Basit bir cihaz almak istemiyorum zira dayanıklıklık, ölçü doğruluğu, kullanışlıklık noktasında inceledim. Normalde Garmin Fenix 5x almayı düşünüyordum. Plus çıkınca Fenix 5x Plus düşünmeye başladım. Ancak, Suunto 9 ve Polar ventage v çıkınca soru işaretleri oluştu kafamda. Sizce bu cihazlar arasında hangisi daha mantıklı olur ve özellik noktasında nasıl değerlendirirsiniz.

Daha önce yazılan bu paylaşımları okumanızı tavsiye ederim:

http:https://kosuforum.com/t/xiaomi-amazfit-stratos-pace-2-inceleme/3774

1 Beğeni

Bu cevaplaması kolay bir soru değil. Bütçe önemliyse Stratos gerçekten iyi bir alternatif, biraz daha yukarı çıkarsanız Barometresiz Suunto 9, müzik dinlemek benim için önemli Garmin’in Climb Pro’su da eğlenceliymiş derseniz 5 Plus iyi bir seçenek. Fiyatı mühim değil diyorsanız da 5xPlus.

Ben ne yapardım? Bulabildiğim en iyi fiyata bir 5plus alırdım. Koşarken müzik dinliyorum ve bunun için yanıma telefon almak zorunda kalıyorum. Telefonu bırakmak iyi fikir. Climb Pro ise uzun zamandır bir koşu saatine gelen bence en mantıklı inovasyon. Yazılım özelleştirme seçenekleri de saatten sıkılmanıza engel oluyor. Bir akıllı saat seviyesinde değil, ancak özelleşmiş / spor konusunda oldukça detaylı yazılımlar içeren bir Connect IQ altyapısı var. İhtiyacınız olur mu? Soru işareti ama zaten bu aletlerin hangi özelliğini (interval antrenmanı meselesi ve triatlon meselesini dışında tutarsak) tam olarak kullanabiliyoruz ki. Mesafe uzayınca @ALPER 'in de dediği gibi süre, saat, mesafe ve tırmanılan / tırmanılacak yükseklik anlamlı değerler. Kalanı bilgisayarın başında bakıp eğlendiğin oyuncaklara dönüşüyor. Yine de Climb Pro’yu bunun bir tık üzerinde değerlendiriyorum.

Günboyu bileğinizde hangisini görmek sizi mutlu edecekse onu alın derim :slight_smile:

3 Beğeni

Climb pro’yu ilk defa duyuyorum. Nasıl bir şey?

Bunu grafikte göstermeden anlatmak biraz zor ama deneyeceğim :slight_smile: Saatin elevation plot ekranında yarış organizasyonunun bize vaadettiği yükseklik kazanım grafiğinin aynısını görebiliyor, bunun üzerinde ne kadar tırmanacağımız yükseklik kaldı, ne kadarını tırmandık ve parkurun / eğim grafiğinin neresindeyiz görebiliyoruz. Elevation Plot ekranı saat ekranın ebatları sebebiyle tüm yükseklik kazanım grafiğini 2.5 cm’e sığdırmak zorunda, dolayısı ile birçok iniş çıkış yokoluyor. Daha da önemlisi grafiğin neresinde olduğunu görüyorsun ama detay alamıyorsun.

Garmin buna çok şık bir çözüm geliştirmiş. Diyelimki koştuğunuz parkurda 25 tane tırmanış mevcut. Garmin normal Elevation Plot ekranını gösteriyor, ancak sen yokuşlardan birine geldiğinde sadece o yokuşun yükseklik grafiğini içeren bir zoom ekran gösteriyor. Böylece hemen ayak bastığın yokuş ne kadar sürecek, toplam tırmanışı ne kadar direk o yokuş özelinde görebiliyorsun. Bunu da 1/25 olarak yapıyor (yani o ekrandayken parkurun toplam tırmanışlarından hangisinin içindesin onu da görebiliyorsun, 1/25 - 2/25 gibi).

Climb Pro özünde bu.

Dc Rainmaker Garmin Fenix 5 Plus incelemesi (biraz aşağıda Climb Pro bölümü var)

2 Beğeni

Merhaba.
2000 ile 3000 arası bir bütçe ayırabiliyorum. Genelde açık alanlarda koşuyorum ve bisiklet sürüyorum.
Önerebileceğiniz kıyaslamam gereken ürünler konusunda yardımcı olabilir misiniz? Saati uzun süreli kullanmak istiyorum stratos düşünüyordum fakat forumda şarj kısmının kırılıyor olması beni biraz bütçemi arttırmaya ve farklı modellere yönlendirdi.

1 Beğeni

Başka yazışmalarda bu konu da geçmişti, @erol böyle bir aparat almıştı çözüm olarak.

Bağlantı

Eline sağlık uzun ve açıklayıcı olmuş.

Erol beyin incelemelerini okudum çok detaylı. En son vivoactive 3 ve stratos arasında kaldım. İlk koşu saatim olacak. Ne zormuş seçmek. :slight_smile:

Paranız ve koşu seviyenize göre bir seçim yapmanızı öneririm. Yeni bir koşucuysanız param var diyorsanız, bile sade bir koşu saati hatta 2. ele yönelmenizi öneririm. Çünkü bir çok saat 3-4 yıl sonra kullanılamaz hale geliyor ve verim almamaya yada beğenmemeye başlıyorsunuz. Xiaomi Amazfit başlangıç için çok iyi bir saat, Polar M serisi mesela M200 kendini ispatlamış ve kaliteli bir saat, veritabanı desteği, mobil uygulama ne ararsanız var. Yine 2. el temiz bir Forerunner 235 çok güzel işinizi görecektik , fakat 3 sene sonrasını ve gelişiminizi düşünmenizde fayda var. Şu an Garmin Forerunner 630 kullanıyorum fakat koşu yaparken şarj olma özelliği yok Ultra yarışlara katılmak istiyorum fakat değiştirmeye maalesef bütçem yok. BU konuda maalesef tek doğrular yok, okuyup araştırmalı bütçenize göre uygun bir saate yönelmelisiniz.

3 Beğeni

Vivoactive 3 türkçe menü ve basitliği ile ilgi mi çekti. İnce bilekli biri olarak daha rahat edeceğim gibi geliyor. Bu konuda sizin gibi daha önce kullanmış deneyimli arkadaşların yorumu çok işime yarıyor. Teşekkür ederim.