Çeşitli uygulamalardaki mesafe farklılıkları ve nabız sorunum

Herkese merhaba

Sigarayla olan 15 yıllık birlikteliğimi sonlandırmamın 6. ayında aldığım fazla kiloları vermek için koşmaya karar verdim. Tabii öncesinde kalp için Efor testi, Eko ve Ekg yaptırdım. Doktor spor yapmam için herhangi bi engelin olmadığını söyledi. Bu arada 29 yaşında, 1.72 boy ve 70 kiloyum. Yaklaşık 2 ay önce tempolu yürüyüşle başlayıp son bir ay da koşuyla devam ediyorum. Sizin de tahmin edebileceğiniz üzere koşmak bağımlılık yarattı ve kendimi koşuyla ilgili kitap, makale ve antrenman programları araştırırken buldum. Neticede maraton hedefleri kondu, ilk 10K antrenmanına başlandı. Ancak beni demotive eden bir sorunla karşı karşıyayım o yüzden siz deneyimli arkadaşların fikirleri benim için önemli.

Şimdi şöyle ki, mesafe hedeflerimi ufak ufak arttırarak 1 ayın sonunda 6 km’ye çıkarttım. Ancak en son 6.50 km’lik mesafemi koşarken çok fazla zorlandım ve uygulamamın yanlış mesafe ölçtüğünden şüphelenip yeğenimden akıllı saatini (apple watch) ödünç aldım ve parkurun 1 turunun 1.25 km olduğunu hesapladım.
Ayrıca telefona 3 uygulama daha indirip saatle birlikte aynı parkurda 6 km koştum.

Toplam 5 tur koştuğum parkurdan;

Saatin sonuçları şöyle:

Uygulamaların sonuçlarıysa şöyle:

Samsung Health:

Endomondo:

Strava:

Runtastic:

Gördüğünüz gibi hepsi farklı değerler veriyor ancak saat ile uygulamaların arasındaki fark 1 km gibi önemli bir fark. Bu ölçümlerden en doğrusunun saatin ölçümleri olduğunu uygulamanın GPS ölçümündeki yanlışlığından anladım çünkü parkuru hiç yarım koşmadım veya ortalarda ileri geri gidişlerim hiç olmadı. Bu arada pace ve süre olarak saate en yakın uygulama Strava ancak mesafe ölçümünde o da eksik ölçmüş.
Acaba bu ölçüm hataları uygulamalarla mı ilgili yoksa telefonun GPS sinyaliyle mi alakalıdır?
İlk 10K deneme programım da Samsung S Health programında. Şu an için saat almak için ekonomik durumum uygun değil ne yazık ki.
Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Tam bir kafa karışıklığı!!

Bir başka soru işareti de saatin bilekten ölçtüğü nabız değeri.
Biliyorum nabız değerleri bi çok değişkene göre farklılıklar gösterebiliyor ama bu işin üstüne çok daha fazla bilgiye sahip olanlar genel bir fikir belirtebilirler sanıyorum.

Sizce nabız değerlerim çok yüksek mi? Şu durumda kalp sağlığım için yapmam veya yapmamam gereken herhangi bir şey var mı?
Bu arada koşunun bitimine doğru dayanıklılığımı arttırmak için yaklaşık 3 dk yüksek tempo koştum. Sanıyorum maks 192 nabız o sırada çıktı.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Buraya kadar okuyan ve cevap yazacak olanlara şimdiden çok teşekkür ederim.

1 Beğeni

GPS’li saatler ya da telefonlar doğru mesafe ve hız kaydı için çok kesin cihazlar değildir.
Burada uygulamalarda aktiviteleri başlatma esnasında bir sıkıntı olmuş olabilir gibime geliyor, ya da GPS iyi sabitlenmeden aktivite başlatılmış da olabilir. Ayrıca telefon uygulamaları genel olarak birbirlerine yakın ölçmüşler ki, ortalandığında Apple’ın değerinden daha fazla ciddiye alırım bunu. Samsung Health ile Endomondo değerleri birbirine yakın zaten. Strave ve Runtastic kaydı diğerlerinden daha geç bir noktada başlatılmış ama izler genel olarak birbirine benziyor ikisinde de aradaki yaklaşık 300 metrelik fark ise oldukça fazla hani.
Bu hatalarda telefonun GPS performansı da etkili kullanılan yazılımın uyguladığı filtreler de. Filtre uygulanmadığında rotada zig zag çizen bölümler daha fazla olabildiği için mesafe daha uzun olabiliyor ve iz şaşabiliyor. Tavsiyem kullanışlılık ve performans olarak beğendiğiniz bir uygulamayı seçin ve onu kullanın. Saat alsanız da onlar da saçma sapan hatalar yapabiliyor. Paranız cebinizde kalsın hani.

Nabıza gelince nabız oldukça kişiseldir. Birinin 140 nabızla koştuğu tempoyu diğeri 180 ile koşabilir. Daha fazla da olabilir. Bir de bilekten ölçüm her koşulda yeterince güvebnilir olmayabiliyor. Saat koşu esnasında sallandıkça bu hareketler optik sensörü aldatıp hatalı nabız okumalara sebep olabiliyor. Vücudunuz koşuya fazla alışık olmadığı için biraz zorlanıyor ve bundan dolayı nabız yüksektir. Zamanla vücudun performans ve verimliliği arttıkça nabzınızda düşüş olacaktır.

1 Beğeni

Şimdi izlerde şöyle bir problem var ki benim koşarken izlediğim rota şu şekilde:

Bu ölçümü S Health uygulamasından çok yavaş yürüyerek gerçekleştirdim. Mesafe de yaklaşık 1
20 km hesapladı.

6 km koştuğum parkurda da bu görseldeki rotayı 5 tur tamamladığıma eminim ve diğer fotoğraflardaki çarpuk çurpuk izlerin olduğu yerlere uğramadım bile.

Uygulamaları ise aynı anda başlattım sadece iki tanesinin bitiş çizgisi daha ileride çünkü kayıtlı antrenman programımdaki hedef mesafeyi tamamlamak için açık tuttum.

GPS sabitlemesi ve filtrelemeden bahsetmişsiniz. Bunlar telefonun sabit ayarlarıyla mı ilgili?
Yoksa GPS’i sabitlemek veya filtreleme ayarları için benim yapabileceğim bir şey var mı?

Nabız ölçümü konusunda da akıllı saatlere de çok fazla güvenemiyoruz anlaşılan. Göğüs bantlarının daha doğru ölçüm yaptığını yazmışsınız bir başka konuya yazdığınız cevapta. Bu uygulamalarla eşleştirebileceğim, tavsiye edebileceğiniz uygun bir model var mı acaba?

Optik nabız ölçümü sabitken nabzı ölçmek için iyi ama hareketliyken güvenilirliğini yitiriyor hani. Güvenilirlik dediğim belki 1 - 2 nabız atımı farkla doğru ölçüyor ama koşunun belli bir noktasında saat bir yere çarptı, kolunuzda kaydı vs. bir şey oldu bir daha değişik nabız değerleri göstermeye başlayabilir ve bu güvenilirliği düşürüyor. Bisiklette mesela düz yolda kol titremediği için yeterli ölçümü sağlıyor ama hafif titreşim başlayınca alakasız nabızlar gösterebiliyor. Bu durumda da aktivitede ne kadar doğru ölçüm yaptığını bilmediğimizden güvenemiyorum gösterilen ve kaydedilen değerlere. Hani belli bir nabız aralığına yönelik antrenman yapıyorsunuz mesela ama saat kafasına göre nabız gösteriyorsa antrenmanınızı olması gerekenden alakasız bir şekilde yapabilirsiniz.
Göğüs bantı olarak saatimle gelen Garmin bantlar dışında denediğim bir bant yok. Telefonunuzda ANT+ desteği varsa Garmin ürünleri kullanılabilir. Bu destek yoksa da BLE yani düşük enerji Bluetooth kullanan göğüs bantlarını kullanabilirsiniz ki bunlar genelde Garmin ürünlerine göre de daha ucuzdur. Wahoo vs. markaların BLE ürünleri var sanırım.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim.
Söylediğiniz ürünleri araştıracağım. GPS olayını da bu akşam sahilde düz bir rotada koşup deneyeceğim.

oncelikle sigarayi birakmis oldugunuz icin tebrikler…

dairesel parkurda sanirim gps kullanan tum uygulamalarda benzer sorun var ve var olmaya da devam edecek…ozellikle de tek tur mesafesinin nispeten kisa oldugu parkurlarda…dairesel parkurda mesela kosu pisti de benzer garip atlamalara sebep oluyor…fakat 2k’ya yakin uzunluktaki dairesel parkurlarda herhangi bir problem yasamadim ben…duz yolda denediginizde de bir problem yasamayacaginizi dusunuyorum…bu durumda sanirim parkuru biraz uzatip daha az tur atmak kaliyor alternatif olarak…

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim.
Bu akşam hem akıllı saat hem de uygulamalarla birlikte düz bir parkurda koşacağım.
Sonuçları paylaşırım.

Kısmen katılıyorum size. Evet tadını çıkartarak yaşamak lazım. Hayatımız da bir nevii koşu gibi; bu nafile yarış bitene kadar başımızdan geçenler önemli olan.

Ancak hayatta her şeyin olduğu gibi koşmanın da detayları var. Tamam genlerimizdeki kodlar beynimize nasıl koşacağımızı iletir. Ama bence kendi potansiyelimizi ortaya çıkartmak için daha fazlasına ihtiyacımız var. Bu da bazı teknik detaylar üzerinde durup derinlemesine araştırma yapmayı gerekli kılıyor. Bu duruma “kendini vermek” deyimi uygun gelecektir sanıyorum.

Çok güzel ifade ettiğiniz gibi herkesin yolculuğu, yöntemi farklı ve benim yolum herkesi geçip birinci olmaktan daha çok kendimin sınırlarını nereye kadar zorlayıp gelişmemi sürdürebilirim yönünde. Kendi sınırlarımı öğrenmek… Kendimi keşfetmek… Dolayısıyla bu yolculuğumda ne kadar bilgi sahibi olursam adımlarımı o kadar sağlam atarım. Her ne kadar herkesin hikayesi farklı olsa da birbirimizden çok fazla şey öğrenip kendi hayatlarımıza değer katabiliriz düşüncesindeyim. Aksi halde bu tarz mecraların da hiç bir önemi kalmazdı.

Bütün bunların yanında aşırıya kaçmamak adına tavsiyenizi kesinlikle dikkate alacağım. Hakkınız var. Rakamlar bazen çok can sıkıcı olabiliyor.

2 Beğeni

Erinc bey haklı çıktınız. Bu akşam sahilde düz yolda deneme yaptım sonuç: ölçümler tutarlı. Sanırım ya sizin dediğiniz gibi kısa dairesel parkur GPS sinyalinde karışıklık yaratıyor ya da orman sık ağaçlık olduğundan dolayı sinyali bozuyor.
Değerlerin tutarlı olduğunu görünce o moralle hiç yorulmadan 10K koştum :slight_smile:

1 Beğeni

bir soru isaretini daha ortadan kaldirdigimiza gore, daha guclu sekilde kosmaya ve bunun bedenimizdeki pozitif etkilerine odaklanabiliriz :slight_smile: yardimci olabildiysem ne mutlu bana…

2 Beğeni

GPS kullann uygulamaların kaç uyduyla iletişimde olmasıyla alakalı bir tutarsızlık olabiliyor.

Biz telefon içerisindeki GPS uydularının kaçına eriştiği konusunda bilgi sahibi olmuyoruz genelde, daha tutarlı ölçümler için bu iş için yapılmış olan aletleri tercih etmeniz faydanıza olur.

Tek fonksiyonu GPS ile hız ölçmek olan cihazlar bu konuda daha iyi tepki veriyor.
Öyle ki bazı telefonlarda iletilen 2 GPS koordinatı arasındaki sürelerde 10 saniye bile olabiliyor. Bu da telefonların kullanılarak belirli hızlardaki yapacağınız antrenmanlardaki kesinliği azaltıyor.

Çeşitli GPS saatleriyle daha kesin ölçüm yapmak mümkün. Ancak ne apple watch’a, ne de samsung health’e güvenin derim.

Düz yolda doğru değeri ölçmesinin sebebi de tam olarak bahsettiğim olgu. Sizin o dairenin tamamını döndüğünüzü değil, diagonal koşularda bulunduğunuzu söylüyor aslında size GPS değerleriniz. Sınırsız yavaşlıkta yürüdüğünüz takdirde parkura ait doğru değerlere yaklaşmanız mümkün olabilir.

1 Beğeni

Android işletim sistemlerinde konum uyduları ile ilgili bilgiye erişmek için GPS Status uygulamasını kullanabilirsiniz. Ancak bu saf GPS konumunu verir. Koşu uygulamaları vs. kendi filtrelerinden geçiriyor olabilir gelen veriyi.

1 Beğeni

Eğer belirli bir hız hedefiniz yoksa mesafeye göre değil zaman göre antrenman yapmanızı tavsiye ederim. Bazen iyi hisseder hızlı koşarım, bazen hiç canım istemez ağır ağır ilerlerim ama hep 1 saat koşarım derseniz daha iyi edersiniz gibime geliyor.