Bugün Başladım!

Merhabalar, koşu sporuna Couch to 5K programı ile ben de adımımı attım. Sormak istediğim bir soru var: koşularımı sabah yapacağım ve bugün ilk sporuma aç karnına değil de 1 bardak süt ve 3 hurma tükettikten sonra başladım; spordan döndükten sonra çikolatalı süt, zeytin, peynir ve yumurta ile tam kahvaltımı yaptım. Burada herhangi bir eksik ya da sıkıntı var mıdır?

2 Beğeni

Merhaba,

Öncelikle umarım uzun soluklu olur koşu maceranız. Beslenme konusunda daha uzman arkadaşlar da yazacaktır ancak, kendimden örnek vermem gerekirse;

Sabah 1 saati geçmeyecek koşuya çıkacaksam ya hiç yemiyorum, ya da dün akşamla bağlantılı açlık ve enerji durumuma göre 1 dilim ekmeğe reçel ya da nutella sürüp yiyip çıkıyorum.

Koşum 1 saatten fazla sürecek uzun antremansa biraz erken kalkıp yine reçelli ekmek ve muzla güne başlayıp ardından antreman yapıyorum.

Ama asla tam kahvaltıyı antreman öncesi yapmıyorum.

3 Beğeni

Anladım, çok teşekkürler.

Fikrimce yeni başlayan biri bu sporun tadına varana kadar detaylarda boğulmamalı ve daha çok vücudunu dinlemeli. Kendi yapısının sınırlarını az çok farkedince kişisel bir rutin oluşturabilir. Diğer arkadaşın da dediği gibi 1 saatten az koşular için pek bir şey yemeye gerek yok. Tabi yine sizin bünyenize bağlı. Mide bulantısı veya benzeri rahatsızlıklar yaşarsanız bir muz veya hurma gibi hafif meyveler size yeterince enerji verecektir.

3 Beğeni

Beslenme konusu çok kişisel bir konu. Ben mesela sabah koşularımı filtre kahve içmeden yapmam, asla tatlı bir şey yiyemem ama bazı arkadaşlar da mutlaka muz veya çikolata benzeri şeyleri yiyip koşuyorlar.
Neticede; koşu, insanın kendini her anlamda tanıyabileceği über muazzam bir spor. Yeme içme konusunda da kendinizi riske atmadan deneme yanılma yoluyla doğruyu bulmalısınız.

Foruma hoşgeldiniz :slight_smile:

1 Beğeni