Bir spor saati olarak Huawei Watch GT2

Buraya Huawei ile ilgili bir inceleme ile denedikçe karşıma çıkan sorunları yazacağım. (İnceleme aşağıda: Bir spor saati olarak Huawei Watch GT2)

(Bu ayrıntılı bir inceleme gönderisi olmadığı için merak edenlere sonucu önceden söyleyeyim.
Huawei Watch GT2 kesinlikle kötü bir saat değil, ama iyi bir spor saati hiç değil😀)

Bazı sorunlarını daha önce yazdım.
Ama sürekli yeni şeyler fark ettiğim için bir başlık açmaya ve burada toparlamaya karar verdim. Böylece merak edenler burada bilgi bulabilirler.

Dünkü antrenmandan sonra vardığım kanaatlerden biri şu: saatin yazılımı bir kez gelişigüzel yazılmış ve sonra kontrol edilmemiş.

Mesela 8.2.2020’de (dün) yaptığım antrenman için toparlanma süresi olarak 38 saat verdi. Bu çarşambaya denk geliyor, doğru tarihi de yazmış, yazmamış değil!
Ama açıklama da yapmaya kalkınca batıyor; son satıra dikkat edin, kodları yazan kişi oraya yanlış değeri koyunca “8.02.2020’de (yani antrenmanı yaptığım gün) normal antrenmana dönebilirsiniz” diyor. Tam bir ciddiyetsizlik örneği…

2 Beğeni

Burada yanlış bir ifade kullanılmış ve yanlış anlaşılmış olabilir.

Garmin aktivite sonrası size Recovery Time veriyor. Diyelim ki sizin örnekteki gibi 38 saat olsun.
Altında da ‘Train as Usual’ diyor. Yani tam olarak iyileşme süren 38 saat olsa da normal antremanına devam edebilirsin diyor.

Bir keresinde sanırım sensör sapıttı tam emin değilim, 7,8 pace ile jog atarken yeni başlayan arkadaşlarla kalp uzun süre 190 verdi ve sonuç olarak 4 gün recovery gösterdi. Öyle bir durumda ise farklı bir ifade yazıyor. ‘No training or easy’ gibi bir şeydi yanılmıyorsam.

Sonuç olarak recovery time olarak belirttiği sürede Garmin de normal antremana dönebilirsiniz yazıyor.

Saatten baktım şu an No recovery olduğundan gösteremiyorum, akşam antreman sonrası ekranı paylaşırım.

1 Beğeni

Öyle midir… çok tecrübeli olmadığım için bilmiyorum, haklı olabilirsiniz, bu belki sadece kötü ifade edilmiştir. Çünkü “1.5 gün sonra tam iyileşmiş olacaksınız, o zamana kadar hafif egzersiz yapın, normal egzersize ise…” deyip antrenmanın 2 saat sonrasını söylüyor. Tecrübeli olanlara tuhaf gelmeyebilir, ama benim saatlerle çok deneyimim olmadığı için çelişik ifade olarak gördüm.

Sizden bilgi gelmesini bekleyeceğim, öğrenmiş olalım.

Çeşitli ekran görüntüleri. Recovery time verilmiş ama çalışmaya da devam deniyor. Bazen easy recovery veriyor bazen train as usual.

1 Beğeni

Türkçe ifadede kesin bir sorun var, ama sizin dediğinize göre saatin anlatmak istediği, ama iyi ifade edemediği şeyin bir mantığı var. Doğrusu emin değilim, çünkü bugün kısa bir koşu yaptım (3k), ama yokuş çalıştım, yoruldum. Normal egzersiz dediği neyse 1 saat sonra onu yapabileceğimi yazdı ve ben başka herhangi bir egzersiz yapabilecek durumda değildim.:grinning:

Ama bu zaten bir örnek… belki bu konuda haksızlık etmişimdir, gel gelelim bu tek değil, böylesi o kadar çok sayıda örnek var ki!
-Mesela 1 saat koşup parkurdan çıkarken 10 basamak merdiven çıktım, bunu Google Fit’e “bir saatlik merdiven aktivitesi” olarak aktarıyor.

-Yokuş çalışırken aynı yokuşu inip aynı noktaya geri çıkıyorum (kısa bir mesafe) her turda yokuşun tepesindeki rakım 1 metre artıyor… düz ilerleyen bir zikzak yerine sürekli yükselen bir zikzak çiziyor vs vs…

Vesile oldu, sorunlara girmiş olduk.
-Dışarıya ayrıntılı koşu verilerini aktarmıyor, sadece kendi uygulamasının ekran görüntüsünü jpg olarak aktarıyor. Haliyle bu veri aktarmak olmuyor.

-Saatin alarmları telefondan tamamen bağımsız.

-Uygulama ile saat uyumlu çalışmıyor. Bu da arada sırada uygulamanın kilitlenmesine sebep oluyor.

-Uygulama komutları geç algıladığı için istemediğiniz şeyleri tıklamış buluyorsunuz kendinizi.

-Uygulamada dışarda koşu yapma egzersizi yapmayı seçtiyseniz hemen vazgeçmeniz çok zor, önce GPS’i bulmasını beklemelisiniz. Ama mesela önceki gün son olarak dışarıda koşmayı seçtiğiniz için egzersiz sayfası default olarak dışarda koşu ekranıyla açılıyor. Yani bir kısır döngüye giriyorsunuz.

-Benim girdiğim maxHR değerini sürekli siliyor, default olan 190 değerini giriyor, böylece bütün hesaplar şaşıyor. (Bu sorunu hallettim, ama halletme şekli ayrı bir sorun. Google Play Store’daki uygulamanın yaptığı bu hatayı kendi sitesindeki uygulama yapmıyor dediler, ben de onu yükledim, gerçekten düzeldi)

Daha epey var :grinning:

Huawei’nin verdiği grafikleri üst üste oturtabilme seçeneği varmış… bulması zor oldu ama olması güzel bir şey.
Bir yandan bir artı puan aldı, ama öte yandan 4.5-5 k arasındaki bir mesafedeyken yokuş yukarı attığım 120 m deparı kaçırmış olması ilginç. Oradan bir eksi puan aldı. (Bu aşağıdaki görüntüdeki rakamlar depar anındaki rakamları gösteriyor. 50:18’de Pace 5.03, adım 228 adım/dk olamaz herhalde)

Telefondaki strava’da o depar/lar açıkça görülüyor. Strava’ya göre pace 3’ün bile altına inmiş olabilir.

Karşılaştırmak için Runkeeper’ı da başlatmıştım, o da o da deparları görmüş. Bir deparda 2.58’e diğer birinde 3’e çıktığım görünüyor. Huawei pace hesaplamak için daha geniş bir zaman aralığında örnekleme yapıyor olmalı. Yoksa adım sayısını görmüş.

1 Beğeni

Evet en başta olması gereken gönderi ben ihmal edince burada kendisine yer buldu:
Genel bir değerlendirme: Bir Spor Saati Olarak Huawei Watch GT2

Merhaba arkadaşlar,
Huawei Watch GT2 benim sahip olduğum ilk akıllı saat, o yüzden bir karşılaştırma yapamayacağım, ama gözlemlerim belki merak edenlere yardımcı olur.

Sonucu baştan söyleyeyim: GT2 kötü bir saat değildir, ama iyi bir spor saati hiç değildir.

Sensörler:
İvmeölçer sensörü
Jiroskop sensörü
Jeomanyetik sensör
Optik kalp atış hızı sensörü
Ortam ışığı sensörü
Hava basıncı sensörü
Kapasitif sensör

Bu sensörler temel özelliklerinin yanında sporla ilgili olarak Firstbeat’in VO2Max, Training Load, Training status, Training effect Aerobic, Training effect Anaerobic, Recovery Time Advisor, Calories Burned gibi verileri çıkartmasını sağlıyor. Uyku, ve stres takibi yapıyor.


A: Artılar
E: Eksileri
B: Bilgi
D: Deneme, gözlem, deneme sonuçları vs.
K: Karşılaştırma
L: Link

Artıları:
A1.Fiyat/performans oranı: Garmin Forerunner 2700 TL ilen 1.200 TL’ye alabiliyorsunuz.

A2.Çok şık, estetik olarak ne Garmin ne Apple yanına yaklaşamaz. (Bence)

A3.Akıllı saat özellikleri Garmin’dekilere kıyasla daha iyi.

A4.Bluetooth mucize gibi: 50 metre ötedeyken bile telefonla bağlantı kurduğuna şahit oldum.

A5.Mikrofonu ve hoparlörü olduğu için saat üzerinden telefon görüşmesi yapabiliyorsunuz. (Maalesef telefon gelince sesi sadece hoparlörden sesi alıyorsunuz, kulaklığa yönlendiremiyorsunuz.) Saat üzerinden böylesi görüşmeler kullanılabilir nitelikte. Yani görüşme kalitesi yeterli.

A6.Uyku analizinden memnun kaldım.

A7.Nabız sensörü de bildiğim kadarıyla kötü değil; ama ani nabız değişimlerinde performansı düşüyor.

A8. 300-500 TL’ye 10 ayrı renkte kordon, ekran koruyucu vs alabilirsiniz, kıyafetinize uydurursunuz. Bunlar pahalı saatlerin neredeyse ya 1 ya da 2 kordonuna denk gelir.

Eksileri:
E1.Yazılım tarafı çok zayıf. Uygulama yüklenemez. Uygulama yüklenebilen GT2 Pro versiyonu var, ama o hem iki kat fiyata satılıyor hem de yüklenebilecek uygulama sayısı 3-5 tane… yani yine yok sayabilirsiniz. (Ama itiraf edeyim GT2 iyi ve yakışıklı bir saat olduğu halde yanına GT2 Pro’yu koyduğunuzda sırf görünümünden birkaç gömlek üstün bir saatle karşı karşıya olduğunuzu anlıyorsunuz.)

E2.Google Fit’e veri aktarıyor, ama hem sorunlar oluyor hem de nedense nabız verisi aktarılmıyor.

E3.Tekrar edeyim, yazılım üzerine hiç düşünülmemiş, idare edecek kadar kod yazılıp kontrolü dahi yapılmadan piyasaya sürülmüş gibi. Mesela 1 saat koşu yapıp eve dönerken yolda 10 basamaklık bir merdivenden çıkıyorum, saat 1 saatlik merdiven çıkışı yaptığımı sanıyor ve öyle kaydediyor. Daha komiği 4 Nisan’daki 10k koşusu için antrenman programı çıkartmasını istedim (saat bunu yaptığını iddia ediyor), bir program çıkardı, bana 8 Nisan’a kadar antrenman koymuş. Yanlış mı girdim diye bir daha denedim, sonuç aynı.

E4.Strava gibi uygulamalara veri aktarmıyor. (Aktarma yolları var, ama kullanılmayacak kadar zahmetli)
Saati birlikte kullandığınız uygulamanın (Health ya da Sağlık adında bir uygulama) dışarı veri aktarmaya adanmış olan linkinde bir koşunun raporlarını sadece jpg olarak aktarıyor ki bu elbette veri aktarma değildir.

E5.İstediğiniz şekilde antrenmanlar tanımlayamazsınız, hangi antrenmanlar varsa onları kullanabilirsiniz sadece. Dolayısıyla çoğu durumda kullanışsız. (Kendi standart antrenman düzenlemelerinde de zaten sorun var. Bkz. E3)

E6.GPS’i bulmak çok yüksek binaların olmadığı, ferah denebilecek sokaklarda dahi dakikaları buluyor. Ormanda ya da açık arazide denemedim. Ama binaların görece seyrek olduğu yerlerde durum değişmedi.

Linkler:
L1: Daha önce bu konuda GT2e ve GT2’den söz edilen bir başlık olmuştu. Şuraya bakabilirsiniz.
https://kosuforum.com/t/huawei-watch-gt2e/7085/2
L2:Özellikle şu gönderide, hem özellikler hem de kullanıcı deneyimi var: Huawei watch gt2e
L3: Donanım Haber Forumunda saatle ilgili 300 sayfayı aşan bir başlık var:
Forum Donanım Haber, GT’ ile ilgili 300 sayfalık başlık

2 Beğeni

(E7)

Saatte multitasking özelliği yok. Yani örneğin yürüyüş yapıyorsunuz ve o sırada gelen bir telefonu hemen açmadınız, biraz sonra saatten arama yapmak istediniz ya da saatte herhangi başka bir şeye bakmak istediniz… bu durumda yürüyüşü ya da koşuyu yani antrenmanı saat üzerinden bitirmek zorundasınız. Antrenman sırasında müzik çalma dışında başka bir ekrana geçiş yapamazsınız. Pause yapabiliyorsunuz, ama pause sırasında başka bir şekilde saati kullanamazsınız, sadece bekleyebilirsiniz. Garmin’lerde de durum böyle mi bilmiyorum, ama saatin bir başka özelliğini kullanarak bir şey yapmam gerektiğinde bu can sıkıcı oldu. Koşu sırasında hava durumuna göz atamazsınız.

1 Beğeni

(D1:)

Başlarda saat beni çok mutsuz etti. Çünkü ihtiyaçlarıma cevap vermiyordu. Ancak zamanla bu azaldı. Bunun sebebi saati kullanmayı öğrenmek vs değil, tek sebebi ihtiyaçlarımın değişmesi oldu.
Başlarda kendi antrenmanlarımı düzenlemeye, parkura göre tur tanımlamaya, kendim tanımlayacağım intervallere vs çok ihtiyaç duyuyordum ve saat bunları yapamıyor. Ancak düz koşuya geçince saat de düz bir işi düzgün yapmaya başladı.
Yeni bir saat almaya kararlıydım, şimdi emin değilim; galiba bununla idare ederim. Şu an her saat kadar işini yapıyor ve bunun üstüne çok sayıda artısı var.

1 Beğeni

(D2)

Telefon gelince ancak saatin speaker’ı ve mikrofonu üzerinden görüşme yapabiliyorsunuz demiştim. Normalde aslında bir arama geldiğinde saatte şöyle bir menü çıkması lazım: 1.Saatten görüş 2.Görüşmeyi kulaklığa/araç sistemine aktar 3.Telefondan görüş vs…

Bu sorunu şöyle kısmen aştım. Telefonu açma ya da kapama düğmesi olan bir kulaklık aldım. Böylece saaten gelen aramayı görebiliyorum ve özel konuşacaksam kulaklığın düğmesinden telefonu açıyorum. Tam bir çözüm değilse de böylece yine de cep telefonumu yerinden çıkarmadan görüşme yapabilmiş oluyorum. İstediğim zaman ise saatten görüşüyorum.
Bu özellik antrenmanlarımın bölünmesi sorununu ortadan kaldırdı. Bu yüzden sadece bir akıllı saat özelliği değil, bir spor saati özelliği olarak düşünülmeli. Sonuçta iş ya da ailevi/özel sebeplerle telefonu tamamen kapatma şansı olmayan benim gibi çok insan var.

1 Beğeni

(D3)

Gece bir ya da iki defa kalkıyorum ve bu normal. (3 fazla sayılıyor).

Dün çok uyandım (4 defa), lavaboya, mutfağa gittim. Huawei son ikisini yakalayamadı, REM uykusu olarak gördü. İlginç, çünkü o sırada pedometrenin çalışıyor olması ve adım atıldığını görmesi lazım.

1 Beğeni

Uyurgezerlik de RAM uykusunda oluyor diye sanıyorum. Ondan adım hesabı yapmamıştır belki orada. :smiley:

2 Beğeni