Bir spor saati olarak Huawei Watch GT2

Bahsedilen kompleksi bilmiyorum ama ortamda jammer varsa sivil GPS cihazları sıkıntı çıkarır. Askeri cihazlar gerekli bu tarafta. Onlar bile ufak saat formunda ve saat güç tüketimi ile çalışmazlar. :slight_smile:

Derin orman, şehir kanyonları vs. için daha çok çoklu bantlı GNSS olayı.

1 Beğeni

@fatihboyaci evet fiyat konusunda haklısınız ben watch gt2 yi 120 dolar civarı bir fiyata satın almış oldum. Yurt dışında çok ucuz diye lanse edilen Coros Pace 2 modeli bile 200 dolar seviyelerinde. Türk Lirası üzerinden değerlendirdiğimizde fiyat yüksek gözükebilir fakat bu tarz markalardan ürünleri dediğiniz gibi Avrupa veya Amerika’ya göre daha uygun fiyata alıyoruz genelde.

Stravaya aktarım yapmak için para alan Huaweinin kendisi mi yoksa ücüncü parti yazılım yapan bir uygulama geliştirici mi bilmiyorum fakat bu ekstra uygulamanın bize gösterdiği şey söz konusu aktarımın mümkün olduğudur. Bu bağlamda Huawei koskoca bir şirket olarak bu yazılımın bir kopyasını kendi çalışanlarına da ürettirebilir ya da en kotü ihtimalle bu uygulamayı satın alıp kendi kullanıcılarına ücretsiz sunabilirdi. Bu durum benim ve sanırım birçok kullanıcının gözünde Huawei’nin prestijinin düşmesine sebep olmuştur.

@DesertRose konuya olan ilginiz için ben teşekkür ederim. Bence arkadaşınız Amazfit Verge üzerinden akıllı saat kullanımının kendisine uygun olmadığını öğrenmiş. Akıllı saatler bazı kişiler için olmazsa olmazken bazı kişiler için çok da gerek olmayan aygıtlar sonuçta.

Kanaatimce fiyat/performans bazlı ele alındığında piyasadaki en iyi cihazlardan biri Huawei Band 6 bu bağlamda babanız için harika bir seçim yapmış olduğunuzu düşünüyorum.

Konuşma özelliği isteyenler Huawei’ye yönelmek zorunda derken Garmin’in Venu serisini unutmuşum. Hem Gt3’ü hem de Venu’yu kullanmış biri olarak yorumunuz nedir? Gerçekten Venu için iki katından fazla para ödemeye değer mi? Gündelik kullanımda bu derece ciddi bir farkla karşılaşıyor musunuz? Karşılaşıyorsanız bu farklar nelerdir?

Açıkcası ölçüm doğruluğu bence bu saatlerde irdelenmesi gereken ilk özellik olmalı. Örneğin bana göre Garmin gibi yıllardır sektör lideri diyebileceğimiz bir firmanın ölçüm konusunda Huawei’den geri kalması berbat bir durum. Herşeyi bırakıp öncelikle sadece bunun üzerine çalışmalılar. Çünkü saatin verdiği neredeyse tüm veriler bu temel ölçüm üzerinden çalışıyor. Bu bağlamda nabzımı Amazfit ile ölçtüğüm zamanlarda spor esnasında çok daha fazla kalori yaktığımı düşünüyordum. Çünkü nabzım hep olduğundan daha fazla ölçülüyordu.

Suuntoyu tercih etmeyerek doğru bir tercihte bulunmuşum o zaman. Gerçi ben gt2’den zaten memnunum ama bunun bile kaliteli ekranı olmasına rağmen akıllı saatlerdeki kadran çeşitliliği durumu çok gerçekçi değil bence. Çünkü saatin içinde gelen birkaç orijinal kadran dışındaki kadranlar genellikle vasat ya da fazla karmaşık oluyor.

Aktif kalori ölçümümün BMR’a denk düşeceğini hiç tahmin etmemiştim açıkcası. Samsung Watch 4’te (modeli yanlış yazmış olabilirim) bu özelliğin olduğunu biliyorum fakat ne kadar güvenilir bir ölçüm yapıyor onu bilemiyorum. Ben BMR ölçümü için Mi Scale 2 kullanıyorum ölçümlerinden de yeterince memnunum bu işteki en iyi markalardan biri olan Tanita’ya gayet yakın sonuçlar veriyor. Baskül üzerinden bazal metabolizma hızımı öğrenip Huawei’nin uygulaması üzerinden ise günlük aktivitede yaktığım kalorimi görüyorum. Gerçi kalori saymadığım için bu duruma çok dikkat ettiğim söylenemez. Fakat kilonuzu ve yağ oranınızı ölçemeyen bir cihazın makul bir BMR değeri verebileceğini düşünmüyorum. Örneğin yağ oranı konusunda Tanitalarda bile %8 civarinda bir sapma söz konusu olabiliyor. Bu bağlamda Garmin ve diğerleri BMR’ı tahmini bir değer üzerinden üretiyordur. Ki aktivite esnasındaki kalori yakımınızı da tahmini değer üzerinden üretiyorlar. Elbette bahsettiğiniz durum bir artı fakat bu artının kolayca göz ardı edilebilir bir artı olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla.

3 Beğeni

Aynen öyle, bir hevesle satın alıyoruz ama sonradan sıradanlaşıyor :blush:

Huawei Band 6 fiyatına göre süper bir cihaz.

Açıkçası saatten konuşma özelliğini hiç kullanmıyorum desem yeridir. Ben normal Venu 2 alacaktım fakat bir kaç nedenden dolayı Venu 2 Plus tercih ettim. Kasa rengi (gri renk hoşuma gitti), arka kısmın plastik değil metal olması ve bu modele EKG desteği geleceği söylentisi beni bu modele yönlendirdi.

Eğer Garmin’de yıllardır hesabınız(antrenman verileriniz, sağlık geçmişiniz) bulunmuyorsa, o kadar fiyat farkı verilmesini gerektirecek bir durum yok bence. İşin kötü tarafı, nabız ölçümü diğer modellere göre çok farklı gelmedi, halen Apple ve Huawei bu konuda Garmin’den önde. Az önce Uludağ yoluna gidip damacanalara su doldurdum. Arabamın bagajından 1. kata damacana taşırken özellikle dikkat ettim, nabız yükselişini yakalayabilecek mi diye. Nabzım 130-140’lara çıkmasına rağmen Venu 2 Plus 80 civarında gösteriyordu. Benim için büyük hayal kırıklığı oldu açıkçası.

Yürüme ve koşma esnasındaki nabız değişimine çabuk tepki veriyor ancak az önce anlattığım damacana taşımak gibi daha durağan fakat nabzı yükselten işlerde duyarsız kalıyor. Maalesef optik nabız ölçüm konusunda artık Apple, Huawei ve diğerleri diye ayırıyorum ben. Oksijen ölçümü de aynı şekilde. Saati ilk aldığımda doğruya yakın ölçümler yapıyordu ancak güncelleme sonrası çok kötü ölçümler yapıyor.

Suunto konusunda bence doğru tercih yapmışsınız. Bildiğim kadarıyla Suunto’nun da çoğu veya bütün modelleri saniye saniye nabız ölçmüyor. Polar almak daha mantıklı bence.

Kalori ölçümü konusunda haklısınız, saatin 100% doğru ölçüm yapması biraz zor. Ama en azından yaklaşık bir değer gösterip size kolaylık sağlıyor.

@DesertRose firma değitirdikçe geçmiş antrenman verilerinize ulaşamamak tüm markalarda mevcut olan bir sorun. Sanırım bunu aşmak için düzgün bir şekilde Strava ya da Google Fit benzeri uygulamalar kullanmak gerekiyor.

Nabız ölçümü doğruluğu bu cihazlar tercih edilirken en önemli kıstas olmalı bence. Suuntoyu düşünmemin sebebi navigasyon özelliğinin ve triathlon modunun bulunmasıydı. Benzer fiyatlarda böyle bir Polar modeli var mı bilmiyorum. Fakat Suunto’yu tercih etmeyerek kaybettiğim navigasyon özelliğindense, telefonla konuşma özelliğini daha çok kullanacağımı düşünüyorum. Ki şimdiye kadar navigasyon ihtiyacım hiç olmasa da telefonla görüşme özelliğini araç kullanırken ve PC başındayken birkaç kere kullandım. Güncelleme ile GT2 petal haritalar özelliğini de aldı ama ne kadar navigasyon yerine geçer detayını bilmiyorum.

Konuyu merkezden baya uzaklaştırdık sanırım. Sonuç olarak fazla bütçe ayırmadan koşu saati almak isteyen kişiler için Huawei Watch GT2’nin çok iyi bir seçim olacağı kanaatindeyim. Özellikle koşuya yeni başlayanlar için antrenman modları ve hedefe yönelik antrenman programları barındırması güzel olmuş. Son güncelleme ile saat split özelliği de aldı fakat kullanmadığım için herhangi bir yorum yapamayacağım. Fiyat/Performans düşünüldüğünde 2000TL nin altındaki GPS’li en iyi seçenek denebilir sanırım. Eğer GPS istenmiyorsa Huawei Band 6 da düşünülebilir.

Aktif olarak kullanmaya devam ettiğim için saatle ilgili bilgi isteyen veya sorusu olanlar hem bu konudan hem de özel mesajdan bana ulaşabilirler.

Saygılarımla.

2 Beğeni

Sadece Huawei’ye has olmayan bir durum;saat teknik servise gittiğinde neredeyse saat fiyatına tamir ücreti istenilmesi, saatin 50m metre su geçirmezlik özelliği olmasına karşın su almış kullanıcı hatası denilmesi durumları.

Gt 3 için sitesine yazan su geçirmezlik özelliği, son cümleden yola çıkarak araba üreticisi airbag açılmaz falan da diyebilir.

“Saat, ISO 22810:2010 standardının 5ATM su geçirmezlik (50 m’ye kadar su geçirmez) gereksinimlerine uygundur ve yüzme havuzları veya deniz kenarı yüzme gibi sığ sularda su aktiviteleri için kullanılabilir.
Sıcak duşlar, kaplıcalar, saunalar (buhar odaları), tüplü dalış, derin dalış, platform dalışı, yüksek basınçlı durulama ve yüksek su basıncı, yüksek sıcaklık ve nem veya yüksek hızlı su altındaki diğer faaliyetlerde kullanıma uygun değildir.
Deri ve metal kayışlar yüzme ve terli spor aktiviteleri için uygun değildir, bu durumda başka bir kayış türü takılması önerilir.
Suya dayanıklılık hakkında daha fazla bilgi için lütfen Huawei web sitesine bakın. Suya dayanıklılık kalıcı değildir ve günlük aşınma ve yıpranma nedeniyle koruma bozulabilir.
Ne anladım su geçirmezlik özelliğinden.

2 Beğeni

Abi herhalde yağmurlu havaları felan kastediyor olmasınlar :joy:

1 Beğeni

Belirttiğiniz gibi bu sadece Huawei’ye has olmayan bir durum. Eminim Garmin, Polar, Suunto gibi firmalar da bunun garantisini veremiyordur. İş elektronik olunca maalesef böyle durumlar söz konusu oluyor. Bu cihazlardan Leatherman, Fiskars gibi markaların sunduğu efsanevi garantileri veya dayanıklıkları beklememek gerektiği kanaatindeyim. Huawei de balta yapsaydı 25 yıl garanti verebilirdi sanırım.

Airbag örneğiniz aklıma çok yatmadı açıkcası. Aküsü zayıf, bakımsız arabanın airbagi çalışmayabilir. Fakat hiçbir üreticinin buna dair bir açıklama yaptığını sanmıyorum. Ya da V kayışı koptuğu zaman akü kendini şarj edemediğinden farlar, abs, soğutma sistemi vb. neredeyse aklınıza ne gelirse çalışmayacaktır ve kuvvetle muhtemel yolda kalacak, ısrar ederseniz motor bloğuna hararet yaptırıp kullanılamaz hale getireceksinizdir. Tüm bunların sebebi ise ortalama 100 lira olan basit bir V kayışı. Fakat yine hiçbir kullanım klavuzunda V kayışına bu kadar detaylı yer verildiğini tahmin etmiyorum.

Verdiğiniz açıklamada benim anladığım üretici denizdeysen çok açılma, ya da yüzme havuzunda kullan diye bir tavsiyede bulunmuş. Altta sayılan uygun olmayan faaliyetler içerisindeki örneklemlerin içerisinde basınçlı su vb. gibi seçenekler bile var. Açık açık su jetiyle parçalamayın demek istemediği ve hukuki anlamda kendini sağlama almak istediği için firma böyle bir açıklama yaptı diye tahmin ediyorum. Sıcak duş, kaplıca, sauna bunlar hep elektronik cihazlar için riskli ortamlar. Deri ve metal kayış durumunu zaten biliyoruz bu her yerde böyle. Suya dayanıklılığın da kalıcı olmadığını gündelik kullanıma bağlı olarak mümkün kılan firma, hukuki anlamda kendini iyice sağlama almış gibi gözüküyor.

Temel düzeyde şikayetinizi ve kurduğunuz mantığı anlıyorum, hatta size katılıyorum fakat yukarıda karşısav olabilecek nedenleri açıklamaya çalıştım. GT2 yi almadan önce diğer firmalara baktığımda Samsung’u incelemiştim. “Bunların bataryaları bir günü anca çıkarıyor, batarya değişimi de yok, iki sene sürmeden batarya çöp olacak zaten.” dediğimde satıcı kişi batarya değişimi yaptığını iddia etmişti. “E batarya değişimi yaptığınızda su geçirmezlik özelliğini nasıl koruyorsunuz?” dediğimde kıvırıp biz önce su geçirmezlik testlerimizi yapıyor sonra değişimi yapıyoruz demişti. Fakat ben Türkiyede bu denli test yapacak bir teknik servis ağına sahip olduklarını düşünmüyorum açıkcası. Öte yandan bence GT2 ve diğer Huawei modelleri ekranlarının yerleşimi bakımından hatalı ya da en hafif tabirle dayanıklılık göz önünde bulundurulmadan üretilmiş cihazlar. Bu bağlamda şıklığı daha ön planda tutuyorlar. Olması gereken tasarımı sadece Honor Watch GS Pro’da gerçekleştirmişler gibi gözüküyor. Garminin modellerine baktığınızda hep ekran içe gömük gibidir.

Keşke dediğiniz gibi ne yaparsan yap, su geçirirse ya da kırılırsa bana getir garantisi var diyen firma olsa da biz de o firmayı tercih etsek. Fakat sanırım bu elektronikte mümkün olan bir şey değil. Konu ile ilgili bilgili arkadaşlar varsa bizi aydınlatacaklardır sanırım.

Saygılarımla.

1 Beğeni

5 ATM basınca kadar belli bir dayanıklılık olduğu belirtiliyor. Bunun da eşdeğeri 50 metre derinlik diye öyle de ifade ediliyor bazı saatlerde. Halbuki yanlış bu da. Su altında ani hareketlerle vs. saat yüzeyindeki çeşitli alanlarda 50 metre derine inmeden de bu basıncı oluşturmak mümkün olabilir. Bu durumda tuşların kenarlarından, oradan buradan su sızabilir içeri

Bu dayanıklılık da saatin farklı yerlerindeki contalar ya da tutkalla sağlanıyor. Deniz suyu, vücudun teri, kafayı çekerken üstüne dökülebilecek alkollü içkiğ vs. bu tutkala zarar verip zamanla su geçişini mümkün kılabiliyor.

Böyle şeylerden de üreticiler kendilerini garantiye almak istiyor. Ben su geçirmez saat yaptım ama sen yine de saati suya sokma. Sokarsan da derine girme, biraz çıpı çıpı yap çık diyor. :smiley:

1 Beğeni

Garmine hedeflemiştiim kendimi Bir kaza eçirdim ve giderlerim arttı Bende soluğu HONOR Watch GS Pro da aldım 1 haftaya yakın kullanyorum Stravayla Huawei sağlık uygulaması üzerinden senkron yapılıyor Ki ben Stravaya aktivitelerimi manuel ekliyorum Saatte yaptıım aktiviteyi Huawei sağlık uygulamasına da kaydediyorum Saatten memnunum fiyat/performans olarak iyi Özelliklerini netten öğrenebilirsiniz Benim için asıl olan bir özeliği söyleyeyim 14 askeri testten geçmiş olması Mesela dün öğlen yaptığım bir aktiviteyi paylaşayım

3 Beğeni

Selamlar,
bende yaklaşık 1 senedir Huawea Watch GT 2 kullanıyorum. Koşmaya da yeni yeni başlayanlardanım. Zaman zaman bisiklet biniyorum ve nabız takibini koldan saat ile ölçüyorum fakat Huawei sağlık uygulaması üzerinden Strava üzerine bağlantı gerçekleştiremiyorum, nasıl yapıldığını açıklama şansınız olur mu çok yararı olur bana açıkçası. 3. parti uygulamalar var evet ama onlarda ücretli ve düşünmüyorum.
Teşekkürler.

1 Beğeni

Bende Huawei olmadığından deneyemedim.Sonucu yazarsan sevinirim.

Ben eşimin GT2’sinde denedim. Sonuç yukarıda. Strava yok. Belki ülke seçiminden kaynaklı farklılıklar vardır. Bir araştırayım bakalım.

1 Beğeni

Merhaba, uzun zamandır yoğunluktan ötürü foruma giremiyordum geç cevap yazdığım için üzgünüm. Ben strava ile bağlantıyı 3. parti uygulama üzerinden gerçekleştiriyorum. Evet ücretli olması sinir bozucu ama tek seferlik ödeme yapıyorsunuz. Ben 20 lira civarı bir fiyata satın almıştım. Günümüzde 20 liranin pek bir satın alma gücü olmasa da o kadar para döküp aldığımız saate böyle bir masraf yapmak sinir bozucu oluyor. Huawei çağrı merkezini arayıp ya da kullanıcı forumu üzerinden destek almanızı öneririm. Hatta globale bile yazabilirsiniz. Ben uğraşmak istemediğimden direkt satın aldım. Fakat koskoca firmanın bu duruma bir çözüm getirmesi gerekir. Hiç değilse saat alana app galeryden kupon gibi bir şey tanımlanabilir.

Saygılarımla.

2 Beğeni

Konuyu hortlatmış olacağım fakat dün saatin Strava ile ücretsiz senkronizasyonunu keşfettim. Sağlık uygulamasına girip ortadaki sayfaya yani discover ya da keşfete girmelisiniz. Üstte sağda Strava ile senkronizasyonu göreceksiniz. Solda da komoot ile senkronizasyon var. Ben dün senkronize ettim ve Health Sync’ı açmadan bugünkü koşum stravaya aktarılmıştı. Huawei yavaş yavaş geliştirmeye devam ediyor uygulamayı fakat gerçekten karışık. Bu konuda Strava sorunu konuşulmuştu diye buraya yazdım, aslında foruma katkısı olması açısından yeni konu da açılabilir.

6 Beğeni