Beton/Asfalt zeminde koşarken oluşan ödem ve Kilo problemi

Arkadaşlar selam herkese,

27 yaşındayım ve 8 yıldır düzenli olarak koşuyorum. Sabah etkenleri kalkıp asfalt veya beton zeminde 6 km /haftada 3 gün koşu yapıyorum. Bununla ilgili size iki sorum olacak.

  1. 4 sene evvel sol kaval kemiğimde ödem oluşmuştu ve 2-3 ay koşamamıştım. Aynı sorunu tekrar yaşamaya başladım ve iyi bir doktora danışmak istiyorum tavsiyeniz ne olur

  2. Koşu yapmama rağmen önceden olmayan bir şry oldu ve Kilo almaya başladım. Vücudun aynı tip koşu stiline alışmış olabileceğini ve yağ takımını durdurabileceğini öğrendim. Bu sebeple interval koşulara başladım bu yaptığım bunun çözümü olabilir mi?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

2 Beğeni

@Cagatay93 koşuforum’a hoşgeldin ve geçmiş olsun.Doktor tavsiyesi veremiyeceğim.Ben kaval kemiğimde ağrılar hissedip shin splits sanmış, sonunda doktora görünüp filmler sonrası shin splits olmadığını öğrenmiştim.
Tek tavsiyem, ağrı kaval kemiğindeyse 2-3 hafta dinlenmeli, sonrasında koşu yoğunluğu ve tempoyu azaltmalı, ağrı oldugunda buzu direk olmadan o bölgeye bir sure tutmalı.(forumda shin kelimesini aratınca birçok konu çıkıyor, sorun shinsplits olmasa da kaval kemiği için benzer tavsiyeler edilebilir).
Ayakkabı, zemin vs…
Koşu genelde kilo verdirmiyor.ben 5-10 gündür 21.00dan sonra atıştırma, meyve , çay vs almiuorum.Faydası oluyor, zaten 18-19da yemek yiyince başka birseye de gerek kalmıyor.
Not:kaval kemiği ağrısında interval bence risk,ters etki eder.

3 Beğeni