Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Koşmak

Ameliyat sonrası 2 ay geçti…

Fıtıktan kaynaklı Sinir irritasyonu çok yavaş iyileştiğinden kaslarımdaki (özellikle kalçada gluteus medius, piriformis ve üst bacak arkada semitendinosus) çekmeler halen mevcut.
Ayağımı ve parmaklarımı yerden yukarı kaldırmakta eskisine nazaran daha iyi olsa da halen zorlanıyorum ve gücü tamamen yerine gelmedi, çok yavaş iyileşiyor…

Koşmak için 1 ayım daha var, ama trainerda bisiklet sürmeye başladım.

Ameliyat yerimde hala arada iğne batma tarzı acılar mevcut. Dikişim epey iyileşti.

  1. Ay koşmaya başlayınca tekrar yazarım :slight_smile:
4 Beğeni

Merhaba,
2 gün sonra benim de 4 ayım geçmiş olacak. Doktorum koşu için daha yeni (2 hafta önce) izin verdi. O da çok kısa mesafeleri en sık gün aşırı olmak üzere ve kendini durumunu gözeterek dedi.

2 hafta önce koştuktan sonraki günler kendimi iyi hissetmedim. Yaklaşık 3.5 ay olacak olmasına rağmen. Bu nedenle 3 günde bir kısa mesafeler (3’er km. gibi, yavaş tempo) ile tartan bir zeminde koşmaya başladım. Ancak bu hafta daha iyi hissetmeye başladım. Bacağımın gücü eskisine döndü emin değilim ancak dizimden altta oluşmuş olan uyuşukluk halne devam ediyor. Çok yavaş iyileşir dediler.

Belim halen kendini bazı hareketlerde kendini hissettirmekte.

Size bilgi için yazmak istedim.

4 Beğeni

Süper, izin verirseniz özel mesaj atıp hastalığınızın tarihi, ameliyatınızı ve ameliyat sonrası genel gidişatı konuşmak isterim…
Hatta atıyorum mesaj :slight_smile:

https://strava.app.link/516IQsWjPX

Eveeet… 3 ay dolmadan 5 gün önce dayanamayıp dün akşam çıktım koşmaya…

78kg dan 82kg a yükseldim 4 ay koşamayınca. Ameliyat öncesine göre ilk duruma göre kas çekmelerim %25 ağrım %10 a düşmüştü hissiyat olarak. Tamamen düzelmedim halen yani. Daha vakti de var.

6 pace ile 5k koştum ama bittim :slight_smile: bitmişim. Ne nefes kalmış ne nabız. 150 nabızda zone 3 te aerobik koşarken, zone 4 e 170e çıkmışız.
Motivasyonum gitmiş, sürekli tetikteyim bi şey olmasın diye. Ayak bileğimden aşağı güç kaybı kendini hissettiriyor, sağlam basmak için kendimi sürekli uyarıyorum. Koşarken rahatsızlık veren tek şey ayak bileğimden aşağı güç kaybı.
Her zaman koştuğum yerler mangalcı dolmuş :slight_smile:
Yokuş yukarı zorlamadan düz yol seçiyorum. Yokuşlara sonra ve yavaştan başlayacağım, zorluyor beli zira…

Bu sabah kalktığımda genel kas yorgunlukları, belimde ise dolgunluk hissi var, siyatik sinir boyu kas çekmelerim azcık artmış.

3-4 gün dinlenip, semptomlar geçerse haftasonu tekrar koşarım bakalım.

Yavaş yavaş devam.

6 Beğeni

farklı bir sebepten dolayı, yaklaşık 2 ay koşulara, yaklaşık 3 ay crossfit idmanlarına ara vermem gerekti, dışarda en iyi derecem 5k iiçin 21dakika iken, ilk dışarı çıktığımda 33dakika ancak yapabildim, o da ortalama nabız 180 ile :slight_smile: fakat iki hafta içinde ortalama nabzı 160’a düşürüp 27dakika görebildim…demek isterim ki, dönüşte pace’e takılmayın nabız önemli ve sağlıklı hissetmek…daha öncesinde iyi idman almışsanız kendinize zaman tanıyın vücudunuzu artık daha iyi tanıdığınız için çok daha güçlü dönmüş olacaksınız (bu kısmı ben de henüz tecrübe etmedim, umarım yeni personal best’ler paylaşıyor oluruz)…

3 Beğeni

9.5 ay sonrasından sevgiler.

Bel Fıtığı ameliyatımdan (mikrodiskektomi+hemilaminektomi) 6 ay sonra çok da geçerli ve yeterli antrenmanları yapamadan Cappadocia 38K koştum. Bi şekil ite kaka bitirdim. o zaman hastalık seyri hakkında şunları yazmıştım…

(doktor tavsiyesi ile ağrıyı arttırmadan üzerine gidiyorum, düşük ayağımdaki güç kaybı %10 lardan %75 lere filan geldi ve hala sabahları yamuk ve kilit uyanıyorum. koşunun ertesi günü Kalça ve bacaklarımdaki çekmeler de devam ediyor. Siniri tamamen toparlayabilecek miyim bilemiyorum.)

9.5 ay güncellemesi şu şekilde… haftada 3 kez yavaş pace ile 10k koşuyorum… sabahları uyanınca halen çok az yamuk uyanıyorum ama 1-2 saat içinde düzeliyorum, kilitlenmeler bitti. sağ kalça kasmaları bitti bitecek durumda, güç kaybı ise %80 lere filan geldi. halen sağ topuk üzerinde ayakta duramıyorum, sağ sol arasında fark var. tamamen düzelecek mi bilemiyorum :slight_smile:

1 yıl geçince güncelleme yaparım tekrar…

12 Beğeni

Çok geçmiş olsun. 3 tane orta seviye fıtığım var doktorun dediğine göre. Hatırlarım zamanında geceleri acıdan uyuyamazdım. Arkadaşım fizyoterapist, sürekli manuel terapi yaparak beni tedavi ediyor. Ağrılarım ilk günlere oranla %60-70 civarı azaldı. Süreler boyunca oturmayı, kalkmayı, çömelmeyi, ağır bir şey kaldırıcaksan ne yapıcağımı. Nasıl yüzümü yıkayacağımı falan her şeyi baştan öğrendim. Şuan çok şükür iyiyim. Tez zaman da eski halinize gelirsiniz umarım. Sağlıcakla kalın.

15 ay güncellemesi.

Ameliyat öncesi 78 kilo idim. ameliyat sonrası 85 kiloya çıktım, şimdi 81.5 kilolardayım.
Haftada 3 kez koşuyorum. Salı-Perş 10k, Pazar sabah 21-25k arası bir şeyler. 6 pace altına düşmüyorum hiç. hep aerobik koşuyorum. sabahları uyanınca halen minicik yamuk uyanıyorum ama 1 saat içinde düzeliyor. Kilitlenmeler bitti. Sağ kalça kasmaları bitti, güç kaybı ise %90 düzeldi. tek sağ topuk üzerinde titreyerek de olsa ayakta durabiliyorum. Güç kaybı tamamen geri gelecek mi? Bilemiyorum. Gelirse de 2 seneyi bulacak sanırım.

8 Beğeni

Merhaba,
Bacaktaki güç kaybı, uyuşma-parestezi ve karıncalanma egzersiz ve koşu dinamik biyomekaniğini düzeltmelerle ile minimalize edilebilir. İşinizden ötürü omurga ve el-el bileği sağlığınız acısından da günlük yaşama dikkat etmekte fayda var. (meslek postur problemi) Pace ve cadence artırmamakta, sert zemin, uygun ayakkabı seçimi faydalı olabilir. Geçmiş olsun.

1 Beğeni

İyi günler dilerim geçmiş olsun. Umarım kısa süre içerisinde ameliyatsız atlatırsınız.
Yüzmeyi öneren arkadaşlar var ama sırt üstü yüzme öneriliyor bel ve bel fıtığı ağrısı için.
Bisikleti öneren arkadaşlar var. Bence uygun değil. Eğer bisikletiniz size uygun değilse bel ağrınız tahmin edemeyeceğiniz kadar artacaktır. Bisiklet ile yokuş çıkarken belden çok fazla güç alınıyor bunu unutmayın. Güçlü bel ve sırt kasları bisiklette yokuş çıkarken en büyük yardımcımız. Bisikleti düz yolda kullanacaksınız sorun olmayacaktır ama mutlaka yokuşlarka karşılaşacaksınız. Spor hekimi ile görüşülmesi ve söylediklerine göre hareket edilmesi taraftarıyım.
Hafif koşu ve yürüyüş, yeni çıkan vücudu saran yataklar, sıkan korseler iyi geliyor. Umarım ameliyatsız atlatırsınız. Tekrar geçmiş olsun.

Başlığı ameliyat sonrası neler yaşadığımı anlatmak için açtım, yanlış görmüşsünüz sanırım. :smiley:

2 Beğeni

Kusuruma bakmayın.
:pray:

Öncelikle çok geçmiş olsun, ilk kez 2011 yılında kilitlenmeyle başlayan bel ağrısı maceram sonunda kayropraktikle tanışmam sayesinde bayağı toparlamıştı ama bağ doku zayıfladığından ve L4-5 L5-S1 disklerde hacim kaybı olduğundan sürekli belimde kaymalar yaşıyorum ve artık ben de bir miktar öğrendim kendimi daha iyi hissettirecek manüplasyonlar uygulayabiliyorum onca kayropraktır ve spor masörü tecrübesiyle sanrm:) uzun süre spor yapamadığım ve kilo aldığım bir dönem sonrasında belime de iyi geleceğini düşündüğüm bir hobi olarak gördüğüm koşmaya başladım umarım toparlarım ameliyat son çare malum. 9,5 aylık toparlanma süreciniz gayet sevindirici okurken ben de güçlendim umarım tamamen ağrısız uzun yıllar koşarsınız güzel haberlerinizi burdan bekliyorum

2 Beğeni

20 ay oldu, artık eşimle koşmaya devam ediyoruz. Hiç aksatmadan hayatımızın 1. Önceliği olarak haftada en az 3x10k olmak üzere. Bazı haftalar 5x10k bile olabiliyor.

6 pace altına düşmüyorum, aerobik koşuyorum, 79 kiloya geri döndüm.

Belimdeki ufak sıkıntılar hala orda, bazı yoga pozları ile açıyorum. Hafif ağrılarla ilaç almadan yaşamayı öğrendim.

Güç kaybı tamamen geri gelmedi %90larda filan kaldı. Ama artık canımı sıkmıyor. Hala biraz yamuk uyanma, karıncalanmalar var ama alıştım.

Siniriniz kalıcı hasar görmeden düzelmek gerek onu anladım, ameliyatı geciktirdim maalesef. Ama mutluyum, ameliyat öncesi 1.5 ay intihara bile götürebilecek bi ağrı ve depresyon yaşadım, keşke o kadar beklemeseydim diyorum şimdi. Anesteziden uyandığım anda tendonumu koparacak şiddetteki kasılı kaslarımın acısının geçmiş olduğunu anladığım anda zaten iyi ki kestiler beni demiştim :slight_smile:

3 Beğeni

Geçmiş olsun. “Vücudunu dinlemek” diye benim hiç yapmayıp sonradan çok pişman olduğum bir şey var. Vücuttan gelen uyarıları dikkate almak gerekiyormuş gerçekten. İlginç olan biz insanlar arabamızdan gelen uyarıları, motordan gelen tuhaf sesleri daha çok ciddiye alıyoruz :))) Ben de çok geç (fıtık değil ama) ameliyat olmanın sıkıntısını çok yaşadım. Her şey yoluna girmiş gibi görünüyor.
“Tamamen geçti” diyen mail’i de görürüz inşallah, ama gerçekten o kadar önemli değil, bu kadarı da çok iyi.
Selamlar

3 Beğeni

benim gibi bel fıtığı sıkıntıları olanlara. sonrasını merak edenlere bıraktığım yazılara 3 yıl 3 ay sonrasından devam.

101.8 kilo ile başladığım koşu hayatımda 3 senede 30kg vererek 71.5 oldum.
haftada 3 kez 10k yavaş koşmaya devam. yemek yapmayı ve yemeyi seven bi insan olarak hiç bir şekilde yemeğimden kesmiyorum, zayıfladığım için daha az yiyebiliyorum denilebilir ama :slight_smile:

ortalama 6 pace altına çok nadir düşüyorum. hız arttırmayı hiç düşünmüyorum. sakatlanıp koşamamak beni daha çok kötü etkiliyor. :slight_smile:
haftada 1 kez yoga/pilates yapıyorum nike training club ile.
ameliyat sonrası kalan yamukluğum tamamen düzeldi. uyuşma kalmadı. sağ topuk üzerinde durabiliyorum.
güç %95 filan geri dönmüştür sanırım ama tamamen geri dönmedi.
kalçadaki ve bacaklardaki kısalmış ve kasılı olan kaslar da epey düzeldi ama hala zorladığım günün ertesi kasılmalarım mevcut.

her seferinde dediğim gibi. kalıcı sinir kasarı oluşmadan ameliyatı olmak lazım.

9 Beğeni

Okan abi selamlar bende mikrocerrahi ile ameliyat oldum l5s1 den 3 ay doldu. Kosmam gerekiyor daha erken mi tecrubelerden biraz bahsedermisiniz.

epey detaylı anlattım aslında ama ben direk ameliyattan 1 hafta sonra filan uzun yürüyüşlere başlamıştım bel kaslarım gücünü kaybetmesin diye. ilk baştaki sıkıntılarınız geçtiyse, öncesinde atıyorum 6 pace ile koşuyorsanız 7 pace ile sıfırdan başlar gibi başlayın bence. pace/mesafe arttırmakta acele etmeyin. koşmak, koşu sırasında ya da sonrasında ağrı yaratıyorsa, biraz geri çekin kendinizi. aceleye gerek yok.

şu anda bi yerlere çarpmaktan başka işe yaramayan serçe parmağımı koltuğa ayağı takıp kırdığım için koşamıyorum ama ben koşmaya devam ediyorum. haftada 3 gün 10-10-21k. 5-6 pace ile. yarışmacı bir insan olmadığımdan hız arttırmayı düşünmüyorum hiç.

Geçmiş olsun :slight_smile:

2 Beğeni

Okan Bey Merhaba;

Koşuya 2016 sonunda başladım. Yürü-koşlarla başlayan macera, 2018 yılında maraton, 2019 yılında Frig, Kapadokya, İda parkurlarında 55k, 63k ultralarla devam etti. Adım Adım İzmir ekibiyle birçok 10, 21 vs de koştum.

2021 Şubat başında, Tahtalı Run To Sky’a hazırlanırken L4-L5 fıtık patladı ve acil ameliyata alındım. Neyseki ameliyat başarılıydı ve yürüyebildim.

Sonrasında aklımdaki tek soru “koşabilecek miyim” sorusuydu. Çok yazılar okudum. Kah üzüldüm, kah umutlandım.

Derken bu forumda, sizin açtığınız bu başlığı ve ara ara güncelleyerek verdiğiniz aşama bilgilerini okudum. Bana umut oldunuz. Motivasyon kaynağı oldunuz.

Sinirler ölmemiş ama zedelenme fazla olduğu için iyileşme süreci beklediğimden uzun sürdü.

Eylül 2021 itibarı yürü koşulara (en başa döndüm yani) başladım. 1dk yürü 4dk koş aşamasına kadar geldim. 6,5-7 pace ortalamalardayım. Aralık 2021 de İDA 15k kaydım bile var.

Bu yazıyı, size TEŞEKKÜR ETMEK için yazdım. İyi ki bu başlığı açıp, ara ara yazmışsınız. Sağolun… :pray:t3::pray:t3::pray:t3:

6 Beğeni

Ne zaman konuşmak isterseniz yazın. Halinizi çok iyi anlıyorum :slight_smile:
Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Çok da amaçlamasam bile kendi 1k 1m 5k 10k rekorlarımı kırdım son 3ay içerisinde.
Düzelecek merak etmeyin. Acele etmeden oluyor.
Aerobik zoneda koşmaya devam. Yüksek kalp hızı ile, daha hızlı, daha zorlayıcı olan, çok daha yıpratıcı oluyor. İyileşmeyi geciktiriyor.

Vücudunuzu en iyi siz tanıyorsunuz. Koşu sonrası iyileşmeye toparlanmaya dikkat.
Haftada en az 1 gün yoga/pilates/güç antrenmanı tavsiye ederim. Nike Training Club uygulamasındaki videolar çok güzel…

1 Beğeni