Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Koşmak

#1

Merhaba Arkadaşlar. Forumu takipteyim uzun zamandır ama ilk kez bir konu açıyorum :slight_smile:

İsmim Okan Akçay. Eskişehir’den bir Diş Hekimiyim. 34 yaşımda tartıda 101.8 kiloyu görünce
yaklaşık 1.5 sene önce koşmaya başladım. 15 senedir hep ihmal ettiğim L4-L5 Bel fıtığım var.
Şu an 78 kiloya düştüm. Haftada 40k civarı koşarken.15 senedir ara sıra geçirdiğim Akut siyatik ataklarından birisi geldi 3 hafta önce ve artık kendiliğinden iyileşemiyor maalesef.
Ameliyat oluyorum bu Cumartesi. Artık kaçarı kalmadı.
Sonrası için önerileriniz, ilham alınabilecek hikayelerinizi, motivasyon konuşmalarınızı umarak selam ediyorum hepinize…

2 Likes

#2

geçmiş olsun şimdiden. umarım ameliyat sonrası hızlıca toparlar ve koşuya başlarsınız yenide.

1 Like

#3

@okanakcay Öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum. Zor bir durum olduğunu tahmin ediyorum. İnşallah müdahale başarılı olur ve kısa zamanda iyileşirsiniz.

Böyle bir tecrübem olmadı ama etrafımda bu dertten muzdarip olup toparlanan birçok kişi tanıdım, kesinlikle aşılabilen bir durum. Sadece sabırlı olmak ve akılcı hareket etmek gerekiyor sanırım.

Aklıma gelen yazılı tek kaynak; @spinodal ‘ın https://ritimblog.com/2018/02/08/nereye-kayboldum/ yazısı. Okumanızı tavsiye ederim.

Tekrar geçmiş olsun. Kısa zamanda sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

2 Likes

#4

Çok geçmiş olsun inşallah atlatırsınız. Benim , ameliyat olduğum bir fıtık olmadı ama yıllardır hep nükseden bir bel ağrım olmuştur Kas gevşetici vurdurup yün korse takıp koşarak çok km doldurdum.Üstelik bundan koşarak kurtuldum artık ağrı olmuyor.

1 Like

#5

Çok teşekkürler.

Bundan önce çok kez atlattım, sert yere yatma, sıcak uyg, soğuk uygula, fizik tedavi, güçlendirme, steroid enjeksiyonları…

Hepsi kısa ya da uzun süreli rahatlamalar sağladı ama artık hiçbir şey işe yaramıyor…

Umarım sinir hasarı kalıcı olmamıştır ve güç ve his kaybım geri gelir kısa sürede…

1 Like

#6

Acil şifalar dilerim. Umarım kısa sürede toparlama sürecini atlatır parkurlara geri dönersiniz.

1 Like

#7

Geçmiş olsun ALLAH c.c. şifa versin…boyun kaç ki 100 kg aştın ve ordan 78 kilo ya düştün ? Mümkün oldugu kadar benim bildigim kadarıyla öncelikle adam akılı beslenme ile diyet yaparak göbek ve simiti indirmek ki bacaklar ve bel rahat etsin.

1 Like

#8

Mutlaka bir spor hekimiyle de görüşün konu hakkında. En kısa sürede toparlanıp koşuya geri dönmenizi umarım. Ameliyat öncesi mesafelere tekrar çıkmanız biraz zaman alacaktır mutlaka, o sürede yediklerinize dikkat etmelisiniz ki kilonuz artmasın. Geçmiş olsun.

1 Like

#9

183cm

Maalesef kilo verince ağrı atakları daha da arttı.
Koşu harici core egzersizleri de yapmak lazımdı tabii. Zaman zaman stretching ile birlikte onu ihmal ettik sanırım…

0 Likes

#10

Ben 12 Şubat’ta L4-L5’ten fıtık ameliyatı oldum. Mevcut durumda yavaş yavaş bacak egzersizleri ile bacak kaslarımı güçlü tutmaya çalışıyorum. Benim doktorum 4. ayda koşmaya başlayabileceğimi ilettiği için henüz sadece yürüyor ve yüzüyorum.

Diz altında hissiz ve yanma olan bölgem vardı. Henüz geçmedi. 1 ayda da geçebilir, 1yılda da geçebilir dendi. Ama sanırım koşmama etkisi olmayacak. Tabi bu duurm kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Bu süreçte can sıkıcı tek şey iyileşme süreci yavaş oluyor. 2 ay olacak olmasına ragmen öne doğru eğilmeli hareketleri yapmıyorum. Zaten kendisini hissettiriyor.

Not: 1997 yılında da farklı bir yerden (kayak düşmesi sonucu) bir fıtık ameliyatı daha olmuştum ancak yıllardır koşuyorum.

2 Likes

#11

Geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim. Ben de 2-3 adet fıtık var. 15 yaşımda ilk sağ ayağıma vurdu. (1990) Ameliyat olacaktım fakat fizik tedavi sonrası (DR.Faruk Aygün) bacağımda ki çekme düzelince ameliyat olmadım. O zaman Z.Burnu spor altyapısında top oynuyordum. Sonra bir gün idmanda yeniden nüks edince sağ bacağımda ki çekmeden dolayı topallamaya başladım. O zaman psikolojimi çok bozmuştu. Kendimi bisiklete vurdum ve 9-10 saat sürecek şekilde şehir içinde bisiklet ile moral bozukluğundan gezmeye başladım. Bacağımda ki çekmeden bisiklet yardımı ile tamamen kurtuldum.

Daha sonra 20 yaşına kadar futbol oynadım. 21 yaşında Y.Foça Jandarma Komando olarak 18 ay askerlik yaptım. Yaş oldu 43. 15 yaşından bu yana sıcak tutmaya çalışırım. Belli dönemlerde fizik tedavi aldım ve rahatladım. Grade 2 kayma da oluşmuş fıtıklara ek olarak. 4 senedir Belgrada pazar sabahları yürümeye-koşmaya başladım. Çok daha da rahatladım. Bazen üşüttüğünüzde bel kendini belli ediyor. Sanki mekaniği bozuluyor. O dönemlerde ters hareket yapmamaya gayret ettim ve tedbirli oldum. 4-5 senedir futbol oynamadım. Bazen de Zamst-5 korse takıp (2-3 saatlik süreçler) belimi rahatlattım.

Bel fıtığı olunca tedbirli yaşamak gerekti. Ayrıca bisiket, yürüyüş, koşu ve belimi soğuktan korumak, terledikten sonra değiştirip sıcak tutmaktan hep bir fayda gördüm.

Size de çok geçmiş olsun . Umarım en kısa sürede sağlığınıza ve sevdiğiniz aktivitelerinize kavuşursunuz. Çünkü hareket etmenin lezzetini alan bir kişinin sağlık sebepleri ile hareketsiz kalması ayrı bir mutsuzluk veriyor insana.

0 Likes

#12

Beni koşu konusunda heveslendiren, yol gösteren, üstadım, bir doktor arkadaş bel ameliyatı olduktan sonra belinde çiviler ile sayısız yüz kilometre üzeri, birçoğu çok teknik ultramaratonlar koştu. Moral bozmamak lazım. Önce acil şifalar, ardından da umarım en kısa zamanda koşuya geri dönersiniz.

2 Likes