Beats Powerbeats 3 Wireless Kulaklık İncelemesi

Uzun zamandır incelemek istediğim bir kulaklık olan Beats Powerbeats 3 Wireless modelini günlük hayatta ve koşarken denedim. Hala favorim Plantronics Backbeat Fit, ama bu kulaklığın da öne çıkan bazı özellikleri var. Müzik sağlayıcı olarak Garmin Fenix 5x Plus ve Dolby Atmos sistemine sahip Android temelli bir cep telefonu kullandım. Bu sebeple kullandığı W1 yongasının Apple cihazlarla (daha iyi olması beklenen) uyumu konusunda bir fikrim oluşmadı ne yazıkki.

Tasarım / Ergonomi
Günlük hayat için bakıldığında kulağa oturan bölüm mükemmel, ancak başın arkasına dolanan kablo kısmını sevemedim. Beni ciddi rahatsız ediyor. Bu bölümdeki kablo geniş ve sert bir yapıda. Sürekli olarak enseme dokunan ve kafamı çevirdiğimde çekiştiren bir kablo açıkçası bana uygun değil. Bu bölümü sıkıştırdığımda (yani kabloyu küçük klapesi ile başımın arkasına oturacak şekilde kısalttığımda) sorun biraz çözüldü ama bu sefer de klapeden sonraki bölüm yukarı döndü. Bir şekilde uyuşamadık. Bu kişisel birşey olabilir, herkeste aynı durum yaşanacak diye bir kaide yok. Koşarken ise hem hareket hem de terleme sebebiyle nispeten rahattı. Kutudan farklı büyüklüklerde, farklı kulak yapılarına uygun (3 adet ekstra) adaptör çıkıyor. Bu adaptörlerle kulaklığın kulak kanalına oturması garanti altına alınmış. İyi çözülmüş bir detay. Kulaklığın açma kapama butonu yanlış yer ve yapıda. Bastığından emin olamıyorsun, basınca herhangi bir hızlı tepki vermediğinden (ses geç geldiğinden) kulaklık açıldı mı kapandı mı belli olmuyor. Bu ölçüde bir ürün için çok zayıf olduğunu düşünüyorum. Ses açma kapama ve durdur/başlat tuşu kablo üzerinde, oysaki kulaklığın üst bölümünde bununla ilgili ciddi yer var. Kablo üzerine almayı tercih etmişler, bence yanlış olmuş. Yumuşak plastikten bir taşıma çantası ve kısa bir şarj kablosu ile geliyor.


Bağlantı
Sorunsuz, tüm bluetooth cihaz tipleriyle mükemmel uyumlu çalışıyor. Özellikle Garmin Fenix Plus serisiyle çok keyifli bir kullanıma sahip olduğunu söyleyebilirim. Hiçbir şekilde kopma, donma yaşanmıyor. Her bağlantı isteğinde tek seferde (kulaklığın butonu ile anlaşmayı başarmışsanız) bağlantı kuruluyor. Bu çip aynı zamanda kulaklığı telefona yaklaştırdığında otomatik eşlenmesini sağlıyor, sanıyorum Powerbeats 3’te bu özellik çalışmıyor, Apple telefona da yaklaştırdığımda bir tepki alamadım, daha fazla incelemek lazım.

Pil Ömrü
Geldik kulaklığın müthiş olduğu bir noktaya, katalog verisi 12 saat. Şarj etmeyi unutturuyor, düzenli şarj ediyorsan pil azaldı uyarısını duymuyorsun. Bu bakımdan mükemmel. Açıktaki bir USB portundan şarj oluyor, kablosuz bir şekilde şarj edilemiyor ne yazıkki (Beats kulaklığın kablosuz şarj edilebilen ve iki kulaklık arasında kablo bağlantısı bulunmayan bir versiyonunu duyurdu). Airpods’larda da kullanılan W1 yongasını kullanıyor, bu yonga çok düşük enerji harcayarak bluetooth bağlantısının kurulmasını sağlıyor. Bu haliyle çok iyi, Apple cihazlarla daha uyumlu ve pil ömrünün daha iyi olduğu iletilmiş.

Su Dayanımı ve Dayanıklılık
Suya ve tere karşı dayanıklı, ancak usb portu açıkta. Bu noktanın özellikle terle korozyona uğrayacağı aşikar, iki kulaklığı bağlayan kablo ve kulaklığı oturdukları noktalar zayıf. Bir süre sonra (kablonun da çekiştirmesiyle) buralardan hasar göreceğini düşünüyorum.

Ses Kalitesi ve Yüksekliği
Yoğun ve zengin tonlara sahip, koşarken gaza gelmelik :slight_smile: Beats kulaklıkları zengin bas tonları ile öne çıkıyor (bazılarına göre de geri düşüyor) Powerbeats 3’de bundan geri kalmıyor, kulak kanalları için sağlanan adaptörlerden size uygun olanı bulduğunuzda (kulak kanalları tamamen kapandığında) oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Ben Powerbeats’i saate bağlı kullanıyorum, ses seviyesi gayet tatminkar ölçüde açılabiliyor. Bazı bluetooth kulaklıklarda bu bir sorundur. Powerbeats bugüne kadar kullandığım kulaklıklar içinde bu noktada en önde olanı. Kulağınızda tam olarak bir izolasyon sağladığınızda ses mükemmel, ama aynı oranda ayağın yere vurma sesini de yansıtmaya başlıyor. Zemin yumuşaksa bu etki yok denecek kadar az, ama sert zeminde müziğe odaklanıyorsam beni rahatsız ediyor, koşuya odaklanıyorsam sorun yok.

Telefon Görüşmesi
Powerbeats 3 aslında farklı paketlenmiş bir Apple Air Pods, benzer teknolojileri kullanıyorlar. Ancak maalesef üzerindeki mikrofon telefon görüşmesi için kötü bir deneyim sunuyor. Apple ile karşılaştırılamaz ancak Plantronics ile benzer olduğunu söyleyebilirim. Her iki kulaklığında üzerinde mikrofon mevcut, ancak arkaya bakıyorlar.

Fiyat
Plantronics fiyatının biraz yukarısına bulunabiliyor, Apple Airpods’un yarı fiyatına. Bu aralar avantajlı olduğunu düşünüyorum. Amerika fiyatının neredeyse yarısına satılıyor (güvenilir mağazalarda), nasıl oluyor bilmiyorum :slight_smile:

Sonuç
Kablo sorunlarını (ki kişisel olabileceğini tekrar belirtmeliyim) gözardı edersem kulaklık işini iyi yapıyor. Pil ömrü mükemmel, farklı müzik türlerinde stüdyo ayarında bir sound aramıyorsanız çok zengin ve güçlü. Dayanıklı olmayacağını düşünüyorum, umarım yanılıyorumdur. Günlük kullanım için kabloya takılmayacaksanız keyifli bir müzik deneyimi sunuyor, koşarken de kablo sorunu ortadan kalkıyor (hareket, ter, odaklanma) ve güçlü bir müzikle uzun süre keyfini çıkarabiliyorsunuz. Yeni versiyonunda kulaklıklar arasındaki kablo kaldırılmış, ancak fiyatı çok yüksek.

1x

İnceleme elbette benim kişisel deneyimlerimi yansıtıyor. Sizinkiler farklı olabilir, sizlerin fikirlerini de dinlemeyi çok isterim doğrusu.

6 Beğeni

Evet yeni PRO versiyonda daha gelişkin bir çip mevcut, güncellenen AirPods ile aynı,
ses kalitesi ve pil ömrü incelediğiniz modelin de üstünde, kablo olmadığı için de sallantı yok, kulaklara daha konforlu oturuyor.

ama Pro versiyon cidden çok pahalı, Black friday bekliyorum ben de,
ayrıca öyle bir kutu yapmışlar ki yanda taşımak için ultra büyük (:

benzeri deneyim için jabra elite 65t modelini de öneririm,

1 Beğeni

Powerbeats PRO true wireless versiyonunu Apple Store dan siparis ettim. Iki gün sonra elime gecti. Iphone 7 telefonu ile baglantiyi saglamak cok basit. Kulakliklari satin alma sebebim bir türlü kosarken beni memnun edicek kulaklik bulamamamdi. Evde farkli en az bes kulakligim var, hic birisinden tam memnun kalmamistim, ama saniyorum bu sefer cok iyi bir secim yaptim. Kulakliklari taktiktan sonra assagi yukari iki saatlik kosuda hic sikinti yasamadim. Diger kulakliklarimda beni en rahatsiz eden konulardan biri ikide bir kulakligin pozisyonunu düzeltmek zorunda kalmamdi, uzun kosularda asiri terleyince kulakliklar disari kayiyordu. Powerbeats PRO kulakliklari ile kosarken kendimi sadece kosuya verebiliyorum ve dis dünya ile tüm iliskimi kesip sadece kendimi düsüncelerimin kaotik gelisimine birakabiliyorum. Devamli ormanda kostugum icin kulakliklarin disari ile temasi asiri izole etmesi benim icin problem degil. Sehir icinde kosarken bu bir tehlike olusturabilir. Bir baska güzel özelligi her iki kulaklikda ses ayari bulunmasi. Ayrica bir tik ile müzigi durdurma, iki tik ile bir sarki ileri, üc tik ile sarkiyi tekrar basa alabilmek mümkün. Evde kulaklilari ilk denemende tesadüfen telefona cikmak durumunda kaldim ve telefon görüsmesini test etme imkanim oldu, karsi taraftaki arkadasin anlattigi kadari ile ses kalitesi cok iyiydi.

Ben bir üründen kolay kolay bu kadar övgü ile bahsetmem, bunu buraya yazis sebebim son 8 senelik kosu gecmisimde kulaklik seciminde yasadigim sikintilarim. Sanki bu sefer turnayi gözünden vurdum, ve bunu paylasmak istedim.

Artilar:
Kosarken kulakta stabil kalmasi, benim icin en önemlisi.
Ses kalitesi, bence harika, ama bu tamamen kisisel.
Sesi kulakliktan ayarliyabilme imkani,
9 saate kadar kesintisiz müzik dinleyebilme imkani, bunu test edemedim ama öyle yaziyor. iki saatlik kosudan sonra pil durumu %84 idi.

Eksiler.
250,- avro fiyati ile cok pahalli olmasi. (Evde firca yedim, “yine mi kulaklik aldin?”)
Kutusunun cok büyük olmasi. Benim icin önemsiz.
Tek el ile kulaga takilabilmesi cok zor, ben beceremedim. Aniden telefona cikma durumu olunca airpodlari tercih ederim.

4 Beğeni

“Evde firca yedim, “yine mi kulaklik aldin”… Bu cümle benim için çok tanıdık… Galiba koşuseverlerin kronik bir kulaklık sorunsalı var. En iyi sesi veren, ekonomik, dayanıklı kulaklık arayışım hiç bitmiyor…

1 Beğeni

Aynı sıkıntıları ben de yaşıyorum. Aftershokz Aeropex aldım. Telefonla çok sıkıntısız kullanıyorum. Garmin Fenix 6x proya bağlamayamadım. Oysa airpod bağlanıyordu.