Aftershockz Trekz Titanium "Bone Conduction" Kulaklık İncelemesi

Aftershockz Trek Titanium “Bone Conduction” yeni sesi iletmek için kulak kanalını kullanmayan “kemik iletimi” kullanan farklı bir kulaklık. Kendi sesimizi kaydedip dinlediğimizde bize farklı gelmesi bu “kemik iletimi” yüzünden. Yani kendi sesimizi orta kulağın yanısıra kemik iletimi metodu ile birlikte duyuyoruz. Kaydettiğimizde ise aslında varolan sesimizi kemik iletimi olmadan duyuyoruz. Bu sebeple bize farklı geliyor. Bu kulaklık da bu tekniği kullanıyor, şakağın alt noktasında kemik ile temas ederek sesleri direkt olarak iç kulağa gönderiyor.

Bu tekniği kullanan kulaklığın başlıca (ve tek) avantajı kulakların açıkta olması ve dışarıdan gelen seslerin duyulabiliyor olması. Kulaklığın kutusunun içinde bir kulak tıkacı verilmiş. Bu tıkaç kullanıldığında normal bir kulaklık gibi daha derin ses elde edilebiliyor. Ancak bu durumda avantaj ortadan kayboluyor. Kulaklığı inceledim ve kendimce standart kabul ettiğim Plantronics Back Beat Fit 2 ile karşılaştırdım. (Kulaklık incelemem için verilen bir demo ünite değil)

Akter

Tasarım / Ergonomi
Neredeyse aynılar, kulak üzerinden dolaşan parça kulaklığın yerinde kalmasını sağlıyor. Ancak Plantronics’e göre çok daha sert ve ağır bir malzeme. Yine de yerinde duruyor, ancak rahatsız edici. Bandın arka bölümünün de sert oluşu şapka ile kullanımını çok zorlaştırıyor, yine de çok zıpladığını söyleyemem.

Bağlantı
Bluetooth ile bağlantı kusursuz. Birden fazla cihazla bağlantıyı destekliyor, bu güzel bir özellik. Kullandığım süre içerisinde herhangi bir bağlantı sorunu ile karşılaşmadım.

Pil Ömrü
Katalog verisini (6 saat) tutuyor, elbetteki tam ses açmamışsanız.

Su Dayanımı
Burada da Plantronics ile aynı, sıçrama ve tere karşı korumalılar. Tecrübelerimden yağmurla da bozulmadıklarını biliyorum.

Ses Kalitesi
İşte bu nokta problemli. Kulak kanalı tıkaçla tıkanmadığı müddetçe ses sanki kulağınızın yakınına kulaklık koymuşsunuz gibi geliyor. Yoğun ve güçlü baslar, net ve şıkır şıkır bir ses arıyorsanız yanlış kulaklık. En iyi konumunda ve kulak kanalı tıkanarak bile kulaklıkla kulağınızın arasında bir engel varmış gibi eksik ve perdelenmiş bir ses kalitesi sunuyor. Ses çok açıldığında kafatası ile temas eden bölüm inanılmaz titriyor (ses iletimini bu şekilde gerçekleştirebiliyor) bu da şakağınızda zırıldayan bir kulaklık demek. Biraz hayal kırıklığı, ama kulak açıkta iken kullanıldığında dış sesleri mükemmel duyabildiğiniz ve müziğin sanki bulunduğunuz mekanda çalındığına dair bir his ile koşmak olası. Benim işime arkadaşlarımla koşarken onlarla iletişimi koparmadan bir arkaplan müziği dinleyebileceğim şekilde yarıyor. Yine kulaklığın yasak olduğu (veya tehlikeli olduğu) parkurlar için kullanılabilir, elbette yarış yönetimi bunun yine de bir kulaklık olduğuna hükmedebilir, olası bir diskalifiyenin sebebi olmak istemem. Ağız çok açıldığında sanıyorum iç kulak yolu değiştiği için ses yokolabiliyor, aynı şekilde kafanızda kulaklığı konumlandırdığınız bölüme göre ses değişiyor. Herkese göre değil sanıyorum.

Telefon Görüşmesi
Kulaklığın güçlü olduğu bir diğer konu, ses kafanızın içinde ve konuşmak çok rahat. Kulaklarda kapalı olmadığından gün içinde çalışırken telefon görüşmelerimi yapmak, arabada kullanmak çok keyifli.

Fiyat
Çok satılmadığından yurtdışı fiyatının altına almak mümkün, Plantronics ile aynı fiyatlara bulunabiliyor.

Sonuç
Sonuç olarak Plantronics’den iyi değil, getirdiği tek (ama önemli) avantaj çok iyi olmayan bir müzik deneyimi ile hayal kırıklığına dönüşüyor. Ancak zayıflıkları ile kulakların açıkta kalması arasında bir denge kurulduğunda kulaklık anlamlı. Tıkaçlarla daha da iyi (hatta kemik iletimi sayesinde baslar daha bir kuvvetli, öte yandan bu durum orta kulağın iç kulağı aşırı seslerden koruma görevinin olduğu, bu teknikte ise orta kulağı direk es geçtiği için zararlı olabileceği gibi görüşler mevcut*) ancak en iyi olduğu hali ile bile Plantronics hatta Apple Airpods’un kalitesine ulaşamıyor.

İnceleme elbette benim kişisel görüşlerimi yansıtıyor, sizin deneyimleriniz farklı olabilir. Kulaklığı kullanan başka arkadaşlarım da varsa görüşlerini duymayı çok isterim.

Wikipedia * Bir başka olası kusur da hava yoluyla gelen sesin iç kulaktaki duyu organlarına verebileceği zarara karşı orta kulağın doğal bir korunma oluşturması (kulak zarı refleksi tensor tympani kası ile stapedius kasını 40 ms içinde gerdirip koklea içindeki kıllara ulaşan titreşimleri zayıflatır), kemik yoluyla gelen sese karşı ise böyle bir korunmanın bulunmamasıdır. Yani kemik iletimli, ve yüksek sesleri elektronik yöntemlerle azaltmayan bir kulaklıkla şiddetinden emin olamıyacağımız sesleri dinlemek işitme duygusunu zedeleyebilir.

9 Beğeni

Kulaklık almak kadar zor bir olay yok. 4 aydır arıyorum kablolu arıyorum özellikle MP3 ile kullanmak için markalar artık kablosuzlara ağırlık vermiş. Yok mu bir tavsiye ? Ses kalitesi olsun ,kablosuza razıyım.

1 Beğeni

Ses kalitesi konusu kişiye göre çok değişen bir kavram. Bazı insanlar stüdyo sınıfında yani seslere müdahale etmeyen onları mümkün olduğunca kayıttaki hali ile verebilen kulaklıkları “yüksek kaliteli” olarak algılarken bazı insanlar da sese müdahale eden, onu daha derin ve gösterişli ileten kulaklıkların “yüksek kaliteli” olduğunu düşünüyor. Koşu konusu bu kalite meselesine yeni nirengi noktaları ekliyor, neme ve tere dayanıklılık, kulakta zıplamaması, kulak arkasına dönen ve onu yerinde tutan bir parçasının olması, hafifliği vesaire. Benim tavsiyem şu olur, koşuya çok uygun olsun, fiyatıda uygun olsun : Plantronics Backbeat Fit 2, bir tık daha pahalı olsun ama bangır bangır müzik dinleyeyim, baslardan kendi ayağımın sesini duymayayım, ülkemizdeki fiyatıda yurtdışına göre makul olsun : Beats Powerbeats Wirelless kullanmaktan keyif aldığım ve parasını hakeden modeller. Powerbeats’i biraz daha rahatsız buluyorum, ama koşmaya başlayınca sorun ortadan kalkıyor. Her iki kulaklık ile ilgili de burada inceleme yazmıştım. Plantronics / Apple Airpods ile karşılaştırma şeklindedir.


3 Beğeni

Araştırmalarıma göre Plantronics daha fiyat/performans cihazı. 305 ve 350 olmak üzere farklı modelleri var. Galiba tercihimi bu yönde kullanacağım belki temiz ikinci el bularak denem yaparım. Aslında telefon taşımayı sevmiyorum, kablolu kulaklık ile MP3 ile dinliyorum fakat artık o teknolojinin sonun geliyor.

Ben Platronic Backbeat Fit’den çok memnunum. Kulakta olduğunu unutuyorsun resmen. Ses kalitesi de güzel. Kullanımı kolay. Su ve ter geçirmeyeceği her halinden belli oluyor.

1 Beğeni

Merhaba, hangi modelini kullannıyorsunuz? Farklı fiyatlarda birçok modeli var. Ne kadar süredir kullanıyorsunuz? Kablosuz kulaklıkların pil kullanım ömrü pek uzun değil gibi.

Plantronics Backbeat Fit 2 modelini kullanıyorum. 6 saat katalog ömrü var ama bu kadar gitmiyor, ses çok açıksa biraz daha düşüyor. Zamanla da şarj tutma kapasiteleri azalıyor. Şu an 3. Aynı marka / model kulaklığım, yürümeye sonra da koşuya başladığımdan beri benimle. Ömrü yeterli, 3-4 saat rahat gidiyor pili, sesi ne kadar açtığınıza bağlı ama rahatlığı kablolularla (ve birçok kablosuzla) karşılaştırılamayacak kadar iyi.

1 Beğeni

Backbeat Fit 2 modelini kullanıyorum. Mavi renkli olan. 1 sene olmuştur sanırım. Şarj süresini sonuna kadar test etmedim hiç. Ama hiç şarjı yokken 10-12 dakikalık şarj ile 1 saatten fazla kullandığımı biliyorum.

1 Beğeni

Ben de Backbeat Fit ilk versiyonu 3 senedir kullanıyorum. Tahminen tek şarjda 5 saat gidiyordur, şimdilerde biraz azaldı ama koşu sırasında şarjının bitmesi olayı çok nadiren oluyor. Kulaklık her açıldığında tahmini oynatma süresi veriyor şarjın bitmesine 1 saat, 2 saat kaldı gibi. Mesela tahmini süre 1 saat diyorsa alıp koşuya çıkmıyorum, 15-20 dakika şarja takıyorum öyle alıp çıkıyorum. Ya da koşu sırasında kullanırken 1 saat kaldı dediyse eve gidince şarja takıyorum.

Aftershockz Trekz Titanium da çok merak ettiğim bir üründü. İnceleme için teşekkürler. Şahsen Backbeat Fit 3100’ü de merak ediyorum.

1 Beğeni

Bu sene JBL Reflect Contour kablosuz kulaklık aldım. Bir kaç ayda tam şarj olmamaya başladı ve sonunda kullanılmaz hale geldi. Kulaklığın Amazon yorumlarını okuduğumda birçok kişinin pilin kısa sürede şarj olmaz hale gelmesinden şikayet ettiğini gördüm. Kablolu kulaklığa döneyim dedim JBL Endurance Run kullanmaya başladım. Sesi gayet iyi. Koşarken kulakta duruşu iyi değil. Koşarken telefonun sesi kendiliğinden kısılmaya başladı. Telefonum android. Daha önce de terlediğimde üzerinde düğmesi, mikrofonu olan kulaklıklarda bu sorunu yaşadım. Şu anda o düğme çalışmıyor, mikrofonla görüşme yapılamıyor. O yüzden en azından bir sene gidecek bir kulaklık arıyorum. Blackbeat Fit 2 aklıma yatmaya başladı.

Aftershokz Aeropex Kozmik Siyah Kulaklık aldım. telefona direk bağlandı. Ama garmin fenix 6x pro saatime bağlanmıyor. Saat görmüyor kulaklığı.

Bende bu kulaklık yok. Belki şunlar işinize yarar:
Saatte ekli bluetooth kulaklıkları kaldırın,
Saati kapatıp açın,
Kulaklığı resetleyin. Kılavuzunda tarifi vardır. Bağlandığı eski cihazları unutması için yapıyoruz bunu.
Başka bir cihaza bağlamadan tekrar kulaklığı saate eklemeyi deneyin.

2 Beğeni

Multipoint enable etmeyi de deneyebilirsiniz.

1 Beğeni

kulaklığı resetleyince bağlandı. Teşekkür ederim. :pray:

2 Beğeni