Bacağımda fraktür ve birkaç diğer sorum

Arada çok amatör bir şekilde koşuyorum. Haftada bir ya da iki temposu yüksek olmayan 10K gibi. Temel hedefim yavaş yavaş koşabildiğim mesafeyi arttırmak ama çok yüksek hayallerim de yok ve çok da çabalamıyorum bunun için. Tek sportif etkinliklerim arada işte 10K falan koşmak, arada daha ufak tefek koşmak, yürümek, dağ tepe gezmek ve yazları bisiklet. Onun haricinde PC başındayım uzun uzun, hafif de göbekliyim. :slight_smile: Aklıma gelen birkaç şey var, sormak istedim. Aslında oradan buradan araştırıp anlamaya çalışıyorum çoğu şeyi ama bazen çorba oluyor hepsi. :slight_smile:

Yaklaşık iki yıl önce yazın bir bisikletten düşme vakası geçirdim, ön jantın telleri arasına bir şey girdi ve tekerleğin frenlenmesi ile yere yapıştım. Oramda buramda çizikler, sağ bacağımda orta dişlilerden kaynaklı ızgara izleri oluştu. O zaman farkedemedim ama aylar sonra sağ bacağımın iç kısmında uzun yürüyüşlerden sonra dokunduğumda ağrıyan bir bölge olduğunu farkettim. Kışın doktora gittim, üç boyutlu tomografi vs. bir şeyler çekildi. Sonuçta ayağımdan beş parmak kadar yukarıda içe bakan kemikte bir fraktür olduğunu öğrendim. Bacak çatlak olduğu için çok zorlamamam vs. söylendi; ben de bir süre öyle yapmaya çalıştım ki meslekten dolayı uzun saatler ayakta duruyordum. Ağrı devam ederse tekrar gidecektim doktora. Yaza doğru ağrı hala devam ediyordu ama yavaş yavaş 1K, 2K koşulara başlamıştım. Ondan sonra ağrı kesildi ve gitmedim tekrar doktora. Ağustos ayından sonra 5K’dan yavaş yavaş 7K, 10K vs. daha uzun koşmaya başlayınca ağrı tekrar geri gelmeye başladı. Tabi devamında da bulunduğum yerde etkili bir doktor olmadığı için gidemedim. Bacağı dinlendirmeye karar verdim ve Aralık’tan Şubat sonuna kadar neredeyse hiç koşmadım. Dağ, tepe yürüdüm durdum ama bir sıkıntı yoktu; acı geçmişti. Sonraki ilk 10K’da sıkıntı yoktu ama diğer koşularda yavaş yavaş geri geldi yine ağrı. Bundan dolayı da koşmaya ara verdim, haftada bir 10K koştum en fazla, ufak tefek yürüyüş ve koşular hariç. Koşsam da zaten hızlanıp zorlayamıyorum kendimi. Doktora gitmeye kalksam bulunduğum yerde böyle bir imkan yok, anca yaza gidebilirim tekrar.

Merakım, sizler bu tür kırık ve çatlaklarla nasıl başa çıkıyorsunuz. Bu acıdan kurtulmak için ne yapabilirim? Kemikteki bir fraktür harici başka bir şey de sebep oluyor olabilir mi buna? Şu an parmağımla biraz bastırdığımda acı hissediyorum bir miktar. Hatta birkaç saat önce baya koştum ki, ondan mıdır çok hafif bir acı hissediyorum şuan. Önceden daha geniş bir alandı. Bir beden eğitimi öğretmeni kas ezilmesi olabilir, deyip merhem vs. denememi önerdi ama denemedim.
Bir de sol bacağımın iç kısmına dokunduğumda da benzer bir acı hissediyorum bazen. Eskiden buradan şikayetim olmadığına göre, diyorum ki ya koşarken stres çatlağı oluşturdum burada da ya da kaslarla ilgili bir sorun var, biraz bastırdığımda acıya neden olan.

Bacaktaki bu acıya alıştım aslında, ama bazen de direk alt bacak kaslarımı etkileyen ağrılar oluyor. Yürüyerek devam edip tekrar koşmaya başladığımda ağrı ortadan kalkıyor. Isınma ile ilgili sanırım. Şimdi bu tür mekanik arızalarla uğraşmamak için koşu öncesi ve sonrası nelere dikkat etmeliyim; ne tavsiye edersiniz?
Nabzım yüksek genelde. İlk başlarda 195 ile koşardım 10 - 15 dakika, biterdim; sonraları biraz alışıp biraz da hız düşürdükçe daha rahat koşabilir oldum. En iyi hallerimde 6-7dk/KM ile 155bpm ortalama gördüğüm oldu ama genelde daha yüksek oluyor. Genelde küçük bir alanda turlayarak koşarım. Pek yollara çıkamıyorum koşmak için ama çıktığımda da hafif bayırlarda bile 195’leri görüyor nabız. Nabzımı düşürmek için neler yapabilirim.
Artık mahvettiğim 400KM’den fazla kullandığım 35TL’lik dandik spor ayakkabılarımı değiştirirken daha iyi bir şeyler alacağım ama 35’ten 350’ye de birden atlamak zor geliyor. :slight_smile: Bu şekilde uygun fiyatlı neler tavsiye edersiniz, ya da böyle devam edeyim mi?
Yürüyüşlerim haricinde sağlık durumuma göre haftalık bir ya da iki 10K koşarım genelde ve gece yarısına yakın koşarım. Sonraki gün bacaklarım da çok mükemmel olmaz tabi. Daha mantıklı ve kararlı bir antrenmana çeviresim var bunu ama ne yapmalıyım? Daha sık ve daha kısa mesafe koşmak daha mı iyidir? Her gün banyo yapmaktan bıktığım için bırakmıştım bunu ama. Bu şekilde performansımı arttırmak için ne yapabilirim? Dediğim gibi amacım yavaş yavaş koşabildiğim mesafeyi arttırmak.

Bu gibi konularda zaman ayırıp fikir verebilecek olan olursa sevinirim. Olmazsa da sıkıntı yok, henüz gugıla sora sora öldürmedim kendimi ama deneyimli birilerinin sözü her zaman değerlidir. Dediğim gibi İnternet’ten bir şeyler araştırmaya kalkınca çorba olmaya başlıyor artık kafam.

Bu arada bu akşam da ilk yarı maraton mesafesi koşumu koşmaya çalıştım. Yalnız GPS kapalı iken cihaz mesafeyi daha az sayıyor gibi, daha fazla da koşmuş olabilirim, daha az da; güvenmiyorum çok. Sonlara doğru nabzım yükseldikçe yükseldi ama koştuğum alanda yürüyüşe gelen kızlardan mı yorgunluktan mı bilemedim; sollamak için hızlanıp yavaşladığım oldu pek çok kez. Birkaç kez su içip yiyecek temin etmek için yavaşlayıp durduğum oldu tabi. (https://connect.garmin.com/modern/activity/1168327083)

Tebrikler .Öncelikle geçmiş olsun.Maşşallah yarı maraton koşmuşsunuz daha ne olsun.Sakat bacakla 21 km çok iyi sadece ayaklarınızın bacaklarınızın kuvvetlenmesi gerekiyor süreyi biraz daha iyileştirebilirsiniz sabırla sakatlanma durumuna düşmeden devam edin kilo azaldıkça bacaklar güçlendikçe çok daha iyi sonuçlar çıkartırsınız.

Sakatlık işte parmağımla dokunduğum tek bir noktada var biraz acı, o da dokunmadıkça pek bir şey hissetmiyorum artık. Akşam koşuda hiç sıkıntı yaratmamıştı. Sonradan çıkar acısı demiştim ama şuan da rahatım.
10K üstü ilk denemem olduğu için fazla zorlamak istemedim, yavaş koştum. Bir de daha doğru mesafe için GPS açık koşmam gerekli açık bir alanda. GPS kapalı olarak pek doğru ölçmüyor.

Önceden gelen bir altyapınız yoksa, ben de gelişiminizi süreye yaymanızı öneririm. Heyecanla mesafeleri katlamak, tempoyu zorlamak, kesin değil ama bazen sakatlıklara yol açabiliyor.

Ayakkabı fiyatları, popüler markalarda 300tl’den başlıyor, alıp başını gidiyor. Bazı internet sitelerindeki indirimleri kovalayabilirsiniz. (barçın, sportsoul, spx vs.) Decathlon’da da uygun fiyata bazı modeller olabiliyor. Kendi markası da var, kullanan da çok var ama performansını ben yorumlayamayacağım. Yurtdışından da getirtebilirsiniz. (Eş dost aracılığı ile, veya türkiyeye sorunsuz yollayan aracı firmalar ile)

Bu arada özellikle patika koşucuları için, rakım ve engebe açısından, heyecan verici bir coğrafyada antrenman yapıyorsunuz.

Son koşum istisnaydı zaten, sıksık koşmayı hedeflemiyorum bu mesafeyi. Sadece bir deneme yapayım dedim, neler olduğunu nasıl gittiğini bir göreyim vs. diye ki kendimi kontrol ederek koruyarak koşmaya çalıştım.
Düz zeminde 10K’lara alıştım, şimdilerde de aralıklı hafif bayırlar çıkarak biraz bayırlara alıştırmaya çalışacağım kendimi; nabzım çok yükseliyor kısa bayırlarda bile.
Ayakkabıların fiyatları tamam da kendileri fiyatına göre sağlam ve konforlu oluyor mu? Şuan kullandığım 30 liralık ayakkabılardan birinin 270KM’de plank yaparken tabanını çatlattım biraz; şuan da 390KM’lerde falan; aktivite hariç günlük giyip 55 bin adım attığım günler de oldu. Parasına göre yazdan beri işimi gördüler. Ayakkabıları kötü kullanan biriyim, o kadar para verip erkenden hasar vermekten falan korkuyorum.
Coğrafya gerçekten yaz harici çok güzel bir coğrafya. Bahar zamanları her yeri yeşil, gezmesi zevkli, sık sık akarsular çıkıyor karşıma. Yazları ise aşırı sıcak, mayıs ayında 42 dereceleri gördüğüm oldu ki yazları burada durmuyorum. Yalnız geçen yazdan beri biraz güvenlik meselesi var. Çevrede en güzel yerler yasaklı. Yine de zevkli yer. Bkz. https://www.youtube.com/watch?v=vFjHJJCKX6o

E tabi ucuzun kendine göre bir güzelliği vardır her zaman. :slight_smile: Her ayakkabı farklı basış, hız, ağırlık, zemin faktörlerine göre kendini bir yere konumlandırıyor. İnceleme / yorum okuyarak daha iyi anlayabilirsiniz o ayakkabının size ne vaat ettiğini. Sonrası size kalmış.

Paylaşım için teşekkürler. Gerçekten çok güzel yerler…

Garmin verilerine baktım da, nabzın çok yüksek atıyor.İmkanın varsa spor hekimliğinde uzman bir kardiyolağa mutlaka kontrole git.Normal doktorlar büyük ihtimalle sana spor yapma diyecektir.Bu yüzden işin uzmanını bulman lazım.Sakın ihmal etme

Merak ettiğin herşey için forumu ve koşuyla ilgili blogları oku.Çoğu soruna cevap bulabilirsin.

Yaza düşünüyorum bir doktora görünmeyi. Düşük kondisyon ile ilgili de bir şeydir diye düşünmüştüm, arada koşmak ve yürüyüş harici yaptığım pek bir aktivite yok. Ömrün nerdeyse yarısı yata yata geçmiş, geçen yıl başladım zaten daha koşmaya. :smiley: İlk başladığımda 1K koşsam da 190 civarı koşardım. Şimdi düz zemin koşularımda durumuma göre 155 ile 170 civarı oluyor genelde ortalama. Ama biraz bayır vs. zorlayınca yine üstüne çıkıyorum. Zamanla düzelir gibime geliyor da, yine de birilerine görünsem iyi olacak.
Bir de aşırı terliyorum. Sıcakta oturduğum yerde de terliyorum ama koşarken çok terliyorum. Eskiden bir doktora söylemiştim, sizin dediğiniz gibi oldu; ben de çok terliyorum deyip sallamamıştı. :smiley:

Dinlenme anındaki nabzınız kaç bilmiyorum ama 155-170 lik nabızlar bana çok yüksek geldi. Dinlenme nabzınız 80 olsa 150 ile 170 aralığında yani aslında biraz yüksek risk bölgesinde kalıyorsunuz. Bence koşuya devam etmeden önce bir doktora görünün. Bu arada 190 ve üstü kriz eşiğidir.

Benim dinlenik nabzım (sabah uyanmadan hemen önce) 44 bpm aslında bu en düşüğü bile değil. 40’a kadar iniyor ama iş koşuya gelince en son yarışımda (bundan 6 ay önceydi) 196 bpm gördüm. O yüzden 155-170 arası bence o kadar da yüksek değil. Hatta 150’ler gayet iyi bile sayılır. Tabi ki bunlar benim kişisel fikirlerim, doktor tavsiyesi daha öncelikli.

Merhaba,

40 yaşındayım ve yaklaşık 1,5 yıldır düzenli koşuyorum. 10K ve üzeri koşularda ortalama nabzım 160-165 aralığında benim de.

Maksimum nabzımı 185 aldığımda bu aralıklar bana makul görünüyordu ama yanlış mı düşünüyorum?

Teşekkürler

Bunlar elbette normal rakamlar olabilirdi, eğer dinlenme anındaki nabzınızla ilgili kesin değerler bilinse idi. Üst aralığı tamamen alt aralık belirler. Bence yukarıdaki ercn isimli arkadaşımızda acilen doktora görünmeli. Üstelik anlamıyorum, arkadaşlar kardiyo’dan full check up yapmaksızın mı koşuyor? Bunun kişiye özgü bir yorumu olamaz galiba. Yani bana göre öyle bir başkasına göre böyle bir şey yok. Hatta bana sorarsanız herkes ben artık koşacağım demeden önce bir anjiyo yaptırmalı. Anjiyo mutlaka bir kriz belirtisi veya bir kuşkuyu arkalayarak yaptırılmaz, tam tersi bir durumu ortaya koymak için yaptırılır.

Anjiyografi invaziv bir işlemdir. Belirli komplikasyonları da vardır. Tıbbi endikasyonlar dahilinde yapılır. Koşu öncesi rutin anjiografi gibi bir durum söz konusu olamaz bu sebepten.

Birkaç kez uykumun bir kısmını kaydetmiştim, ortalama 60 gibi bir nabzım var bu kayıtlarda. https://connect.garmin.com/modern/activity/942063767, https://connect.garmin.com/modern/activity/862023698 Düşük kısmı ise 51 - 55 civarı görünüyor. Uyumadan dinlenirken de 40 - 50 civarı gördüğüm oldu. 39 vs. de gördüğümü hatırlıyorum ama optik okuyucu ya da gevşek nabız bandı hatasıydı sanırım.

ilk koşmaya başladığımda fazla koşamıyordum, telefondaki bir şarkı boyunca koşuyordum mesela. Telefonun nabız ölçer hedesi de koşarken bir işe yaramadığından durduğumda ölçüyordum, 170’ler falan çıkıyordu. Sonra ilk Vivosmart almıştım. Onunla koşmaya başlayınca 180’in altına pek inmediğimi gördüm, hatta 190’lara falan çıkıyordum kolayca. Zamanla tempomu ayarlayarak denemeler falan yaptım. Şimdi açlık, tokluk, uykusuzluk durumuna göre farklı sonuçlar alıyorum. Bazen tam gaz koşmaya çalışıyorum, 175’i geçene kadar yoruluyorum ve yavaşladığımda nabız düşüyor 160’lara. Bazen 170’lerde oluyor, biraz tempo verince 180’lere çıkıyor. Ama engebeli yollarda sıkıntı olabiliyor, yine 190’lara çıkabiliyor. İyi ısınmışken bazen nabızda hiç artış olmadan tırmanıyorum bir yeri; bazen de yürüyerek tırmanırken 45 derece civarı bir yeri 190’ları geçebiliyor nabzım. Az çok dinlenerek ayarlamaya çalışıyorum ama bazen tırmanırken öyle bir yerde kalıyorum, nabız 200’e geliyor ama orada kalsam hiç inmeyecek belki heyecandan, devam edip tamamlıyorum tırmanışı. Hani öyle zamanlarda kalbin uyarı verdiğini nabzıma bakmadan da anlayabiliyorum. :slight_smile:
Hislerime göre hareket ettiğimden ve çok ciddi olarak ilgilenmediğim için koşuyla çoğu zaman pek doktora görünme ihtiyacı hissetmedim aslında. Ama dediğiniz gibi aslında iş ciddi olabilir, bir doktora vs. görünmek gerekli de konu ile ilgili bulunduğum bölgelerde tanıdığım iyi doktor yok. Yaza tanıdıklara bir araştırtıp bir yoluna bakacağım bakalım. Şimdi bulunduğum yerde zaten bana sıra gelmez. :smiley:

Nabız ortalamanız gayet normal bir aralıkta. Ama bu kesin olarak bir sorun yoktur demek değil, herhangi bir insan için normal bir koşu nabız ortalaması aralığında sadece. Zaten 200 nabzı gördüğünüzü söylüyorsunuz demek ki maksimum nabzınız da oldukça yüksek. Burada yazılanlar sizi korkutmasın, ama doktor kontrolünde spor yapmak herkes için lazım sanırım.

Bu arada optik nabız ölçerin uç değerlerine pek güvenmezdim şahsen. O değerlerden fikir alın tabii ama minimum nabzım X’tir demek için fazla hatalı ölçüyorlar. Daha kontrollü ve uzun vadeli veri toplayarak daha tutarlı değerler elde edilebilir diye düşünüyorum.

Evet, birkaç kez 200 gördüm ama sonrasında bir süre kalbimi nabzımı fazla yükseltmeyerek dinlenmeye özen gösterdim.
Bir doktora görünmeliyim sanırım. Nabızdan çok merak ettiğim aşırı terleme aslında, bu olumsuz bir işaret olabilir mi, bunun için vs. de bir doktora görünmeliyim sanırım. Arkadaşlarla yürüyüşe çıkıyoruz, onlar montla ben şortla; yine terleyebiliyorum. :slight_smile:

Nabız bandı kullanıyorum zaten. Optik olarak Samsung S5 telefonumun nabız sensörü var, hareket halinde değilken hemen hemen nabız bandı ile aynı değerleri veriyor. Ama parmağımı tutuşuma göre arada saçma değerler verebiliyor. Yine de öylesine bir göz atmak için yeterli geliyor.