Babadağ Ultra Trail Fethiye/Ölüdeniz Bir Sky Yarışı

Tebrik ediyorum. Harika bir iş çıkarmışsın. Orada olduğunu dönüş yolunda Zeki’den öğrendim.

2 Beğeni

Ben de cumartesi günü 15K Skyrunning etabını, pazar günü de 24K Downhill etabını koştum. Hatta pazar günü start anında son anda olsa da @nkoner abi ile tanışmak güzel oldu. Fethiye ve Ölüdeniz’e hayatımda ilk kez gittim. Ölüdeniz’i ve doğasını çok sevdim. Hava ve deniz de ideal sıcaklıktaydı. Kit dağıtımı ve koşular sonrası denize girmek güzel geldi. Yarış tarihi bu açıdan güzel ayarlanmış.

• Organizasyon ilk yılına göre güzel ve yeterliydi.
  • Skyrunning etabı yer yer tehlikeli olsa da sitede vaat ettikleri ve açıkladıklarından dolayı kabul ederek kayıt olduğum için eleştirmiyorum. Açıkçası keyif de aldım. Tekrar koşmak isterim. Tehlikeli 2-3 noktada ip geçişleri ve akut desteği güzeldi.
  • Cp’ler ve içerikleri yeterliydi. Bardak ve küçük şişe hiç görmedim. Yanımda bardak taşısam da bardak yerine hep soft flasklarımı kullanıyorum.
  • İnerken de çıkarken de manzaralar harikaydı.
  • Start ve finish farklı alanlarda olduğu için ulaşım ve dropbag olayı önemliydi. Hem ring araçları hem de teleferik kullanımı sorunsuzdu.
  • Koşu sonrası denize girebilmek ve duş alabilmek güzeldi. Start ve finish alanlarında tuvalet imkanı olması da güzeldi.
  • Bir kısmı Likya Yolu’nda geçti parkurların, Likya Yolu’nun gördüğüm kısmını çok beğendim.

Emeği geçenlere, gönüllülere, AKUT ekibine ve Mustafa Kızıltaş hocamıza ayrı ayrı teşekkür ederim.

11 Beğeni

@HalilAksoy Bey çok teşekkür ederim. Yeni yarışlarda görüşmek üzere …

3 Beğeni

Selamlar!
Biz Telmessos Runners olarak Mustafa Kızıltaş Hocamız’ın önderliğinde kurulmuş henüz 1 yaşında koşu sevdalısı bir ekibiz. Yaşadığımız coğrafya nedeniyle trail koşuları bizim için bir tutku haline geldi ve biz de düzenli tüm yarışları takip etmeye ve katılmaya çalışıyoruz. Babadağ Ultra fikri ortaya çıktığından beri yarışta mevcut tüm rotaları tek tek koşarak deneyimledik ancak çoğumuz organizasyonda görevli olduğu için yarışta yeralamadık. İçimiz gitti mi gitti, doğrudur ancak bu kadar güzel insanla buluşmak, onlara destek olmak ve Ölüdeniz’in ve Babadağ’ın güzelliklerini paylaşmak paha biçilemez bir tecrübeydi! Gittikçe kötüye giden şu dünyada bence koşu ve doğa çatısı altında buluşmak ve yozlaşmış insanlık içinden mücevher gibi insanlarla tanışmak harikaydı! Hepinizin ayaklarına sağlık. Hepimiz koşucu olduğumuz için gerek CP lerde gerek kayıt noktalarında can-ı gönülden bir fark yarattığımızı düşünüyoruz. Genel olarak ilk yıl için yeterli bir organizasyon sunduk ancak eksiklerimizi de gördük itinayla not aldık. Seneye Nisan ayında bomba gibi döneceğiz.

Her biri zorlu bu parkurları mis gibi sağlıkla koştunuz. Herkesin ayaklarına ciğerlerine sağlık. Görüşmek üzere!!

14 Beğeni

Bir kaç şey de ben ilave etmek istiyorum 60k parkurunda koşan birisi olarak. Az çok beni neyin beklediğini zaten biliyordum hem bu bölgeyi bilmem hem de bir kısmını daha öncesinde tecrübe etmiş olmam sebebiyle. Tam iki yıldır yarışlarda koşmaktayım, evet şunu net diyebilirim ki manzara ve doğa anlamında en iyi görsel şölen sunan koşulardan birisi burası. Teknik anlamda beni en çok zorlayan koşu da burasıydı. Çıkışlar değil ama inişler gerçekten yıpratıcı oldu :slight_smile: CP noktalarındaki enerjiniz inanılmazdı her bir sporcu sanki sizlerin en yakını gibi karşılayıp uğurladınız, tam destek verdiniz. Bu yüzden CP noktarında sizleri görmek gerçekten yarış içerisindeki en güzel şeylerden birisi oldu. İlgi ve alaka konusunda hepinize çok teşekkür ederim. Ve benim şu ana kadar gördüğüm en güzel ödül seremonisi de burada oldu. Sunucu arkadaşın enerjisi harikaydı, doğallık ve samimiyet vardı. Dostlarla bir arada eğlencede gibiydik sanki. Mustafa ve Serkan hocam başta olmak üzere sizlere görev alan tüm Telmessos Ekibine tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum. Hepinizin emeklerine sağlık. Çok iyi bir yarış çıkardınız.

8 Beğeni

Kayaköy history run parkurunda koştum bende :blue_heart: kayaköyü önceden görmediğimden bu parkuru tercih etmiştim iyiki de bu parkuru seçmişim tam tadında denir ya işte öyle bir parkur…çok vaktim olmadığından günübirlik gidip döndüm ama vakti olan için yamaç paraşütü de yapmaya zaman kalan güzel bir parkur olmuş

2 Beğeni

Seda Hanım,

Bu parkurda bize koşma keyfi yarattığınız için hepinize teşekkür ederim. Bugüne kadar gittiğim yarışlardaki başlangıç manzarası en güzel olan yarıştı. İlk 11,5 km koşmak ve sonrasında farklı bir parkur ile devam etmek de benim için ayrı güzeldi.

( iki ayağımın baş parmak tırnakları düşecek sanırım )

2 Beğeni

Ben de 14K ve 24K parkurlarında yarıştım. Güzel bir tatil ile iki koşuyu birleştirmek harika bir deneyim oldu benim için. Eksikler olsa da organizasyonun ilk yarış için yeterli olduğunu söyleyebilirim. Tüm ekip canla başla çalışıp bir yerlere koşturuyor güleryüzlü ve enerjik bir ortam oluşturuyordu.

Hem kendime, hem gelecek senelerde katılmayı düşünenlere hem de yarışı düzenleyenlere bir fikir olması açısından bir artı eksi listesi yapmak istedim.

Artılar:
-Ölüdeniz ve Babadağ’ın güzellikleri zaten tartışılmaz ama parkur ve rota seçimleri de bir o kadar güzel olmuş. Gerçek patikalarda koşmak, taşların kayaların üzerinden atlayıp zıplamak oldukça keyifliydi. Katıldığım en iyi trail parkurları listesinde üst sıralara oynayacak kesinlikle. Yalnızca, yarış temposuna fazla kapılıp manzaraların keyfine yeterince varamadığıma üzülüyorum o kadar.
-Sahildeki start noktası dışından başlayan tek yarış 24K parkuruydu sanırım ve zirveye ulaşım kusursuz şekilde halledilmişti. Sabah erkenden sadece yarışçılar için teleferiğin açılması ve öncesinde ve sonrasında servisle ulaşımın sağlanması çok iyiydi. (Özellikle de bu sene Uludağ teleferiği sabah kullanamadığımız düşünülürse)
-CP’ler odukça zengindi ve CP’lerdeki görevli arkadaşların desteği de harikaydı. Çok sağ olsunlar.
-Organizasyonun sunucu/spiker olarak motorsporları camiasından (ya da motosiklet camiasından diyelim) tanıdığımız Yiğit Top’u tercih etmesi hoş bir sürpriz oldu benim için. Burada Serkan Özdemir etkisini gördük sanırım.
-Cumartesi ve Pazar iki ayrı parkurda koşma şansı tanınması da hoş bir ayrıntıydı.
-Bölgede yabancı turistin fazla olmasının etkisiyle izleyici desteği alabildiğimiz noktalar oldu ve bu da güzeldi. Özellikle Likya Yolu geçişinde bolca destek oldu. Yerli turistlerden ve yerli halktan aynı desteği görmek ülkenin hiçbir yerinde mümkün olmadığı gibi burada da olmadı tabii.

Eksiler:
-İşaretlemeler çoğunlukla sorunsuz olsa da özellikle dönüşlerin yeterince belirgin işaretlenmemesi benim adıma kötü oldu. 14K parkurunda kaybolan ve 2 kilometreden fazla koşan hatrı sayılır sayıda kişi vardı ve bunun kürsü sonuçlarını bile etkilediğini düşünüyorum. Ayrıca ince beyaz şeritler yeterince kolay görünür değildi bence. Belki sonraki senelerde işaretleme konusuna biraz daha fazla özen gerekebilir.
-Her iki parkurun sonunda da yarış sonu ikramı olmaması eksi olarak yazıldı bence. Öyle çok büyük şeyler beklemiyoruz tabii ama en azından 14K Kayaköy CP’sinde dağıtılan baklavayı finişe koyabilirlerdi belki. Biraz kaynadı ve hakkı verilemedi orada baklavanın. :smiley: Ya da CP’lere konan birkaç ürün yarış sonunda da ikram edilebilirdi. Bu sene ilk kez yapılan Abant organizasyonunda da kısıtlı imkanlarla böyle bir çözüme gidilmişti.
-Yukarıda bir arkadaş aksini yazmış ama CP’lerde malesef plastik ve kağıt bardak kullanımı mevcuttu ve yanımda taşıdığım zorunlu malzeme olan katlanır bardağı kullanmama hiç gerek kalmadı.
-Tek bir parkurda yarışmış olsaydım çok fark etmezki belki ama her iki parkur için de madalya tasarımının aynı olması benim için iyi olmadı. Madalyanın metal kısmında değil de belki sadece askı kısmında yarışın mesafesini ve adını belirten bir ayrıma gidilmesi hoş olabilirdi.

5 Beğeni

Ben de iki parkurda yarıştım ve madalyanın farklı olmasını normalde ben de beklerdim ama maliyetleri biraz bildiğim için ilk organizasyon için normal diye düşündüm. Askısı farklı olabilirmiş bunu düşünmemiştim. Ben askı arkasına parkur detaylarını tükenmez ile yazdım.
İşaretleme eksiklikleri ve renk tercihi özür dilenerek kabul edildi ödül töreninde, 15K ve 24K’da da yer yer sıkıntı vardı ama 14K’da dediğiniz gibi daha çok eksiklik varmış sanırım.
Siz ve diğer arkadaşımız sunucu arkadaşın enerjisini beğenmiş ama ben de hiç beğenemedim. Yıldızımız tutmadı sanırım. Bu tamamen şahsi bir durum tabi.
Muhtemelen konum nedeniyle ama yarışmacılar arasında çok sayıda yabancı vardı. Bu da dikkatimi çeken başka bir konuydu yarışa dair, hatta CP’lere vardığımda genelde yabancı dil ile karşılandım.
2 ayrı parkurda koşma fırsatı gerçekten güzel oldu. bir yarış maliyetine 2 ayrı yarış koşmuş gibi olduk.

5 Beğeni

Benim dün fotograflar yayınlandıktan sonra dikkatimi çekti 14k parkuru okadar keyifliydi ve güzel manzaralar vardı ki fotoğrafçı arkadaşlar sürekli cp delerdi ve herkesin resminde arkada birşeyler yiyen arkadaşlar vardı ve fon şemsiye kırmızısıydı :slight_smile: fotoğrafçı arkadaşlarım toplu şekilde cp de durmalarını cidden anlamadım

2 Beğeni

Ben de 14k Kayaköy History Run parkurunda koştum ve hem parkurdan hem de organizasyonun genelinden çok keyif aldım. Ertesi gün 24k parkurunda da yer alarak ilk kez 2 gün üst üste yarış koşmuş olmayı da tecrübe etmek istiyordum ancak uzun bir dönüş yolunda araç kullanacağım için kayıt sırasında son anda vazgeçtim. O yüzden aklım biraz da 24k parkurunda kaldı. Umarım seneye aynı konsept devam eder ve ben de iki gün üst üste koşabilirim.

Tarih ve mevsim seçimi çok isabetliydi. Ne koşmayı olumsuz etkileyecek kadar sıcak vardı ne de deniz mevsimini pas geçmeyi gerektirecek kadar olumsuzdu. Tarih nedeniyle turist yoğunluğu da görece az seviyelerde olunca konaklama fiyatları ideal seviyelere gelmiş ve “şurup” gibi bir tatil+koşu tarihi ortaya çıkmış o bölge için.

Parkurun single track kısımları ve orman geçişleri gerçek anlamda bir trail parkuruydu. Yer yer zemindeki sert/sivri taşlar, kıvrımlı patikalar ve sürpriz dönüşler hem fiziksel kapasiteyi hem de dikkatleri sınar nitelikteydi. Daha önce birkaç kez Ölüdeniz’e gelmiş, ancak Kayaköy tarafına hiç gitmemiştim. Kayaköy’ün dar ve taş sokakları üzerinden CP’ye gidiş yolundaki birkaç dakikalık atmosfer eşsizdi. Dar sokaklarda koşarak CP’ye ulaşmak için işaret kaçırmama çabasında olmam adeta bir labirentten çıkış oyunundaymış gibi hissettirdi kısa süreliğine de olsa. Burayı görme fırsatı yakaladığım için de mutluyum.

Kayaköy CP’deki çeşit bolluğu fazlasıyla yeterliydi ama “baklava” aklımda kalan bir başka mevzuydu. Sadece göz göze gelebildim bir tepsi baklavayla :slight_smile: Düşünce güzel ama zamanlama yanlıştı bence de. Yukarıda da bahsedildiği gibi keşke finişte herkese madalyası ile birlikte ikram edilseydi.

Tişörtlerin malzeme kalitesini ve tasarımını da diğer yarışlarda verilenlere göre genel ortalamanın üzerinde buldum.

Başta organizasyon ve enerjileri ile bizi ekstra motive eden gönüllüler olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürler.

6 Beğeni

Zirvede koşu öncesi sizin dedikonuzu ayak üstü yaptık. Keşke 24 K’ yı da koşma fırsatınız olsaydı. İlk kez bir yarış sonrası toparlanmam uzun sürdü. Ayak baş parmak tırnaklarım son 5 km’ye damgasını vurdu. Gelecek yıl rövanşı almak için orada olmayı planlıyorum. Kim bilir, belki de bende hem Cumartesi hem de Pazar koşarak o tadı alırım. Görüşmek üzere…

5 Beğeni

Aldım selamlarınızı, teşekkürler. Hatta finişte sizi görmeyi de ummuştuk ama yol hazırlıkları için biraz erken ayrılmamız gerekti.

24k koşamamış olsam da vlog’unuz sayesinde parkuru görmüş oldum. Elinize, ayağını sağlık ve geçmiş olsun. Gelecek parkurlarda görüşürüz :slight_smile:

2 Beğeni

Gelen katılan herkese teşekkürler seneye dersimize daha iyi çalışıp üstüne fazlaca koyacağımız bir organizasyon olacak haberlerinizi takip ediniz :blush:
[Fotoğraflar paylaşılmaya başlandı tıklayınız ] (Babadağ Ultra 2023 - Google Drive))

4 Beğeni

Herkese merhabalar,

Sevgili Fethiye ekibine öncelikle çoook çooooook teşekkürler. Şahane bir iş çıkarttınız. Proje, fikir, parkurların hepsi iyi düşünülmüş ve çalışılmış idi. Arkasında büyük emek var, o kadar belli ki. İyi ki varsınız. İyi ki bu deli işe girişmişsiniz.

Konuşulan, yazılanların, kritiklerin hepsi detay. Temelinde farklı bir yarış deneyimiyle karşı karşıyayız. Ben butikliğini ve samimiyetini ayrı sevdim yarışın. Ölüdeniz de Babadağ da pek güzeldi. Hem tatil hem yarış bir arada, daha ne ister ki? insan. Sunucuyu tanımıyordum, camia dışından bir sunucu büyük risk gibi göründü baştan, ama tecrübe işte, ne kadar da iyi toparladı.

Gelecek yıl parkurda Telmessos ekibi sizleri de görelim, hep birlikte koşalım, olur mu? Kendi yarışınızın keyfini çıkartamadınız gibi hissettim ben.

Son olarak, ayağımıza bir yurtdışı kalitesinde parkur getirdiğiniz için milyon teşekkür.
Emeklerinize sağlık. Tkr tkr.

Not. O “duvar” neydi öyle yahu? :see_no_evil: Türkiye’nin en zorlu 1k geçişi diyebilir miyiz?

10 Beğeni

Güzel anılarla her birinizi geri gönderebildiğimiz için ne mutlu bize. Şükür ki ufak tefe kaybolmalar ve de kazacıklar ile bu yarışı atlattık. TELMESSOS ekibi olarak her birinize güzel düşünceleriniz için ayrıca teşekkür ediyoruz. Maalesef ekipten sadece 4-5 kişi yarıştı o da kayaköy ve ve 5 da. Hemen dönüp desteklememiz gerekiyordu. Koşanlar da parkurları 5k hariç ezbere bilenler değildi. Biri de benim. Seneye dileriz bizde kalabalık olarak yarışlara dahil oluruz bu yarış keyfi başka bir his. Duvar konusu çok konuşuluyor :grin: seneye daha organize eksiklerimizi tamamlayıp üstüne kat vekat koyarak misafirlerimizi ağırlamak, mutlu etmek istiyoruz. Eminim Mustafa hocam ve Serkan şimdiden kritiklere başlamışlardır. Gelen, takip eden herkese teşekkürler :pray:

5 Beğeni

Rüyama girdi Bike, kayıp düşerken uyandım :grin:
Bu arada çıkarken zor geldi, tehlikeli geldi ama arkama dönüp bakmadığım için tam anlayamamışım. Teleferikle inerken ve çıkarken ben burayı nasıl çıktım diye hayret ettim.

Gerçekten tatilin ve yarışın bir arada olduğu, üstelik 2 gün de koştuğumuz harika bir haftasonuydu.

5 Beğeni

Hemen belirtelim, duvarda herkese taş yuvarlandı. O noktayı daha güvenlikli hale getirmek şart. Benim 1/3 boyutumda bir kaya yuvarlandı üzerime, taş geliyor diye altımdakini uyarırken, tesadüfen teğet geçti, o da hemen kendini güvene aldı. Ya tek tek girmeliyiz ya da çarşak zemine hiç girmemeli rota. Akut ekibinin orda tepede olması elbette güzel ve güven veriyor, fakat tepeden izlediler. Herkes can havliyle kayaların bir yerlerine tutunmaya çalışırken en güvenli rota neresi ben anlayamadım. Hepimiz çok dağınık yerlerden çıktık yukarıya. Ersavaş’ın ayak bileğine küçük bir taş yuvarlanıp çarpmış, hala acıyor diye söyleniyor… Büyük bir şey atlatıldı o noktada, çok çılgınca ama güvenli rota da şart. :heart_hands:

6 Beğeni

Babadağ ultra hazırlanırken amaç da tam olarak buydu. Yarış ve tatilin bir araya geldiği bir etkinlik düşüncesi seneye daha kapsamlı olacak emin olun. Tebrik ediyorum. Tırmanış için :blush::pray:

2 Beğeni

Bu tespitinizi ekip başarıyla konuşacağım. Ultra karda malum daima hazır olmak lazım çeşitli zorluklara fakat bu durum fazla olmuş demekki. Değerlendirmeye sunacağım :blush: teşekkür ederim. Geçmiş olsun

3 Beğeni