Ayakkabi ne zaman değiştirilmelidir?

Silikon tabanlık iş görüyor bence

Yeşil ayakkabı tahmin edebileceğiniz üzere eski olan . Hiç bir yırtığı ve kullanırken hiçbir sıkıntısı yoktu.Geçen haftaya kadar keyifle kullanıyordum.İndirime denk gelince yenisini aldım.İki üç satır üstte yazdığım gibi kullanırken anlaşılmıyor ama yenisini alıp yan yana koyunca epey bir fark açığa çıktı. Tabanda ki ezilme iki ayakkabı tabanında ki üçgenlerin oranından net görülebilir. Yastıklamayı sağlayan orta tabanda ki beyaz bölüm bariz ezilmiş ve deforme olmuş. Hemen üstünde ki ince katman da kalıcı kırışıklıklar oluşmuş ve yine ezilip deforme olmuş. Tabanda ki aşınma sorun yaratmıyor gibiydi ama yenisiyle koşunca eskisiyle patinaj yaptığımı düşündüm :slight_smile: .

4 Beğeni

Yeşili kaç km kullanmıştınız ?

1 Beğeni

Tam km tutmuyorum ama 700+ civarındadır .

Çok koşu uzmanı değilim, arada keyfi olarak 10K koşarım. Bim ya da A101 gibi yerlerden, bazen de pazardan 30 - 35 liralık ayakkabılar kullanırım. Bunlarda da 350 KM sonrası deformasyon başlar; 600 civarı da kendilerinden geçmeye başlarlar ve ömürlerini sonlandırırım. Hatta bir tanesi daha 270 KM’de plank yaparken tabanı çatlamıştı, düz zeminde koştuğum için 500 - 550 KM’ye kadar tamamladım tabi. :smiley:
Garmin Connect’te ayakkabı 600 KM civarına gelince ömür çizgisi sararmaya falan başlıyor, 650 ömür veriyor standart olarak sanırım ayakkabılara. Ama bir günde yüz KM koşanların ayakkabıları nasıl oluyor bilmem, üç koşuda atsın mı ayakkabıyı adam. :smiley:

2 Beğeni

Merhabalar felraiser ile 1534 km yaptım hala favori ayakkabım 500 daha yapar kozmetik görüntüsü yeni gibi .Hiç belli olmuyor bazı modeller 300 de bile su koyveriyor.

1 Beğeni

FellRaiser efsane bir ayakkabı. Şimdiye kadar kullandığım fiyat/performans oranı en yüksek trail ayakkabısı. Ben de 1000K’dan fazla kullandım ve emekliye ayırdım. Henüz hiç kullanmadığım yeni bir tane var :slight_smile: Salomon artık üretmiyor maalesef. Bir türlü sebebini anlamadım. Biraz çirkin, albenisi az. Belki de o yüzden üretmiyorlar. En uzun süre kullandığım trail ayakkabısı oldu fellraiser. Çok değişken bu emeklilik süresi. 200K’da emekli ettiğim Asics’lerim oldu. Bir TNF ayakkabım vardı 150K’da üst katmanı paramparça oldu. Şaka gibiydi.

En uzun kullandığım yol ayakkabısı ise Asics Kayano. 1200K civarı giymiştim. Genelde yol ayakkabıları daha uzun ömürlü. NB Boracay’ları kullanıyordum epeydir. 800K’yı geçti ve net bir şekilde performansını kaybettiğini hissetmeye başladım. Geçen haftasonu NB Vazee Pace aldım. 179TL. Çok uygun fiyat. Bu akşam ilk testini yapıcam bakalım :slight_smile:

Aşağıdaki linkten fellraise incelememi okuyabilirsiniz

Fellraiser

1 Beğeni

Ayakkabı ne zaman değiştirilmelidir?
Ormanın ortasında antremandayken… :open_mouth: :sweat: :joy:

9 Beğeni

Değişim zamanı gelmiş gibi.

2 Beğeni

Aynı kişi hem nimbus hem kayano nasıl tercih edebiliyor? Bildiğim kadarıyla iki farklı basış şekline göre tasarlanmış ayakkabılar. Neden böyle bir seçim yaptınız?

Benim Nimbuslarım da 1000+ km deler, serçe parmak ve baş parmak kısımlarından yırtıkları oluştu ve esnek deri malzemeyi içeriden kaplatarak diktirdim. Bir çok hasar aldılar ve tamir ederek kullanmaya devam ediyorum. İlk günkü yumuşaklığı tabiki kayboluyor, buda yaklaşık 600-700 km lerde hissettirdi kendini fakat biraz daha yumuşak his için 1000 küsür liralık bir ayakkabıyı emekli etmektense, hizmet ettiği sürece kullanmaya devam etmeyi tercih ediyorum.

1 Beğeni

Ben, aşırı uçlarda değilse, bu basış türü konusunun çok üstünde durulacak bir konu olmadığını düşünüyorum. Eğer basışınız çok aşırı uçlarda değilse ve eğer ayakkabının tasarımı çok uçlarda durumlar gözetilerek yapılmamışsa (yani basışı aşırı derecede kontrol etmeye yönelik özellikler eklenmemişse - ki bu iki ayakkabıda da bu durum söz konusu değil) sizi rahat hissettiren her ayakkabıyı giyebilirsiniz. Modelleri bu kadar keskin algılamamak taraftarıyım. Ben her iki modeli de uzun süreler/mesafeler kullandım bir sorun yaşamadım.

7 Beğeni

Bir yerde okumuştum. Adidas gibi ayakkabıların altında ki o köpük ortalama 500km den sonra etkisini kaybetmeye başlıyormuş. Doğru olabilir

Etkisini kaybeder mi kaybetmez mi bilemem ama Adidas Boost model ayakkabım 1400km yi devirdi.500km daha gideri var :grinning:

4 Beğeni

Maaşallah :smiley:

Ama bence değiştir artık. Plantar Fasciitis seni bekler. Ben yakalandım zamanında. Gerek yok risk almaya

1 Beğeni

Mehmet Ali haklısın da, ayakkabı hala iyi duruyor.Bir de km.lere yansımayan pandemi süresi boyunca 2 aylık merdiven idmanları var.Normalde Nike ve Adidas’a uzak dururum.Bu modelini de günlük giyerim diye komedi bir fiyata almıştım,sonra birkaç defa antrenman yaptım ve çok hoşuma gitti ve aktı km.ler.Ama yine Adidas’ın Trail 7’leri 100km. olmadan dağıldılar :thinking: :grinning: :grinning:

bende de içe basma sorunu var. asics gel kayano 21 almıştım seneler önce. altları soyulmasa hala kullanırdım :slight_smile: şu anda nike zoom structure kullanıyorum. 2000 km yapmışımdır. hala da sorunsuz kullanıyorum. ama şunu söylemem lazım. her zaman asfaltta ve antreman yoğunluğunu yavaş yavaş artırarak koşuyorum. haftalık 60-100 km arası değişiyor. Kısaca ayakkabıda tamir edilemeyecek bir fiziksel hasar oluşmadığı sürece kullanılması taraftarıyım. zira oluşan ağrılar büyük ihtimalle ya mesafeyi ya süreyi ya da yoğunluğu çabucak artırmaktan veya kaslardaki bazı dengesizliklerden, zayıflıklardan oluşuyor. Ayakkabı değiştirmektense kök sebebi bulup ona göre çözüm üretmek daha doğru olur diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Sık ayakkabı değiştiren biri olarak standart formüllerden ziyade kişinin kendi vücudunu ve tepkilerini iyi tanıması gerektiğini düşünüyorum. Genel tavsiyelerin çıkış noktası, ortalama bir bireyi hesaba katarak, yük altında köpüğün sıkışması ve deforme olması sonucu işini optimum seviyede yapamayacağına dayanıyor. Vücut ağırlığı, zemin yapısı, ortam ısısı en önemli değişkenler. Misal aynı ayakkabı ile otuz derece sıcakta peş peşe yedi gün asfaltta koşarsanız, haftada bir gün üzerinden yedi kere toprakta koşmaya kıyasla daha hızlı deforme olur. Koşu tekniği düzgün, vücut ağırlığı fazla olmayan birini bu deformasyon çok etkilemeyebilir ama ağırlığı fazla kronik problemleri olan birinin de sakatlanmasına sebep olabilir.

Eskiden 600-800 K bandında ayakkabıları mutlaka değiştirirdim. Şu ana kadar verdiğim ayakkabılarda tek bir çizik bile yoktu. Benim yeter dediğim noktadan sonra üzerine 1000K giyebilen arkadaşlar var. Tabi aramızdaki 15kg kilo farkı sanırım en belirleyici unsur. Şimdilerde ise, son bir senedir, ekstrem koşullar olmadıkça trail ayakkabısı giymiyorum, yolda iş görmez dediklerimi arazide giyiyorum.

1 Beğeni

yolda iş görmeyen ayakkabı arazide iş görüyor mu yokuş inerken kayalık veya mucur veya çamurda nasıl kullanımı tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

1 Beğeni

Asfalt/beton’a göre toprak çok yumuşak kalıyor, haliyle fazla yastıklama istemiyor. Asfaltta giydiğim kadar toprakta da giyiyorum. Çamur, iniş vs. benim açımdan pek sorun teşkil etmiyor, hatta iki tane bol çamurlu yarış da koştum. Bir ay önce aynı parkurda peşpeşe yaptığım idmanda, vıcık vıcık çamurda yol ayakkabısı ile Speedgoat 3 e kıyasla daha bile rahat ettim. Diğeri dişli de olsa araları çamur doluyor ve inanılmaz ağırlaşıyor. Speedcross gibi agresif ve seyrek dişli yere yakın bir ayakkabı giymiyorsanız diğerleri çamurda üç aşağı beş yukarı aynı performansı gösteriyor.

Çarşak, taşlık kim kaybetmiş biz bulalım. İdmanları geçtim, patika yarışı denilen şeylerin çoğu zaten köyler arası toprak yol koşusu. İki üç teknik parkur var bir tek onlarda trail ayakkabısı giyiyorum. Trail ayakkabısının en belirgin avantajı ıslak kayalık zeminde belli oluyor. Orada da kesinlikle risk almam.

Bazen burada konuşulan yazılan şeylerden fazlaca anlam çıkartılıyor, hatta iyice okuyup tartmadan yorum yapıldığını düşünüyorum. Yolda işe yaramayan arazide işe yarıyor mu misal ilginç bir yaklaşım. İçeriğin bütününe baktığınızda konumuz yastıklama. Sert zemin, yumuşak zemin farkı.

Düz yolda yürürken bileğini burkan arkadaşım oldu, hâliyle burada maksadım kimseyi cesaretlendirmek değil. Vücudunuzu tanıyorsanız hangi koşulda ne yapacağını da kestirebilirsiniz. Ayağında son model import trail ayakkabıları ile yokuşları yan yan yürüyerek inen arkadaşlar da var, 1000 K giyilmiş terliğe dönmüş ikinci el aykkabı ile uçarak inerken sohbet eden de.

Bu şekilde uzun uzun açıklamamın maksadı da son dönemde üretilen içerik çok yüzeysel kalıyor. Şu mesafeyi şu sürede koşmam lazım iki haftam var hangi ayakkabıyı önerirsiniz gibi hiç okumadan, çaba sarf etmeden anlık kişisel cevap arayışı var. Ya da aşırı genel konularda havanda su dövme muhabbeti. Bu forum gerçekten çok kıymetli bir kaynak, öyle de istifade edilse güzel olur.

12 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum. Böyle detaylıca cevapladığınız için de teşekkür ederim. Ama ben bu kadar önemsiz olduğunu düşünmüyorum kişi ne kadar kendini tanır ya da antrene olursa olsun… Bir kaç yarışta giydiğim adidas pure boost ile ben ormanda koşamadım hiç konforlu ve de güvenli değildi her an burkulmaya hazırdı. Ama arazi koşusu ayakkabısı alınca tedirginlik, yan basarak yokuş inme falan tedbirleri ortadan kayboldu. Evet yastıklama belki çok gerekli değil ama o kayalık, patika veya toprak inişlerde güvenli bir ayakkabı şart bence.

Bu arada bu eleştirinin odağı ben olmadığımdan üstüme alınmıyorum. Evet bu forum çok kıymetli bir çok tecrübeyi okuyup özümsüyor bilgileniyoruz. Maksat bu olduğu için sordum bu soruyu da. İlginç bir yaklaşım yaratmak için değil…

4 Beğeni