Ayakkabı İnceleme Yorumlarım

İyi günler dilerim.
Araç lastikleri ayakkabılara göre çok ama çok daha dayanıklılar. Raf ömürleri tam 10 yıl. Azımsanacak bir süre değil.
Bugün üretilen bir ayakkabı 2 yıl rafta dursun. Satınalan kişinin ayağında 3,5 ay sonra parçalanır.

3 Beğeni

Erinç bey merhaba ben foruma yeni katıldım sizden bir öneri isteyecektim.
Her sabah 1 saat yürüyüş yapıyorum tartan zeminde veya asfaltta. Koşmaya çalıştığımda ise kaval kemiğimin dış tarafındaki kas ve ayak bileğim aşırı derecede sertleşip uyuşuyor ve ağrı yapıyoru. Aynı şey hızlı yürüdüğümde de oluyor. Yürürken kullandığım ayakkabı pek kaliteli değil ama yürürken bir sıkıntı çıkarmıyor. Koşu için indirimdeyken Asics Gel-Contend 7 satın aldım ve onu denedim belki ağrılarım geçer diye. Alıştığım ayakkabıların dışında ayakkabı bana biraz ağır geldi açıkçası. Yürürken kalitesiz ayakkabıya nazaran bir dengesizlik hissettim, ayağım savruluyor gibiydi ve ayağım daha çok ağrıdı. Koşarkende önceden 1 turda ağrı yapıyorsa 4 turda aynı ağrıya ulaştım ve ayakkabıyı iade ettim. Sabahları yürüyüş sırasında hafif tempoda koşu yapmak istiyorum, nabzımı biraz daha artırmak için. Bu bağlamda bana önerebileceğiniz giriş seviyesi ayakkabılar varmıdır ? Bütçe maks 650 TL.

ayakkabı önerisi oldukça kişisel bir konu…kilonuz, spor geçmişiniz, sakatlık geçmişiniz ve ayak yapınız en önemli faktörler…bunları tam bilmeden alınacak / önerilecek her ayakkabı sürpriz sonuç doğuracaktır, ya iyi anlamda ya kötü anlamda…

gel contend, nötral ve dışa basanlar için uygun olan bir model…eğer sizin ayak yapınız bu şekilde değilse rahatsızlık yaratıyor olabilir…eğer kilonuz varsa ayakkabı o kilonun yarattığı kuvveti absorbe edecek yastıklamaya sahip olmayabilir…bir de belki de kendinizi fazla zorluyor ve yanlış formda koşuyorsunuzdur…

özellikle kilo ve taban yapınız olmadan kısa bir liste sunmayı pek doğru bulmuyorum…

1 Beğeni

Boyum 178 kilom 85 Aynı zamanda fitness ile uğraştığım için çok yağlı değilim belli bi kas kütlem var. Taban analizimi nerde yaptırabilirim ve ücretli mi ?

aslında çok basit olarak, duş aldıktan sonra beyaz bir kağıda basarak taban izinizi görebilir ve kendiniz de araştırarak bir sonuca varabilirsiniz…onun dışında bu analizi belli bir ücret karşılığı yapan yerler illa ki vardır fakat ben hiç kullanmadığım için yaşadığım şehir olan izmir’de bile nerde var bilmiyorum…85 koşu için çok hafif bir kilo değil (188 ve 80-83kg arasında gidip gelen birisiyim)…o sebeple belki yastıklaması biraz daha yüksek olan bir modele yönelebilirsiniz (eğer herhangi bir içe basma veya dışa basma durumu yoksa)…mesela nike’in react miler, invincible zoom x, asics’ten gel cumulus denenebilir, fakat taban yapınız farklıysa özellikle ilk koşuaya başladığınız zamanlarda taban yapınıza uygun bir ayakkabı öneririm mutlaka…zamanla hem hızınız arttığında (dolayısıyla yerle temas süreniz kısaldığında) hem de özellikle alt bacak kas ve bağlarınız güçlendiğinde daha hafif nötral ayakkabılar ile yarışmayı düşünebilirsiniz (özellikle sol ayağımda içe basma var, yarı maraton mesafesine kadar olan yarışlarda nötral ayakkabılar kullanıyorum, interval ve tempo koşularımı nötral ayakkabılar ile yapıyorum mesela)…

1 Beğeni

Çok teşekkürler cevabınız için. Çok profesyonel düşünmüyorum aslında. Şu aşamada sabahları 1 saat yürüyüş şeklinde kardiyo yapıyorum ama yavaştan koşuyada başlamak istiyorum. Şuanki ayakkabım hayli yetersiz bu durum için. Çok büyük bir hedefim olmadığı içinde yüksek fiyatlı ayakkabı almak istemiyorum açıkçası. Şöyle daha uygun başlangıç seviyesi ayakkabı önerileriniz olur mu acaba ? ayriyeten kağıda basma testindeki ize göre nasıl bir sonuç çıkarmalıyım ?

paylaştığım linkteki izlerden birine daha yakın çıkacaktır;

eper nötral çıkarsa şansınız daha fazla çünkü pazar payının büyük kısmı olduğundan farklı modeller bulabilirsiniz, mesela sanırım şu sıralar nike pegasus 37 indirimde…

ayakkabı bu sporun en önemli bileşeni bana sorarsanız…ucuz bir şort, tşört bir yere kadar iş görür, enerji jeli vs yerine kendiniz evde hazırlayabilirsiniz (isotonik içecek dahil), fakat ucuz olması için kötü bir ayakkabı seçimin size dönüşü sakatlık, ağrı ve yaralanma olarak döner ve en nihayetinde bu spora ısınamadan bırakırsınız…

çeşitli markalar var link paylaşmak izinli mi bilmiyorum fakat o markaların websitelerindeki ayakkabıları inceleyebilirsiniz…bu sıralar indirimler oluyor, veya nike’in outlet’ine ulaşabilme şansınız varsa orayı da deneyebilirsiniz…hayatımın en iyi koşu ayakkabısı alışverişini o şekilde yapmıştım, 2020 aralık’ın son günlerinde 360 liraya nike pegaus turbo…

Nötral çıktı. Şuanda outlete ulaşmam mümkün değil maalesef. Pegasus 37 en uygun 734 TL ye buldum. Şuanda bu bütçeye ulaşmam zor gibi. Decathlonda koşu ayakkabıları var uygun fiyatlı, Lescon markasının koşu ayakkabıları da nispeten daha uygun. Bu markaları modelleri önerirmisiniz başlangıç için. Veya Nike Tanjun var, Reebok Runner 5.0 var uygun fiyatlı. Bu modelleri başlangıç için önerir misiniz ? İlerleyen zamanlarda bütçe toparladıktan sonra daha iyi modellere yönelebilirim ama şuanda bu bütçede almam gerekiyor.

tanjun’un koşu ayakkabısı olduğunu sanmıyorum…reebok runner da bildiğim bir model değil fakat değerlendirmelerinden anladığım pek geçer not almamış gibi…nike downshifter veya nike revolution da bakabilirsin…

1 Beğeni

Dediğiniz modellerin ikisinide denedim bugün ama resmen kütük gibi ayakkabılar. Pegasus 37 yi de denedim oda benzer şekilde açıkçası. Puma interflex runner modelini denedim yastıklaması rahatlığı çok iyiydi, bu model hakkında düşünceniz nedir ?

1 Beğeni

Herkese merhaba;

Yıllardır New balance içten destekli modelleri kullandım (870, 860, yine 870, en son da yine 870 ama yeni model).
Son kullandığım 870’le 1500 km’lerden itibaren yeni ayakkabı arayışına girdim.
İstediğim gibi ayakkabıyı New balance’ta bulamayınca Asics’e yöneldim ve yine içten destekli Asics GT1000 versiyonunu satın aldım.
Bu ayakkabıyla birkaç haftadır koşuyorum.
Fakat ayakkabıdan mıdır nedir, bir kaç yavaş koşu gününden sonra ilk uzun tempolu koşu sonrası recover zamanım önemli ölçüde uzadığını ve dizimin ağrıdığını fark ettim.
Benim tahminim ayakkabının yere basan taban kısmı New balance kadar esnek değil bu da dizleri daha çok yoruyor.

Bu tarz bir gözlemi olan var mı?

1 Beğeni

Asics sayfasında, GT2000 modeli dizleri korumaya yönelik yazmakta.Şuradaki bağlantıda koşucu gt1000 modelinin çeşitli versiyonlarını kullandığını, 2000 modelinde diz ağrısı yaşadığını söylemiş.Koruma özelliği olan ters etki yapmış sonuçta

https://www.reddit.com/r/running/comments/i8dmaq/asics_gt1000_v_2000_and_my_sore_knee/

Newbalance (nb) 870 modeli ile asics arasında 4mm drop farkı var (asics 10mm, nb 6mm).Ayakkabının yeni olması, diğerine olan aşinalığın fazla olması, dediğiniz esneklik durumları olabilir.Umarım belli süre, mesafe koşu sonrası beden bu ayakkabıya uyum sağlar.Diğer arkadaşların tecrübelerini merak ediyorum.

2 Beğeni

Aynı ayakkabıları kullandım, aynı gözleme sahibim hatta gt 1000 modelini 5 kez denedikten sonra kenara ayırdım. Benim yorumum GT 1000 modelinin yastıklamasının New Balance kadar iyi olmadığı yönünde. Ama kayano için aynı şeyi söyleyemem, yani Konu Asics ile ilgili değil GT 1000 modeli ile ilgili.

2 Beğeni

Herkese dönüşü için teşekkür ederim.
Bu ayakkabı ile 4 gün önce Cumartesi günü 23 km koştum, bunun 19 km’si 5 pace ile.
Çok acayip ama hala bacaklarım kendine gelemedi, maraton koşmuşum gibi bir yorgunluk var.
Bir daha da koşarken giymem.

1 Beğeni

Herkese Merhaba,
@erinc

[Foruma yeni üye oldum. Sizlerin değerli vaktini çok fazla almadan yaptığım araştırmalar sonucunda seçtiğim ayakkabılar için bir kaç sorum olacak.

Değerli cevaplarınız için teşekkür şimdiden teşekkür ederim.](Ayakkabı Önerisi Hk)

3 Beğeni

Selam, oncelikle eger gecmeyen bir agriniz varsa, bir doktora gitmekte fayda olabilir…sirta vuran agrilarin bir sebebinin postur bozuklugu olabilecegi bir gercek (buna farkli sebepler olsa da dengesiz alt vucut/ust vucut guc dengesi, yeterince esnek olmayan iliopsoas ilk aklima gelenler)…belki bu konularda biraz okuma yapmak isteyebilirsiniz…

ayakkabi konusuna gelince…daha cok yuruyus icin kullanacaginiz ayakkabilardan bahsediyorsunuz, burda bana gore dogru bir butce ayirmak gerekiyor, ultraboost ve kayano bu sebeple secenek disi kalacaktir (cok uzun zamandir turkiye’den tam fiyat verip ayakkabi almadim, bi suredir de turkiye’de yasamiyorum fiyatlarla bagim iyice koptu tahmin ediyorum sadece)…diger secenekelre bakarsak, pegasus cok daha genel amaca uygun bir ayakkabi ve daha hafif…o sebeple onerim pegasus olurdu…

2 Beğeni

Değerli cevabınız için çok teşekkür ederim. Geç cevap veriyor olduğum içinde kusuruma bakmayın lütfen.

Postur bozukluğunda baktım, oturma konusunda aşırı dikkat eden birisiyim ve dik oturmaya, kambur oturmamaya dikkat ediyorum/etmeye çalışıyorum. Ama iliopsoas ise buna daha detaylı bakacağım.

Evet genelde yürüyüş ve günlük hayat ayakkabısı ve buna bakarken de ayağımın gerçekten rahat etmesi. Bütçe konusunda doğru bütçeyi doğru ayakkabıya vermek elbette herkes gibi bende isterim. Eğer alacağım ayakkabı ile ayaklarım gerçekten rahat edecek ise vereceğim paraya üzülmem. O yüzden fiyatı sizin önereceğiniz ayakkabıların önüne geçmesin. Varsa sizinde başka önerileriniz duymak isterim.

Ultraboost ve kayano’yu saf dışı bırakmanızın sebebi fiyat ise dediğim gibi, benim için önemli öncelik ayak rahatlığı.

Pegasus önerinizi de 1 kenara not ettim. Bu mesajım ile sizi son kez rahatsız etmek istiyorum, çünkü çokta fazla bir konuyu irdelemek ve sizlerin de, değerli vaktini almak istemiyorum.

Değerli cevabınızı bekliyor olacağım, şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim.

O ayakkabılar içinde kayano overpronation ayakkabı…Diğerleri değil…Eğer ayağınız içe basmıyorsa kayano yoracaktır.

3 Beğeni

Sanırım bu kayano serisinin tamamı İcin geçerli.

Ayağım içe basmıyor hocam. Test ettim nötr neutral.

Benim seçtiklerimin dışarısında da bir ayakkabı önerisi olur. Ben runrepeat sitesinde yaptığım araştırmalar ve forumlarda yaptığım araştırmalar sonucunda bunlara ulaştım.

Bu site ile de yeni tanıştım.

1 Beğeni

oncelikle mesgul etmiyorsunuz, zira cevap yazmak icin ayirabilecegim bir zaman varsa (tum ikili iliskilerde gecerli aslinda) o zamani o sekilde harcamak istedigimdendir…sorun yok, istediginiz kadar soru gonderebilirsiniz, vakit buldukca birseyler paylasmaya calisirim…turkce karakter kullanmamamin sebebi ise yakin zaman once yurtdisina tasinmam ve sirket laptop’inin ingilizce olmasi…asil okuyucular ingilizce karakterden rahatsiz olmuyordur umarim (farkli alternatiflerim var turkce karakter icin ama yine de laptop cok kolayima geliyor)…

ayakkabilara gelirsek…kayano agir bir ayakkabi…kosu (ve hatta uzun mesafeler) disinda o agirlik kulfet olacak…maddi kulfetinin yaninda…gerek yok…ultraboost’un ise kosu deneyimlerinde belli bir sureden sonra kopugun cok yumusayif kolay deforme olmasindan bahsediliyor ozellikle sicak havalarda…gunluk yuruyuslerde vs. hava sicakligi takibi de bana sorarsaniz ekstra bir kulfet, deforme olan kopuk tabaninizi daha cok yoracaktir…gerek yok o kadar para verip sorun dogurabilecek bir ayakkabi almaya…

alternatif olarak sunlara bakabilirsiniz;

indirimde bulursaniz ON Cloud (tam para vermenize gerek yok bence cunku pahali bir ayakkabi)
Asics Novablast serisi (yeni model cikartiyor indirime giren eski modellerini dusunebilirsiniz), Dynaflyte ve Roadhawk serilerine de bakabilirsiniz…

EUR cinsinden soylemek gerekirse, 100EUR psikolojik limitim olurdu ve 80-90 EUR arasina bu alisverisi bitirmek isterdim ben sizin yerinizde olsaydim (cok sevdigim bir ekonomist/felsefeci/matematikci olan Nassim Nicholas Taleb der ki; size tavsiye soruldugunda fikrinizi soylemeyin portfoyunuzu soyleyin…ben de o sebeple ayni durumda ne yapacagimi soyluyorum)

6 Beğeni