Ayakkabı İnceleme Yorumlarım

Dediğiniz modellerin ikisinide denedim bugün ama resmen kütük gibi ayakkabılar. Pegasus 37 yi de denedim oda benzer şekilde açıkçası. Puma interflex runner modelini denedim yastıklaması rahatlığı çok iyiydi, bu model hakkında düşünceniz nedir ?

1 Beğeni

Herkese merhaba;

Yıllardır New balance içten destekli modelleri kullandım (870, 860, yine 870, en son da yine 870 ama yeni model).
Son kullandığım 870’le 1500 km’lerden itibaren yeni ayakkabı arayışına girdim.
İstediğim gibi ayakkabıyı New balance’ta bulamayınca Asics’e yöneldim ve yine içten destekli Asics GT1000 versiyonunu satın aldım.
Bu ayakkabıyla birkaç haftadır koşuyorum.
Fakat ayakkabıdan mıdır nedir, bir kaç yavaş koşu gününden sonra ilk uzun tempolu koşu sonrası recover zamanım önemli ölçüde uzadığını ve dizimin ağrıdığını fark ettim.
Benim tahminim ayakkabının yere basan taban kısmı New balance kadar esnek değil bu da dizleri daha çok yoruyor.

Bu tarz bir gözlemi olan var mı?

1 Beğeni

Asics sayfasında, GT2000 modeli dizleri korumaya yönelik yazmakta.Şuradaki bağlantıda koşucu gt1000 modelinin çeşitli versiyonlarını kullandığını, 2000 modelinde diz ağrısı yaşadığını söylemiş.Koruma özelliği olan ters etki yapmış sonuçta

https://www.reddit.com/r/running/comments/i8dmaq/asics_gt1000_v_2000_and_my_sore_knee/

Newbalance (nb) 870 modeli ile asics arasında 4mm drop farkı var (asics 10mm, nb 6mm).Ayakkabının yeni olması, diğerine olan aşinalığın fazla olması, dediğiniz esneklik durumları olabilir.Umarım belli süre, mesafe koşu sonrası beden bu ayakkabıya uyum sağlar.Diğer arkadaşların tecrübelerini merak ediyorum.

2 Beğeni

Aynı ayakkabıları kullandım, aynı gözleme sahibim hatta gt 1000 modelini 5 kez denedikten sonra kenara ayırdım. Benim yorumum GT 1000 modelinin yastıklamasının New Balance kadar iyi olmadığı yönünde. Ama kayano için aynı şeyi söyleyemem, yani Konu Asics ile ilgili değil GT 1000 modeli ile ilgili.

2 Beğeni

Herkese dönüşü için teşekkür ederim.
Bu ayakkabı ile 4 gün önce Cumartesi günü 23 km koştum, bunun 19 km’si 5 pace ile.
Çok acayip ama hala bacaklarım kendine gelemedi, maraton koşmuşum gibi bir yorgunluk var.
Bir daha da koşarken giymem.

1 Beğeni

Herkese Merhaba,
@erinc

[Foruma yeni üye oldum. Sizlerin değerli vaktini çok fazla almadan yaptığım araştırmalar sonucunda seçtiğim ayakkabılar için bir kaç sorum olacak.

Değerli cevaplarınız için teşekkür şimdiden teşekkür ederim.](Ayakkabı Önerisi Hk)

3 Beğeni

Selam, oncelikle eger gecmeyen bir agriniz varsa, bir doktora gitmekte fayda olabilir…sirta vuran agrilarin bir sebebinin postur bozuklugu olabilecegi bir gercek (buna farkli sebepler olsa da dengesiz alt vucut/ust vucut guc dengesi, yeterince esnek olmayan iliopsoas ilk aklima gelenler)…belki bu konularda biraz okuma yapmak isteyebilirsiniz…

ayakkabi konusuna gelince…daha cok yuruyus icin kullanacaginiz ayakkabilardan bahsediyorsunuz, burda bana gore dogru bir butce ayirmak gerekiyor, ultraboost ve kayano bu sebeple secenek disi kalacaktir (cok uzun zamandir turkiye’den tam fiyat verip ayakkabi almadim, bi suredir de turkiye’de yasamiyorum fiyatlarla bagim iyice koptu tahmin ediyorum sadece)…diger secenekelre bakarsak, pegasus cok daha genel amaca uygun bir ayakkabi ve daha hafif…o sebeple onerim pegasus olurdu…

2 Beğeni

Değerli cevabınız için çok teşekkür ederim. Geç cevap veriyor olduğum içinde kusuruma bakmayın lütfen.

Postur bozukluğunda baktım, oturma konusunda aşırı dikkat eden birisiyim ve dik oturmaya, kambur oturmamaya dikkat ediyorum/etmeye çalışıyorum. Ama iliopsoas ise buna daha detaylı bakacağım.

Evet genelde yürüyüş ve günlük hayat ayakkabısı ve buna bakarken de ayağımın gerçekten rahat etmesi. Bütçe konusunda doğru bütçeyi doğru ayakkabıya vermek elbette herkes gibi bende isterim. Eğer alacağım ayakkabı ile ayaklarım gerçekten rahat edecek ise vereceğim paraya üzülmem. O yüzden fiyatı sizin önereceğiniz ayakkabıların önüne geçmesin. Varsa sizinde başka önerileriniz duymak isterim.

Ultraboost ve kayano’yu saf dışı bırakmanızın sebebi fiyat ise dediğim gibi, benim için önemli öncelik ayak rahatlığı.

Pegasus önerinizi de 1 kenara not ettim. Bu mesajım ile sizi son kez rahatsız etmek istiyorum, çünkü çokta fazla bir konuyu irdelemek ve sizlerin de, değerli vaktini almak istemiyorum.

Değerli cevabınızı bekliyor olacağım, şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim.

O ayakkabılar içinde kayano overpronation ayakkabı…Diğerleri değil…Eğer ayağınız içe basmıyorsa kayano yoracaktır.

3 Beğeni

Sanırım bu kayano serisinin tamamı İcin geçerli.

Ayağım içe basmıyor hocam. Test ettim nötr neutral.

Benim seçtiklerimin dışarısında da bir ayakkabı önerisi olur. Ben runrepeat sitesinde yaptığım araştırmalar ve forumlarda yaptığım araştırmalar sonucunda bunlara ulaştım.

Bu site ile de yeni tanıştım.

1 Beğeni

oncelikle mesgul etmiyorsunuz, zira cevap yazmak icin ayirabilecegim bir zaman varsa (tum ikili iliskilerde gecerli aslinda) o zamani o sekilde harcamak istedigimdendir…sorun yok, istediginiz kadar soru gonderebilirsiniz, vakit buldukca birseyler paylasmaya calisirim…turkce karakter kullanmamamin sebebi ise yakin zaman once yurtdisina tasinmam ve sirket laptop’inin ingilizce olmasi…asil okuyucular ingilizce karakterden rahatsiz olmuyordur umarim (farkli alternatiflerim var turkce karakter icin ama yine de laptop cok kolayima geliyor)…

ayakkabilara gelirsek…kayano agir bir ayakkabi…kosu (ve hatta uzun mesafeler) disinda o agirlik kulfet olacak…maddi kulfetinin yaninda…gerek yok…ultraboost’un ise kosu deneyimlerinde belli bir sureden sonra kopugun cok yumusayif kolay deforme olmasindan bahsediliyor ozellikle sicak havalarda…gunluk yuruyuslerde vs. hava sicakligi takibi de bana sorarsaniz ekstra bir kulfet, deforme olan kopuk tabaninizi daha cok yoracaktir…gerek yok o kadar para verip sorun dogurabilecek bir ayakkabi almaya…

alternatif olarak sunlara bakabilirsiniz;

indirimde bulursaniz ON Cloud (tam para vermenize gerek yok bence cunku pahali bir ayakkabi)
Asics Novablast serisi (yeni model cikartiyor indirime giren eski modellerini dusunebilirsiniz), Dynaflyte ve Roadhawk serilerine de bakabilirsiniz…

EUR cinsinden soylemek gerekirse, 100EUR psikolojik limitim olurdu ve 80-90 EUR arasina bu alisverisi bitirmek isterdim ben sizin yerinizde olsaydim (cok sevdigim bir ekonomist/felsefeci/matematikci olan Nassim Nicholas Taleb der ki; size tavsiye soruldugunda fikrinizi soylemeyin portfoyunuzu soyleyin…ben de o sebeple ayni durumda ne yapacagimi soyluyorum)

6 Beğeni

Değerli cevabınız için teşekkür ederim. Açıklayıcı bir cevap olmuş.

Dediğiniz gibi köpük kısmı bana da çok yumuşak geldi. Bu arada Yazıyı yeni gördüm, ve tabi 1 1,5 hafta kadar önce Nike Pegasus aldım ama 1.5 haftanın sonunda naki logosu yerinden çıktı :))

Nike’a mail attım, iade edebilirsiniz dedi. Ayakkabıyı bugün iade edeceğim, o yüzden yeni bir arayışa girdim. Ayakkabı genel olarak rahattı, ama sanki ayağım içeride biraz fazla ısınıyor gibi hissettim.:

Ultraboost bakacaktım ama siz böyle deyince, önerdiğiniz diğer modellere yöneleceğim.

Yeni yaşantınız da umarım istediğiniz gibi olur, başarılar dilerim hayatınızda. Nassim’den bir alıntı yapmanızda güzel olmuş, doğru bir cümle.

2 Beğeni

tesekkurler dilekleriniz icin…eger kafaniza takilan birsey olursa yardimci olabilirim…buraya benden sonra tasinip spora baslama karari alan bir arkadasima da vomero-peg38-react miler3 arasindan react miler3 aldik…belki yol gosterir baskalarina diye paylasmak istedim…

Erin hocam,

Bende pazartesi itibari ile Asics Novablast 2 Premium siparişi verdim.
Bakalım hayırlısı artık :slight_smile:

Yeni model ne zaman çıkarır bilemediğim için aldım novablast 2’yi.

hayirlisi olsun simdiden…eylulde novablast 3 piyasada olacak, mayis icersinde denenmesi icin dagitildi, sanirim ilk parti review videolari falan da dustu youtube’a…gule gule kullanin…

1 Beğeni

uzun aradan sonra yazdigim ilk incelemeydi, yakinda videosunu da cekiyor olacagim…ne yazik ki sadece ingilizce…

daha kisa turkce inceleme videolarini da kosu grubum olan wildrunners’in (wildrunnerss) instagram sayfasindan paylasiyorum…

3 Beğeni

22gönderiler yeni bir konuya bölündü: Sahte ayakkabı sitelerine dikkat

NovaBlast 3 şu ana kadar giydiğim en iyi koşu ayakkabısı. Fiyatı biraz tuzlu (3500 TL) ama performansı bunu göz ardı etmemi sağladı.

1 Beğeni

Birde trail için trabuco max 2 denemelisin . Aynı şeyi onun için söyleyebilirim .(bana göre tabi )zone 3 be günlük koşularımda ise bondi 8 hayran bıraktı kendine

2 Beğeni

burayi bayagi boslamisim sanirim gecen sene…aslinda 2022 ayakkabi konusunda yogun gecti (hayatimdaki esyalari azaltma karari alsam da, nedense kendimi hep kosu ayakkabisi alirken buluyorum) :slight_smile:

yukarida paylastigim ZR01 denemem icin gonderilmis bir ayakkabiydi…onun disinda uzun kosularda kullandigim Asics Metarun kanarlarindan acilma yaptigi icin (ki lacivert ve beyaz rengi ile omrunu doldurunca gunluk hayatta giymeye karar verdigim harika bir modeldi) uzun kosularim icin Hoka Carbon X2 almistim…aslinda instagram profilimde story de paylasmistim keske buraya da yapistirsaydim…Bu ayakkabilarla gecen sene yapilan (virtual olarak) WFL’de 26km kostum…

ozellikle yavas kosularimi biraz daha yavas kosabilmek icin kendimi limitlemek adina ormanlara girmeye karar verdigim icin de Asics Fuji Lite2 modelini almistim yine gecen sene…road to cross diyebilecegimi bir ayakkabi, cok teknik zeminde yetersiz kalcaktir…ciddi yagmurlardan sonra kullandigimda camurda da cok iyi bir tutus saglamiyor…

yaris ayakkabimi guncellemek adina (ON Cloudflow kullaniyordum) Nike Vaporfly Next% 2 aldim yine gecen sene (cogu kisi gibi)…elestiri olarak yazabilecegim bir sey var mi bilmiyorum, gecen sene bu ayakkabiyla cok fena yagmur altinda Damloop’da 10 Mil’i 1.12’de tamamladim, iki hafta sonrasinda en iyi yari maraton derecemi cikarttim 1.35 ile, gecen hafta da oldukca sicak ve nemli bir havada (23-24 derece, 70% civarinda nem ve ruzgar) 5K’da 20.26 kosup yas kategorisinde ucuncu oldum…Bu seneki tek hedef yarisim Amsterdam Maratonu, Next% 3 alinir mi, Alphafly ile mi kossam diye dusunuyorum fakat ne zaman Vaporfly’larimi giysem bu dusunceler yok oluyor…yine de yarisa daha cok zaman var, fikir degistirmek icin koprunun altindan cok sular akar…

idmanlarda kullandigim ayakkabilarin omurleri doluyor tabi bir yandan da…o sebeple cok iyi bir indirimli fiyatla Hoka RocketX aldim (80 EUR civarina)…henuz hic bir idmanda giymedim…interval ve threshold kosularinda giyecegime eminim, progressive long run’larda da mesafeye gore yine tercih edecegim model olacaktir…easy pace kosular icin de cok memnun kaldigim modelin yeni versiyonunu yine indirimde denk getirip (110 EUR civarina) aldim; Hoka Carbon X3…henuz bunu da giymedim, eski modelin biraz daha kilometresi var…bu iki ayakkabi icin instagram profilimden illa ki goruslerimi paylasirim…

runrepeat’in yazar programini kapatmasi, runningshoesguru ile bir turlu anlasamamam sonucu sanirim denemek icin ayakkabi sahibi olma donemi kapandi :slight_smile: bahsettigim gibi, ZR01 disindaki tum ayakkabilari kendi paramla aldim, kimsenin aklinda bir soru isareti olmasin…

sanirim bu senenin sonuna kadar emekliye ayiracagim ayakkabilar ise ON Cloudflow, Nike Pegasus 35 Turbo (gercekten cok uzuluyorum buna, inanilmaz bir f/p orani vardi, cok komik bir paraya almistim), Nike Pegasus 37 (Eluid Kipchoge versiyonu, yesil kirmizi detaylari olan, bunu gunluk hayatta kullanmaya devam edecegim kesin), ve Hoka Carbon X2 olacak…

6 Beğeni