Ayakkabı İnceleme - Nnormal Tomir 1

Efes Ultra fuarında satın almış olduğum Nnormal Tomir 1 modeli ayakkabım hakkında bir inceleme yazayım dedim.

Ayakkabının sevdiğim ve sevmediğim taraflarını yazacağım.

Önce hoşuma gitmeyen taraflarını yazayım.

Ayakkabının bağcıkları uca doğru indikçe içeriye doğru bir iniş yapıyor. Bu iniş alttaki resimde çift kırmızı ok ile işaretlediğim yer tam başparmağın boğumunun üstüne geliyor. Bu boğum bende biraz çıkıntılı olduğu için ilk giydiğimde çok rahatsız etti.

Bu durumu bir alttaki fotoğrafta mavi ok ile gösterdiğim şekilde hallettim. bağcıkları en altta delikten çıkardım ve bağcıkların baş parmak boğumuna baskı yapmasını engelledim. Artık bir rahatsızlık vermiyor.

Ayrıca bir altta fotoğrafta kırmızı ok ile işaretlediğim yerde görülebileceği üzere tek delik var. Piyasadaki diğer koşu ayakkabılarının tamamında burada çift delik oluyor. bu çift delik ayakkabı boğazının daha sıkı hale getirilmesini ve topuğun ayakkabı içinde sabitlenip oynamamasını sağlıyor. Böylece ayakkabı ayak ile bir bütün halinde hareket ediyor ve topuğun sürtünerek su toplamasını engelliyor. Ayrıca topuk ufakta olsa ayakkabı içinde yukarı aşağı oynadığında bir miktar enerji boşa gitmiş oluyor. Tek delik ile bağcıkları sıktığınızda ayakkabının boğazı değil, sadece üst kısmı sıkılaşıyor ve ayak üstünü rahatsız edebiliyor. Ayakkabının 2.inci versiyonunda bu delik eklenmiş galiba.


Ayakkabının sevdiğim tarafları;

Ayakkabının tutunması çok iyi. Vibram taban hem çamurda hem ıslak taşlar üzerinde yeterli tutunmayı sağlıyor. Bir yol ayakkabısı ile asfalt üzerinde gidiyormuş gibi toprak üzerinde bir tempo yakalayabiliyorsunuz.

Yastıklaması tam patika ayakkabısı tarzında ve oldukça yeterli. Bir yol ayakkabısı ile üstüne bastığınızda sizi rahatsız edebilecek çakıl taşları bu ayakkabı ile koştuğunuz hiç rahatsızlık vermiyor. Bu yastıklama kuru zeminde ve uzun mesafede konforlu olmayabilir ama İznik Ultra gibi ıslak zeminli bir yarışta size 160k yarışında dahi yeterli gelecektir. Salomon Speedcrooss tarzı bir yastıklaması var.

Ayakkabıyı ayağınıza giydiğinizde ayakkabı ayağınıza bir kalıp gibi oturuyor. Ayağınızı her taraftan saran ve kavrayan yapısı ile ayak ile bütünleşiyor. Bu hoşuma gitti. Bu bütünleşme ayağın içeride oynamasını engelleyip uzun mesafelerde ayağın tahriş olmasını ve su toplamasını engelleyebilir.

Ayakkabı minimalist bir ayakkabı değil ama tuhaf bir şekilde çok hafif hissettiriyor. Ayağınıza giydiğinizde ayak ile bütünleşen yapısı sayesinde ayağınızda hiçbir ağırlık hissetmiyorsunuz.

Kavisli taban yapısı 8mm drop ile ayakkabı yokuşlarda yere oturuyor. Ayakkabı ile güzel tepe sprintleri çıkıyor. Downhill sprint denemedim ama yokuşlarda verimli olduğunu söyleyebilirim.


32 Beğeni

Çok değerli bir inceleme olmuş. Kendi adıma teşekkür ederim.

3 Beğeni

Bende beni bu ayakkabı ile tanıştırdığı için @bikeg ye teşekkür ediyorum.

2 Beğeni

Teşekkürler @ismaileren :kissing_heart: Güle güle eskit diyeceğim de eskimiyor. :face_with_hand_over_mouth:

Bende iki Tomir de var. Tomir 2.0’da bahsettiğin üst delik var ama ben hala kullanmıyorum…

Tomir 1.0 ile 2.0 arasındaki temel farklar; daha geniş kalıp ve daha fazla yastıklama, köpük malzemesinin Kjerag ile aynı olması. Bunlar değişti. Tomir 1.0 benim taraklı ayaklarım için ilk giydiğimde dar idi, uzun bir hikaye, dizimden sakat idim, uzun süre antrenman yapamayınca Cut gelip çatmıştı, 38K’da giydim ilk, ayaklarım zonkladı resmen, fakat sonra çok garip bir şey oldu, 30. Km’den sonra birden ayağım için üretilmiş gibi bir kalıba büründü. O zamandır bu zamandır patik gibi benim Tomir’ler.

Tomir 2.0 geldi taze, tabii hemen bir merak aldım. Şimdilik henüz hiç koşuya çıkartmadım onları, kıyamadım desem yalan olmaz. Ama her gün ayağımda, hem çok şık hem çok konforlu. İkisinin yeri ayrı, onu da çok sevdim.

Tomir ailesi, teknik, taşlı zeminler için. Çarşaklı zeminler, Aladağlar gibi. Çamurlu zeminlerde tank gibi gidiyor. Taşlara tekme ata ata kullanıyorum Tomir’i.

Etkinliklerde tek 1 negatif geri dönüş aldım. O da kilolu bir arkadaşa vermişiz, bahsettiğin ayakkabı üstündeki o çapraz bağ sistemi ve kavrama yüksekliği ona dar gelmişti.

O çapraz sistem aslında ayağını iyi kavrasın diye var, sokakta, ormanda hiç bir yerde bana sürpriz yaşatmadı ama 160K da koşmadım :face_with_hand_over_mouth: tabii…

Bir de ayakkabı deneyimi çorap ile bir bütün, özellikle merino çorap ile müthiş ikili oluyorlar.

Bu arada diğer modelimiz performans ayakkabımız Kjerag fanlarının sayısı da hızla artıyor. Kjerag da (çok teknik yarışlar hariç) Türkiye’deki bütün trail yarışlar için çok uygun. Kilian da pistte, koşu bandında, patikada her yerde Kjerag’ı kullanıyor…

11 Beğeni

Merhabalar, Tomir 2 stoklara girmiş. Sayın @bikeg acaba forum için bir indirim oluşabilir mi ? :slight_smile:

8 Beğeni