Ayak tınağında ağrı

Merhaba,

Koşuya daha yeni başlamış (1 ay) birisi olarak birkaç gündür sağ ve sol ayaklarımın işaret parmaklarında ağrı var ve azımsanmayacak derecede bu ağrı. Şu konuyu baştan sonra okudum:

Sanırım düşme ve zedelenme herkesin başına geliyor ancak bendeki sorun da aynısı mı emin olamadım. Benim tırnak kökümün üst kısmında, yani et olan kısımda beyaz bir alan var (sanki iltihap gibi) ve ağrının kaynağı da burası. Normalde 1 numara büyük, geniş bir ayakkabı ile düz yolda koşuyorum. Pek bir darbe almadım ama anladığım kadarıyla ayağın ayakkabı içinde hareketi sebebiyle oluyor bu durum. Eskiden sıkan bir çorap giyerken son koşularımda daha rahat havlu bir çorap giyiyorum (basketbol çorabı).

Aslında bir fotoğrafını da çektim ama tırnak olunca emin olamadım. Dış link olarak koyuyorum, çok kötü bir görüntü değil ama yine de en azından sadece bakmak isteyen baksın. Eğer bir rahatsızlık oluşursa kaldırırım linki de. Sadece sorunum benzer mi, benim tırnağım da mı düşecek, nasıl önlem almalıyım konusunda doğru yönlendirilmek amacıyla ekliyorum.

Fotoğraf

Not: Çok uzun süre halı sahada top oynadım ama hiç böyle bir şey başıma gelmedi. Sanırım o ayakkabılar ayağımı sıktığı için parmaklarım içerde ileri-geri veya yukarı-aşağı hareket etmediğinden bu durum oluşmadı.

Herkese şimdiden teşekkür ederim

Parmaklar siz farketseniz de etmeseniz de ileri gidip ayakkabının önüne çarpıyor. Ya da -benim durumumda olduğu gibi- parmak ucu aşağı doğru olduğundan sürekli yere çarpıyor. Her iki durumda da tırnak tekrar tekrar kendi dibine doğru baskı yapıyor. Basit durumlarda sizdeki gibi beyazlaşır ve biraz ağrı yapar, daha ileri durumlarda orası ve tırnağın çevresi ve hatta altı su toplar. O su toplaması iyileştikten sonra da -olaydan 3-4 hafta sonra yani- tırnak tümden düşer. Şu an 10 parmağında 6 tırnak olan biri olarak durumun bu olduğunu söyleyebilirim. Ama tabii -zorunlu disclaimer- bir doktor görse daha doğru şeyler söyleyecektir.

3 Beğeni

Çok teşekkürler Mert Hocam, ben de ondan şüpheleniyordum. Zaten bu beyazlıktan önce ön tarafları su toplamıştı (ileri vurma sebepli). Demek ki benim teşhis de kondu, yakında 8 tırnaklı gezerim :slight_smile:

Bu arada, en uzun ayak parmağım bunlar olduğu için ilk bunlar etkilendi. Diğerleri sanırım ya bu uzun arkadaşın korumasında rahat bir yaşam sürecekler ya da sırayla düşecekler :slight_smile:

Peki bunu önlemenin bir yolu yok mu diye soracağım ama olsa zaten sizler eksik tırnakla gezmezdiniz ya da elit ultra’cılar tırnaklarını operasyonla aldırmazdı. Peki tırnak düşerken veya düştükten sonra ağrı oluyor mu? Şu anda mesela inanılmaz hassas ve çok ağrı var, dün gece uyuyamadım neredeyse. Hep böyle mi devam edecek?

Ilk birkac gun agri oluyor -cok hassas, nereye dokunsa agriyor- ama sonra hic agri olmuyor bende. Duserken de -genelde banyo sonrasi oluyor- dustukten sonra da hic agri olmuyor. Tabii bunlari ayni sorun oldugunu dusunerek yaziyorum.

Çok teşekkürler Mert Hocam. Ben dün akşam yara bandı sarıp halı sahada maç yaptım. Gece battaniye değince bile ağrıdan uyandım. Sanırım benimkiler de düşecek :slight_smile:

Vibram’ın 5 parmak ayakkabısını gördüm. Onu kullanmak bu probleme çözüm olabilir mi? Ya da sizin podcast’te dinledim, çıplak ayak koşusu (sandalet gibi) da sorunu çözecektir (tabi başka sorunlar yaratır mı ayrıca düşünmek lazım).

Kosmaya yeni baslamissiniz, hem zaman gectikce ayaklariniz alisacak hem de kosu formunuz degisecek ve bu daha az olacak. Gecmis olsun.