Ayak tırnağı sorunu

Yoğun antrenman dönemlerinde tırnaklarımı kaybetmekten bıktım. Şu anda da biri düşmüş birkaçı renk değiştirmiş durumda. Uygun ve bir numara büyük ayakkabıdan başka buna bir çözüm bilen var mı acaba?

Baş parmakları birer, diğerlerini ikişer kere değiştirdim😋, artık amorf bir görüntüleri oldu ve sanki evrimleşip daha küçük çıkmaya başladılar, düşmüyorlar ama zaman zaman renk değiştiriyorlar. İnsan zamanla taşlara ve gömük köklere vurmamayı, yokuş inerken de baskı yapmamayı öğreniyor.

Tirnagin dusmesinin 2 sebebi var. Parmagin ayakkabi icinde hareket ederek on tarafa vurmasi en sik soylenen faktor ve dogru. Bu yuzden ayagi iyi kavrayan ve cok siki olmayan ayakkabi oneriliyor. Tirnaklarin kisa kesilmesi de icerideki baskiyi azaltmak icin onemli.

Ama tek faktor bunlar degil ve bence bircok kiside olmasinin sebebi de bu degil. En dogru ayakkabiyi da alsaniz, tirnaklari da kesseniz bazi insanlarda ve bazi durumlarda dusmesi kacinilmaz. Diger onemli faktor her adimda alttan gelen darbeler. Burun kisminin yuksekliginin biraz fazla olmasi biraz yardimci olabilir ama bu da isi tam cozmuyor. Eger parmaklar darbeye alismadiysa yine ayni sey oluyor.

Zemin de onemli, kaygan camurlu bir patikada yokus asagi kosarken parmaklar ayakkabi icinde daha cok oynayip carpabilir. Asfaltta kosarken darbe miktari daha fazla olacak. Bir baska faktor hizli kosmak. 30km’yi aerobik hizda yumusak toprakta kosmakla maraton temposunda asfaltta kosmak, parmaklarin aldigi darbe miktari acisindan ayni sey degil.

Dedigim gibi zamanla parmaklar darbeye alisiyor ve dusme sansi azaliyor. Yillar once 30-40kmlik kosularda birer ikiser dusen parmaklarim olurdu son birkac yilda cok ender oldu. Ta ki son yarisa kadar. Spartathlon sonrasindaki 20 gunde 8 tane tirnagim dustu (2 kucuk tirnak disindaki tum tirnaklar). Bu da ayakkabi ile alakasi olmadiginin kaniti. Mesafe, hizli kosmak zorunda olma ve asfaltin darbe etkisinin hepsinin biraraya gelmesinin sonucu. Ama son derece acisiz sekilde dustuler ve tamamen yenilenmis sekilde yenileri geldi :smile:

Gorunuse cok aldirmiyorsaniz (ki kosucular bence pek aldirmamali), tirnagin dusmesi gayet iyi bir sey ve saglik yonunden de bir zarari yoik (enfeksiyon kapmadigindan emin oldugunuz surece).

Tirnaklarini cerrrahi operasyon ile kalici olarak aldiran ultracilar da var ama o kadar gerek var mi bilmiyorum. :smiley:

11 Beğeni

Ayakkabı geniş ve rahat olsa bile ayağı sıkan dar çorap bile tırnakları hassas hale getiriyor.

ben de çok fazla tırnak değiştirdim (ki epey alıştığım için değişmek tabirini kullanıyorum) ancak bana söylenen hep bir numara büyüğünü al, o da olmadı, 2 numara büyüğünü al. sanırım @aykut abinin dediği gibi ayağın darbeye alışması en kolay yol gibi geliyor bana. ne vazelin, ne de başka malzemeler, darbeye alışık olmayan ayağın tırnağını kolaylıkla koruyamıyor. Ayak yapısı, ayakkabının darbe emici özelliği, koşulan parkur, hava şartları hepsi ayağa direkt etki eden unsurların başında geliyor. :slight_smile:

Marshall Ulrich aldırmıştı. Aşırı tabii.

Anlaşılan çok yaygın bi problemmiş. Ben de hepsini nerdeyse 2. kez düşürünce genetik olarak hasarlı olduğumu düşünmeye başlamıştım. Yazın daha çok yaşamamdan yola çıkarak sıcak ve nemin de etken olduğunu söyleyebilirim.

Merhabalar

hayatımda ilk kez 36 km yi kapadokyada koştum ve sağ ayak baş parmağımın tırnağında sorun oldu :slight_smile: Tırnak renginde çok çok az bir değişiklik var ancak tırnağın altında şişlik var. Tırnakta bir ayrılma yok ancak altındaki şişlikten dolayı eğimli duruyor artık. Daha cildiyeciye gitmedim ancak eczaneden hirudoid forte jel isimli bir ilaç aldım günde 3 kez sürüyorum acısı her geçen gün geçiyor ancak şişlik hala inmedi. Tavsiyeniz nedir muhakkak doktora gitmem gerekir mi ya da tavsiye edeceğiniz başka bir ilaç ya da yöntem var mıdır ?

Geçmiş olsun birkaç güne geçer benim tırnaklarımdada benzeri renk değişikliği şişmeleri daha önceki ultralarda yaşadığımız halde her uzun koşuda tekrar hafiftende olsa oluşuyor.Şişlik ve hassasiyetler 10 güne kayboluyor ama renk değişikliği biraz uzun zaman alır yeni gelen tırnak tam oturması için 6 ay geçer.

1 Beğeni

teşekkür ederim avrasya da 15 km koşacağım o zamana kadar toplarlar umarım. Sanırım ayakkabıyı yeteri kadar sıkmadım ve çamuru yiyince böyle oldu :slight_smile:

Evet su ve çamur ayakları hırpalıyor malesaf benim çoraplar paramparça oldu.

1 Beğeni

Tırnakları kısa kesmek, sorunlu tırnağı roll-flex ile güzelce harekete dirençli hale getirmek faydalı oluyor…

Koşu sonrası roll-flex’i temizlemek için aseton gerekiyor…

Kapadokyadan sonra baş tırnağım havaya kalkmıştı ancak altı şişikti sonradan fark ettim ki tırnak altında sıvı birikmesi olmuş 1 hafta sonra içindeki suyu boşalttım ancak tırnak havada kaldı her geçen gün daha da kalkıyor sanırım ilerleyen günlerde düşecek tamamiyle…

Kapadokya yarışı esnasında zarar gören 3 tırnağımda düşüp yerine yenisi geldi. Sağ ayak baş parmağım ve sol sağ ayaktaki başparmakların yanındaki tırnaklar zedelenmişti. İkisine kan oturmuş baş parmaktaki tırnağın altında ise su toplaması vardı. Zaman için kendileri düşmedi ben biraz zorlayıp yerlerinden çıkardım zaten gördüm ki altlarından yeni tırnak gelmeye başlamış bile. Küçük olan tırnaklar tam olarak çıktı ancak büyük tırnağın 4/3 uzadı hala tam olarak yerine gelmesini bekliyorum.