Aşırı Terlemeye Karşı Malzeme Tavsiyeleri

7-10 derece için sabahları giydiğim kıyafet

üstüne

terleme noktasında fermuar ile hava girişi arttırılabilir
içlikten ben de aldım bir kez giydim, çok rahatsız ettiği için bir daha giymedim

2 Beğeni

Aşırı terlemenizin, terledikten sonra da üşümenizin sebeplerinden biri de kullandığınız içlik büyük ihtimalle. Islandıktan sonra hava geçirmez hale gelir ve kurumaz.

Ben kışın koşarken sadece uzun kollu ince bir dryfit veya benzer isimli polyester tişört üzerine aşağıdaki yeleği tercih ediyorum;

Üzerime bir yağmurluk/rüzgarlık almam gerekiyorsa aşağıdaki ürünü kullanıyorum hiç problemim olmadı şu ana kadar hiç sorun yaşamadım. Bence tam bir f/p ürünü;

Alt için ise oldukça hava alan şu ürünü tavsiye ederim;

Örneğin elinizde yukarıdaki gibi taşınabilir çok hafif bir ceket var ise, yürüyüşe geçtiğinizde hemen giyebilir, koşmaya başlayıp ısınınca çıkarabilirsiniz ve bunu tekrar edebilirsiniz.

Temel olarak mümkün olduğu kadar ince ve sentetik kumaşlı ürünler kullanmak. Bu ürünlerin nefes alabilir yapıda olması. (Kullanılan kumaş + özel tahliye bölgeleri ile)

Koruyucu üst kıyafetlerin hava tahliyesine imkan sağlaması. (Yelek bu konuda çok başarılı)

Kullanılacak ceket / yağmurluğun nefes alabilirlik değerlerinin yüksek olması.

Özellikle ceketlerde RET ( Resistance of Evaporation of a Textile) olarak belirtilen nefes alabilirlik değerleri bellidir. Size tavsiye ettiğim ceketin değerini 4.9 olarak belirtmiş Decathlon. Bunu baz alarak ceket seçimini yapabilirsiniz.

Şu yazıyı tavsiye ederim;

RET değerlerine göre sınıflandırma özet olarak şu şekilde;

İyi koşular dilerim.

5 Beğeni

Merhaba, ben de çok terleyen birisi olarak aynı dertlerden muzdariptim ve kendimce şu çözümleri buldum. Hava soğuk da olsa çok kalın giyinmek açıkçası terlemeyi artırıyor, vücut nihayetinde kendisini soğutmak için terlemeyi artırıyor dolayısıyla vücudu korurken aynı zamanda bir yerlerden soğumasına müsaade etmek lazım.
Aşırı soğuk havalar dışında şort ile koşuyorum, dolayısıyla soğuma için açıkta kalan bacakları kullanıyorum. Kat kat giyinme benimde bulduğum çözüm oldu. Tarif ettiğiniz soğuk havalarda en üste Decathlon’dan aldığım koşu yeleğini giyiyorum.

Açıkçası soğuk havalar için bu yelek kurtarıcı oldu, diğer rüzgarlıklar ya da koşu ceketleri bende terlemeyi artırıyordu. Havanın durumuna göre bu yeleğin içine ya çift t-shirt giyiyorum ya da yine Decathlon’dan aldığım uzun kollu t-shirt üzerine t-shirt giyerek gövdemi korumuş oluyorum. Kollarımı da çok kapatmamış olduğum için yine soğumaya yardımcı oluyor.
Bir başka çözüm ise boynu korumak, geçen sene boyun fıtığı başlangıcı nedeniyle çok tecrübem ve araştırmam oldu. Sırttaki tutulmaların çoklukla sebebi boyundan kaynaklanıyor. Koşarken mutlaka boynumda bir buff da kullanıyorum.
Yardımcı olmasını umarım…
5 Beğeni

@oberyuz @Eren @Ogungunes @fatihboyaci
Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Bu foruma kayıt oluşturma sebebim tam olarak sizin gibi tecrübeli koşuculardan tecrübelerinden istifade etmekti. İyi ki bulmuşum bu forum tek tek hepinize ilginize teşekkür ederim.
Atmış olduğunuz linkleri tek tek inceledim. Az sonra Decathlona gidip hepsine tek tek bakıp satın almayı düşünüyorum. Adidasa ayırabileceğim bir bütçem yok. Mizunoda da ürünler bütçemi aşıyor ama indirim takip edeceğim. Eğer bir çözüm bulabilirsem ilerde burada da paylaşacağım.

2 Beğeni

Ah bu ter, aynı olaydan mustaribiz anlaşılan ^^
Yukarıda zaten kıyafet linkleri verilmiş. Ben de (ayakkabı ve çorap hariç-Salomon) sadece Decathlondan giyiniyorum. Boxer olayını da es geçmeyin derim. :wink: Link atmaya gerek yok herhalde, sitede koşu bölümünde 2 türü var, ben dikişsiz olanı aldım (1-2 beden büyük alın derim…;>) üründen memnunum ama diğeri de iş görür tahminimce.
(Bu arada yanımda mutlaka yedek buff (boyun) bulunduruyorum ve çok terleyince değiştiriyorum…)

4 Beğeni

Aşırı terliyorsanız magnezyum kaybınız da muhtemel olur. Test yaptırarak eksik varsa magnezyum malat içerek bir preparatla tamamlamanızı öneririm

3 Beğeni

Bu mevsimde koşarken termal vs. bir özelliği olmayan bir içlik ve üstüne LC. Waikiki’den yaklaşık 4 sene önce aldığım bir spor tişörtünü giyiyorum. Alta da şort. Eğer hava rüzgarlı ise, koştuğum yer tarla yolları olduğu için gidişte çok değil ama dönüşte rüzgâra karşı üşütüyor. O yüzden rüzgarlı havada Decathlon’un beyaz rüzgarlığı var, onu giyiyorum. Hava 0 derece civarı olduğunda alta bir de tayt ekliyorum ve rüzgârlığı da düşük sıcaklıklarda standart haline getiriyorum. Trakya soğuğu Ankara gibi değildir tabi.
Yazın ise akşam güneş batarken koşuyorum genelde. Yoksa sıcakta işkence gibi oluyor. Millet sahada terlemeden kısa hafif koşular yaparken, benim koştuğum yerde ter damlalarımdan zemin farklılaşıyor artık. :smiley:

3 Beğeni

Arkadaşlar bu tür durumlar için rüzgarlık, yağmurluk vb kıyafetleri alırken koltuk altında fermuar olmasına dikkat ederseniz çok yardımcı olur. Bunlar aynı anda her aktiviteye ilaç olabilecek kumaşlar olmadığı için, örneğin tırmanırken yeterince nefes alma / buharı dışarı atma işini görebiliyor, ama koştuğunda aynı performansı göstermez.
Koltuk altı fermuarları böyle zamanlarda devreye girer, hava alırsınız, buharı dışarı atarsınız. Elinizde ucuz bir yağmurluk varsa koltuk altında rahatsız etmeyecek bir yerde kemerde delik açar gibi bir kaç delik açmayı da deneyebilirsiniz. İyi ürünlerin çoğunda bu koltuk altında fermuar ya da pencere vardır.image

6 Beğeni

Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. Aşırı terleme konusunda yalnızım sanıyordum fakat benim gibi çok kişi varmış. Yeni konu açmak yerine buraya yazmak daha mantıklı geldi. Daha önceki konuşulanlarda hep soğuk havalar için konuşulmuş fakat benim derdim sıcak havalar. Ben iş çıkışları evime 10km koşu yapmaktayım. Decathlon Kalenji teri dışa atan tişört ve rüzgarlığım var fakat sıcak havalarda daha ilk km lerde tişört omuzlar dahil sanki denize girip çıkmışçasına sırılsıklam oluyor ve üzerime yapışıyor buda doğal olarak rahatsızlık veriyor. bir de deniz kenarında koştuğum için ara ara esintiler olduğunda çarpıyor. tişört değiştirmeyi denedim ama durduğumda terlenme hızlandığı için yenisinin ıslanması uzun sürmüyor. içime atlet giymeyi denedim ama yine bir fark olmadı üzerime rüzgarlığı giydiğimde sadece esinti kesiyor fakat o yapışma hissinde bir fark olmuyor. verebileceğiniz tüm önerilere şimdiden teşekkür ederim.

2 Beğeni

Teri dışarı atan t-shirt iyi seçim, koltuk altı ve sırt kısımlarında delikleri olan.Atlet teri emip üzerinde kalır, tek başına run dry denen t-shirtler yeterli. Güneşli havada o terin kuruması, rüzgar yoksa ıslak tshirtde ter soğumazsa sorun çıkmaz gibi (uzun süre ıslak tshirt bende cigerde sorun yaratıyor soğuk dönemlerde).

Soğuma kısmını yapmayabilirsiniz.
(Deneyen varsa nike climate tarzı tshirtler vardı,görüşlerini merak ediyorum)

Decathlon t-shirtlerden memnunum.

1 Beğeni

Tshirt ıslanınca kurumasından ziyade yapıştığı için bir süre sonra rahatsızlık veriyor. ne kullanacağımı bilemedim.

Yıllar içinde alınıp az giyinen bir decathlon run dry t-shirt vardı.Giyer giymez yapıştığından pek kullanmadım.1 beden büyük, farklı model denenebilir.Sıkmazsa hr strap bluetooth cihazı olmadan kullanılabilir (tshirt ile beden arasına bariyer).Sıcak iklimde ve üst değiştirme sorun olmazsa yedek tshirt giyip diğer ıslak tshirt enseye alınabilir, yakar mı , belki…

https://kosuforum.com/t/konusulmayan-rahatsiz-edici-durumlar-cis-kaka-ter-gozyasi-vb

Yukarıdaki bağlantıda değinilmemiş ama (biraz da o konuluk) bence göğüs kılları teri biraz üstünde tutuyor, t-shirt daha yavaş tere doyuyor.

Terleme konusunu kendine dert etme. Herkes terliyor. Çaresi yok. Çekilen resimler hep koşu öncesi çekilir. Sen kanma onlara genç arkadaş. Kondisyonun arttıkça fitleştijçe belki daha az terlersin, okadar. Seni seven yerinle sevsin

1 Beğeni

Her şeye rağmen çok terliyorsanız, bu tiroid ile ilgili bir durum da olabilir. Bir doktora görünmek iyi olur.

1 Beğeni