Asics Modelleri

Forumumuzun sponsoru galiba Asics çok sevdiğim bir marka bir kaç modelini kullandım ama koşu yada Trail modellerini hiç denemedim. Yeni ayakkabı arıyorum fakat Asics çoğu modeli Türkiye ye getirmiyor sanırım, ayrıca hangi model hangi koşuya uygun, hangi havaya uygun çok bilgi yok. Araştırıp öğreniyoruz ama net bilgiler yok. Mesela Nımbus yağmur modeli mi, fujı serisi Trail ve trekking modelleri mi? Şu forumda daha çok Asics bilgisi olması gerekmez mi?

"Running Shoes Guru"nun şöyle çok güzel hazırlanmış bir sayfası mevcut.

Understanding the ASICS Running Shoes Lineup

Patika ayakkabılarını denemedim. Ancak GT2000, GT2000/2, Nimbus ve Gel Kayano modellerine sahibim. Patika koşuları haricinde dördünden de (özellikle Kayano’dan) çok memnun kaldığımı belirtmek isterim.

2 Beğeni

Cevap için çok teşekkürler, faydalı bir site, mesela Nımbus yağmur modeli mi?

Nimbus “dışa basanlar” için daha uygun bir modeldir. Hem önde hem de arka bölümde desteği vardır. Master seviyesindeki koşucalar için diz eklemi problemini en aza indirien asics modeli denebilir. Ben Nimbus 14, 15, 16, 17 ve 18 modellerini kullanıyorum. Her yeni modelde özellik eklenerek desdeği artıyor. Türkiye’de bulmanız zor ama “Brooks”, "Mizuna"markalarının da ayak özelliğinize göre moddelleri var. Ayakabı seçimi yaparken yere basış durumunuzu, eğilip kalkışınızı, dakikadaki adım sayınız ölçümlelen testleri yapmanızda fayda var. Son not bütün bu ayakkabıları 1000 km sonra değiştirmelisiniz. Taban özelliğini kaybederler. Keyifli antremanlar.

http://blog.kosukolik.net/kosu-ayakkabilari-ice-basmayi-engeller-mi/

1 Beğeni

Aydın’da küçük ve doğal bir ilçede yaşıyorum, test yapmak için fırsatım yok günlük ayakkabılarım hep topuk dışı taraftan eskiyor, ayrıca bacaklarım biraz dışa çarpık bunlardan bir çıkarım yapabilir miyiz?

Yağmur modeli derken ne kastediyorsunuz?

Sanıyorum isminde geçen “Nimbus” kelimesinden böyle düşündünüz. Nimbus yağmur bulutu ama bu ayakkabının yağmurla bir ilgisi yok.

1 Beğeni

Şöyle Asics İnstagram hesaplarında Nimbus modeli yağmur birikintileri içinde resmedilmiş,ismi de Nimbus olunca acaba yağmur suyunu kolay dışarı atabilen bir model mi diye düşündüm ? Nimbus,Cumulus düşünmeden verilmiş isimler mi ? KAyano modeli Kenya da koşucuların çıktığı bir köyün ismi olduğunu duymuştum. Yani kısacası şunu söylemek istiyorum. Asics bir çok modeli var fakat kabaca trail, yada running bilgilerinin yanında özellikle ülkemizde ayakkabı açıklamaları yok.

1 Beğeni

Elbette buna Asics en doğru cevabı verecektir. Benim kısıtlı tecrübem ayakkabının Goretex (GTX) veya Repel olarak isminin yanında belirtildiği durumlarda (Goretex bir marka olduğundan muhakkak başka isimlerle üretelmiş kumaşlar da vardır) ayakkabının yağmur suyunu içeri almayacağının veya suyu iteceğinin işaret edilmiş olması. Nimbus ve Cumulus isimlerinin yağmur itici özellikten ziyade ayakkabının tabanında kullanılan jelin sağladığı rahatlık olduğu gibi desteksiz bir düşüncem var. Aşağıdaki Asics modeli Goretex dış yüzeye sahip, ancak yüzeydeki Mesh yapısı aynen duruyor.

Asics’te kendi sayfasında yağmurlu günler için Goretex versiyonların uygun olduğunu belirtmiş.

https://races.asics.com/gb/en-gb/articles/33-outsmart-the-rain-with-the-right-wet-weather-gear

2 Beğeni

Evet dediklerinizde haklısınız, isimler vs. ayakkabı ile alakası yok. Yağmur içib GTX şart , adidas Ax2 var ama çok ağır sadece trekking ayakkabısı.

Yolda Asics Kayano’dan hiç şaşmamış bir koşucu olarak fuji serisi altında üretilen patika ayakabılarının da çok konforlu ve dayanıklı olduğunu söyleyebilirim. Trabuco 13 ve Attack 5 modelleri hiç pişman etmediler.

Daha önce Fuji Trabuco 3 ve 4 kullandım. Uzun mesafe ve dağlık arazi için oldukça rahat ve kullanışlı bir ayakkabı olduğunu söyleyebilirim. Memnun kalınıp mevcutun ömrü tamamlanınca yeni modelini aldıran türden bir ayakkabı. Kullanıma göre ön yan kısımlar (kumaş) yırtılabiliyor ama çift kat kumaş olduğu için daha uzun süre kullanmak mümkün (dikiş de tutuyor). Yalnız Fuji Trabuco ayağını iç basanlar (overpronation) için uygun bir ayakkabı. Düz basıyorsanız Fuji Attack düşünebilirsiniz.

İçe basan ve günlük hayatta bu konuda zorlanan biriyim. Kayano 22’den 2 tane var ve trail ayakkabı bakıyordum. Trail ayakkabı uzun süredir araştırıyordum ve koşukolik tavsiyesi ile asics trabuco inceledim, hatta bugün deneme fırsatım oldu. Bugün hem asics trabuco hem de new balance hierro (isminden tam emin olamadım) denedim. Asics alıştığım konforu ve patikadaki ihtiyacımı karşılayacak gibi geldi. İçe basma konusunda kayano kadar olmasa da destekli ve rahat geldi. Kayano’da 43 1/3 giyiyorum, trabuco’da 43,5 yeterli olur mu? Yorumlarda genelde trail için normal giydiğnizden biraz büyük alınmalı tarzında okudum.

Arkadaşlar içerı basma dışarı basma olayları, yeni koşucuysanız tamamdır ama tecrübeli iseniz ayakkabılarınızı buna göre seçemezsiniz. Zira markalar racing modellerinde içeri basma vs önemsemezler. Ki zaten ön ayak orta ayak basıyorsanız, böyle şeylere pek ihtiyaç duymazsınız. Yazmak istedim.

Selam,

Trabuco’nun kalıbı dar. En az 1 numara büyük almak gerekebilir. Ben öyle yaptım.

1 Beğeni

Tecrübeli iç/dış basanlar için günlük antrenmanlarda neutral ayakkabı ile mi koşmak gerekir ?

1 Beğeni

Asics modelleri mağazalarda neden yok?

Eğer yarışacaksanız zaten kolay ayakkabı bulamazsınız. Elit atletlere bakın, bir çoğunda içeri basma ve açısal bozukluklar vardır. Bunların önüne geçemezsiniz. Hele hele mantıksız idman yaparsanız yaralanırsnız. Gerekir diye bir şey demiyorum. Sadece tecrübeniz var ise çok kafaya takmamak gerek. Ama dolabınızda bulunması ve kullanmanız da + bir durum olarak görülebilir.

1 Beğeni

bildigim kadari ile asics de mizuno da ozellikle kurlardaki dalgalanmadan sonra artan fiyatlar sebebi ile turkiye’den cekildiler…

1 Beğeni

Caddebostan’d Asics’in kendi mağazaları var. Kanyon’daki duruyor mu bilmiyorum. Bir de Metro Grossmarket’lerde de bulabiliyorsunuz. Ben en son asicslerimi oradan aldım. 2 senedir Nike’dan şaşmamış biri olarak, Asics’e geçişimin problem olacağını düşünmüştüm ama tamamen yanılmışım. Gel noosa tri 10’larımdan çok memnunum.