Ara verilen antremana dönüş nasıl olmalı?

Merhaba,
Yeni bir koşucuyum (koşucu olmaya çalışıyorum diyelim). Daha önceden bir şekilde düzensiz koştuğum için işi daha ciddiye almak üzere ve öneriler üzerine “Couch to 5K” programına başladım. Amacım düzenli gitmek. (Daha sonra 8K, 10K, vs. programları devamı niyetindeyim) Ancak bu arada 6. haftaya geldiğimde hasta oldum ve 1 hafta koşamadım. Sonraki haftasında da acil bir iş sebebiyle şehir dışına çıkıp yine koşamadım. (örnekleme olması açısından çok uzun yazıyorum :smile:) Dolayısıyla 2 hafta geri kaldım. Böyle bir durumda ne yapmalı? Anterman programına kaldığımız yerden devam etmek doğru değil diye biliyorum. 2 hafta geri mi gitmeli, ara bir anterman programı mı oluşturmalı? Tecrübeli koşucular için eminim bunu planlamak, kendi okumak daha kolaydır ama bizim gibi tazeler için ne yapmak gerek?
İyi koşular, sağlıklı günler.

Aykut’un şu yazısı var, bir göz at derim.
Henüz yolun başında ve çok sert antrenmanlar yapmadığını var sayarsak teoride olman gereken yerden devam etmende bir sakınca olmaz. Ama bire bir aynı değil. Örnek olarak, 6 ve 7’inci haftaları o veya bu sebepten es geçmişsen 8’inci haftanın programını önüne al, programın 6-7 ve 8’inci haftalardaki ilerlemesini değerlendir ve 8’inci hafta yükünü biraz değiştirip yoluna devam et. Sert intervaller (5k, 3k temposunda, vs) veya tempo koşuları (yarı maraton, maraton, 10k temposu, vs) yapmadığını düşünüyorum. O sebeple değişen ana şey hacim olacaktır. 6 ve 7’inci haftalarda sırasıyla 4 ve 5 saat antrenman varsa, 8’inci hafta için plan 5.5-6 saat ise bu süreyi biraz kısaltıp devam et. 9’uncu hafta bir önceki haftaya yaptığın modifikasyonun şiddetini azaltarak gir. 10’uncu haftada programı yakalamış olursun.
Yazının sonundaki soruya cevap vereyim, “devam etmek gerek” :wink:

2 Beğeni

@noyan_kiran detaylı yazmış. Ben sadece bu konuda katkı sağlayabilecek eski bir yazımı paylaşayım istedim. Tam bu duruma uyar mı bilemem ama programa ara vermek konusunda işe yarayabilir.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Her iki yazı da benim için çok açıklayıcı oldu. O halde kaldığım yerden devam :smile:

Usttekiyorumlara ek olarak sunu soyleyebilirim. Tecrubeli bile olsaniz birkac hafta ara verdikten sonra yapilan ilk kosu her zaman bir garip geliyor. Kosu mekanigi, beynin bazi seyleri unutmasi ve tabii fizyolojik bazi degisimler vs. Yeni baslayan birinde bu daha cok hissedilebilir. Tekrar ayni ritmi bulmaya baslamak icin en az 2-3 kosu yapmak gerekiyor, yani ilk birkac kosu beklenilen sekilde gecmezse moral bozmayin, birkac kosu sonrasinda isler rayina girmeye baslayacaktir.

5 Beğeni

“Ara verilen antremana dönüş nasıl olmalı?” sorusunun cevabı bence, ara verilen antremana dönüş hemen olmalı diyebilirim.
Hemen aranı sonlandır ve koşmaya devam et! İyi eğlenceler!

1 Beğeni

Ben işin biraz psikolojik kısmına değinmek istiyorum. Malumunuz koşu sporu ara verildikçe kişiyi zamanla performans olarak geriye götürebilen bir spordur. Bu sporu yapma zamanına göre değişkenlik gösterse de, tecrübeli sporcular bunu hızlıca aşabiliyorlar. Ancak, yeni olan koşucular veya koşmaya gönül veren sporcular için, fiziki dönüşten çok, mental olarak dönüş zor oluyor. Özellikle çevrenin de “koşup da ne yapacaksın? yarış mı kazanacaksın?” gibi sürekli köstekleyen soruları karşısında, “nasılsa programı da kaçırdık” deyip, iyice uzaklaşmak veya bırakmak işten bile değil. Bu sorunu aşabilip, kendinizi motive edebiliyor ve hedef sadece önce koşmak diyorsanız sorun yok, bir yerden başlayın, sonra bir sonraki hedefi yakalamak için işiniz daha kolay olacaktır :wink:

2 Beğeni