Apple Watch kullanan var mı?

#1

Herkese iyi akşamlar Apple Watch kullanan arkadaş var mı aranızda tavsiye eder misiniz almayı düşünüyorum koşu için ve gündelik kullanım için ama daha çok koşu için çünkü koşarken yanında hiçbir ağırlık taşımak istemiyorum telefonda dahil

0 Likes

#2

apple watch illa ki diğer koşu saatlerine göre çok daha fazla özellik barındırıyor olabilir, fakat kullanım amacınız eğer koşu içinse bu iş için üretilmiş saatleri almanızı tavsiye ederim…yok eğer akıllı saat almak istiyorum diyorsanız o zaman sanırım apple watch, özellikle medical grade olması sebebiyle series4, alabileceğinizin en iyisidir diye düşünüyorum…

0 Likes

#3

Kullanan bir çok arkadaşım var. Ciddi bir fiyata sahip ve gerçek bir koşu/spor saati değil. Gündelik hayatına spor katan insanlar için geçerli daha çok.
Aynı fiyat bandında garmin/suunto daha iyi ve daha fazla değeri ölçecektir diye düşünüyorum. Ayrıca optik nabız sensörlerinin güvenirliği zaten çok kuşkulu.
Ben spor saatini+nabız bandını tercih ederdim

1 Like

#4

Bu sorunun şöyle güzel bir cevabı var, bu grafik yakın zamanda Ray tarafından yayınlandı. Yazı linki aşağıda.

Özetle; iki ayrı kıtada koşulan büyük bir 10 Km yarışı ile bir maratonda koşucuların kullandığı mesafe ölçüm cihazlarının markaları. Mesafe ve zorluk uzadıkça akıllı saatlerin zaten az olan oranının düştüğünü, buna karşın spor saatlerinin oranının ezici bir şekilde daha fazla olduğunu göreceksiniz. Bu doğal, akıllı bir saatle koşu mesafenizi ölçebilirsiniz, ancak toplam deneyim olarak bakıldığında spor saatleri çok daha fazla özelleşmiş nitelik, tecrübe ve bilgi birikimi vaadeder. Yeni başlayanları motive etmek için güzel araçlar içeriyorlar ama bir süre sonra (başlangıçtaki motivasyon etkisini yitirip kişi “ben bu sporu hayatım boyunca yapmak istiyorum” moduna geçtiğinde) ister istemez spor merkezli bir saate geçiş gerçekleşiyor.

Yukarıdaki grafiği maratonda değilde herhangi bir kentteki akıllı saat (tüm elektronik saatleri baz alın) oranı olarak görseydik ezici bir şekilde Apple önde olacaktı, hemen arkasından da Xiaomi gelecekti. Sınırlı spor yapacak ve gün boyu telefonunuzla birlikte kullanacağınız bir saat arıyorsanız > Apple, Spor konusunda kendinizi daha fazla geliştirmeyi hedefliyorsanız > Spor Saati markalarına bakın.

2 Likes

Sporcu saati hakkinda
#5

Sporcuyum, koşuyucuyum diyorsanız kesinlikle Apple almayın, şarj en büyük sorun. Ama arada 30 dakika yürüyorum , koşuyorum diyorsanız alabilirsnizi, olmaz diye birşey yok tabi kullanılır fakat koşucu olup Apple kullanmak uygun olmuyor.

0 Likes

#6

Seri2 ve seri4’e ek olarak lansman haftasından itibaren ambit3 multisport kullanan birisi olarak deneyim paylaşmak isterim.
Geçmişte Fenix 1& 2 ve Quatix sürecim de oldu.
Eski Ambit3’ün gps ve yazılımsal stabilliği bilindiği için beklenti eşiği kabul edilebilir sanırım;

  1. seriden itibaren dahili gps içeren cihazda telefondan bağımsız olarak aktivite kaydı yapabilmektesiniz.
  2. serinin öncekinden teknik performans harici elle tutulur farklı olmadığı için model adına gps yazarak pazarlaması yapıldı.
    Strava için normal hesabıma ek demo tester kaydım da devam ediyor, bu açıdan apple watch beklentilere göre tatminkar bir cihaz.

Uygun beklentiler nedir derseniz;
-Günlük 5-10k antrenman koşuları,
Ultra değil tabiki ama daha uzun da koşulur, bu şartlarda bana şarjı 2 gün yetiyor,
-geceleri uyku takibinde de takmaya devam ediyorum çoğunlukla çıkarmadan uykuya daldığım için (:
-basit gym aktiviteleri,
-Aşırı yoğun dövmeli bir bileğe sahip değilseniz aşırı terleseniz de bilekteki nabız ölçümü bende şaşmıyor,
-Bluetooth sensörlerin hepsini sorunsuz bağlayabiliyorsunuz,
-ant ve + teknolojisi artık geliştirilebilecek limiti doldurduğu için bana sorun yaratmıyor ama Garmin’den geçen arkadaşlar sensör uyumsuzluğu sebebiyle mutsuz.
Suunto’nun nabız bandı bluetooth smart olduğu için sorunsuz bağlayıp kullandım bir süre.
Şuanda yüksek yoğunluklu antrenman yapacaksam da Wahoo TickrX ile bağlayarak kullanıyorum.

İçerisine yüklenen bir kısmı ücretli aplikasyonlar ile çoğu sporu sorunsuz takip edebiliyor ama hiçbir zaman profesyonel ölçüm vaadiyle sunulan bir ürün değil,
Bu iş için üretilmiş spor saati gibi baskı altında stabillik garantisi yok,
ben yarışa girmem ama apple ile yarış koşan da gördüm, hedef ve beklentiyle alakalı konular tamamen.

Koşu haricinde bisiklet sürerken kulaklık olmadan telefonla konuşabilmek, mesajlarımı okuyabilmek açısından keyifli, tabiki iPhone kullanıcısı olmayı şart koşuyor malesef.

Umarım deneyimlerimi aktarabilmişimdir.

2 Likes

#7

Bende Apple Watch Series 2 var. Daha önce yazanlara katılıyorum, ek olarak yazılacak bir şey pek kalmamış :grinning:

Ben koşu saatimden sonra gündelik kullanım için almıştım daha çok. Koşu saatimin yerine kullanılabilir mi diye denedim ancak tam olarak olmadı. Özellikle dokunmatik ekran üzerinden kullanımı zor oluyor ve yazılım stabilitesi saat kadar güven vermiyor. Apple’ın kendi uygulaması en sorunsuz olan ama onda da Strava senkronizasyonu zor oluyor.

O nedenle şu an günlük kullanıma ek olarak bazen koşarken diğer bileğime takıp, telefonsuz müzik, podcast dinliyorum. Ayrıca, gün içerisinde aralıklarla nabız ölçtüğünden dolayı dinlenik nabız, hrv vs. gibi ölçümleri de veriyor.

1 Like

#8

Sadece nabız ölçümü doğruluğu nedeniyle alacaksanız, şu an dünyanın en doğru bilekten nabız ölçümü Apple Watch 4’te. Ne Garmin, ne Suunto, ne de Polar yanına yaklaşamaz bu konuda. Ancak şöyle bir şey var, nabız aralığı sürekli değişmeyecekse yani yüksek yoğunluklu aralıklı idman olmayacaksa (hiit) hepsi nabzı doğru gösterecek, göğüs bandı kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Apple Watch’un eksik yönleri diğer spor saatler kadar fazla veri göstermemesi (adım uzunluğu, zemine temas süresi ve temas dengesi, VO2 max gibi) ve çok kısa şarj süresi.

0 Likes

#9

Ek bilgi için yazmak istedim. RunGap diye bir uygulama var. Strava da dahil bir çok uygulamaya (Garmin Connect, Polar, Suonto, Runkeeper, Endomondo, …) apple watch’dan aldığı veriyi iletiyor.
Ücretli ancak her 3 ayda bir en fazla 10 tl gibi bir şey ödüyorum. Hatta apple watch ile kaydetmediğim bir egzersizi bu uygulama ile Health’e de aktarma yaptığından saate yükleyebiliyorum.

1 Like

#10

Apple Watch’tan Training Peaks’e veri aktarımı yapabilen var mı? Şuan için strava’dan bakıp Training Peaks’e tek tek kendim giriyorum.

0 Likes

#11

RunGap diye bir uygulama var ancak ücretli. Bende var. Baktım verileri Training Peaks’e aktarbiliyor.

1 Like