Apple Watch - Garmin, Garmin - Apple Watch Geçiş

Ceviriler korkuncmus… Off

2 Beğeni

Benim Fenix6’nın oksijen ölçümü oldukça başarılı. Neden bu kadar gömdünüz çok şaşırdım açıkcası. Hastanelerde kullanılan profesyonel cihazlarla aynı değeri ölçüyor

4 Beğeni

Benim bildigim kadariyla 99 bunun en yuksek degeri. Dolayisiyla bir sınır deger, yani karsilastirma icin kullanilmasi cok dogru olmaz gibi. Degeri gercekten92-93 civari olan birinde yada bir anda deneyip gormek lazim (her ne kadar o an pek guzel bir an olmasa da)

3 Beğeni

Uyku takibi konusunda bir şey söyleyeyim: karşılaştırma yapacak durumda değilim, ama Huawei bu konuda beni memnun etti. Çok merak ettiğim sorulara cevap verdi.
Gündüz yaptığım bir iki şekerlemeyi de kaydetti. (Sadece bir kez çok hareketsiz durup bir şeyler okuduğum sırada onu da yanlışlıkla şekerleme olarak kaydetti.)
Gece kalktıysam onları doğru tespit ediyor zaten, bir de yaptığı analizleri yorumlarken bilimsel bazı makalelere atıf yapıyor.

2 Beğeni

Apple’ın nabız sensörü gerçekten endüstri lideri. Nabız bantlarına en yakın sensör şuanda. Bilekten yukarı çıkıldığında Scosche gibi diğer optik ürünler de iyi okuyor ama bilekten okuma sıkıntılı. Ha bunda Apple’ların tam oturan ufak saatler olmasının da önemi var. Benim bileğimde Garmin sallanıyor, ışıklar etrafa saçılıyor falan. Gel de doğru ölçsün. :slight_smile:
Oksijen sensörüne ben de net veri olarak güvenmiyorum ama kendi içerisinde tutarlı. Mesela olduğum yerde otururken %95 - 96 çıkıyor. Koşarken durakladığımda %98. Burnum tıkalı uyuduğumda %92 90 seviyelerinde. Çok rahatsız şekilde uyandığımda da %87 vs. gördüğüm oldu.
Uyku takibi benim için tamamen devre dışı. Düzenli saatlerde uyuyan biri değilim. İki saat uyuyup dört saat oturup beş saat daha uyuyabiliyorum. Bu durumda ya 2 saat uyudun diyor, ya beş saat ya 11 saat. Tam 7 saati tutturması az oluyor ki, olduğunda da tesadüfen bir şeyleri hatalı kaydetmiş olduğu için oluyor. Ha düzenli yatıp kalktığım çok nadir dönemlerde işini iyi yapıyor ama benim için sadece var olsun diye olan bir özellik. :smiley:

3 Beğeni

Konu dışı olacak ama bir hayatı kötü bir uyku düzeniyle geçirmiş biri olarak ben çok pişmanım. Son bir kaç yıldır 2’de 3’te yatıp 9 gibi kalkıyorum, geçmişe kıyasla buna bile iyi diyorum.
Uyku takibini bu yüzden istedim, normal miyim, normal sınırlarına döndüm mü, uyurken nefesim nasıl, uyuduğum kadarı nitelik olarak sağlıklı mı vs.
İnsanların saatlerden beklentileri bu yüzden farklı!

2 Beğeni

Yeterince kaliteli uyku çekebiliyorsanız kaçta yatıp kalktığınızın o kadar büyük önemi yok bence. Çünkü şu an ki süreçte bir çoğumuzun hayatı bu şekilde. Uyku düzeninin elbette önemi vardır; melatonin karanlıkta salgılanır, kaliteli uyku 11 ile 5 arası olur derler. Ancak sonuçta meslek icabı gece çalışıp gündüz uyuyanlar da var, onlara bir şey olmuyor. Kaçta yatıp kalktığınızdan çok ne kadar kaliteli uyuduğunuz daha önemli diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Bence okuma direkt algoritmadan kaynaklanıyor. Kabul ediyorum Fenix 6x çok büyük ancak ben daha kibar saatler de kullandım Vivoactive 4 ve FR 245 gibi ve sonuç çok değişmedi. Apple çok çabuk tepki veriyor nabız değişimlerine. Sapıttığı olmuyor mu derseniz oluyor tabi ki ama hemen toplarıyor. Gel gelelim Garmin’in stress özelliği, ayrıntılı antrenman verileri, tasarımı falan insanda bağımlılık yaratıyor.

Oksijen sürekli olarak sabit durmuyor. Bazen oksimetre cihazını takıp 4-5 dk takip ediyorum. 90’lara kadar düşüp tekrar yükselebiliyor. Ya cihaz hatalı gösteriyor ya da gerçekten vücuttaki oksijen seviyesi arada dalgalanma yapıyor.

Uyku takibi eskisine göre daha iyi Garmin’de. Uykumu bölüp WC için falan kalktığım zaman yakalayabiliyor artık. Ben çok memnunum şu an uyku takibinden. Ama maalesef şekerlemeleri yakalayamıyor. Zaten kaçta yatıp kaçta kalktığını profiline girmeni istiyor ki ona göre hem rahatsız etme modunu açsın hem de ne zaman uykuya daldığını daha doğru yakalayabilsin.

Hele kötü ve yetersiz uyuduğunda body battery’i doldurmaması mest ediyor beni :slight_smile:

1 Beğeni

Hocam bazıları çok memnun ama genel olarak çoğunluk oksijen ölçümlerinden şikayetçi. Ben de anlamadım cihazdan cihaza sensör kalitesimi değişiyor. Kan akışı ile veya bilek bölgesindeki tüyler ile ilgili bir sorun olsa diğer cihazlar da hatalı ölçerdi.

2 Beğeni

Hepimiz öyle yaşayınca daha az yanlış olmuyor, vardiyalı çalışanlara bir şey olmuyor da diyemeyiz, benim uykum vardiyalı çalıştığım dönemde bozuldu. Resmen erken yaşlanıyorsun, yüzünün rengi değişiyor.

1 Beğeni

Birşey olmuyordan kasdedilen gece uyumadı, gündüz uyudu diye ölmüyorsa anlarım.
Ama meslek icabı gece çalışıp gündüz uyuyanlara birşeyler oluyor.
" There is growing evidence that links shift work to numerous adverse health outcomes including risk factors for cardiovascular disease, metabolic syndrome, diabetes,specific types of cancer, fatigue, and autoimmune hypothyroidism"

3 Beğeni

Daha uyumuyor bunları diyen, iyi geceler :raising_hand_man:
Polar ignite saatte surekli kalp atışını şu saatten sobra ölç seçeneği var, saat 18de kol hareketsiz olsa da uyku olarak algılamıyor,23.00’a ayarlamıştım.Sabah uyanınca uyandım diye işaretliyorum, böylece bir karışıklık olmuyor. Her şeyi otomatiğe bağlamaması bir noktada avantaj.HRV degeri, ortalama nefes alışı, iki kalp atımı arası geçen süreden ANS diye değer üretiyor.

1 Beğeni

Bu manuel kısım iyiymiş.
Yattım ben, iyi geceler :+1::wave::grinning:

1 Beğeni

Babam 25 yıl boyunca vardiyalı çalıştı, emekli olduğunda yaklaşık 8.500 günü vardı. İstirahat nabzı genç insan gibi, görseniz 60 yaşında olduğuna inanmazsınız. İnsanın fıtratına uygun olan elbette gece uykusu. Benim kastetmek istediğim yatış zamanı veya düzeni değil ne kadar kaliteli uyunabildiğinin önemli olduğuydu.

Uzman olduğum bir konu değil o yüzden bilemeyeceğim. Yukarıda da dediğim gibi kastetmek istediğim kaliteli uykuydu. Ama araştırma konusuna girersek mesele uzar gider :slight_smile: Örneğin kazein proteini ile ilgili sağlığa yararlı olduğuna dair bilimsel araştırmalar varken zehir olduğunu öne süren araştırmalar da var. Keza hindistan cevizi yağı, kahve tüketimi ile de ilgili. Liste uzar gider. A üniversitesi araştırır farklı sonuçlar söyler, B üniversitesi farklı söyler. Bir kısım kahvaltı en önemli öğündür der, diğer kısım sakın kahvaltı yapmayın der. Neyse konu sapmasın, iyi geceler :slight_smile:

1 Beğeni

Uyku benim de uzmanlığım değil, ama bilimsel yöntemden biraz anlarım.
“80 yaşındayım, 15 yaşından beri günde iki paket sigara içiyorum, ama turp gibiyim” diyen insan gördüm ve gerçekten de turp gibi. Ama buradan yola çıkarak sigarayla ilgili genel bir çıkarım yapmayız, daha önce binlerce araştırmayla yaptığımız çıkarımlar da birden çökmüş sayılmaz.
Bazı insanlar genetik olarak daha şanslı olabilir ya da bilmediğimiz parametreler araya girebilir. Siz aynı genetik özellikleri almış olmaya dua edin.:+1::grinning:

3 Beğeni

Bunu anlamadım açıkcası. Benim kanımdaki oksijen saturasyon değeri sayılmaz mı? :sweat_smile:

Fenix 6’nın sürekli yüksek değer ölçtüğünü, benim saturasyon değerim 99, cihazın ölçebileceği max değer de 99, bu yüzden daha fazlasını zaten gösteremez diye düşünüyorsunuz herhalde.

Fakat yukarda doğru olduğu kabul edilen cihazların değerleri de 99. Fenix 6 ölçemedi bile denilmiş.

Benim fotoğrafını attığım ölçüm öncesi yeğenim -kendisi sağlıkçıdır- saat ölçemez yanlış ölçer dediği için test etmiştik. Hatta önce nabız testi yaptık F6 45 ölçtü, yeğen inanmadı. Diğer medikal cihazı taktık o da 45 ölçüp cayır cayır düşük nabız diye alarm verdi. Alarm sussun diye hopladım bir iki nabız öyle 52 oldu :laughing: :laughing:

Bu saatlerden tıbbi cihaz hassasiyeti tabiiki beklenmez ama Apple’ın, Huaweii’nin ya da başka basit cihazların F6’dan daha iyi ölçtüğüne inanmıyorum açıkcası ben. En azından kendi deneyimlerim bu yönde.

Bunlar benim için ne kadar önemli tartışılır tabii. Sene 2021 oldu, Fenix 6 aldım o bile bizim site içerisinde düzgün gps verisi ile ölçüm yapamıyor. 910XT, F3, F5, F6 hiç biri beceremedi. Bu benim için daha önemli :blush:

image

2 Beğeni

Hayir @okmali yanlis dile getirdim sanirim. Her iki cihaz da dogru gosteriyordur, senin O2 saturasyonun da sayilir tabii ki. Zaten O2 saturasyonu en yuksekte olan bir bireyle yapilan tek bir test anlamli bir sonuca ulasmak icin yeterli olmaz demek istedim aslinda. Yani diyelim Garmin’deki yazilim (olmaz ya, dusunce deneyi) tam olcemedigi her durumda 99 gosteriyor olsun. Normal -ozellikle de bu saati almis spor yapan saglikli - bireylerde sonuc cok buyuk olasilikla 99 olacagindan bu tur bir kisa yol tercih edilmis olabilir (edilmistir demiyorum yanlis anlasilmasin, sadece diyelim ki diyorum). O nedenle birden cok durumdaki kisiyle birden cok zamanda benzer karsilastirmalar yapilsa daha net sonuclara ulasilabilir. Zaten buyuk olasilikla da dogru gosteriyordur. Malzeme bilimi, teknoloji ve olcum alaninda o kadar cok gelisme oldu ki, dogru gostermesini beklemek normal olan.

2 Beğeni

Merhaba. Giyilebilir cihazların hepsi tıbbi cihazlar kadar doğru ölçmüyor. Ancak benim anlatmak istediğim Garmin’in diğer markalara göre hatalı ölçüm sayısının ve hata payının bir tık daha yüksek olması. Örneğin Apple veya Huawei 10 tane ölçümün 7 tanesinde başarılıysa Garmin 5 tanesinde başarılı. Diğer yandan Apple %2 toleranslı gösteriyorsa Garmin %4 toleranslı gösteriyor. Ancak tabi bunlar benim kişisel gözlemlerim, başka kullanıcılar daha doğru ölçümler yapıyor olabilir. Zaman zaman hepsi sapıtıyor.

Az önce hem kendi bileğimde, hem de kardeşimin bileğinde ölçümler yaptık. 1-2 tanesinde tüm cihazlar aynı değeri gösterdi. Garmin bazen ölçümü sıyırdı ve genellikle ölçümü yapması daha uzun sürüyor. Apple da 1 kez %4 düşük gösterdi, onun dışında hata payı genelde %1-2.

Olcum1

Kan dolaşımı, damar yapısı, cihazın kola tam oturmaması, bölgedeki kıl yoğunluğu ve ten rengi gibi faktörler sonucu etkileyebiliyor. Lakin benim Garmin tarafında deneyimlerim (Fr 245, Vivoactive 4, Fenix 6) diğer markalara göre genellikle daha başarısız.

3 Beğeni

Saturasyonun antrenman acisindan anlami nedir? Bu da ayri konu, var mi antrenman oncesi bi hukmu?

1 Beğeni

@muyu, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı tanısında, 6 dakika yürüme testinde oksijen saturasyon ölçümü ile ilişkiyi araştırmışlar.Uyku apnesi algılamak içinde kullanılıyormuş.Spor, egzersiz, koşu için anlamını bende merak ediyorum.Parmak sensörün varsa veya saatten ölçebiliyorsan az uyku, yoğun yemek, ardarda antreman, kirli havada, tırmanırken koşuda aklına gelen ne varsa test edebilirsin, edebiliriz.:blush:
Kendi adıma, gece atıştırdığımda, sabah saat ANS denen değeri -yenilenmeyle ilgili olabilir - düşük buluyor, olumsuz sonuç çıkıyor.

1 Beğeni