Apple Watch - Garmin, Garmin - Apple Watch Geçiş

Merhaba,

Foruma yeni katıldım. Oldukça amatör şekilde koşmaya çalışıyorum. Koşu konusunda beni motive eden bir Apple Watch saatim var, koşu için Nike + uygulamasını kullandım bir süre, bir süredir de Apple’ın yerleşik antrenmanı ile koşuyorum, daha çok veri barındırıyor. Özellikle koşu forumu keşfedip, biraz okuduktan sonra saatimin bir akıllı saat olduğunu, bir koşu saati olmadığını anladım. Daha önce Apple Watch 3, Watch 4 kullandım. Şu anda Watch 6 kullanıyorum. Bu saatleri alırken gerçek bir koşu saati almak hiç aklıma gelmedi.

Sizlere sormak istediğim şey, daha önce Apple Watch kullanıp bir Garmin saate geçen, ya da Garmin kullanırken Apple Watch’a geçen biri var mı aranızda. Bu konuda bana fikir verebilir misiniz? Bir Garmin saate, aklımdaki saat Fenix 6, geçmek sizce doğru bir hareket olur mu? Buna gerek var mı ? Ya da bunu yaparsam pişman olur muyum? Bu konuda benimle fikirlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.

2 Beğeni

Merhaba,
Ben de yeni sayılırım, ben de araştırıyorum.
Ben de benzer sorularla başladım.
Apple Watch ile ilgili sorun şarj’la ilgili!
Buna katlanacaksanız bence elinizdeki yeterli; çünkü farklı uygulamalar yükleyerek her türlü antrenman yazılımı ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
Mesela şu videoya bakabilirsiniz.(https://www.youtube.com/watch?v=qWrfHgELgiU)

Şu da önemli: akıllı saat alışkanlığınız varsa, onsuz edemeyecekseniz ikisini birlikte mi takacaksınız?
Apple ile bence idare edilmez değil, edilir. Öğrendiğim bazı noktaları sayayım:

1.Apple’ın şarjı kısadır, Garmin bu konuda çok iyidir.
2.Apple dokunmatiktir, Garmin ise mekanik tuşlarla çalışır. Kimileri için bu önemlidir, yağmurda vs farklı olabilir.
3.Garmin muhtemelen teknolojik olarak daha uzun ömürlüdür, Apple watch’u artık değiştirmeliyim dediğiniz sırada Garmin’le bir sorununuz çıkmaz.
4.Apple ile telefona cevap verirsiniz, Garmin ile yapamazsınız; Apple mükemmel bir akıllı saattir, Garmin ise akıllı saat özellikleri olan bir spor saatidir.

Ama kalp atış hızı veya diğer sensörlerde, raporlamada vs Garmin’in Apple’a bir üstünlüğü yoktur.

Bunlar aklıma gelenler…
Diğer arkadaşlar katkıda bulunacaklardır.

4 Beğeni

Çok teşekkür ediyorum ilginize.

2 Beğeni

Merhaba,

Gelen çağrıları ve mesajları direkt telefondan yanıtlamak, Siri’yi kullanmak gibi akıllı saat özellikleri sizin için ön planda ise Garmin tatmin etmez. Ancak öncelikli amacınız ayrıntılı şekilde spor yapmak ve sağlıklı yaşam ise gözünüz kapalı Garmin alabilirsiniz.

• Fenix modeline geçecekseniz pro modelini almanız daha iyi bir tercih olabilir. Çünkü saat üzerinde direkt olarak haritalar yüklü olacak. Koşu yaparken rotanızı ve konumunuzu direkt olarak saat üzerindeki topografik haritalardan takip edebilirsiniz. Ayrıca saat kolunuzdeyken kaybolma ihtimaliniz de pek yok.

• Fenix 6 serisindeki özelliklerin bir çoğunu barındırıp daha uygun fiyatlı bir model isterseniz Forerunner 245 modeline bakabilirsiniz. Fenix serisi askeri standartlarda üretildiği için kullanılan malzemelerden dolayı diğer modellere göre daha ağır olur Forerunner serisi ise koşucular için ağırlıklı olarak plastik malzemeden (Fiber-reinforced polymer yani lif ile güçlendirilmiş plastik) üretiliyor ve çok hafif oluyorlar.

• Harita dahil Fenix 6 serisindeki bütün özellikler olsun ancak daha hafif olsun derseniz alacağınız model Forerunner 945.

• 1 model hariç Garmin’in bütün saatlerinde transreflektif piksel içi hafızalı ekran kullanılıyor. Ortam ışığı ne kadar güçlüyse ekran o kadar net ve parlak. Kapalı mekanlarda ve düşük ışıklı ortamlarda ise biraz karanlık kalacaktır. Aydınlatma devreye girdiğinde ise siyah renkler mavimsi olur. Apple Watch’ın ekranı kadar renkli ve canlı bir ekran beklemeyin. Farklı ortam aydınlıklarındaki ekran görünümleri şu videoda çok güzel belirtilmiş;
    https://www.youtube.com/watch?v=kFzHykjYlm4

• Spor esnasındaki nabız konusu; Bilekten nabız ölçme konusunda Apple şu anda sektör lideri. Bir kaç saniyelik gecikme ile neredeyse göğüs bandında yakın doğrulukta ölçüm yapabiliyorlar. Eğer nabız bandı kullanmayacaksanız spor esnasında nabız ölçme konusunda Garmin Apple’dan biraz daha geride.

• İstirahat nabzı konusu; spor faaliyetleri haricinde Apple nabzı sürekli ölçmez. Bu nedenle istirahat nabzı normalden biraz daha yüksek çıkabilir. Garmin ise saniye saniye ölçüp kaydeder ve bu konuda Apple’dan önde.

• Batarya ömrü; Fenix 6 veya 6x pro; alacağınız modele ve kullanacağınız gps süresine göre 10-20 gün arasında şarj ömrü olur. Bende Fenix 6x pro var. GPS ile antrenman yapmadığım için şarj 30 gün gidiyor. Yaklaşık 1.000 şarj döngüsü batarya ömrü olduğunu farzedersek sanırım 80 yıl sonra saatimin bataryası ölmüş olacak :slight_smile:

Sonuç olarak, ekran kalitesi akıllı saat özelliklerinden feragat ederseniz Garmin tarafında bu size batarya süresi, ayrıntılı sağlık ve antrenman verileri olarak geri dönecek. Garmin alacaksanız bir tane de nabız bandı temin etmenizi öneririm.

7 Beğeni

Bu ayrıntılı bilgilendirme için size çok teşekkür ediyorum, benim için çok faydalı oldu.

1 Beğeni

Öncelikle Apple Watch için şöyle bir özet yazmıştım. Belki faydası olur. https://kosuforum.com/t/apple-watch-ayarlari-kullanim-ve-destek/7602/2?u=hsnkts

Başta Apple Watch’tan Garmin’e ve daha sonra tekrar Apple Watch’a geçmiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki bir Apple Watch sizi maraton mesafesine kadar fazlasıyla idare eder. Garmin daha çok profesyonel veya o seviyedeki sporcular için gibi geliyor bana. Örneğin antremanlarının yüzde doksanını şehirde yapan biri haritalar özelliğine neden ihtiyaç duysun? Elbette Garmin’in malzeme kalitesi daha yüksek zira buna orantılı olarak fiyatları da yüksek. Ancak tekrar ediyorum, sürekli arazide çalışmıyorsanız askeri seviyede sağlamlık içeren bir ürün almak ne derece gerekli? Benim gibi başlangıç ve orta seviye koşucular için Garmin’in görebildiğim en önemli avantajları şunlardı: uyku, farklı egzersizler, nabız ve diğer verilerinizi otomatik işleyerek yorgunluk seviyenizi belirliyor ve böylece iyi hissettiğiniz bir günde gaza gelerek kendinizi sakatlamanızı engelliyor. Tabi saatinizden topladığı pek çok veriyi tek bir ekranda görerek daha isabetli planlama yapmanızı sağlamak gibi göz ardı edilemeyecek bir özelliği daha var ama dediğim gibi bu veriler, onlardan anlamlı sonuçlar ve uygulanabilir planlar çıkarabildiğiniz sürece kullanışlı. Bu da konuyu yine başa getiriyor: tecrübe.

Kısaca 1-2 yıl Apple Watch ile devam edin. Maraton seviyesinden sonra hala devam etmek istiyorsanız Garmin’e geçin. Yine de gönlünüz Garmin’den yanaysa Apple Watch’unuza talip olabilirim :smiley:

3 Beğeni

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Siz garminde hangi model kullanıyorsunuz? Apple watchtan garmine geçtiğinizde sizin için bir eksiklik oldu mu? Yine apple watcha döndüğünüzde bir eksiklik yaşadınız mı ? Fenix konusundaki tespitlerinize katılıyorum, bu nedenle çıtayı biraz daha düşürmeye karar verdim, forerunner 745 e bakıyorum. Bu saat hakkında bir fikriniz var mı ? Cevabınız için tekrar teşekkür ediyorum

1 Beğeni

Saatten ne beklediğinizi yazabilir misiniz?
Ben sanal koşucu özelliği olsa hoşlanırdım.Sakatlanma riskin var diye uyarması güzel olur ama söz dinlemek gerek. Tam dokunmatik tek düğmeli bir saat deli edebilir. Ekran her daim açık mı olsun, kolu salladıkça mı açılsın yada antremanda hep açık kalsın mı?Gps, ekran parlaklığı, rota yüklenme, hr, vo2 max vs vs…Bana hadi fitnes yap, squat ,bench,mekik, şınav antremanı düzenleyip nefes egzersizi imkanı veriyor.Kaç kez kullandım, hiçe çok yakın. Manuel tur yok, berbat birşey.Saydıklarım 1300TL’ye aldığım polar ignite için.2300TL’ ye yükselince yuh dedim.
Demek istediğimi anlamışsınızdır.Asıl olan koşmak, ben 6 saatten fazla yürürsem diye m400’den ignite’e geçmiştim.Tek bir neden bile saat değiştirmek için yeterli olabilir.Onlarca neden bile, elinizdeki saatle yaptığınız koşuya, spora katkı sağlamıyorsa gereksiz kalabilir.
Garmin bir modelinde ekranda leke oluşma sorunu vardı, 245 sanirim.745 fiyatı 5000TL üzeri.Bu paraya yatırım fonu alip 1 yıl sonra coros 2 pace (200 dolar) sipariş verirdim (yatırım tavsiyesi değil).:raising_hand_man:

4 Beğeni

Tam da böyle bakmak gerekiyor, teşekkürler Fatih.
İnsan bir hobiyle ilgilenirken hobiye dair alışveriş yapmak, ürünün araştırması, karşılaştırması, seçmesi vs olayın özünün önüne geçebiliyor ve bu bende sık oluyor.
Aldığım Huawei benim işimi istediğim gibi görmeyince yeni bir şey almamak için günlerdir kendimi zor tutuyorum. Yenisini almaya beni iten güdü koşma isteğinden daha yüksek ve bu iyi bir şey değil. Mücadelemiz devam ediyor :)))

2 Beğeni

(Yeni başka bir şey almayacağım diye söz vermiyorum, ama daha sabırlı davranıp önce buna şans vereceğime söz veriyorum)
:slight_smile:

1 Beğeni

Koştukça, telefon taşımadan gps gösterdikçe, hr gösterdikçe, saatle ilgili büyük aksilik çıkmadıkça ve günlük kullanımda bir iki özellik iyi oldukça saate bir sekilde ısınılır.En son günlük kullanılır vs👍

1 Beğeni

Fatih Bey çok teşekkür ederim paylaşımınız için, aslında Adil Beyin tespitine de katılıyorum, hobiden çok belki de bir alışveriş çılgınlığı. Ama yeni elektronik bir ürün motivasyonu artırır. Kendimce farkettiğim şey, dokunmatik ekranın koşu için çok kullanışlı bir şey olamadığı. Özellikle uzun kollu giymek gereken zamanlar için. Yine nabız ölçümündeki kesintiler, aralar da aklımı çeldi. Sürekli bir ölçüm yok Apple’da. Elbette şehir içinde koşan biri olarak haritaya ihtiyaç duymuyorum. Ancak body meter iyi olurdu. Bunun bir muadili yok Apple watchta. Yine çok daha uzun pil süresi de başka bir etken.

1 Beğeni

Bu durumda 3-5 saat belirleyip hangi ozellikler var, yok yada ince detaylar, Youtube videoları, kullanıcı forumları (saatin kendi forum sayfalari,reddit vs) yolu gözüktü size :raising_hand_man:
Belki sevgililer gunu özel indirimleri olabilir, 3 hafta araştırmak için vakit.
Araştırırken koşuya devam :heavy_check_mark:

1 Beğeni

Body meter nedir bilmiyorum, ama (özel bir hardware/sensör vs gerektiren bir şey değilse) Apple Watch’ta yoksa da Apple Store’da bir uygulama bulursunuz tahminime göre!

Ben size bir şey önereyim. Garmin alın, hatta en iyisini alın; kendi kendinize “zaten alacağım, bu kesin” deyin; ama almak için “artık Apple bana yetmiyor” diyebildiğiniz noktayı bekleyin :)))

2 Beğeni

Forerunner 745 arafta kalmış bir cihaz gibi. Garmin forumda ve internet üzerinde rastladığım bazı yabancı sitelerde de herkes aynı şeyi söylüyor. Neredeyse 945 fiyatına satılıyor ancak hem batarya kapasitesi daha küçük hem de harita yok. Hatta ilk çıktığı dönemde 945 indirimdeydi ve çoğu kişi 745 yerine 945 aldı.

İsterseniz bir süre daha Apple Watch ile idare edip 2021 yılında çıkacak modelleri bekleyin. Antrenman yaparken dokunmatik ekran kullanmak biraz zor oluyor. Eller terlediğinde, eldiven olduğunda veya yağışlı havalarda dokunmatik ekran sıkıntı.

Bana göre Garmin tarafında fiyat performans ürünü Forerunner 245. Evet, bazı cihazlarda lekelenme sorunu oluyor. TR garantili alırsanız zaten direkt yenisi ile değiştiriyorlar.

Her ne kadar Coros Pace 2 kaliteli bir cihaz olsa da ülkemizde yetkili satıcısı yok. Arıza durumunda %100 sorun yaşarsınız.

Apple Watch ekranına alıştığınız için Garmin marka alacağınız saatin ekranından büyük ihtimalle memnun kalmayacaksınız. Garmin kullanan bir arkadaşınız varsa incelemeniz sizin için iyi olurdu.

3 Beğeni

Body Battery’den bahsediyor sanırım. Kalp hızı değişkenliğinize bağlı stres seviyeniz, ne kadar kaliteli uyku uyuduğunuz ve ne kadar efor harcadığınıza göre vücudunuzda kalan enerji miktarını gösteriyor.

3 Beğeni

Çok teşekkür ediyorum tavsiyeleriniz için, son kertede biraz daha bekleyip yeni cihazlara bakmak mantıklı olabilir, muhtemelen çok daha artmayacaktır fiyatlar.

1 Beğeni

yıllar evvel yaptığım hareket. Apple Watch’dan Garmin’e geçtim, daha iyi bir hareket olamazdı :slight_smile:
iki saati kıyaslamak bir spor araba ile 4x4 arazi aracını kıyaslamak gibi olur. Koşuyu hayatınızın bir parçası yapacaksanız, özellikle de patika koşularını, Garmin veya benzeri bir marka (Ör: Suunto) almanız yapmanız gereken ilk şey olmalıdır.
Apple Watch’ı gömmek istemem ama ancak pistteki kısa koşularda işinizi görür. Ne şarjı, ne verileri Garmin’le kıyaslanamaz. Buradaki hassas konu hangi model olacağı. Ona da ihtiyaç ve taleplerinizi yazıp, bunu en iyi şekilde karşılayan ve bütçenize uyan bir model almak olur. Yapabiliyorsanız yurtdışından almak daha ucuza geliyor, bilginiz olsun

Benim kullandığım model Garmin Fenix 5s. Hem günlük kullanımda kolumda çok iyi duruyor hem de arazide, yarışlarda her türlü ihtiyacımı karşılıyor.

3 Beğeni

Paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum, Garmin 745 aklımdaki saat son kertede, ama bir yandan da yeni modellerin çıkmasına çok kalmadı, muhtemelen çok ciddi fiyat farkı da olmayacak

1 Beğeni

Yeni modellerin belirli bir çıkış tarihi mi var?
Yani mesela Garmin de Apple gibi her yıl belirli bir zamanda yeni model mi lanse eder?