Apple Watch - Garmin, Garmin - Apple Watch Geçiş

Sanırım Apple gibi düzenli bir lansman dönemleri yok, yanlış bilmiyorsam her yıl da yeni bir model çıkarmıyor Garmin, ama bu yıl yeni modellerin çıkacağına ilişkin haberler okudum. Ancak net bir tarih yok.

1 Beğeni

Bir yeni model tanıtılmış.

Apple Watch bir akıllı saat. Hangi akıllı özelliklerini kullanıp kullanmadığınızı inceleyin, sonra Garmin’e geçerken bunların hemen hepsini atıp geçtiğinizi farzederek düşünün. Apple Watch’ın her gün şarja takılma ihtiyacı, zaten sizi rahatsız etmiyorsa, çok koşu hevesiniz olmadıkça, rüyalarınızda koşmuyorsanız Garmin almanız için aman aman bir sebebi yok. Nihayetinde koşmak isteyene telefondaki uygulamalar da gayet kullanışlı. Apple Watch hemen hemen en iyi akıllı saat ki çeşitlki uygulamalar yükleyerek yapabileceğiniz şeyler ve kullanım senaryoları çok fazla. Bu ortamdan gerçekten Garmin’e geçtiğinize emin olun. Garmin saatlere de uygulamalar yüklenebiliyor ama genel olarak bu uygulamalarda 120 KB bellek sınırı olduğu için oldukça basit şeyler oluyorlar.

2 Beğeni

Keyif için kosuyorsaniz apple da, muadili markalarin janjanli her saati hatta telefonlar bile is gorur. Ama is antrenman boyutuna dönecekse, hele hele uzun yarışlara dönecekse, veri elzem ise garmin, suunto vb saat almak zorunda kalacaksınız. Bende ilk saatimi garmin i bilmeme ragmen bi amoled ekrana kanarak samsung aldım. Keşke hic almasaydim…

2 Beğeni

Apple Watch’u Garmin gibi kullanmaya kalktığınız zaman şarjı 2 günü geçiyor, hatta 3’ü zorlayan var. En güzel yanı da saate entegre edilen bütün özelliklerin görevini layığı ile yapması. Örneğin Garmin cihazlara konulan oksijen sensörü tırışkadan, hemen hemen sürekli %4 - %5 düşük ölçüm yapıyor. Ölçüm doğru olmayınca da diğer verilerin bir anlamı kalmıyor. Sen zaten benim oksijenimi hatalı ölçerken irtifa değişkenliğine vücudumun verdiği tepkiyi değerlendirmenin de hiçbir esprisi yok.

Kağıt üzerinde biri spor diğeri akıllı saat olmasına rağmen Apple’ın nabız sensörü 1 ışık yılı daha ileride. Apple saat kullanıyorsan nabız bandı kullanmana bile gerek kalmayabilir; kalp ritmindeki değişkenliğe anında tepki veriyor.

Her iki saati beraber kullanan biri olarak bu yorumunuza katılmadığımı çok rahat söyleyebilirim. (Apple watch SE ve Garmin fenix 6x)

Apple’ın nabız sensörü Series 4’ten itibaren altın standart olarak kabul ediliyor. Ünlü incelemeciler dahi bunu kabul ediyorlar ki bu kişilerin aslında Garmin’in adamları olduğunu düşünüyorum; DCrainmaker, Desfit gibi. Garmin’in yeni modeli Lily daha satışa çıkmadan önce incelenmesi için Desfit ve DCRainmaker’a gönderildi mesela. Garmin’in tek avantajı sürekli ölçüm yaptığı için istirahat nabzını daha düşük yakalayabilmesi. Onun dışında hem nabız hem de oksijen ölçümü konusunda geride.

Aşağıdaki resmi bir kaç gün önce yürüyüş esnasında aldıım. Apple Watch 6’yı kardeşim kullanıyor, zaman zaman ben de antrenmanda kıyas yapmak için alıyorum. Gördüğünüz üzere benim saatimin gösterdiği maksimum nabız 99. Oysaki ben nabzımın 120+'lara çıktığına eminim. Apple ise 130’lara kadar çıktı. Nabzımız düşmeye başladığında ise garmin daha yeni yeni 80’lerden 90+'lara çıkıyordu. Normalde soğuk havada nabız sensörleri iyi performans göstermezler ama Apple soğuk falan dinlemiyor.

3

Buyrun bu da oksijen ölçümü, 200 TL’lik Huawei Band 4 vs 7.500 TL’lik Fenix 6x Pro;

2 Beğeni

Aynı şekilde bugüne kadar -aynı zamanda amatör bir dağcı olarak- böyle bir “unable to measure” durumu yaşamadım. Sizin test ettiğiniz cihaz da bir problem olabilir mi? Huawei band için yorum yapamam. Hiç kullanmadım.

1 Beğeni

Cihazda problem olduğunu düşünmüyorum. Bu oksijen ölçen 3. Garmin marka saatim; Forerunner 245, Vivoactive 4, Fenix 6x Pro. Ölçüm yaptığı zaman da genellikle %4-5 aşağı toleranslı olarak ölçüyor. %98 ve üstü ölçümlere şanslı isem ayda 1 defa falan denk geliyorum :slight_smile:

Ben düzenli olarak uyku takibi de yapıyorum. (Evet o takoz gibi saate alıştım onunla uyuyabiliyorum). Bir çok defa yüksek irtifada manuel ölçüm cihazlarıyla test etme/karşılaştırma şansım oldu. Oksijen ölçümünün tutarlı olduğunu - benim tecrübelerime göre ve en azından karar verebilecek ölçekte - söyleyebilirim.

Merak ettim. Her iki cihazı beraber kullanıp, gögüs bandı ve optik sensör ölçümleri yapacağım.
Apple watch optik + Garmin nabız bandı ile ve tam tersi olacak şekilde. Paylaşırım sonuçları.

1 Beğeni

Ben de 6x Pro ile uyku takibi yapıyorum. Saat büyük olmasına rağmen beni rahatsız etmiyor, saati aldığımdan beri uykuda dahi kolumdan hiç çıkarmadım. Firstbeat’i satın aldıktan sonra uyku konusunda gelişim kaydettiler, gayet memnunum. Ancak oksijen ölçümlerini çok başarısız bulduğum için o özelliği tamamen kapattım.

HR ölçümlerini kıyaslayın, bir de sizin deneyiminize bakalım. Zaten ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız.

1 Beğeni

Bende Apple watch alırken garmin memnuniyetim sebebiyle 6 yerine SE tercih ettim. Bu arada Apple’ın sözde uyku takibi berbat.

Deneme sonrası paylaşırım yorumlarımı.

1 Beğeni

@Eren polar ignite saati kargoyla yolluyorum simdi, kolda 2-3 saat ve hr straplar ile uyku ölçümü harika olur😁 (şakaydı)
SPO2 ölçümü konusunda bence apple garmin huawei vs demeden hiçbirine güven duyulamaz.
Örneğin şurada apple ve fitbit kötülenirken, burada garmin ve başka marka spo2 açısından beğenilmez.
https://www.washingtonpost.com/technology/2020/09/23/apple-watch-oximeter/

3 Beğeni

Gönder abi. Castro gibi gezerim.

5 Beğeni

Garmin Fenix 6x pro kullanıyorum ve değerler bende de tam olarak böyle. Uykuda nabız takibi şahane ama oksijen ölçümü bence de oldukça yanlış. Garmin de nabızı gece gündüz takip ettirdiğinizde recovery sürelerini güncellemesi çok kullanışlı diğer bir özelliği. Çok sert bir antrenman sonrası 32 saat recovery süresini iyi uyku görürse kısaltabiliyor.

1 Beğeni

Evet haklısınız ama bence Garmin Spo2 konusunda hepsinden geride şu anda. En azından bendeki deneyim o yönde, %98 ve üstü değerler çok nadir çıkıyor. Huawei Band 4 ile ne zaman ölçsem en fazla %1- %2 sapma yapıyor. Üstelik Huawei’nin bir güzelliği var ki, sadece bir kere ölçüp bırakmıyor. Tıbbi cihaz gibi 1 dk boyunca sürekli ölçüm yapıyor.

Fitbit = Çok iyi uyku analizi yapar ama o da adım sayısını haddinden fazla gösteriyor :slight_smile:

Polar Ignite= Tam bir fiyat/performans ürünü.

2 Beğeni

Aslında oksijen benim için çok önemli değil ama kızdığım nokta sanki doğru çalışıyormuş gibi reklamını yapmaları. Yok Efendim irtifa değişikliğine vücudumun nasıl tepki vereceğini görecekmişim, önce doğru ölç de görelim :slight_smile:

Zaten Garmin tarafında beni bağlayan şeylerden bir tanesi de istirahat nabzı ve bu nabız verilerinden hareketle ölçtüğü stres seviyesi ve body battery özelliği. O konuda çok iyiler, haklarını yemem. Şu nabız sensörünü Apple seviyesine çıkarabilseler harika olacak.

Training effect ve recovery time daha çok koşucularda tutarlı sonuçlar veriyor. Ağırlık antrenmanında anerobik puanı hiç vermiyor mesela.

3 Beğeni

Fidel Amerikan saati mi takıyor. Bence biri Xiaomi diğeri Huawei.:grinning:

Sahi acaba koşu saatlerinin Lada’sı hangisidir. Hani kaba saba, konforsuz, ucuz, ama taş gibi… istenen işi de yapar.

Decathlon kronometre :grinning:

2 Beğeni

Casio F-91W kullanmak zamanında dünya şampiyonluğuna engel olmadı ( ;

7 Beğeni

Koşu da oldukça faydalı. Once ki gün sert antrenman sonrasi yönlendirme bu şekilde.Fitness yaparken nabız eforla paralel olamayacağı icin orada Training effect çok zor.

4 Beğeni