Antrenman ya da koşu etkinliklerinden sonra neler yapıyorsunuz?

Günlük koşu antrenmanlarınızın sonunda ya da koşu etkinliklerinden sonra neler yapıyorsunuz?
Koşu sonrasında eve gidip, duşunuzu alıp uyuyor musunuz yoksa bir yerlere gidip yalnız ya da arkadaşlarınızla ufak bir kutlama mı yapıyorsunuz?

1 Beğeni

eve gelip akşam yemeğimi hazırlayıp sonra yiyorum. bir programım varsa dışarı çıkıyorum. yoksa evde kutlama yapıyorum.

1 Beğeni

Koşudan sonra duş, hafif dinlenme, güzel bir yemek, ardından tekrar dinlenme en büyük ödülüm. En azından tam dinlenene kadar zorunlu değilsem dışarı çıkmayı tercih etmem. Koşmak benim için bir parça “hak etmekle” ilgili aslında. O gün koşabilmişsem, suçluluk duymadan ve dilediğim kadar güzel bir yemek yemeyi, aylaklık ve tembellik etmeyi hak etmişim demektir.

Ben her koşudan sonra hızla duş alıp bir şeyler yedikten sonra işe gidiyorum :disappointed:

3 Beğeni

Eve dönüp protein tozu alıyorum 1/2 ölçek. Banyo yapıyorum,banyo da hafif bir masaj sonrasında esneme hareketleri yapıyorum.

Günde 10 dakika ayaklarımı tavana doğru dikiyorum,sizlere de öneririm.

sabah koşusu yapanlardansınız sanırım :slight_smile:

Ayakları tavana doğru dikmenizin amacı, günün/koşunun yorgunluğunu azaltmak diye tahmin ediyorum. Hiç denemedim, kesinlikle deneyeceğim, teşekkürler

Bende koşudan duşa, duştan işe gidiyorum.

1 Beğeni

Hafta sonu sabah koşularından sonra henüz asansörde bira içmeye başlıyorduk. Üstüne şahane kahvaltı yapılıyordu. Antrenman sonrası beslenme ile ilgili ise şunu yazmıştık bir ara.

2 Beğeni

Sonrasında değil de öncesinde alınan alkolün koşu performansına ne kadar olumsuz bir etkisi vardır acaba? Misal sabah koşucam ama akşamdan iki, üç bira içtim -uykudan ödün vermediğimi varsayıyorum- bu sabahki koşu performansını ne kadar olumsuz etkiler?? Var mıdır bunun bir ölçeği?

1 Beğeni

Kasım-Mart arası gece koşuyorum.Koşu sonrası mekik çekip eve gidiyorum, duş,peşinden yemek yiyip dinleniyorum.

Mart-Ekim arası sabah koşuyorum.Sahil boyu koştuğum için koşu sonrası biraz yüzüp eve gidiyorum.Duş, peşinden yemek, devamında işe gidiyorum.Spor yaptığım sabahlar işe daha dinç başlıyorum.

Ölçek yok, çünkü değişken çok. Bana sorarsanız akılda tutulması gereken tek şey performansın az veya çok negatif yönde etkileneceği. Alkol alınıyorsa ertesi sabah yapılan antrenmanda performans peşinde koşmamak lazım. Hiç antrenman yapmamak, antrenmanı akşama sarkıtmak, şiddeti düşürmek ve/veya hacmi düşürmek gibi yollar uygulanabilir. Tek antrenman kaçırmakla fazla bir şey kaybetmeyiz, ama tek bir antrenmandaki sakatlıkla çok şey kaybedilebilir. Çünkü önemli olan süreklilik. Yani, akşam içilen alkolün ertesine güne değil de sürekliliğe zarar vermemesini sağlamak lazım.

Ben sabah antrenman yapınca toplanmam uzun oluyor. O sebeple yapmıyorum. Hemen hepsi akşamdır,ders sonrası ya da iş sonrası.

Tavana dikmek evet işe yarar,yapınız :slight_smile:

Koşu bittikten sonra servise yetişmek için hızlı bir şekilde duş alıp çıkıyorum. Kahvaltıyı iş yerinde yapıyorum. Benim için kutlama ve ödül kahvaltı :facepunch:

3 Beğeni

Ben genelde akşamları antreman yapıyorum.
Android üzerinde “Daily Yoga” diye bir program buldum.
onun “Yoga for Runners” hareketlerinden “Post-run” olanını esnetme-germe hareketleri niyetine yapmaya çalışıyorum.
Bünyemi açlığa alıştırmaya çalıştırdığım için antremandan sonra hiçbir şey yemiyorum.
Aç yatınca insan daha bir zinde uyanıyor :smile:

1 Beğeni

Sonrasında aç kalmak yerine öncesinde aç kalmak daha mantıklı olabilir. Bir çok ultramaratoncu bunu deniyor. Sonrasında aç kalmak bence tehlikeli.

İsmail antreman sonrasında aç kaldığında kasların gelişimi için gerekli proteinleri almamış oluyorsun.Bunu sende mutlaka biliyorsundur.Kasların gelişimine sekte vurmaz mı bu olay?

Aslında hem öncesinde hemde sonrasında aç kalıyorum diyebiliriz.
Yaklaşık 1 aydır antreman yaptığım günlerde sadece öğle yemeği yiyorum.
Akşam antremanımı yapıyorum ve ertesi gün kahvaltıyıda yapmıyorum.
Çok yoğun antreman yapmıyorsanız bünye kendisi için gerekli olanı tek öğün yemekten ve hali hazırdaki stoklardan temin edebiliyor bence.
Sonuçta bünye aldığı besinleri işlemesinide öğrenmeli.
Yeri geldiğinde bunları kaslar için proteine çevirebilmeli, yeri geldiğinde enerji için karbonhidrata çevirebilmeli, yeri geldiğinde de stoklayabilmeli.
Herşeyi hazır vererek bünyeyi tembelliğe alıştırmamak lazım bence

Genelde sabah saat 06 veya 08 gibi koşuya başlarım max 4 saat kadar koşabiliyorum ,sonrası kuvvetli bir kahvaltı ve kendi işim olduğu için akşama kadar mesaiye devam ediyorum.

bu aralar koşudan sonra direk açık havuza atlamak gibi bir alışkanlık edindim süper hissettiriyor ne yorgunluk kalıyor ne stress. fakat genel olarak sorarsanız antremanları günlük hayata yedirmek durumundayım 3 çocukla antreman sonrası yatıp dinlenmek gibi bir lüxüm nadiren oluyor