Antrenman tavsiyesi

Herkese merhaba, aranıza yeni katıldım. Yaşım 36. Yakaşık 1 sene önce 20 yıllık sigara tiryakiliğime son verdim ve 3 ay önce de koşu sporuna başladım. Koşularımı haftaiçi anıttepe koşu parkurunda, haftasonu da eymir de yapıyorum. Boşa geçirdiğim yıllar için kendime çok kızıyorum. Neyse. Spora ilk eymirde yürüyüş yaparak başladım ve 3 ay önce bende bir deneyim diye başladığım koşu sporu ilk denemem de 10 km lik parkurun 8. km sinde kaldım. Bir sonraki hafta 8 pace ile tamamladım. Şuan 15 K yı 5.40 peca ile tamamlıyorum. Bu haftasonuda Mersinde 15 K koşacağım. Amacım Runatolia da maraton koşmak. Ve siz tecrübeli arkadaşlardan mesafe ve pace artırma konusunda antrenman tavsiyesi istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

3 Beğeni

3 aylık koşu geçmişinize göz önüne alarak hemen maraton koşmamanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde sakatlanma olasılığınız artacaktır. Bir şekilde keyif aldığınız bir aktivitenin engellenmesi inanın hiç hoş değil. Burada ve başka birçok yerde yeni başlayanlar için tavsiyeler bulabilirsiniz.

1 Beğeni

Hmm aceleci davranıyorum sanırım, anladım. Hafta içi 10 k interval antreman, haftasonu da uzun koşumu yapıyorum. İntervali 500mt hızlı (4,40 pace), 500 mt yavaş (7,30 pace ) ile yapıyorum. Yeterli mi sizce.

1 Beğeni

Herhangi bir antrenmanın yeterliliği çok kişisel, dolayısıyla yeterli olup olmadığını söylemek tamamen sizin spor geçmişiniz ile alakalı bir durum. Öncesinin olmadığını veya sınırlı olduğunu varsayarsak 3 aylık bir süre, tüm antrenman yöntemlerini veri alsak bile, maraton koşmak için çok yetersiz bir zaman. Bu tür denemeler başta söylediğim gibi, çoğunlukla sakatlıkla sonuçlanmakta maalesef. Biraz kendinize zaman tanıyıp belirli bir süre koşuya devam etmeniz, ardından çeşitli mesafeler için hedef koymanız naçizane tavsiyemdir.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim.

20 yıldır sigara içiyordum diye yazmışsınız. Öncelikle sağlam bir kardiyoloji muayenesi olmanızı tavsiye edebilirim.

Merhaba, öncelikli olarak tebrik ederim. Buradaki sizin gibi başlayan birçok insan vardır. Ben de bunlardan biriyim. Haftaiçi Elmadağ ve Anıttepede haftasonu Eymirde antreman yapıyorum. Koşuya ve spora 5,5 yıl önce başladım. 2,5 yıl önce 10 yıl boyunca günde 1,5 paket içtiğim sigarayı bıraktım ve ilk maratonumu koştum. Koşuya ilk başladığımda 3k koşamıyordum, şimdi mesafelerde problem yaşamıyorum. Siz de devam ettiğiniz takdirde zamanla güçleneceksiniz ancak dikkat etmeniz gereken çok noktalar var. Ben koşuya başladıktan 1 yıl sonra maratona hazırlanmaya başladım ve hazırlık sürecinde sakatlandım. İyileşince tekrar hazırlandım; 1,5 yıl sonra start noktasına gelebildim ancak yarışta sakatlandım ve tamamlayamadım. Ancak 2 yıl sonra ilk maratonumu koşabildim.
Önemli olan düzgün bir altyapı kurabilmektir. Bunu da sadece koşu ile sağlayamazsınız. İnternette bulacağınız antrenman örneklerine ek olarak ağırlık, esnekli çalışmanız gereklidir. Bunun yanında beslenmeye (yeterli karbonhidrat ve protein tüketimi) dikkat etmelisiniz. İnsan içinde hedeflerine bir an önce ulaşma dürtüsü bulundurur ancak yeri geldiğinde frenleyebilmek gerekmektedir. Eğer bunlara dikkat ederseniz sakatlıktan uzak kalabilirsiniz.
bol sporlu günler

2 Beğeni

teşekkür ederim. evet doktora gittim, çok şükür bir sıkıntı yok.

teşekkür ederim. Bu işin aceleye gelmeyeceğini anladım ve sevdiğim bir uğraştan uzak kalmak istemiyorum. Haftada 2 gün ayrıca ağırlık antrenmanı yapıyorum. İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

Aktif spor etkinliklerine başladığınız için öncelikle sizi tebrik ederim. Önemli olan başlayabilmektir.
Burada birçok kişi zaten yazmış ama bedensel ve zihinsel olarak hazır olmak çok önemli. 15-20Km koşuyorum deyip maratona hazırım demek çok yanlış. Herşey sindirilmesi gerekiyor bunun için de zaman gerekiyor. Antrenmanlarda kazanım (Km artışı veya hız ikisi aynı anda olmaz) %10 un üstünde olmamalı, yani bir hafta toplamda 50KM koşuyorsanız bir sonraki hafta en fazla 55KM koşmalısınız.
Kişisel önerim yine zamana yayarak bir kaç 10-15-21 Km yarışı yaptıktan sonra kendinize bir maraton hedefi koymanız yerinde olacaktır. Pratikte sizin için sanırım 2020 Antalya maratonu doğru zaman olacaktır. Bu arada hem hızınız üstünde çalışabilirsiniz hem de bedeniniz ara mesafelere iyice alışacaktır.
iyi koşular dilerim,

2 Beğeni

Evet siz ve diğer değerli üyelerin tavsiye ettiği üzere bu işi sindirerek ve vücudumu adapte ederek yapmak en doğrusu. Koşmak bana gerçekten çok iyi geldi. Meditasyonum oldu. . Dün Mersinde 15 K koştum. 03 Mart da Antalya da 21 K koşmayı planlıyorum. Her şey umduğum gibi giderse seneye Mersinde 42 K koşmak istiyorum. Tavsiyeleriniz ve dilekleriniz içi teşekkür ederim.

5 Beğeni

Merbaha, benimde durum sizin gibi. Yakın zamanda sigarayı bıraktım koşu ve yüzmeye başlardım. Şu an 3 k rahat koşuyorum fazla zorlamak istemiyorum acıkası. İçimde müthiş bir heyecan var bir önce gelişsem organizasyonlara katılsam hayalindeyim…
Ama tabi hayal ve acemelikle bu işler olmuyormuş. Şu an tek başıma bilinçsizce koşuyorum, müsait zamnda birlikte koşmak isterim…

çok iyi olur, sevinirim.

Öncelikle tebrik ediyorum;
Ben iki senedir koşuyorum ve şuan yarı maraton derecem 1:30 ama İnan’ın daha kendimi maratona hazır hissetmiyorum. Bence 15K ve yarı maraton sizin için yeterli. Bu seviyeleri rahat bir şekilde 5:00 pace lerle koşmaya başladığınız zaman belki maraton düşünebilirsiniz . Şuan çok erken

Bence biraz kişisel bir durum bu. Ben hiç 1:30 YM koşmadım hatta 1:45 bile koşmadım. Ama 50km üstü onlarca yarış koştum. Bazen hızlı olmaya çalışmak yerine mesafeyi artırmak bir tercih olabilir. Hepsinin bir doğrusu ve ilerleme şekli farklı uygun antrenman yaparak her mesafe koşulabilir bence.

6 Beğeni