Alçılı bir ayağın güç kaybetmemesi için ne tavsiye edersiniz?

Ayak bileğimi kırdığım için ayak ucundan diz altına kadar ayağım Alçıya alındı. Doktor alçı 1 ay durması lazım dedi. Bu süreçte özellikle alçılı bölgenin ve pek antrenman yapamayacağım için diğer bacak kaslarının güç kaybetmemesi için ne yapmamı tavsiye edersiniz?
Teşekkür ederim

1 Beğeni

Geçmiş olsun, bırak önce garibim bir iyileşsin. Alçı çıktıktan sonra eski gücüne getirirsin. Nasıl kırdın?

2 Beğeni

İsmail geçmiş olsun.Bende merak ettim nasıl kırdığını

1 Beğeni

Çok geçmiş olsun. Acil şifalar diliyorum:(

1 Beğeni

Sağolun. Yokuş aşağı çamurlu bir yolda tam gaz kaptırmış giderken bi ara dengemi kaybeder gibi oldum, biraz kayıp kıçüstü oturdum. Ama bu hareket esnasında sol ayağı ileri çıkaramadım. Ayak altta kalıp burkuldu ve şu yan tarafta olan , yumurta gibi dışarıya çıkıntı yapan kemiğin üst kısmında kırık oluştu

Geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum İsmail Bey.

1 Beğeni

İsmail Bey bir belgeselde delikli plastik alçılar gördüğümü hatırlıyorum. Onlarla suya girmek, yıkanmak mümkündü. Ülkemizde uygulanıyor mu bilmiyorum ama öyle bir alçınız olsa yüzebilirsiniz. Bir de ben böyle bir acil durum oluştuktan sonra sizi nasıl kurtardılar o halde yürümek zorunda kaldınız mı onu merak ettim. Tekrardan geçmiş olsun.

1 Beğeni

Cok gecmis olsun Ismail, en kisa zamanda iyilesmesini dilerim. Kiriktan sonraki ilk 10 gun/2 hafta onemli. 2 yil once kolumu kirdigimda doktor 10-11 gun sonra tekrar rontgen cekip dogru kaynayip kaynamadigina bakacagini ve bu surecte tekrar o bolgeyi zorlayacak bir hareket yapmamami soylemisti. Seninkinde de oyle bir durum varsa bu surecte zorlayacak herhangi bir sey yapmamanda ve iyilestikten sonra guclendirme egzersizlerine odaklanmanda fayda var. Tekrar gecmis olsun.

1 Beğeni

Beyza Hanım, kurtarılma olmadı aslında. Yaklaşık 3km kadar yürüyerek aracıma ulaştım ve eve döndüm.

Teşekkür ederim Aykut. Aynısını banada dedi doktor. 2 hafta sonra gel. Tekrar röntgen çekip oynama var mı yok mu bakalım dedi.

Geçen yıl köy yollarında bisikletten düştüm ve femur başını kırdım.Telefonun çektiği noktaya ulaşabilmek için 5 km tek ayakla yokuş yukarı yürü yokuş aşağı bin şeklinde anlatılmaz yaşanır bi acı yaşadım.Doktor kapalı kırık var ya 45 gün yatacaksın ya ameliyatla platin takıcaz 3 gün sonra yürüyeceksin dedi 45 gün sırt üstü yattım hemen hiç kımıldamadan. Sürekli kan sulandırıcı kullandım .Uzatmayım Ayağa kalktığımda sağ bacak sol bacaktan 2 cm incelmişti Doktor fizik tedavi önerdi ’ sporcu adamız ne gerek var dedim ’ Hala sağ quad soldan ince ve güçsüz .Kırık bölge hassas ve doku kaybı var. Her zorlu yarışta ağrır sızlar. Eğer fizik tedavi gerekirse yaptır ve kırığın tam iyileşmesini bekle mutlaka. Geçmiş olsun.

2 Beğeni

Çok geçmiş olsun, önce iyileşsin, incelse de güçsüzleşsede çok kısa bir zaman içinde toplarsınız. Tercihan protein-karbonhidrat dengenizi protein lehine değiştirmeniz de ufacık da olsa olumlu etki yaratabilir.

1 Beğeni

İsmail Bey, Serdar Bey ikinizin de başına gelen şey beni biraz ürküttü. Kırıklar, burkulmalar, kazalar insanın başına her zaman gelebilir ama yardım alamayacak bir yerde gelmesi çok ciddi bir sorun.

1 Beğeni

Beyza Hanım, bunları bir mücadele olarak görün. 3k bir antrenman koşusuda kendi çapında bir mücadeledir, 42.2k bir maratonda bir mücadeledir, ayağınızı burktuğunuzda birkaç km yürümekte bir mücadeledir. Mücadeleler bizi güçlü kılıyor. O yüzden korkmayın.

1 Beğeni

Geçmiş olsun. Tedaviyi spor hekimliği gözetiminde yapmanı öneririm.

1 Beğeni

Geçmiş olsun acil şifalar dilerim.

1 Beğeni

İsmail geçmiş olsun.Bir ay hiçbirşey yapma bence.Bırak vücut toparlasın kendisini biraz. Kaydolduğun yarışlar var aklında biliyorum ama çıkar onları kafandan şu an.Ultra maratonda önemli olan sürekliliktir biliyorsun.Ayağını bir an önce eski formuna getirmek için yapacağın yanlış bir hareket belki aylar boyu koşamamana neden olacak.Daha önünde koşacak çok yarış var.Bana da geçen ay Opteitis Pubis teşhisi konuldu.Kalça ve ona bağlı tendonların lezyonu.Tedavisi aylar sürüyor.Bir aydır koşmuyorum belki Ağustos sonu Bulgaristan bile yalan olabilir ama ben önce sağlık diyorum.Kuzu kemiği haşla ve suyuyla çorba yap.Faydasını göreceksin.Tekrar geçmiş olsun.

2 Beğeni

Geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda iyileşerek kaldığınız yerden devam edersiniz.

1 Beğeni

Çok geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim

1 Beğeni

Çok geçmiş olsun. Naçizane tavsiyem geri dönüş sürecinde vücudu dinleyerek hareket etmen ve acele etmemen. Acil şifalar…

1 Beğeni