Aksiyon kamerası & araç kamerası

Herkese merhaba,
Koşularda kullanmak üzere aksiyon kamerası taşımak istiyorum (göğüs aparatıyla veya kafa aparatıyla). Tavsiye edebileceğiniz marka model var mı acaba?
Ayrıca bu aksiyon kameraları aynı zamanda araç kamerası olarak kullanılabilir mi? veya tam tersi; araç kameraları koşu için kullanılabilir mi? Kullanan var mı?
Öyle bir ürün almak istiyorum ki, istediğim zaman koşuda, istediğim zaman arabaya takıp kullanayım. Oğlum da bisikletinde kullanmak istiyor :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba.

Geçen yıl koşularımı kaydetmek için bir video kamera arayışına girdim. Görüntü kalitesi ve stabilizasyon (titreşim önleyici) en önemli iki kriterdi benim için. Günün sonunda gördüm ki GoPro en iyi rakibiyle kıyaslanamayacak kadar iyi. Malesef daha iyisi yok diyemiyorum çünkü aksiyon kamerasında başka bir alternatif yok. O derece fark var, aklınızda olsun.

Göğüs, bilek ve kafa aparatlarını denedim; bunlar bisiklet için uygun ama koşuda kesinlikle ve kesinlikle işe yaramıyor! Koşarken tek şansınız kamerayı elde tutmak, aksi takdirde görüntüler kullanılamayacak kadar kötü çıkıyor.

Bu kameralar malesef araç kamerası olarak kullanılamıyor. Araç kameraları genel olarak ihtiyacımız olan stabilizasyona sahip değil. Bu bağlamda şu an için her iki ihtiyacınızı da görecek tek bir cihaz yok.

Sonuç olarak; “Oğlum da bisikletinde kullanmak istiyor.” dediğiniz için kaydedilen görüntülerin hatıra olarak saklanacağını varsayıyor ve GoPro’ları incelemenizi tavsiye ediyorum. Görüntüsü kaliteli olmayan ve sallantıdan ne çektiğiniz belli olmayan videolar yerine, göze hoş gelen birkaç saniye kaydetmem benim için çok daha önemli.

Araç içinse; ucuzlarından herhangi bir araç kamerası alıp o konuyu ayrı değerlendirin derim…

GoPro 7 Black ile koşarak çektiğim en iyi video da bu; beklentiniz çok daha yüksek olmasın. https://www.youtube.com/watch?v=iOCoYdF7GCI

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim yorumlarınız için.
linkteki videonun görüntü kalitesi gerçekten çok iyi.
youtube’dan gopro’lu başka koşu videoları da izledim. gerek kafa üstü, gerek göğüste taşımalı.
yani o şekilde de görüntü kalitesi çok kötü gelmedi bana. aparatla da işimi görür gibi.
biraz daha araştırmaya devam edeceğim.
tekrar teşekkür ederim.

1 Beğeni

bu arada n11 sitesinde aksiyon kameraları satan bir satıcı mağazaya aksiyon kameralarının aynı zamanda araç kamerası olarak kullanılıp kullanılmadığı sordum. Araca montajı uygun değildir diye cevap geldi.
bir de mediamarkt mağazasına aynı soruyu sordum. Araç içi aparatıyla birlikte kullanımını sağlayabilirsiniz diye cevap geldi.
birçok sitede uygun aparatların satıldığını gördüm.
hani benim gibi böyle bir arayış içerisinde olan varsa bilgi vereyim dedim.

Ben farklı bir açıdan cevap vereyim. Diğer cevaplardan da gördüğünüz üzere maalesef kamera stabilizasyon teknolojisi henüz koşuda rahatça kullanılabilecek düzeye erişmedi ama gerek hoş bir hatıra olması için gerekse koşu formumu dışarıdan görebilmek için zaman zaman ben de böyle bir imkan istiyorum. En nihayetinde aklıma kullanıcısını engellerin ardından dahi takip edebilen küçük dronelar geldi. Tabi drone teknolojisinin en önemli kısıtı ise batarya ömrü. Bir seferde ortalama 20 dakika civarı çekebiliyorsunuz. Belki şimdi cüzi miktarda artmış olabilir ama vlog malzemesi çıkartamayacağı kesin ama çekimleri, estetiği ve sunumu inanılmaz hoş oluyor. İmkanınız varsa denemenizi tavsiye ederim.

evet dron güzel fikir gerçekten. ama koşarken elimde yük olur diye düşünüyorum.
yine de fikir için teşekkür ederim.