Ağırlık ve İnterval Antremanlar İçin Akıllı saat Tavsiyesi

Merhaba,
Aranıza yeni katıldım ve koşmayı da pek sevmem:) Fakat ağırlık antrenmanı ve interval antremanı için sağlık verilerini çok iyi takip edebilen bir saate ihtiyacım var. Başlangıç seviyesinde sayılırım ve kalp kapakçığında az da olsa sorun var. Bu nedenle korkuyorum. Nabzımı anlık kontrol edebilecek, yaktığım kaloriyi hesaplayabilecek, anlık hangi kaynaktan(yağ,glikoz,vb) yaktığımı bilebilecek, örneğin bacak çalışmadan sonra toparlanma süremi verebilcek, özetle spor ve sağlık odaklı, müzik ve çağrı cevaplama gibi özelliklerin öncelikli olmadığı, bir saat tavsiye etmenizi rica ediyorum. Bütçem belirsiz ve buna değebilecek bir saatse yukarı çıkartabilirim. Tabiki ne kadar az olursa o kadar iyi. Görünüş olarak polar saatleri ve garminin Vivoactive saatlerini beğeniyorum. Şimdiden teşekkürler.

1 Beğeni

Bütçesinin uygun olmasından dolayı Amazfit Stratos 3’ü aldım. En azından bir süre idare etsin ileride değiştiririm diye düşündüm fakat tam bir canavar çıktı. Ben de koşuya yeni başladım ve yukarıda saydığın özellikleri verimli şekilde kullanıyorum. Satın alalı 2-3 ay olmuştur. Bu şekilde devam ederse rahat en az 2-3 yıl daha götürür diye düşünüyorum. Bu saate yönelik merak ettiğin şeyleri sorabilirsin.

1 Beğeni

Cevabınız için teşekkürler. dinlenirken de kaç kalori yakıldığını hesaplayabiliyor mu? güvenilir mi?

Maalesef bazal metabolizma hızını ölçmüyor saat. Ben onu basit yöntemlerle kendim hesaplıyorum. Yaş, boy ve kilo esas alarak 1.700 falan sayıyorum. Onun dışında egzersizlerde yaktığım kalorileri doğru gösterdiğini düşünüyorum.

Garmin fenix 5x ve 6x kullandım.İkisinde de gün içinde dinlenme ve aktiviteye dönük kalori harcaması hesaplanıyor.Ogrenmek istediginiz bilgilerin hepsini grafikler halinde verebiliyor.

Ben de yaklaşık 7,5 yıldır düzenli olarak ağırlık çalışıyorum. Son 1 yıldır malum salgın nedeniyle spor salonuna gidemediğim için evde direnç bantları + koşu ile idare etmeye çalışıyorum :slight_smile:

Interval antrenman olduğu için doğru nabız verisi alabilmek adına harici nabız bandı kullanmanız gerekecek. Bilekten nabız ölçmede Apple en iyisi olsa da nabız bandı kullanmak daha sağlıklı. Decathlon’dan alabileceğiniz Kalenji ile (350,00 TL) bu sorunu çözebilirsiniz. Veya 2. el Polar ya da Garmin marka daha kaliteli bir şey de bulabilirsiniz. Ama size koşu metrikleri lazım olmadığı için pahalı bir şey almanıza gerek yok derim.

Garmin, Polar, Suunto dışında saat bakmanızı önermem. Xiaomi Stratos veya Huawei ve hatta Samsung olayına hiç girmeyin bence. Hem nabız bandını desteklemiyorlar hem de verilerinizi kaydedeceğiniz sağlık uygulaması bir Garmin veya Polar kadar detaylı ve kaliteli değil. Onun dışında farklı problemler de yaşarsınız. Kısacası saydığım markaların dışına çıkmamanızı öneririm. Apple Watch istisna fakat onu da her gün şarj etmek bıktırır.

Hangi kaynaktan enerji yaktığınızı belirtebilecek bir saat henüz icat edilmedi :slight_smile: Fakat neredeyse hepsi antrenman esnasında hangi nabız bölgesinde olduğunuzu gösteriyor. Onu zaten siz kendiniz hesaplayıp saatinizden takip ederek belirli bir nabız aralığında durursunuz. Maksimum nabzınızın % 70 ile % 80 aralığında Fitbit ‘‘Yağ Yakımı’’ olarak gösterirken Garmin ‘‘Isınma’’ olarak gösteriyordu sanırım.

Toparlayacak olursam; koşucu olmadığınız için, koşu dinamikleri, dikey salınım, zeminle temas süresi gibi koşuculara hitap eden detaylı performans verilerine ihtiyacınız yok. Hatta ve hatta antrenman etkisi ve toparlanma süresi bile ağırlık antrenmanı yapan kişiler için çok anlam ifade etmiyor. O nedenle size temel işlevleri düzgün yapan bir model yeterli olacaktır. Tasarım, ekran teknolojisi ve bütçenize uygun olarak aşağıdaki modellerden beğendiğinizi 0 veya 2. elalabilirsiniz, ben Garmin tavsiye ederim;

Garmin Vivoactive 3, 4
Garmin Venu veya Venu 2
Garmin Forerunner 245
Polar Ignite, Ignite 2
Polar Unite
Polar Vantage M, Vantage M 2
Suunto 3 (GPS yok)
Suunto 5
Coros Pace 2 (TR distribütörü yok)
Apple Watch 4, 5, 6, SE (Her gün şarj ederim diyor ve IOS kullanıyorsanız)

1 Beğeni

Hocam 2 yıldır stratos ile kalenji nabız bandı kombinasyonu ile koşuyorum. F/p olarak giriş seviyesi bir ürün olabilir. Bilginiz olsun. Arada sırada ufak sapmalar verse de iş görüyor.

1 Beğeni

Nabız bandi konusunda f/p ürün istiyorsanız aliexpress ten magane markayı tavsiye ederim. 130-150 TL arası bı fiyatı var. Ant+ , Bluetooth ve ip 67 desteği mevcut. Malzeme kalitesi çok iyi. İntervallerde süper çalışıyor. Koşuda hiç denemedim ama evde crossfit antrenmanlarinda sınavı geçti.

Tasarım, malzeme kalitesi ve kağıt üzerindeki değerlere baktığınızda gerek Stratos gerek Huawei güzel cihazlar. Düşük bütçeler için tercih edilebilir, iş görecektir.

Fakat satın alırken aslında sadece cihaz için para ödemiyoruz; servis ağı, markaya ait eko sistem, özelleştirme yetenekleri, veri aktarımı/paylaşımı gibi daha bir çok faktör var. Örneğin Garmin cihazlarda arıza durumunda garanti ve servis yönünden hiç uğraşmazsınız, yetkili firma direkt saatin yenisini gönderiyor.

Su geçirmez özelliği olan ve hatta spor profilinde yüzme bulunan Amazfit su geçirdiğinde Xiaomi servisi kullanıcıyı suçlu bulabiliyor. Bir de cihazın kağıt üzerindeki özellikleri gerçek hayatta ne kadar doğru çalışıyor bir de işin o boyutu var.

Aşağıdaki konunun son 3 mesajını bir inceleyin;