Aç Karnına Koşu Kas Kaybına Yol Açar mı - Çözüm Önerileri

Kısa vadeli kas kaybı daha çok beslenme ile ilişkilidir.

1 Beğeni

Çok detaya girmeden kısaca özetlemek gerekirse vücudumuz koşu sırasında enerji kaynağı olarak ilk 45sn-2 dk kaslardaki glikojeni kullanır. Kas ve karaciğerimizdeki glikojen depolarımız oldukça sınırlıdır. sonra da yağ asitlerini yakmaya başlar (aerobik sınırlardaki egzersiz için) Vücudumuz temel yapısal proteinlerini enerji kaynağı olarak en son seçenek görür. Yağ asitlerinin kullanılabilmesi için de bir miktar glikoz gerekir. Bu nedenle 1 saati aşan aerobik egzersizde sindirimi sorun yaratmayacak, hızla kana ve dolayısıyla kasa ulaşacak basit karbonhidrat almak gerekir. Bunu da kişiye göre 20-40 dakikada bir tekrarlamak gerekir. Protein yakacak noktaya geldiğimizde “duvara çarpma” yaşarız çünkü vücut bunu istemez. Sistemi kilitler. Bir nevi sigorta… Egzersizden sonraki ilk 30 dk içinde glikoz almak kas glikojen depolarımızı hızla yeniler ve kas yıkımını engeller, toparlanmayı hızlandırır. Glikozu gönül rahatlığıyla tüketebileceğimiz tek zaman dilimi budur aslında. Yani koşarak protein yakmak için ölene kadar koşmak, ölmediysek de koşu sonrası beslenmemek gerekir :)) pek özet olmadı ama umarım bir fikir vermiştir…

7 Beğeni

Çok güzel özetlemişsiniz, teşekkürler. Yağ asitlerinin kullanımı için glikoz gerektiğini bilmiyordum, rahatlıkla jel vb tarzı yiyecek alabiliriz o zaman uzun yavaş koşularda.

3 Beğeni

Ben genelde bu döngüyü sağlamak için koşunun 40-50dk. larında bir küp şeker yutarım eğer jel vs bir ürün temin edemediysem.

Ve yıpratıcı koşudan yada yarıştan hemen sonrada bir kutu kakaolu süt içerim toparlanma için gerekli karb.protein ihtiyacını karşılamak için. Tavsiye ederim

3 Beğeni

Beslenme beden zihin trafiğinde bir olgu. TYB (Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu) sorunu olan biriyim. Maraton koşmaya karar verdim. 2023 de belki koşarım. Belki 2024 de. Bir koşu kulübüne üye oldum. Hocam yeme işime bozuluyor. Ben 16:8 besleniyorum bazen de 18:6 Kasım 2021 de hayatımda ilk kez düzenli programlı koşmaya başladım. İlk Rantalya 10K koştum sonra NKolay - İstanbul 10 birde geçen hafta WFR - İzmir 15:05 de yakalandım. Şimdi Dağ Yenice 13 K çalışıyorum. Sadece paylaştım Doktor ve diyetisyen değilim bedenimle ve hislerimle yemek/koşu işini yürüteceğim. Sevgilerimle

3 Beğeni